Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kung Fu w Bydgoszczy ?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_xr1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Montreal

Napisano Ponad rok temu

Kung Fu w Bydgoszczy ?
Witka ! Zanim zaczne chce powiedziec ze jestem w temacie Martial Arts totalnie zielony wiec badzcie wyrozumiali... Chodzi mi o znalezienie jakiegos DOBREGO osrodka szkoleniowego w Bydgoszczy.Nie chodzi mi tutaj o jakas dziure w ktorej uczy instruktor od boksu... niestety w internecie nie moglem znalezc info o Kung Fu w Bydgoszczy - moze ktos z was wie gdzie znajde dobre miejsce do treningu od podstaw ?

No i druga rzecz... ogolnikowo - czym wyroznia sie Kung Fu sposrod reszty technik ? Na co kladzie sie w tym nacisk ? Sile czy moze szybkosc ? Jak znacie jakies dobre kompendium w sieci to mozecie mi podac :) Info o "podstylach" tez mile widziane ...

Dzieki i pozdrawiam ! :wink:
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
W Bydgoszczy jest np. Wing Chun, w wariancie Williama Cheunga/Didier Beddara. Więcej szczegółów może poda ktoś inny.

Kung-fu (w Chinach używana jest nazwa wushu, a na Tajwanie Kuo-shu) jako takie nie ma "ogólnej charakterystyki" i nie ma "podstyli". Jest to ogólne pojęcie obejmujące wszystkie chińskie style/szkoły walki, które są bardzo różne. Tak więc pytanie o kung-fu w ogóle jest zbyt ogólne. To tak jakby zapytać o "sztukę walki". A o jaką sztukę walki chodzi? W tym przypadku o jaką chińską sztukę walki (czyli tzw. styl kung-fu) chodzi. A w obrębie niektórych styli mogą występować podstyle o różnej charakterystyce.

Bardzo ogólna informacja wprowadzająca:

KUNG-FU/WUSHU

Ogół chińskich sztuk walki przyjęło się na Zachodzie określać nazwą kung-fu. Kung-fu oznacza jednak nie sztukę walki, a wysoki poziom umiejętności osiągnięty w wyniku ciężkiej, długotrwałej nauki. Może to dotyczyć wielu różnych dziedzin. Jeśli chodzi o chińskie sztuki walki, to bardziej prawidłowa jest nazwa używana w Chinach - wushu, czyli dosłownie: sztuki wojenne. Termin wushu zapisuje się takimi samymi znakami jak japoński termin bu-jitsu.

Wushu dzieli się na xiandai wushu (współczesne wushu) lub jingsai wushu (sportowe wushu) oraz chuantong wushu (tradycyjne wushu), inaczej nazywane minjian wushu (ludowe wushu). Używany na Zachodzie termin kung-fu pokrywa się w zasadzie raczej z chuantong wushu/minjian wushu, nie obejmuje natomiast xiandai wushu/jingsai wushu.

Xiandai wushu/jingsai wushu to przede wszystkim dyscyplina sportowa o aspiracjach olimpijskich. W konkurencji form (taolu) stosuje się podział przede wszystkim na changquan (długa pięść - formy zwykle bardzo akrobatyczne, o ruchach stosunkowo płynnych i dużej dynamice), nanquan (południowa pięść - bardziej stabilne pozycje, mniej akrobacji, dużo fizycznej siły) i taijiquan (ruchy miękkie, pełne gracji, w większości
wykonywane powoli). Uprawiana jest także konkurencja sanda/sanshou, czyli rodzaj walki w rękawicach i ochraniaczach (m.in. na korpus) zbliżona do kick-boxingu, ale z szerokim wykorzystaniem rzutów i zepchnięć z podestu na którym odbywają się walki. W wariancie zawodowym stosuje się mniej ochraniaczy, natomiast wykorzystuje się uderzenia kolanami. Obecnie istnieje tendencja w wariancie zawodowym do dopuszczenia także uderzeń łokciami.

Chuantong wushu/minjian wushu lub w terminologii bardziej popularnej na Zachodzie kung-fu, to nie jedna, określona sztuka walki, a ogromne bogactwo rozmaitych systemów, opartych na bardzo różnych koncepcjach i zasadach. Jest to bogactwo tak duże, że powszechnie stosowane klasyfikacje stanowią nadmierne uproszczenie. Jednak wspomnimy tu o nich ze względu na to że są dość rozpowszechnione.

Chińskie sztuki walki dzieli się zwykle na północne i południowe. Mówi się przy tym, że style północne opierają się na kopnięciach, a południowe na technikach ręcznych. Jednak zarówno na południu Chin spotyka się style zawierające dużo kopnięć, jak i na północy uprawia się wiele systemów nie przywiązujących do kopnięć dużej wagi.

Stosuje się też podział ze względu na związek danego systemu z jednym z głównych ośrodków które wpływały na rozwój sztuk walki, np.: Shaolin (funkcjonuje podział na Shaolin północny i południowy), Wudang, czy Emei. Wiele systemów nie mieści się w tej uproszczonej klasyfikacji.

Popularny jest podział na style zewnętrzne (waijia) i wewnętrzne (neijia). Do zewnętrznych zalicza się zdecydowaną większość, a tylko nieliczne do wewnętrznych. W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że style zewnętrzne koncentrują się bardziej na typowym treningu fizycznym, i typowym wykorzystaniu siły, a wewnętrzne bardziej na pracy nad koordynacją pomiędzy umysłem i ciałem, i nad specyficznym sposobem generowania siły przy użyciu całego, stosunkowo rozluźnionego ciała. Podział ten jednak jest bardzo dyskusyjny i stosowany jest głównie z przyczyn historycznych - na początku XX wieku grono mistrzów xingyiquan, baguazhang i taijiquan w Pekinie uznało, że systemy te mają wiele cech wspólnych i w związku z tym zdecydowano o zaliczaniu ich do jednej rodziny neijia. Trzeba zwrócić uwagę, że podziału na systemy zewnętrzne (waijia) i wewnętrzne (neijia) nie należy mylić z podziałem na metody treningowe zewnętrzne (waigong) i wewnętrzne (neigong). W niemal wszystkich bowiem systemach klasyfikowanych jako zewnętrzne
wykorzystuje się bowiem w mniejszym lub większym stopniu trening neigong.

Określony styl kung-fu to nie tylko zestaw technik, czy form. To zawsze pewien system wzajemnie z sobą związanych metod treningowych (gongfa) i koncepcji (quanli). Wszystkie metody treningowe, łącznie z wykorzystywanymi w wielu stylach formami, stanowią ilustrację teorii danej szkoły, służąc poznaniu i praktycznemu opanowaniu jego koncepcji i rozwinięciu charakterystycznych dla danego stylu umiejętności. To jest pewien wyróżnik
szkół autentycznego kung-fu (chuantong wushu).

Organizowane są zawody sportowe w których startują przedstawiciele tradycyjnego kung-fu/wushu. Różnica w stosunku do jingsai wushu polega jednak na tym, że w chuantong wushu rywalizacja sportowa nie jest głównym celem, któremu całkowicie podporządkowany jest proces treningowy, a stanowi tylko pewien element znacznie szerszej całości. Kung-fu (chuantong wushu) nie jest zatem tylko dyscypliną sportową, w której liczą się wyniki na zawodach i odbywa się proces selekcji tych, którzy rokują w tym kierunku największe nadzieje. Kung-fu jest dla każdego i może być uprawiane przez całe życie. Odpowiedni
system można dobrać w zależności od indywidualnych upodobań, predyspozycji i warunków fizycznych.

W kung-fu przywiązuje się wagę nie tylko do rozwinięcia umiejętności walki wręcz, czy z bronią, ale także do wszechstronnego rozwoju adepta. Wzorcem wojownika kung-fu jest ktoś, kto nie tylko potrafi walczyć, ale posiada szeroką wiedzę. Dla adeptów spoza Chin nauka kung-fu to często także poznawanie bogatej kultury Kraju Środka. W wielu szkołach naucza nie tylko sztuki walki, ale także tradycyjnych metod leczenia (akupresura, akupunktura, ziołolecznictwo) bądź ćwiczeń służących kultywowaniu zdrowia (neigong, qigong). Niektóre systemy kung-fu słyną z walorów zdrowotnych, np. taijiquan i yiquan, w których te same
metody treningowe służą zarówno rozwojowi umiejętności walki jak i zdrowiu ćwiczącego. Wielki nacisk kładzie się także na postawę etyczną adepta – wude (dosłownie: cnoty wojownika). Mówi się: "Ucząc się sztuki walki, przede wszystkim uczysz się być dobrym człowiekiem".

Głównych odmian chińskich sztuk walki można wyróżnić kilkadziesiąt, a ze stylami mniej znanymi i podstylami co najmniej kilkaset (w klasyfikacji Chińskiego Związku Wushu jest ich nieco ponad 300). Tutaj tylko niewielka część (wybór dość przypadkowy). Nazwy podane zostały w transkrypcji pinyin w wymowie języka ogólnochińskiego; w nawiasach podano nazwy w innych transkrypcjach lub pochodzące z lokalnych dialektów.

Baguazhang (Pakua Chang)
Baihequan (Pak Hok Kuen)
Bajiquan
Cailifoquan (Choy Lee Fut Kuen)
Chuojiao fanzi
Hongjiaquan (Hung-gar Kuen)
Mizongquan (znany też jako Yanqingquan)
Taijiquan (T'ai Chi Ch'uan, Tai Chi)
Tanglangquan (styl modliszki)
Tantui
Xingyiquan (Hsing-i ch'uan)
Yiquan (I-ch'uan), znany również jako Dachengquan (Ta Ch'eng Ch'uan)
Yongchunquan (Wing Chun Kuen, Wing Tsun Kuen, Ving Tsun Kuen)
Zhoujiaquan (Chow-gar Kuen)
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

Witka ! Zanim zaczne chce powiedziec ze jestem w temacie Martial Arts totalnie zielony wiec badzcie wyrozumiali... Chodzi mi o znalezienie jakiegos DOBREGO osrodka szkoleniowego w Bydgoszczy

Pytaj na priva Chrisa (bywa na Vortalu, albo znajdziesz Go na Gorinkan Forum (adres w linkach). Jego kumpel uczy?(moze juz nie) w Bydgoszczy.
  • 0

budo_xr1
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Montreal

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Hmm.. dzieki! Cos juz mi sie rozjasnilo... ale teraz mam maly dylemat - zwlaszcza ten ktory dotyczy wypowiedzi dachenga :? Chcialbym w takim razie zapytac : co polecasz komus kto dopiero zaczyna z wushu ? Chodzi mi glownie o rozwoj techniki oraz o rozwoj fizyczny (rozwoj psychiczny takze jest niezbedny ale nie chcialbym spedzac calych treningow medytujac :wink: ).Piszesz ze w Bydgoszczy dostepne jest Wing Chun - a sa moze inne style ? Moglbys podac adresy jakichs osrodkow albo numery tel gdzie znajde wiecej info ?

Dzieki, pozdrawiam.
  • 0

budo_chris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 250 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Braunschweig

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

Witka ! Zanim zaczne chce powiedziec ze jestem w temacie Martial Arts totalnie zielony wiec badzcie wyrozumiali... Chodzi mi o znalezienie jakiegos DOBREGO osrodka szkoleniowego w Bydgoszczy

Pytaj na priva Chrisa (bywa na Vortalu, albo znajdziesz Go na Gorinkan Forum (adres w linkach). Jego kumpel uczy?(moze juz nie) w Bydgoszczy.


Hi Robert,

uczy, uczy... :wink:

nara
Chris
  • 0

budo_lee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Hi
po pierwsze - Darek - kolega Chrisa nadal uczy Wing Chun wg szkoły Cheunga/Didiera (smile zastanawiający sie kogo właściwie uznawać za głowę szkoły) - a niech będzie tradycji zadość wg Cheunga. Trenengi odbywają się poniedziałki 18:30 poza tym srody i piątki 19:00. Ponadto dostępny jest jeszcze trening w niedziele tam cwiczymy judo z elementami walki w parterze. Aaa najważniejsze trenengi odbywają sie w Szkole Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy (adres znajdziesz w każdej książce telefonicznej). Wpadnij - pierwszy trenieng jest darmwy - sam zdecydujesz czy ci to odpowiada.
po drugie ze slyszenia wiem jeszcze ze w Bydgoszcyz są szkoły tai chi (nie wiem jaki autorytet to prowadzi) heh z kung fu - wu shu jest jeszcze vo-quen (ponoc styl rodzinny - jakies wietnamskie moze Dung Tien alias MR Jóźwiak sie o tym wypowie) oraz jakis Shaolin Dju Su - swego czasu instruktorzy tej szkoły nauczali Vo quen ;) hehehe niestety na temat powyższych szkło no abla i pojęcia zielonego nie mam czy jest cos ponadto
A do nas - wing chun - szczerze zapraszam - nie dowiesz się lepeij jak nie spróbujesz. Heh no dobra nie zapraszam sam decyduj skoczek

I to by było na tyle dupa co i na przedzie :peace:

Lee
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

dotyczy wypowiedzi dachenga Chcialbym w takim razie zapytac : co polecasz komus kto dopiero zaczyna z wushu ? Chodzi mi glownie o rozwoj techniki oraz o rozwoj fizyczny


Jedyne rozwiązanie to samemu pójść i spróbować. Róznym osobom różne rzeczy odpowiadają. Rozwój techniki i rozwój fizyczny jest we wszystkich stylach.
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

oraz jakis Shaolin Dju Su - swego czasu instruktorzy tej szkoły nauczali Vo quen


A w tym temacie, to pytajcie Starszego Mistrza PL-G.
  • 0

budo_yarek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Witam Kolegow z Bydgoszczy,
polecam p. Darka i jego szkola, poniewaz swego czasu jak cwiczylem pracowano tam ostro. Darek jest dobrym pedagogiem, ma spor wiedze na temat sztuk walki, zaznaczyl sie na stale w mojej edukacji sztuk wali. Uczy Wing Chun, szkola powiazana aktualnie z Didier Beddar (Paryz) bezposredni uczen Wiliama Chuenga. Didier ma bardzo bogata podroz przez sztuki walki, ropoczynal u pioniera kung fu we Francji, kung fu raczej ogolne jk na tamte czasy, a w efekcie specjalizuje sie w Wing Chun, i jestem chyba najlepszym reprezentatem tej formy na Europe...
Jest w Bydzi rowniez nauczane Vo Quen i Shaolin Dju Su, co jak mi sie wydaje jest jedna i ta sama szkola. System wprowadzony do Bydgoszczy przez Wietnamczyka, ktory dzis nadal jest glowna postacia szkoly, lecz juz nie naucza poza najblizszymi uczniami.
Wing Chun i Vo Quen to dwie rozne sztuki, oby dwie powoluja sie na pochodzenie z Shaolinu, ale w formie nie przymoinaja sie w cale.
Uczniow Darka prosze o przekazanie pozdrowien Darkowi od jego dawnego ucznia Jarka, ktory wyjechal, ale nie zdecydowal sie na sledzenie Didier Beddar, choc jest mi blisko...
  • 0

budo_yarek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Zapomnialem dorzucic...
styl nauczany przez Darka jest totalnie wysportowiony, w kazdym razie byl, co nie znaczy ze brakuje walk, dosc wczesnie zaklada sie ochraniacze by poczuc rzeczywistosc, swego czasu byli bardzo dobrzy fighterzy...
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Eeee... co rozumiesz przez "totalnie wysportowiony"? 8O

K.
  • 0

budo_lee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Heh Jarek mozesz cos wiecej o sobie może byc na priv [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - coś mi sie kołacze po głowie ale .......
  • 0

budo_yarek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Wysportowiony? nie zrobiz kariery sportowej u Darka,jesli chodzi o kung fu, poniewaz (przepraszm nie mam najswiezszych wiadomosci) trening Wing Chun nie jest ukieronkowany na zawody, jest zbyt wiele technik na zakazane punkty ciala, jesli chodzi o walke. Co nie oznacza, ze ludziska nie walcza ze soba na treningach. moim zdaniem sa style ktore sie nadaja na sport, i sa style ktore kiepsko sie adoptuja na sport, bo jesi sie je wsadzi w reguly, to zabierze im sie bron!
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

Wysportowiony? nie zrobiz kariery sportowej u Darka,jesli chodzi o kung fu, poniewaz (przepraszm nie mam najswiezszych wiadomosci) trening Wing Chun nie jest ukieronkowany na zawody, jest zbyt wiele technik na zakazane punkty ciala, jesli chodzi o walke. Co nie oznacza, ze ludziska nie walcza ze soba na treningach. moim zdaniem sa style ktore sie nadaja na sport, i sa style ktore kiepsko sie adoptuja na sport, bo jesi sie je wsadzi w reguly, to zabierze im sie bron!


Aaaa, ok. Jakbys napisal "odsportowiony" to byloby mi latwiej zrozumiec o co chodzi :wink:
A BTW to w sumie wiekszosc styli chinskich raczej sie na sport kiepsko apdaptuje.

Pozdrawiam
K.
  • 0

budo_yarek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 52 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?

Heh Jarek mozesz cos wiecej o sobie może byc na priv [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - coś mi sie kołacze po głowie ale .......

Przykro mi Lee ale ares jest bledny podaj jeszcze raz twoj adres...
dieki
  • 0

budo_lee
  • Użytkownik
  • Pip
  • 16 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Kung Fu w Bydgoszczy ?
Ups sorry [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] teraz powinno byc ok
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024