Skocz do zawartości


Zdjęcie

udezenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

udezenia
Natknalem się na dosyc stara ksiazke „judo w samoobronie” Boguslawa Skuta gdzie po krotkim wstepie autor prezentuje... „miejsca i sposoby zadawania ciosow”!!!! od uderzen kantem dloni przez pchniecia palcami do kopniec! Rzuty oczywiście tez sa, ale zainteresowaly mnie te udezenia- judo mi się z nimi nie kojazy ale może jestem w bledzie, jak to jest? Sa jakies „ciosy judo” 8O czy nie ma?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: udezenia

Natknalem się na dosyc stara ksiazke „judo w samoobronie” Boguslawa Skuta gdzie po krotkim wstepie autor prezentuje... „miejsca i sposoby zadawania ciosow”!!!! od uderzen kantem dloni przez pchniecia palcami do kopniec! Rzuty oczywiście tez sa, ale zainteresowaly mnie te udezenia- judo mi się z nimi nie kojazy ale może jestem w bledzie, jak to jest? Sa jakies „ciosy judo” 8O czy nie ma?


Przytocze na poczatek troche historii judo i jujitsu w naszym kraju

"Po drugiej wojnie światowej, rozwój ju-jitsu w naszym kraju przebiegał dwiema różnymi drogami. Jeden kierunek rozwoju bierze początek od powracających do kraju żołnierzy z polskich armii na Zachodzie. Większość z nich odbyła tam bowiem przeszkolenie z zakresu walki wręcz i samoobrony, szczególnie ci którzy byli w oddziałach specjalnych jak choćby sławni "Cichociemni". W drugim przypadku ju-jitsu rozwijało się wraz z rozwojem judo sportowego. W 1948 roku do programu nauczania warszawskiej AWF, wprowadzono samoobronę, opartą w większości na technikach ju-jitsu. Powoli jednak zaczynały do naszego kraju docierać słuchy o judo. Chęć rywalizacji sportowej spowodowała proces przekształcania się klasycznej samoobrony w dziedzinę sportu zarówno nieznaną jak i interesującą. Techniki samoobrony były traktowane jako techniki uzupełniające szkolenie zawodnika.

W 1956 roku, kiedy w naszym kraju nie było jeszcze własnej organizacji zrzeszającej sekcje judo i samoobrony, Polska stała się członkiem Europejskiej Federacji Judo. Rok później powstaje Polski Związek Judo. W statucie tego Związku, było zaznaczone, że Związek obejmuje swą działalnością również sztuki pokrewne, a wśród nich ju-jitsu. Z biegiem czasu jednak inne sztuki walki stały się przysłowiową "kulą u nogi". W 1973 roku PZJ skreślił ze statutu sformułowanie o opiece nad innymi dyscyplinami. Instruktorzy i trenerzy judo, których nie interesowała rywalizacja sportowa , widząc zainteresowanie społeczeństwa formą samoobrony, odeszli ze Związku. Nie mając żadnej opieki nadrzędnej zaczęli nauczać samoobrony. Większość technik oparta była na tzw. "metodzie Kano" - goshin-jitsu"

Czesc judokow w tym okresie przeszla na samoobrone i jujitsu a czesc pozostala przy judo i w judo niesportowym nauczaja i uderzen
Przy wyzszych stopniach w judo sa np kata z samoobrony gdzie sa juz uderzenia - oczywiscie nie mozna wymagac uderzen od nawet naszych najlepszych judokow z mlodszego pokolenia poniewaz najczescie sa nauczane marginalnie ale w programach judo samoobrony sa i stara kadra zna mase sztuczek ktore w wiekszosci sa nauczane w jujitsu

Pozdrawiam
Martius
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: udezenia
dzienx :!:
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: udezenia

Sa jakies „ciosy judo” 8O czy nie ma?

Mogą być, sam się zetknąłem z dwoma.
a) przy wychyleniach ręka trzymającą wysoko kołnierz uderza kostkami kciuka pod ucho
B) przy duszeniach zakłada się je bardzo dynamicznie, tak że przedramie (kołnierz) uderza w tchawice
Trener powtarzał, że jak to zrobimy na treningu to nogi z d... powyrywa, ale znać powinniśmy bo jakieś chamidło spotkać możemy :-)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024