udezenia
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Natknalem się na dosyc stara ksiazke „judo w samoobronie” Boguslawa Skuta gdzie po krotkim wstepie autor prezentuje... „miejsca i sposoby zadawania ciosow”!!!! od uderzen kantem dloni przez pchniecia palcami do kopniec! Rzuty oczywiście tez sa, ale zainteresowaly mnie te udezenia- judo mi się z nimi nie kojazy ale może jestem w bledzie, jak to jest? Sa jakies „ciosy judo” 8O czy nie ma?
Przytocze na poczatek troche historii judo i jujitsu w naszym kraju
"Po drugiej wojnie światowej, rozwój ju-jitsu w naszym kraju przebiegał dwiema różnymi drogami. Jeden kierunek rozwoju bierze początek od powracających do kraju żołnierzy z polskich armii na Zachodzie. Większość z nich odbyła tam bowiem przeszkolenie z zakresu walki wręcz i samoobrony, szczególnie ci którzy byli w oddziałach specjalnych jak choćby sławni "Cichociemni". W drugim przypadku ju-jitsu rozwijało się wraz z rozwojem judo sportowego. W 1948 roku do programu nauczania warszawskiej AWF, wprowadzono samoobronę, opartą w większości na technikach ju-jitsu. Powoli jednak zaczynały do naszego kraju docierać słuchy o judo. Chęć rywalizacji sportowej spowodowała proces przekształcania się klasycznej samoobrony w dziedzinę sportu zarówno nieznaną jak i interesującą. Techniki samoobrony były traktowane jako techniki uzupełniające szkolenie zawodnika.
W 1956 roku, kiedy w naszym kraju nie było jeszcze własnej organizacji zrzeszającej sekcje judo i samoobrony, Polska stała się członkiem Europejskiej Federacji Judo. Rok później powstaje Polski Związek Judo. W statucie tego Związku, było zaznaczone, że Związek obejmuje swą działalnością również sztuki pokrewne, a wśród nich ju-jitsu. Z biegiem czasu jednak inne sztuki walki stały się przysłowiową "kulą u nogi". W 1973 roku PZJ skreślił ze statutu sformułowanie o opiece nad innymi dyscyplinami. Instruktorzy i trenerzy judo, których nie interesowała rywalizacja sportowa , widząc zainteresowanie społeczeństwa formą samoobrony, odeszli ze Związku. Nie mając żadnej opieki nadrzędnej zaczęli nauczać samoobrony. Większość technik oparta była na tzw. "metodzie Kano" - goshin-jitsu"
Czesc judokow w tym okresie przeszla na samoobrone i jujitsu a czesc pozostala przy judo i w judo niesportowym nauczaja i uderzen
Przy wyzszych stopniach w judo sa np kata z samoobrony gdzie sa juz uderzenia - oczywiscie nie mozna wymagac uderzen od nawet naszych najlepszych judokow z mlodszego pokolenia poniewaz najczescie sa nauczane marginalnie ale w programach judo samoobrony sa i stara kadra zna mase sztuczek ktore w wiekszosci sa nauczane w jujitsu
Pozdrawiam
Martius
Napisano Ponad rok temu
Mogą być, sam się zetknąłem z dwoma.Sa jakies „ciosy judo” 8O czy nie ma?
a) przy wychyleniach ręka trzymającą wysoko kołnierz uderza kostkami kciuka pod ucho
przy duszeniach zakłada się je bardzo dynamicznie, tak że przedramie (kołnierz) uderza w tchawice
Trener powtarzał, że jak to zrobimy na treningu to nogi z d... powyrywa, ale znać powinniśmy bo jakieś chamidło spotkać możemy :-)
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
MMP?
- Ponad rok temu
-
Kategorie wagowe w Judo
- Ponad rok temu
-
Kategorie wiekowe w Judo
- Ponad rok temu
-
szkoły judo
- Ponad rok temu
-
naszywki klubów
- Ponad rok temu
-
Film "choke"
- Ponad rok temu
-
Pytania do szczecinskich bersekerow
- Ponad rok temu
-
poziom sambo w polce ?
- Ponad rok temu
-
Ulubiona technika?
- Ponad rok temu
-
BJJ Kalisz
- Ponad rok temu