Skocz do zawartości


Zdjęcie

Gimnastyka elektryka


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_)pit(
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1105 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:100Lica
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Gimnastyka elektryka
Podaje link do ceikawego artykułu dotyczacego modnego u nas ostatnio "cwiczenia niecwiczac"

[ciach link]

Gimnastyka elektryka
Możesz leniuchować na kanapie przed telewizorem lub opalać się na plaży, a elektrostymulator firmy X wyrzeźbi ci sylwetkę kulturysty - zapewnia telewizyjna reklama. Tymczasem urządzenia te mogą wyrządzić więcej szkody, niż dać pożytku.

Nie od dziś wiadomo, że skurcz mięśnia jest zjawiskiem elektrycznym. W codziennym życiu powoduje go impuls wywoływany przez mózg. Wiadomo również, że stosując prąd elektryczny o odpowiednich parametrach można sztucznie wywołać skurcze mięśni. Lekarze wykorzystują elektrostymulację w rehabilitacji chorych, którzy nie są zdolni do aktywności ruchowej. Specyficzna ekonomia ludzkiego ciała powoduje, że nieużywane organy degradują się, a nawet zanikają. Dlatego w przypadku osób niepełnosprawnych stosowanie takich urządzeń jest czasem jedynym sposobem przeciwdziałania zanikowi mięśni. Elektrostymulatorów używają również wyczynowi sportowcy. Pomagają one atletom przełamywać naturalne bariery stawiane przez organizm, gdy tradycyjny trening nie daje już nadziei na bicie wyśrubowanych rekordów. W tym przypadku takie pobudzanie mięśni do pracy nie zastępuje ćwiczeń, a jest raczej specjalistycznym środkiem uzupełniającym wieloletni, ciężki trening. W przeszłości zawodnicy stosowali elektrostymulację bezpośrednio przed startem, aby sztucznie wywołać napięcie mięśni. Dziś takie praktyki traktuje się jako doping. Wbrew temu co można usłyszeć i zobaczyć w telewizji, elektrostymulatory mięśniowe nie nadają się do powszechnego stosowania w poprawianiu sylwetki i nie powinny zbłądzić pod strzechy.

Elektrostymulatory wywołują skurcze jedynie w miejscu, do którego są przyłożone elektrody. Konstrukcja tych urządzeń pozwala na pobudzanie okolic brzucha, pośladków, ramion i nóg, czyli tylko najbardziej wyeksponowanych partii mięśniowych. Tymczasem producenci przekonują, że elektrostymulatory wzmacniają wszystkie mięśnie. Trzeba liczyć się z tym, że taki wybiórczy "trening elektryczny" doprowadzi do nierównomiernego rozwoju mięśni, a w konsekwencji może przyczynić się do utrwalenia wad postawy.

Zleceniodawcy reklam elektrostymulatora nieodpowiedzialnie twierdzą, że te "cudowne" urządzenia pozwalają poprawić kondycję. Tymczasem dobra kondycja to dobre funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego i układu mięśniowego. W jaki sposób elektrostymulator miałby pobudzać do pracy serce i płuca? A przecież bez tego nie sposób mówić o poprawie kondycji. Propagowanie elektrostymulatora zamiast aktywnego spędzania czasu - jazdy na rowerze, biegania czy pływania - to zwykłe i niebezpieczne dla zdrowia oszustwo.

Najważniejszym zadaniem elektrostymulatora jest pobudzanie mięśni do wzrostu. Paradoksalnie podstawowy walor tego urządzenia jest jednocześnie największym dla nas zagrożeniem. W naturalnych warunkach skurcz mięśnia wiąże się najczęściej z ruchem naszego ciała lub jego części. Weźmy choćby zgięcie ręki - jest ono możliwe dzięki temu, że skracający się podczas skurczu brzusiec (główna, aktywna, najbardziej widoczna część mięśnia) przyciąga jej kości poprzez system ścięgien. Sztucznie wywołanemu skurczowi mięśnia nie towarzyszy żaden ruch. Jeżeli nie ma ruchu, to nie pracują również ścięgna. Tymczasem sztucznie pobudzany brzusiec rośnie, nasze mięśnie się zaokrąglają, a ścięgna nie rozwijają, ponieważ nie wykonują żadnej pracy. Po kilku miesiącach "treningu elektrycznego" nieaktywne ścięgna i przyczepy nie są w stanie wytrzymać obciążeń wywoływanych przez silne brzuśce. W skrajnych przypadkach może dojść do całkowitego zerwania mięśnia. W obliczu tych faktów zapewnienia telewizyjnej reklamy, że ćwicząc z elektrostymulatorem nie ryzykujesz kontuzji, brzmią jak kiepski żart.

Elektrostymulatory zwykle polecają w TV wspaniale umięśnieni atleci. Z całą pewnością nie zawdzięczają oni swojego wyglądu reklamowanym urządzeniom, a być może nigdy ich nawet nie stosowali. Po prostu biorą swoje honorarium za wyrecytowanie przygotowanego tekstu, który należy traktować jak slogany w rodzaju... pranie bielsze niż myślisz. Jest to po prostu gra z widzem, w którą wiele osób daje się wciągnąć. Szkoda, że stawką w tej grze jest zdrowie ludzi, którzy zaufają reklamie (..).

Michał Siergiejuk (Polityka)


  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024