Skocz do zawartości


Zdjęcie

judo vs...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

judo vs...
czytalem ze przedstawiciele jiu jitsu nachodzili szkole kano w celu ...potrzaskania sie :) , ma ktos moze jakies dane co do konfrontacji judokow z innymi niz jiujitsu stylami?
  • 0

budo_flametong
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 146 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
u mnie kiedys byl sparing judocy walczyli z ludzmi z aikiodo bo tym samym czasie treningow...(nie zebym mial cos do aikido)..., ale zawodnicy aikido latali po sali
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

czytalem ze przedstawiciele jiu jitsu nachodzili szkole kano w celu ...potrzaskania sie :) , ma ktos moze jakies dane co do konfrontacji judokow z innymi niz jiujitsu stylami?

Było trochę w książce
Tokarski S. - Sztuki walki - ruchowe formy ekspresji filozofii Wschodu,
o ile mnie moja pamięć nie myli. Jak będzie mi się chciało, to wklepię fragmenty.
  • 0

budo_kazama
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdynia/Warszawa/Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
Pamiec cie nie myli.Jest w tej ksiazce
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
ale tam nie ma chyba nic konkretnego, jest wzmianka o karate i aikido ale malo z tego wynika (chyba ze mi umknelo cos)
  • 0

budo_jetisc
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 138 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
kiedys jak byłem mały ;) naczy jak cwiczylem judo w 7 klasie to pamietam jak trener mówił nam o tym jak Jigoro Kano po stworzeniu Judo udał sie do najlepszej szkoły karate, gdzie jego uczniowie wygrali wszystkie walki.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

kiedys jak byłem mały ;) naczy jak cwiczylem judo w 7 klasie to pamietam jak trener mówił nam o tym jak Jigoro Kano po stworzeniu Judo udał sie do najlepszej szkoły karate, gdzie jego uczniowie wygrali wszystkie walki.


A w szkolach karate mowiono w tym czasie o tym jak karatecy pokonywali judokow ;)

Pierwsza sprawa Jigoro Kano w pierwszym okresie swojej swietnosci nie mial uczniow ktorych by szkolil od podstaw - przewaznie wszyscy z jego uczniow mieli juz duze doswiadczenie czy to w ju-jitsu czy kendo czy tez w innych sztukach walki.
Potem dopiero zaczela tworzyc sie mloda kadra. Do tego czasu to byla grupa ludzi z roznych styli ktorzy chcieli isc za idea Kano stworzenia czegos na wieksza skale i w miare bezpiecznego w rywalizacji.
Judo na poczatku mialo sporo technik samoobrony goshin-jitsu ale z biegiem lat stawalo sie coraz bardziej ukierunkowane i pewne rzeczy wyrzucano z programu a pewne dokladano.

kazda szkola ma w swojej historii ze kiedys to byla niepokonana i najlepsza ;) - no ale traktujmy to z przymruzeniem oka.
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
Judo to tylko jedna z wielu gałęzi drzewa jakim jest ju-jitsu, podobnie zresztą jak BJJ i 100 innych odmian jujitsu , które pojawiły się na świecie.
W sumie wiele technik jest wspólnych wszystkim szkołom , które mają w nazwie jujitsu - a może się mylę ? Takie BJJ już chyba sporo odbiega od oryginalnych technik ju-jitsu (nowa filozofia : ma być skuteczne) - lowkicki, garda bokserska i uderzenia bokserskie, naleciałości z zapasów, wejścia w nogi chyba mało podobne do tych tradycyjnie z ju-jitsu, chociaż np. takie morote-gari ...

Ale miało być o judo :

Jest (a może już było ??? :roll: ) popularne , bo zostało :
1) usportowione
2) pozbawione technik nadmiernie niebezbiecznych, a z pewnością przydatnych w samoobronie i walce wręcz
3) spopularyzowane swego czasu przez Kano i jego uczniów.
4) z wielu innych powodów

Widzę, że zmierzamy do odwiecznego pytania w rodzaju : czy karateka pokona judokę czy może jednak nie. Moim zdaniem - bywa różnie (jeśli w ogóle bywa) :wink:

Co mówi historia powstawania judo ?

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Jest tam też kilka innych artykułów - w razie potrzeby mogę potłumaczyć jakieś fragmęty ...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

Takie BJJ już chyba sporo odbiega od oryginalnych technik ju-jitsu (nowa filozofia : ma być skuteczne) - lowkicki, garda bokserska i uderzenia bokserskie, naleciałości z zapasów, wejścia w nogi chyba mało podobne do tych tradycyjnie z ju-jitsu, chociaż np. takie morote-gari ...


Tu zdziebko poplatalesc -kopniecia uderzenia sa integralna czescia szkol modern ju-jitsu, freestyle ju-jitsu itp

BJJ nie ma uderzen i kopniec i one nie sa jego integralna czescia. To ze w szkolach BJJ nastawionych bardziej na walki wszechstylowe one sa to nie znaczy ze naleza do BJJ - najczesciej ucza tam instruktorzy innych styli np Thaja, kick boxu, boksu - a w wielu szkolach nastawionych wylacznie na sportowe BJJ nawet nie nauczane sa uderzenia. Natomiast w modern ju-jitsu, jujitsu sportowym, a na wet ju-jitsu tradycyjnym zawsze byly kopniecia i uderzenia i to programowo.

Wlasnie w tym sa roznice BJJ od Modern Ju-jitsu - BJJ uzupelnia od innych a w MJJ jest to integralna czescia uderzenia polaczone sa w calosc z rzutami i dzwigniami co widac tez po przepisach zawodow gdzie sa uderzenia, kopniecia, dzwignie, rzuty i parter



Co mówi historia powstawania judo ?


A co mowila Historia powstania Sambo - kiedys nie wpominala ze pochodzi w duzej mierze z japoni tylko ze czlowiek chodzil sobie po komunistycznych repuplikach radzieckich i satmtad wybieral techniki a potem polaczyl w calosc - dopiero w latach 90 zaczeto sie przyznawac ze sambo w prostej lini pochodzi od judo i ju-jitsu ;)

Historia sie zmienia w zaleznosci od potrzeb.

Wiec kwestia tego kto jaka historie czyta bo ktora jest prawdziwa to inna sprawa ;)
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
Prawda, zgodzę się , jeśli chodzi o historię np. w historii Polski książe Witold jest postacią marginalną, natomiast w historii Litwy - postacią kluczową, taki nasz Kazimierz Wielki albo Jagiełło (zresztą brat Witolda :-) ).

Albo : Katyń ect.ect. Zawsze tak było, że punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :-)

Co do BJJ - orientuję się jeszcze słabo, może moje mylne wyobrażenie wzięło się stąd, że oglądając jakąkolwiek walkę z udziałem bjj fightera , początek jest taki : garda bokserska, pojedyncze uderzenia pięściami, dużo lowkicków, próby wejścia w nogi ...
No fakt , to nie jest czyste BJJ.

Ju-jitsu w wersji z końca 19 wieku zawierało w sobie też walkę bronią oprócz uderzeń, rzutów, obaleń, duszeń, dźwigni ...
Martius, pytanie, czy techniki ju-jitsu są w jakikolwiek sposób sklasyfikowane, uporządkowane czy raczej zależy to szkoły i prowadzącego ? (wydaje mi się , że znam odpowiedź, ale chciałem ją usłyszeć od kogoś, kto tym się zajmuje :wink: )
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

Co do BJJ - orientuję się jeszcze słabo, może moje mylne wyobrażenie wzięło się stąd, że oglądając jakąkolwiek walkę z udziałem bjj fightera , początek jest taki : garda bokserska, pojedyncze uderzenia pięściami, dużo lowkicków, próby wejścia w nogi ...
No fakt , to nie jest czyste BJJ.

to juz sa zawodnicy cwiczacy przekrojowo pod takie zawody u ktorych baza jest BJJ ale uzupelniaja o inne systemy.


Martius, pytanie, czy techniki ju-jitsu są w jakikolwiek sposób sklasyfikowane, uporządkowane czy raczej zależy to szkoły i prowadzącego ? (wydaje mi się , że znam odpowiedź, ale chciałem ją usłyszeć od kogoś, kto tym się zajmuje


Tylko szkoly scisle tradycyjne maja to spisane i tego przestrzegaja - ale szkol jj bylo bardzo duzo i powstawaly mieszanki po prostu to byla tzw walka wrecz.

Powiedzmy szkoly wywodzace sie z JJ charakteryzuja sie specyficzna praca bioder ale wszelkie szkoly postepujace wedlug regol minimum wysilku a maksimum skutecznosci lub ustap aby zwyciezyc mozna podciagnac pod jj. W szczegolnosci juz teraz ciezko o mowienie o jj tradycyjnym to po prostu ewoluowalo - a w europie polaczylo sie z boksem i zapasami - europejskie jj jest calkiem inne od czysto japonskiego a zarazem ma sporo podobienstw.
Ale ogolnie czy to japonskie czy europejskie sa to style zbyt obszerne aby mozna bylo wpakowac do jednego worka
Co szkola instruktor a nawet czlowiek to jego wlasne jj
JJ ma sie stac w walce wlasnym ruchem nawet nie technika u kazdego czlowieka w tego to bedzie jego JJ. Czlowiek nauczy sie ruchu i pojmie zasady wtedy technika nie bedzie mu potrzebna - ale nie mowie tu o rzucaniu podmuchem reki ;)
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
No właśnie - jujitsu to zbyt szerokie pojęcie i można rozumieć je wieloznacznie w zależności od miejsca, czasu (te z końca 19 wieku i obecne to dwie zupełnie różne bajki, dzisiaj światek jest dość spokojnym miejscem - ogólnie rzecz biorąć - i jujitsu stało się przez to łagodniejsze, bardziej przystosowane do realiów, walka bronią to raczej dziś margines jujitsu i chyba bardziej siła tradycji, a i broń nieco inna, miecze poznikały :wink: )
No i jak powiadasz - co instruktor , to inna szkoła jujitsu, mozna sobie wybrać, co komu odpowiada :wink:
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
Ja jednak jeszcze na chwilkę powrócę tutaj, bo coś mnie tknęło , że tak powiem :) olśnienie - piorun z jasnego nieba :) Leżę na ziemi, oddychać nie mogę, zbieram się do kupy ...

To kompletny OFF-TOPIC ale to chyba normalka - olać ...

Martius, krótka piłka : jako gość, który siedzi w ju-jitsu od jakiegoś czasu już, czy uważasz, że BJJ to tylko przejściowa moda, że za lat naście zaginie w pomroce dziejów niczym Cesarstwo Rzymskie pod nawałą innych SW, może bardziej barbarzyńskich (Hunowie) a może wyrafinowanych (Rzym podbijała też kultura grecka :wink: ), że znajdzie swoje miejsce w szeregu czy też może zabłyśnie jak oszlifowany diament, utkwi na piedestale, a my - małe ludziki - będziemy bić mu pokłony ...
poklon , poklon , poklon

Z tego , co wiem Twoje ju-jitsu jest otwate (mylę się ?) na nowe patenty - czy wprowadzasz jakieś nowe elementy do swojej szkoły, czy coś nowego z bjj nadaje się ? I co w bjj jest naprawdę nowe ? Czy jest to nowy zestaw technik ale tym razem tylko pod klatkę ? (nie wyśmiewam ani nie kpię z bjj, zaraz tu się znajdą tacy co obrażą :) )

A w ogóle to proponuję zejść na troszkę niższy poziom abstrakcji, bo chyba zaczęłem tu nieźle pierdo*** : :drinking: :wink:
Ale między wierszami wyczytasz o co mi chodzi ...
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

Martius, krótka piłka : jako gość, który siedzi w ju-jitsu od jakiegoś czasu już, czy uważasz, że BJJ to tylko przejściowa moda, że za lat naście zaginie w pomroce dziejów niczym .....


Kazdy styl ma swoje piec minut lub pol godziny
Osobiscie uwazam ze dla ludzi to bedzie rybka jak to sie kiedys nazywalo.
Juz teraz duzo ludzi korzysta na podstawie BJJ ale robia swoje i nie nazywaja tego BJJ.
Tak samo postepuje tez BJJ - korzysta od innych ale reklamuje jako swoje.
Latwiej sie bylo kiedys przebic i zostac zapamietanym niz teraz dlatego uwazam ze chociaz bedzie o nim kiedys przebakiwane ale na pewno nie osiagnie takiej popularnosci jak karate - judo - aikido.
Lecz na pewno zostana zapamietani najslawniejsci z BJJ i z czasem obrosna w legende ktora bedzie miala tylko czesc prawdy.
No ale moge sie mylic.

Z tego , co wiem Twoje ju-jitsu jest otwate (mylę się ?) na nowe patenty - czy wprowadzasz jakieś nowe elementy do swojej szkoły, czy coś nowego z bjj nadaje się ?


Jesli cos uznaje ze jest Ok to wprowadzam - a w BJJ jest mase przejsc w parterze bardzo przydatnych.

I co w bjj jest naprawdę nowe ? Czy jest to nowy zestaw technik ale tym razem tylko pod klatkę ? (nie wyśmiewam ani nie kpię z bjj, zaraz tu się znajdą tacy co obrażą :) )


Nowa jest na pewno metodyka nauczania - techniki sa raczej wystepujace i w innych stylach ale dojscie do techniki i walka o okreslone pozycje to jest to co jest dosc nowe. Zreszta parter w wiekszosci stylow jest uzupelnieniem w BJJ jest podstawa wiec naturalne ze maja super rozwiniety i kazdy moze skorzystac.
  • 0

budo_chugaeri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 85 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
Dzięki - sam zauważyłem w BJJ wiele nowych rzeczy - garda motylkowa ... A teraz wracam już na Ziemię , he, he, czas się rozerwać, :drinking:
Dla mnie dużym, cholernie dużym atutem BJJ jest to, że jest tam miejsce na nowe patenty.

Komentarz do historii SW : coś sie kończy, coś się zaczyna :D :) :D
  • 0

budo_picachu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 660 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk megalopolis

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
W kazdej teraz MA sa zaporzyczenia,a nawet masa zaporzyczen z innych styli. :) Podstawowych rzutow nie nauczylem sie na Judo (ale wycwiczylem) ale pod okiem trenera TKD.
Poza tym w samobronie jest to bardzo skuteczne a poza tym dobrze byc ogolnoswiatowcem = ogolnostylowcem. :) :) :)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

ma ktos moze jakies dane co do konfrontacji judokow z innymi niz jiujitsu stylami?

...przypominam jaki byl temat :roll:
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...

a poza tym dobrze byc ogolnoswiatowcem = ogolnostylowcem. :) :) :)



dlaczego? 8O
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: judo vs...
stern- co za problem stworzyc nowy temat? wciskasz buttona i juz!
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024