Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Zwykłe" Jiu Jitsu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_distephano
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

"Zwykłe" Jiu Jitsu
Ostatnio wywalając starocie z szafy(porządki,porządki)mamuśka wręczyła mi malutką książeczkę.Powiedziała:zobacz,co znalazłam.Patrzę:Książeczka wielkości paszportu.Tytuł:"Chwyty obronne"Jiu Jitsu część VII.Myślę sobie że ciekawe.Patrzę do środka,a tam kilka schematów obrony przed pistoletem i karabinkiem,a dalej to :Boczna,Balacha,Klucz i Taktarow.Jak Znajdę kogoś ze skanerem,to może zobaczycie?Książeczka na oko jest z lat 50/60.
A jednak Bjj nie jest takie nowe...
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Aaaa tez taką mam to ksiazeczka autorstwa Kondratowicza, obecnie bodajze 10 Dan JJ.
  • 0

budo_slaszysz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3313 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Hehe, obudził się... A co było korzeniami BJJ? Judo nieprawdaż? A korzeniami judo? Ju-jitsu... i wszystko jasne...
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Musialem zapomniec nazwisko tego autora. On o ile pamietal wydal nie jedna ksiazeczke o tematyce samoobrony. O ile pamietam to autor zajmowal sie jiu-jitsu. Techniki jakie pokazal pochodza z jiu-jitsu. Nikt nie twierdzi iz pozycje jak trzymanie boczne, czy techniki kanczace jak balacha czy kimura zostaly opracowane przez rodzine Gracie.
W brazylijskim jiu-jitsu metody dojscia do owych technik konczacych sa znacznie lepiej opracowane. W dodatku bjj moze sie poszczycic opracowaniem kilku nowych rodzajow gardy jak np. motyla.
Techniki konczace jak te ktore wymieniles wystepuja w judo, jiu-jitsu, bjj i jeszcze kilku innych systemach. Twierdzenie jakoby byly to wynalazki bjj jest nieprawdziwe.
AA juz sobie przypomnialem. Autorem jest przypuszczalnie nie kto inny jak Kondratowicz. Co do technik obrony przed nozem czy karabinkiem. Nie znam sie na technikach obrony przed w/w wiec nie bede sie wypowiadal.
  • 0

budo_koziołek
  • Użytkownik
  • Pip
  • 44 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Co to za technika Tagtarov????????
  • 0

budo_distephano
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 447 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu

Techniki jakie pokazal pochodza z jiu-jitsu. Nikt nie twierdzi iz pozycje jak trzymanie boczne, czy techniki kanczace jak balacha czy kimura zostaly opracowane przez rodzine Gracie.
W brazylijskim jiu-jitsu metody dojscia do owych technik konczacych sa znacznie lepiej opracowane. W dodatku bjj moze sie poszczycic opracowaniem kilku nowych rodzajow gardy jak np. motyla.
Techniki konczace jak te ktore wymieniles wystepuja w judo, jiu-jitsu, bjj i jeszcze kilku innych systemach. Twierdzenie jakoby byly to wynalazki bjj jest nieprawdziwe.

To nie tak,że chciałem powiedzieć,że:"A widzicie,że Bjj to nic nowego?"
Wręcz ucieszyłem się wiedząc,że to,co najskuteczniejsze,było już wykorzystywane prawdopodobnie przez wojsko(Wydawnictwo wojskowe).
Ktoś wie z którego dokładnie jest to roku???Bo u mnie nie ma podane.
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Taktarow to zwyczajowa nazwa dzwigni na sciegno ahillesa. Jest to jedna z dzwigni jakie mozna zalozyc na noge przeciwnika. Z racji tego iz ta dzwignia nie atakuje stawu skokowego jest ona, sposrod innych dzwigni na noge, wzgledenie bezpieczna do trenowania. Jest dozwolana forma ataku na nogi na zawodach bjj w przeciwienstwie do tzw. skretowek ktore to sa jedna z bardziej niebezpiecznych dla zdrowia rodzajem dzwigni na noge.
Oczywiscie moge sie mylic. Jezeli sie myle to prosze mnie poprawic.

Odnosnie pana kondratowicza i jego ksiazeczek. Wydaje mi sie iz glownym odbiarca tych publikacji mialy byc osoby cywilne. Dla potrzeb wojska raczej potrzebny bylby 1, dobrze opracowany, podrzecznik walki wrecz a nie parenascie malych ksiazeczek. Co dokladnie jest nauczane w Wojsku Polskim nie wiem.

Dzwignia [np. balacha] sama w sobie jest obecna w wielu systemach. W poszczegolnych systemach sa roznice w sposobie wykonania danej techniki jak i w sposobie osiagania pozycji z ktorej wykonanie danej techniki ma najwiekrze szanse powodzenia. Stare dobre powiedzenie tutaj pasuje jak ulal: "diabel tkwi w szczegolach" i o nie najczescniej sie rozchodzi.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
te ksiazeczki kondratowicza wydane byly okolo 78 r wyszlo tez kilka wydan chwytow obronnych w jednej pozycji (to samo co w tomikach) i wydal jeszcze kilka roznych ksiazek no coz nie kazdy mial zone pracujaca w wydawnictwie MON i mogl to robic ;)
Techniki tam zawarte byly juz publikowane w ksiazkach przedwojennych i broszurkach walki wrecz dla wojska przed wojna. Po wojnie rowniez w podrecznikach dla MO np Pawluka
Tak samo jak technika ktora teraz nazywacie Taktarow ma odpowiednik japonski nazwy i stosowana byla od .... a kto to wie

Tak jak Hast napisal diabel tkwi w szczegolach i najwazniejsza jest umiejetnosc dojscia do techniki a potem dopiero jej zastosowanie.
Dwie osoby moga wykonywac te sama technike jednej wychodzi drugiej nie - jesli nie zna sie szczegolow to tak jakby nie znalo sie techniki - no chociaz laik bedzie uwazal ze juz ja zna.
A teraz uzywane nazwy no coz latwiej zapamietac nazwe taka jak np balacha niz ude-hishiji-juji-gatame czy tez gyaku-ude-hishiji-juji-gatame ;)
  • 0

budo_canaris
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 221 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
A ja mam 3 cześci podobnej małej książeczki: "JUDO W SAMOOBRONIE" - autor BOGUSŁAW SKUT- wydanie z 1972r.
Każde wydanie to kolejny stopień trudnośći. W pierwszym jest rozgrzeweczka, podstawowe uderzenia oraz podstawowe "Sposoby Obron"- głównie wyswobodzenia rąk z uchwytu oraz obrony przed duszeniem. W następnych kolejne techniki samoobrony w stójce jak również w parterze. W więkrzości technik występuje atemi, ale są też techniki typowo chwytane- szczególnie w "Zeszycie 3". Jest tam też wspomniana dźwignia na łokieć w kilku formach. Są też dżwignie na nogi duszenia i inne. Oprucz tego mamy obrony przed nożem pistoletem,... a nawet sztachetą :-) Ogólnie mnóstwo technik, bardzo dużo zdjęć. Spotkaliście się z tą pozycją- co o niej sądzicie?
wrzuciłbym foty, ale nie mam skanera.
  • 0

budo_ko-jot
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 67 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: "Zwykłe" Jiu Jitsu
Posiadam jednolite otstanie(?) wydanie ksiązki Skuta - nie pamiętam roku wydania, ale było to dawno temu. Ogólnie bardzo trafna pozycja. wielu ludzi od niej zaczynało swoją przygodę z samoobroną. Warto ją posiadać.
Pozdrawiam
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024