Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dopuszczac do uchwytu czy nie?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Dopuszczac do uchwytu czy nie?
Jakie jest wasze zdanie na ten temat przy atakach "chwytanych" ? Jakie sa wady i zalety kazdego z tych rozwiazan?
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
kazdego z tych ? jest podane jedno.. wiec skad licza mnoga?
pytanie
pyanie jest trywialne.. mda stc na cos lepszego .. Nieprawdaz? BTW o tym pisałem przy watku jak wyjsc z tego trzymania.
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
CO ZA PYTANIE?

To zależy ...

są różne rozwiązania, można zadziałać przed uchwytem, można i po, to tylko ogólny podział, każda z tych wersji ma oczywiście pełen wachlarz timeingowy. Niezależnie od wybranej opcji podstawą jest tu, jak przy każdym ataku zasada zmiany : formy, czasu i przestrzeni.

Technika aikido zaczyna się przed atakiem, także zastanawianie się nad tym problemem wydaje się jedynie słuszne z punktu widzenia doboru techniki.
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
To prawda ze aikido zaczyna sie przed atakiem, ale zeby moc kontrolowac atak "przed atakiem" :lol: , trzeba wiedziec jak sobie radzic z jego dowolna forma. A jedna z form jest zlapanie, inna jest usilowanie zlapania...powiedzmy dla uproszczenia ze poczatkujacy ucza sie na formie "uchwyt jest zalozony, zaczynamy technike". Potem stopniowo mozna przejsc do nieco bardziej zaawansowanej formy "atakujacy usiluje zalozyc uchwyt, a tori wykonuje technike zanim uchwyt jest kompletnie zalozony".
Dla uproszczenia proponuje pozostac przy tych dwoch.
JAk juz mamy te dwie formy obcykane na blache, to co dalej?
Jak cwiczycie? Nigdy wiecej nie dopuszczacie do uchwytu kompletnego? czy pol na pol? czy jak?
Jaka metodyke treningowa przyjac zeby wycwiczyc kokyu przy technikach z uchwytami?
Jak czeste cwiczenie z zamknietym uchwytem wplywa na nauke timingu i rytmu techniki?
Czy atakujacy stosuje uchwyt podobny do uchwytu judockiego i jesli tak to jak sobie z tym poradzic?
Czy stosuje sie atemi przy pomocy tej samej dloni ktora chwycila jesli keikogi jest wystarczajaco luzne?
Czy pozwalacie na to zeby przy uchwycie uke mogl pchac i ciagnac wg wlasnego widzimisie?
czy uke przy usilowaniu uchwytu wycofuje reke i ponawia atak jesli unikniecie pierwszego ataku jest zbyt wczesne ?
Czy cwiczycie mocny uchwyt, sciagniecie do siebie i strzal z banki albo kopniecie, albo atemi druga reka?
ogolnie, czy uke w momencie uchwytu jest aktywny, czy raczej jak manekin odgrywa z gory wyznaczona role?

dlatego pytalem sie o wady i zalety...

naRA 8)
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
dyskutujemy o treningu czy wesjo bojowej ? Bo znow napisze ,ze to sa bzdury...
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
Szczepan... czy ja mogę zmienić posta.... bo się chiba :oops: :wink:
  • 0

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
nie "chiba' a na pewno.. podejrzewalem ze sie obsunłąes i poczekałem z komentarzem
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
SZCZEPAN!!!!!! :evil:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?
Odpowiedziałem najprościej jak można, ale widać i to jest zbyt trudne do zrozumienia bez praktycznych, prostych prezentacji. Jasne jest, że wprowadzając nowe techniki, czy doskonaląc ich elementy posługujemy się atakiem statycznym , jest to jednak sytuacja czysto szkoleniowa, w realu wszystko funkcjonuje na wyżej opisanych zasadach

Hm SZCZEPAN

To prawda ze aikido zaczyna sie przed atakiem, ale zeby moc kontrolowac atak "przed atakiem" , trzeba wiedziec jak sobie radzic z jego dowolna forma.


To nie wydaje się słusznym spostrzeżeniem, do momentu nawiązania kontaktu, niezależnie od ataku schemat zaistniałych relacji jest ten sam, w innym przypadku aikido nie można by nazwać systemem, a jedynie zlepkiem technik " ty mnie tu, to ja cie tam"

Nigdy wiecej nie dopuszczacie do uchwytu kompletnego? czy pol na pol? czy jak?


czasami odnoszę wrażenie, że moje odpowiedzi widać tylko na moim ekranie, Szczepan ... przeczytaj uważniej to co napisałem

Jak czeste cwiczenie z zamknietym uchwytem wplywa na nauke timingu i rytmu techniki?


rytm i timeing leżą blisko siebie wpływając między innymi na całokształt techniki, to jednak różna para kaloszy.
O ile przy statycznym ataku trudno mówić o jakimkolwiek timeingu , tak na rytm nie ma on wiekszego wpływu, pomijając oczywiście fakt trudniejszego poruszenia uke.

Czy atakujacy stosuje uchwyt podobny do uchwytu judockiego i jesli tak to jak sobie z tym poradzic?


biorąc pod uwagę zasadę zmiany w momencie ataku, opisaną wcześniej, jest to ... bez znaczenia, zakładamy, że uke będzie się starał i zrobi to co ma do zrobienia najlepiej jak umie.

Czy atakujacy stosuje uchwyt podobny do uchwytu judockiego i jesli tak to jak sobie z tym poradzic?
Czy stosuje sie atemi przy pomocy tej samej dloni ktora chwycila jesli keikogi jest wystarczajaco luzne?
Czy pozwalacie na to zeby przy uchwycie uke mogl pchac i ciagnac wg wlasnego widzimisie?
czy uke przy usilowaniu uchwytu wycofuje reke i ponawia atak jesli unikniecie pierwszego ataku jest zbyt wczesne ?
Czy cwiczycie mocny uchwyt, sciagniecie do siebie i strzal z banki albo kopniecie, albo atemi druga reka?
ogolnie, czy uke w momencie uchwytu jest aktywny, czy raczej jak manekin odgrywa z gory wyznaczona role?


Szczepan, ktoś chyba się pod Ciebie podszywa , psując Ci reputację
  • 0

budo_uchideshi
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 881 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dopuszczac do uchwytu czy nie?

Szczepan... czy ja mogę zmienić posta.... bo się chiba :oops: :wink:


SZCZEPAN!!!!!!


Dziękuję.... :)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024