czym jest jiu-jitsu
Napisano Ponad rok temu
Czy judo i aikido można uznać za odmiany jiu-jitsu, jeżeli wiemy że jiu-jitsu to sztuka ustępowania i omijania siły przeciwnika. Niektórzy mówią że jest to sztuka samoobrony itp...
na razie wszystko to w wielkim skrócie, zapraszam do dyskusji.
Napisano Ponad rok temu
cze!!! jak tak czytam forum i obserwuję życie to się zastanawiam czy tak naprawdę jest jiu-jitsu, które ćwiczę. Jedne style przypominają jakieś ubogie karate (przeważnie sportowe jiu-jitsu), inne z kolei aiki-jitsu i aikido czy też judo. Gdzie przebiega granica pomiędzy stylami czy poszczególnymi sztukami walki.
Czy judo i aikido można uznać za odmiany jiu-jitsu, jeżeli wiemy że jiu-jitsu to sztuka ustępowania i omijania siły przeciwnika. Niektórzy mówią że jest to sztuka samoobrony itp...
na razie wszystko to w wielkim skrócie, zapraszam do dyskusji.
Cześć!
Marcin opowiem Ci anegdotke..." Kilku slepcow zawzielo sie , zeby opisac słonia :wink: Jeden chwyta go za ogon i mówi - słoń jest jak wąż! Drugi ,który złapał słonia za nogę na to- gówno prawda, słoń jest jak słup!
it.itp. Rozumiesz co chcę powiedzieć ? Przeciez wiesz jak słoń wygląda nie?
Tak samo jest z ju jitsu! To wszystko odmiany walki, a walka pełni tu role słonia. Można twierdzić , że ju jitsu to to czy tamto, ale prawda zawsze wymknie się opisowi! Jeden kocha atemi i bedzie "karatował" w swoim ju jitsu, drugi wręcz przeciwnie bedzie tylko "dżwigniował" jeszcze inny "parterował" , albo mieszał wszystko razem .....itd.
Takie podziały mozna przeprowadzic ze wzgledu na kraj pochodzenia, czas powstania "systemu" i szereg innych , których nawet nie chce mi się wymieniać.....Możesz powiedzieć , że to jest ju jitsu bo to , bo to i bo to...Ktoś inny powie własnie że nie, bo to, to i to....Słowa przeciw słowom,podziały, podziały...
Kazdy system to zespol pewnych koncepcji najczesciej rozwinietych przez grupe ludzi. To rozwijanie ,to często zapożyczenia, jakieś własne doświadczenia, czyli nie da sie uniknąć różnych mieszanek, odmian itd. Ponieważ występują specjalizacje w poszczególnych szkołach używanie nazw pomaga w orientacji czym głównie dana szkoła się zajmuje.
Dzisiaj widzimy to chyba tak - robiom chłopy dżwignie- to JU JITSU!
Pierwotnie zdaje sie nie bylo to określenie jakich technik się używa, tylko w zestawieniu mieczami i innymi tego rodzaju przyborami to była faktycznie "łagodna droga" :? Były czasy , że wszystko co tyczylo walki wręcz to u japońców ju jitsu sie zwalo.
Dla mnie jest oczywiste , że aikido i judo to odmiany ju jitsu, ale mam świadomość, że może odezwać się tysiąc osob które powiedzą - NIE!
Jeśli ty masz na imię Marcin a ja ci będę wmawiał, że Darek to się zjeżysz nie? Otóż to, jeśli się z czymś utożsamiasz to nikomu nic do tego, dla siebie i tak będziesz Marcin! Dla tego aikidoka powie aikido to aikido a nie ju jitsu, to samo zresztą judoka....
Czy mam rację? I TAK- I NIE!
Pozdrowionka
DarSit
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Dla "każdego" będzie ono czyms nieco innym - w zależności od tego kto jakich wartości poszukuje uprawiając sww.
Są osoby, które przyjmują wartość sww jako sztuki - dla nich ważnę będą między innymi płynnośc i piękno ruchu, formy tradycyjne itp. Mniejszą uwagę będą poświęćać tzw. skuteczności czy łączeniu technik np z boksem.
Osoby, które poszukują umiejętności sportowych ukierunkowane będą pod przepisy związkowe, lub inne warunkujące konfrontację sportową.
Istnieją i takie "indywidua", którzy poszukują tzw. realnej samoobrony - ci okazują zainteresowanie mixtem prostych "skutecznych" technik przygotowujących w jak najkrótszym czasie do wyzwań ulicy.
Są wreszcie ludziska, które przychodzą aby użyć rekreacji np. zamiast areobiku - jj to przecież także fajna ogólnorozwojówka.
Jest także grupa ćwiczących uwielbiających sparingi, konfrontacje nie chcąca uczestniczyć w życiu sportowym.
Dlatego w jj występują szkoły tradycyjne i modernizowane nawet w ramach tego samego klubu - i czy mozna określić, że jakieś jiu-jitsu jest gorsze - zdecydowanie nie!!! Zaspokaja po prostu inne potrzeby. Jednak nie powinno się łączyć tak różnych wymagań w ramach jednej grupy treningowej. Dlatego tak istotny jest uniwersalizm tej sww - każdy trenując w dobrym klubie znajdzie coś dla siebie.
Moim zdaniem nic nie umniejsza roli skuteczności szkół tradycyjnych wobec ich odmian zmodernizowanych, jednak proces, dydaktyki, nauki jest inny ukierunkowany na nieco odmienne cele.
Dla mnie osobiście jj jest pewnym sposobem na życie (nie mylić z zarabianiem pieniędzy). Trening po wielu latach ćwiczen jest rzeczą wtórną - po prostu musi być, bez tego trudno żyć. Zresztą w latach marazmu sportowego wogóle - powinniśmy się cieszyć, że jest ktoś chcący uprawiać jakikolwiek sport. Ten temat jest jak rzeka i każdy ma swoje powody aby uprawiać jj i inne sww i określać ich znaczenie samemu według własnych kryteriów.
Pozdrawiam serdecznie
Napisano Ponad rok temu
Dla mnie jest to ogolnie walka wręcz opierajaca sie na dwoch zasadach:
minimum wysilku - maximum skutecznosci oraz ustap aby zwyciezyc
trzecia zasada o nie agresywnosci itp to juz sa zasady wspolczesne ktore powstaly kiedy trzeba bylo ludzi inaczej ukierunkowac a wiec trudno je przypisac jj
Szkoly mimo roznej techniki kieruja sie podobnymi zasadami, specyficzna praca bioder itp.
Kazda technika jest rozna ale nie oto chodzi w walce aby znac technike tylko poznac ruch tylko wtedy naprawde cos jest skuteczne - poza pokazem.
Jujitsu nie ma formy ma tylko zasady - od ktorej strony nie zaczynalo by sie cwiczyc - koniec powinien byc taki sam jest to ruch wykorzystujacy slabosci przeciwnika. Jesli tego nie osiagamy to nie cwiczylismy JJ a ....
Tak jak w kazdym stylu tak i w odmianach jj i tak na polu walki pozostaje czlowiek a nie styl.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
...jujutsu jest jedną z pierwszych metod walki pochodzenia japońskiego które próbowano zaszczepić w Polsce jeszcze na początku tego stulecia . Lecz co techniki te miały naprawdę wspólnego ze starą sztuką wojenną, rozprzestrzeniającą się w Japonii na polach bitew i której zasady były otaczane głęboką tajemnicą ?
Pod żargonowymi pojęciami „walka wręcz” lub „samoobrona” przez ostatnie ok. sto lat Europejczycy a nawet sami Japończycy kontynuowali podtrzymywanie złudzeń.
....należy podkreślić, że wszystkie systemy jujutsu sprzed okresu EDO (1603-1868) wiązały się z użyciem broni na polu walki. Stwierdzenie to nie powinno być zaskoczeniem, jeżeli tylko będziemy pamiętać, że jujutsu jest jedną z klasycznych form BUGEI. Klasyczne jujutsu zawierało takie metody prowadzenia walki jak uderzenia, niskie kopnięcia, rzuty, duszenia i trzymania które stosowano oczywiście na równi z bronię, jak i techniki wiązania (HOJO-JUTSU) oraz unieruchomiania i kontroli. Te dwie ostatnie metody były najbardziej rozwinięte w jujutsu i to one klasyfikowały ten system wyżej od innych sposobów walki.
Można zaryzykować tezę, że jujutsu było doskonałym systemem walki, bez tak zwanych „słabych punktów”.
Nazwa jujutsu jest więc generalnym terminem stosowanym do zaszeregowania systemów walki nie zawsze podobnych do siebie, różniących się np. pod względem technicznym. Jako zbiorowy termin stosowany do wszystkich tych systemów walki, jujutsu zaczęło egzystować dużo wcześniej niż owe formy zostały opisane.
Regulaminy i ograniczenia wszystkich odmian pojawiających się później, doprowadziły do przerodzenia się jujutsu w system "formalny" lub "estetyzm górujący nad autentyzmem", tym samym więc przyczyniły się do powstania jego fałszywego obrazu.
Można tu zacytować wypowiedź pewnego znakomitego eksperta tej sztuki walki: „dzisiejsi uczniowie przedsięwzięli studia, które w prawdziwej walce byłyby im tylko marną pomocą. Nie mogą oni zrozumieć prawdziwej „istoty jujutsu."
Wśród kilkuset systemów jujutsu, (ich ilość wiele dokumentów z ery feudalnej określa na 725) istnieje kilka, najwyżej kilkanaście stylów głównych. Tylko te należałoby brać pod uwagę gdy rozpatrujemy pochodzenie i historię tego systemu. Nie istnieje nic co wskazywałoby, że wśród tych systemów lub szkół znajduje się jakaś jedna, standartowa forma tej sztuki walki.
Odmienności szkół czy stylów ujawniają się we wszystkich formach tradycyjnych.
Czasami różnice te mogę być bardzo subtelne i wręcz niedostrzegalne, możliwe do wychwycenia tylko dla posiadających duże doświadczenie i praktykę. Dzisiaj obserwacja jest jednym ze sposobów uzyskania rzetelnych informacji o danej formie jujutsu. Pewnym mankamentem tej „obserwacji” jest konieczność rzetelnego kontaktu z kimś, kto jest przedstawicielem takiej klasycznej formy jujutsu. Jest to niestety bardzo trudne zadanie.
................................ :-)
Napisano Ponad rok temu
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
artykuł ze zdjęciami był zamieszczony w Samuraju w roku 2002
Obecnie zamieszczam w ww magazynie cykl artykułow na temat duszeń - będą techniki, metodyka oraz zastosowanie.
Napisano Ponad rok temu
K_P
Napisano Ponad rok temu
artykuł ze zdjęciami był zamieszczony w Samuraju w roku 2002.
Jeden z lepszych artykulow z zakresu JJ
Napisano Ponad rok temu
K_P
Napisano Ponad rok temu
Będe chciał w pełni zrealizować temat, a więc będą artykuły o wszystkich "grupach " duszeń jak i o metodyce, zastosowaniu i obronie.
Bedzie to jeden z rozdziałow ksiązki o KTJ i Combacie - może za rok ???????????? :wink:
Napisano Ponad rok temu
sorry wyłączam sie bo już wyjeżdzamy na zawody do Grmanii
pozdro rJ
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
no to dajcie tam im wycisk i pokażcie czym jest jiu-jitsu!!! :-)
oni jada na zawodu Viet Vo Dao
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A wracajac do tematu...poczytałem tu trochę na portalu o zasadach jj - miękkości, ustępliwości itp..itp..
Próba charakteryzowania Jujutsu poprzez JU jest na ogół związana z ustępowaniem większej sile.
Lecz JU to przecież także - podatny, zwinny i dążący do zwycięstwa.
A pierwsza formuła mówi tylko o kimś, kto potrafi pokonać przeciwnika. Powiedziałbym, że JU to raczej swobodne reagowanie ciała na wolę, co pozwala robić naszemu ciału to co chcemy zrobić. Ciało słucha naszej woli. Jest to pewnego rodzaju psychofizyczna koordynacja albo może specjalny sposób zachowań.
Nie wiem, czy takie stwierdzenie lepiej określi jujutsu jako sztukę walki ?
Myślę, że Kano tworząc np. formy kata w judo miał z tym zagadnieniem pewien problem. Jako przykład mogłyby służyć dwie formy kata GO NO KATA i JU NO KATA. Pierwsza to forma twardości a druga to forma łagodności.
Od razu rzuca się w oczy pewna sprzeczność - obie formy są przeciwieństwem w japońskim rozumieniu tego tematu.
Z tego co można się dowiedzieć, to Kano był przekonany, że główną zasadą judo nie jest JU (łagodność, ustępliwość).
Uważał on, że w walce są momenty kiedy nie należy ustępować, a to wiązało się na ogół z użyciem siły.
Kiedyś powiedział : ....poprzez ustępowanie w walce można zwyciężyć, jest wiele takich sytuacji w jujutsu i judo, kiedy takie zachowanie jest prawidłowe. Nazwa jujutsu czyli łagodny, ustępliwy określa bardzo obszerny system lub obszar działania... a przecież prawdziwe jujutsu to coś znacznie więcej i zdobycie zwycięstwa w jujutsu to nie tylko rezultat zastosowania ustępliwości.
Kano dla lepszego i prawidłowego zrozumienia tych zasad wprowadził termin seiryoku zenyo (maksymalna efektywność). Chciał on aby forma GO NO KATA była pewnego rodzaju balansem dla formy JU NO KATA.
Jako ciekawostkę powiem, że oryginalna forma GO NO KATA została ukryta jeszcze przed wojną przez Kano. Pod koniec wojny Kyuzo Mifune stworzył nowe GO NO KATA, ale to już była jego interpretacja.
Kodokan wiele form kata wyłączył ze swojego programu i to z różnych powodów. Mało kto zna takie kata jak IPPON YO GOSHIN JUTSU NO KATA FUJOSHI GOSHIN JUTSU NO KATA dla kobiet czy też GONOSEN NO KATA.
Wracając jeszcze na moment do zasady seiryoku zenyo to jest ona wykorzystana w jednym z nielicznych kata judo wykonywanych pojedynczo (seiryoku zenyo kokumin taiiku no kata). Jest to forma ćwiczeń wszelkich uderzeń i kopnięć czyli popularnego atemi.
Może ktoś coś dorzuci na temat pochodzenia różnych form kata ??
A temat goshin waza czy goshin jutsu nie jest ciekawy ?
pozdrówka
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Pytanko o Lubin
- Ponad rok temu
-
GDZIE w Białymstoku?
- Ponad rok temu
-
Do Siego Roku !!!!!!!!!!
- Ponad rok temu
-
Jiu jitsu- jest moze sekcja w Legnicy?
- Ponad rok temu
-
tai jitsu??????
- Ponad rok temu
-
NAJLEPSZE ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNO - NOWOROCZNE!!!
- Ponad rok temu
-
Kilka słów o Hakkoryu ju jutsu
- Ponad rok temu
-
Jiu-Jitsu Zielona Gora - pytanie...
- Ponad rok temu
-
Shaolin Kempo
- Ponad rok temu
-
Polskie Centrum JJ i JJ z Zielonej Góry
- Ponad rok temu