Skocz do zawartości


Zdjęcie

Yuanshi taijiquan, yiquan, taiki-ken


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Yuanshi taijiquan, yiquan, taiki-ken
Znów coś nie działa, i nie mogę wysyłać odpowiedzi. Musiałem stworzyć nowy wątek.

W kwestii zroznicowania wewnetrznego kung fu mam pare pytan do Dachenga. Najpierw taijiquan. Czy wiadomo cos wiecej o Sanfeng Yuanshi Taijiquan ktorego Wan Laisheng a przedtem Du Xinwu nauczyli sie od Polniesmiertelnego Liu? Rzekomo w odroznieniu od innych "Sanfeng" taijiquanow w tym cos jest. Ludzie od Liuhemen i Ziranmen cwicza to i zachwalaja ze ma taki bardziej "combat" charakter. Przynajmniej tak twierdza Liu Deming w Australii (uczen Wan Laishenga i Hong Zhengfu, oficjalny spadkobierca Ziranmen) i Liang Zhaoqun we Francji (jeden z ostatnich uczniow Wan Laishenga). Klopot w tym ze poza linia przekazu Liu He Ziranmen ten taijiquan jest rzadko spotykany, przynajmniej ja o tym nie slyszalem. Czy moze jeszcze ktos inny poza uczniami Wana sie tym zajmuje? Chetnie bym sie dowiedzial czegos na ten temat.


Nie widziałem tego na wlasne oczy. Niezależnie, jaka jest tego wartość, sama nazwa jest wybitnie chwytem komercyjnym.

Teraz Yiquan. Jak wyglada Dachengquan Wang Xuanjie? Czy jest tam wiecej kopniec niz w linii Yao czy zle slyszalem?


Z tymi kopnięciami, to raczej nie ma dużej różnicy. Generalnie dachengquan Wang Xuanjie to taka mieszanka elementów różnych systemów. Chociaż niektórzy z jego uczniów twierdzą, że to jest ściema, którą walił dla debili, a poważnych uczniów uczył czegoś znacznie bliższego szkole Yao. Chociaż i tak było to mniej "bokserskie", a bardziej pod wpływem klasycznego xingyi.

Czy po Bu Enfu powstal jakis zapasniczy Yiquan


Nie

czy tez Bu Enfu traktowal rozdzielnie Shuai Jiao i Yiquan?


Raczej tak, wykorzystanie yiquan dla poprawienia skuteczności także w shuai jiao. Yiquan Bu Enfu był dość bokserski, tak jak Yao.

Jeden ze wspoluczniow Kenichi Sawaiego jakis Li costam (sorry ale nie pamietam) specjalizowal sie w uderzeniach palcami w tetnice szyjne. Czy taka specjalizacja u kogos przetrwala?


Li Yongzong. Po prostu to lubił. Każdy ma jakieś skłonności

Co do Sawaiego - teraz najbardziej znani z jego uczniow - Kubo Isato i ten drugi (znowu nie pamietam nazwiska) wtapiaja sie w linie przekazu Yao ale podobno bylo 2-3 uczniow Sawaiego ze starego okresu ktorzy zajmowali sie czystym Taikiken i jak twierdzi Kubo Isato byli baaaardzo skuteczni w walce, czy ten Taikiken przetrwal?


Teraz aktywni są ci młodsi i wszyscy studiują yiquan. Ci starsi to byli kyokushinowcy, którzy taiki-ken ćwiczyli jako dodatek do kyokushinu, lub przeszli na taiki-ken z kyokushinu.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024