Skocz do zawartości


Zdjęcie

Angola czy Regional


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
67 odpowiedzi w tym temacie

budo_mroova
  • Użytkownik
  • Pip
  • 38 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Beribazu

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
A ja uwazam (dodam tutaj swoje 3 grosze :multi: ), ze wszystko zalezy od atmosfery, nastroju, od tego czy kipi we mnie energia belzebub , ktora chce sie wydostac, czy akurat chce w to wlozyc wiecej duszy i ekspresji.

Chcialbym sie dowiedziec co woli Jakub, ktory wrzucil ta ankiete. :?: .
Dobrze rozumiem przytyk, co do tego, ze przy regional nie trzeba sie obawiac ciosu. Zwykla jak gram z Jakubem, to laduje gdzies pod nim limo , ewentualnie 10 metrow od roda :2gunfire: . Co przy okazji swiadczy o umiejetnosciach moich :oops: i Jakuba poklon .

AXE Beribazu
  • 0

budo_iwo
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Witam!

na stronie:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
znalazłem taki kawałek:

" For historical reasons and because I come from the lineage of Mestre Bimba, we follow the three main rhythms that were used in his school: S“o Bento Grande, Banguela and Iuna. In the context of Contemporary Capoeira, we also use different berimba u's rhythms to play a broad spectrum of jogos. These jogos range from a more ritualized form of combat involving theatrical display and self-expression, to a more fight-oriented and vigorous sparring as a means of self-defense. "

,czyli to jednak są rytmy do grania :idea: :) - jak powiedział TDI.
Ale trzeba też zaznaczyć ,że te "rytmy" nie dotyczą tylko instrumentów ,ale także "graczy".
Mają przecież wpływ na szybkość i sposób w jaki się gra ( ta sławna Santa Maria- gdy gra się z brzytwami przypiętymi do kostek).

więc może jednak możemy mówic o stylach "gry" (jogo) ? :-?

Jakub, wypowiedz się koniecznie poklon
  • 0

budo_testa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 21 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
apropos glownego tematu:

mestre acordeon spiewa:

este jogo e tenhoso! nao angola...
capoeira de bimba!

i co tu myslec?

ja osobiscie zgodze sie raczej z mroova ze zalezy od nastroju.
  • 0

budo_boogie
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
A ja wciąż poszukując opisów stylów caopeira znalazłem takie coś na stronie nowojorskiej grupy capo - do prawie każdego z rytmów jest przypisany specyficzny styl.

Cytuję:

Angola - Slow beat, close to the ground game, with slyness movements.

Benguela - Closed game, medium beat with lots of swings and stealthy moves.

Amazonas - A rich rhythm created by mestre Bimba in order to greet guests.

Idalina - Aerial game with swings, rich in movements.

Iúna - Game for masters, with lots of choreographed moves. Sometimes used to honor a master's death.

Santa Maria - A simple and fast beat; game played without touching the hands on the floor; razors are used.

Cavalaria - A beat that resembles a horse, meaning a warning; a violent game.

Săo Bento Pequeno - A medium beat with smooth moves.

Săo Bento Grande - A fast beat with more aerial and fast movements.

Samba de Roda - A beat used for samba de roda (an Afro-Brazilian dance) in capoeira performances.

Tyle ode mnie.
  • 0

budo_salvador
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Grupo Capoeira Esporao/Praia do Forte/Bahia
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Nie chodzi tu style capoeira,ale o odpowiednie rytmy,które nadają tempo i charakter grze i tak np.Iuna - jak piszesz ,gra dla mestre,misrzów,wyreżyserowane ruchy,czasmi używane dla oddawania czci umarłym mistrzom.W naszej grupie graliśmy przy Iuna zdając na trzecie cordao,trzeba było wykazać się znajomością Cintura Desprezada i Sequencia Mestre Bimba.
  • 0

budo_serio
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
przeciez jak w regional nie myslisz to jest duza szansa ze dostaniesz:P wedlug mnie to jest po prostu kwestia sposobu prowadzenia rody. moga byc rody gdzie np. skacza same floreiros i co w tedy? za duzo sie nie mysli gdy sie skacze folhia seca hehe :) ))albo sa rody gdzie partnerzy nie moga sie zobaczyc, tak daleko dzialaja od siebie
  • 0

budo_sir_francuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mroczne zakątki Rio de Janeiro
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Ta dyskusja rozpoczela i zakonczyla sie daaaaawno temu. A moze by tak ją ożywić???? he??? czy po tym czasie zmieniliście jakoś swoje upodobania????
  • 0

budo_degenerado
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:www.capoeira.home.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Regional cwicza wszyscy a do Angola trzeba dorosnac zeby ja zrozumiec i polubic.
Jest trudniejsza i bardziej wymagajaca dla studentow.
Jedank nie prawda jest ze w angola nie trzeba sie obawiac kopniec, bzdura kompletna.
Angola moze byc szybka i bardzo niebezpieczna, kopniecie mozna zalapac wlasnie wtedy kiedy sie go najmniej spodziewa.

Umawianie sie co do sposobu grania w roda to kolejna bzdura, ton nadaje berimbau a sama gra zalezy w duzej mierze od graczy, jesli jest banguela ktora jest rytmem do cwiczenia technik i myslenia w trakcie samej gry ale zdazy sie ze ktos cie nagminnie kopie, raz, drugi, trzeci, to sie robi koleczko a potem normalna walka, niezaleznie od tego ze ciagle gra banguela. czesto ten blad sie zdaza ( mowie o kopaniu ) gdy grana jest banguela i na koniec roda znacznie przyspiesza, na ogol wtedy gracze zamiast dostosowac sie do rytmu i po prostu grac dalej tylko szybciej do rytmu, dostaja kociej mordy i sie robi mlyn.

Maculele nie jest zadnym stylem capoeira, jest to element kultury brazylijskiej ktory zostal zaadoptowany do capoeira zeby nie zaginal i nie zostal zapomniany, jest to taniec a nie zadna walka.
  • 0

budo_sir_francuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mroczne zakątki Rio de Janeiro
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
No nO Kto da więcej???? :) :) :)

Zgadzam sie z tym ze do Angoli trzeba dorosnąc , but...........

ale puki co narazie skupiłbym sie na Regional.
  • 0

budo_alegria
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 73 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z wawy

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional

No nO Kto da więcej???? :) :) :)


ale PUKI co narazie skupiłbym sie na Regional.



a ja na ortografii... :) :) :)
  • 0

budo_sir_francuz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mroczne zakątki Rio de Janeiro
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
LOL wymknelo sie :( tez sie nie macie czego czepiac :( LOL a pozatym OFF TOPIC :) BAN!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :) :) :) :) :) :) :)
  • 0

budo_miudinho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Grupo de Capoeira Angola Irmaos Guerreiros
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional

Regional cwicza wszyscy a do Angola trzeba dorosnac zeby ja zrozumiec i polubic.
Jest trudniejsza i bardziej wymagajaca dla studentow.
Jedank nie prawda jest ze w angola nie trzeba sie obawiac kopniec, bzdura kompletna.
Angola moze byc szybka i bardzo niebezpieczna, kopniecie mozna zalapac wlasnie wtedy kiedy sie go najmniej spodziewa.


To wszystko prawda. Nalezy jednak dodac, ze capoeira angola do capoeira regional ma sie tyle co powiedzmy karate do takewondo, jako, ze sa to dwa odmienne style. Capoeira angola przez wiekszosc kojarzona jest wylacznie jako kolejny z wielu rytmow granych na berimbau, ktoremu podporzadkowany jest styl gry "blisko ziemi". Nic bardziej blednego, angola to przedewszystkim calkowicie inne techniki, sposob gry w roda, inny sposob postrzegania capoeiry, kultywowanie tradycji, muzyka, historia, mandinga... Szkoda, ze w Polsce nie nie ma zadnej grupy angola.

Pozdrawiam
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
W Polsce sa angoleiros, np. w Toruniu.
W naszej grupie inaczej sie rozpatruje "angola czy regional". My cwiczymy capoeire bez podzialow na wspomniane style, kochamy cala capoeire i gramy w roda z osobami cwiczacymi regional i angole. Mozna powiedziec ze nasza capoeira jest czyms pomiedzy ogolnie przyjetymi "deficjami" angoli i regionalu. Jedni by to nazwali szybsza angola, inni regionalem z czasow Mestre Bimby, dla nas jest to poprostu capoeira. Trzeba tutaj zaznaczyc ze ostatnio powstalo cos co nazywane jest "nowym regionalem" lub "nowa capoera" ale od tego zdecydowanie sie odcinam.
Angola i regional to jedynie rytmy, ktore wymagaja innego zachowania w rodzie.
Widzialem gre w rodzie angoleiro vs trener jednej z grup "nowego regionalu" i angoleiro nie wykozystujac swojej szybkosci zamiatal gosciem jak tylko chcial...
  • 0

budo_miudinho
  • Użytkownik
  • Pip
  • 27 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Grupo de Capoeira Angola Irmaos Guerreiros
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional

W Polsce sa angoleiros, np. w Toruniu.

Hmm? Podaj zatem linka do ich strony.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional

Trzeba tutaj zaznaczyc ze ostatnio powstalo cos co nazywane jest "nowym regionalem" lub "nowa capoera" ale od tego zdecydowanie sie odcinam.
Angola i regional to jedynie rytmy, ktore wymagaja innego zachowania w rodzie.
Widzialem gre w rodzie angoleiro vs trener jednej z grup "nowego regionalu" i angoleiro nie wykozystujac swojej szybkosci zamiatal gosciem jak tylko chcial...


Chciałbym wiedzieć, co rozumiesz przez "nowy regional", tudzież "nowa capoeira". Chodzi Ci o wszystko co jest "post-Senzala" ? Znaczy się: wywodzi się z pracy i początków tej grupy?
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Nie każda grupa musi mieć swoją stronę internetową :P
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
jeszcze nie dawno chyba ta stronka była i moim zdaniem graficznie była jedną z najlepszych stron na necie... chodzi o Sin Siempre Capoeira?
  • 0

budo_amerindio
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 140 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Associacao de Capoeira Lagoa da Saudade III

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
Niewiem czy maja jakas stronke, a jezeli tak, to czy jest to sin siempre capoeira. Bylem na malych warsztatach ktore zorganizowali w Lodzi i bylo fajnie. Ich grupa nazwala sie "Filhos da Liberdade".
Jesli chodzi o "nowy regional: lub "nowa capoeire", to nieznam historii grupy Senzala ale jest to jedna z grup z nowa capoeira, jak to nazywaja, o ktorych wspominalem. W polsce tez sa grupy, ktore odcinaja sie od tradycyjnej capoeiry twierdzac ze nowy regional jest rewolucyjny i najlepszy ale lepiej powiedziec ze jest to poprostu inna capoeira, dla mnie pozbawiona czesci rytualnej - duchowej.
  • 0

budo_mijar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 302 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wroclaw
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional

Jesli chodzi o "nowy regional: lub "nowa capoeire", to nieznam historii grupy Senzala ale jest to jedna z grup z nowa capoeira, jak to nazywaja, o ktorych wspominalem. W polsce tez sa grupy, ktore odcinaja sie od tradycyjnej capoeiry twierdzac ze nowy regional jest rewolucyjny i najlepszy ale lepiej powiedziec ze jest to poprostu inna capoeira, dla mnie pozbawiona czesci rytualnej - duchowej.


Też fascynuje mnie ten "nowy regional". :) Bo w zasadzie cały regional obecenie grany to "nowy" Bimba regional przefiltrowany przez Senzale, co napisał Uirapuru.Toż kawałek nowoczesnej historii capo to TRZEBA wiedzieć :wink: . Innego "nowego" sobie nie wyobrażam. A pare grup we Wro jest, żadna nie potkreśła jakoś swej nowości. Każda gra troche inaczej, ale to rzecz naturalna.

Co do tematu - osobiście za Angola nie przepadam - może właśnie dlatego, żem za młody i za głupi na duchową odsłone capo, może gdybym miał okazje poznać jakiegoś nauczyciela biegłego w tej sztuce i potrafiącego przekazać swą wiedze, może... zobaczymy. Co nie znaczy, że nie mam szacunku wielkiego dla tej części capo,a gdy axe jest napradwdę dobre nie trzeba nakłaniać mnie do tej gry specjalnie. No i chyba są angoleiros w Polsce: swego czasu widziałem chłopaków z Torunia (pojawili się we Wrocławiu jakoś rok temu na którejś z "knajpianych" rodas) i naprawde fajnie oglądało się ich gre.

Regional jak jest każdy widzi - no gra no... :wink: Taka gdzie można sobie poszaleć, można grać niemal anogo-podobnie, można się lać po pyskach. I tyle.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Angola czy Regional
MiJar: napisałem dłuuugiego posta co mysle o "nowym regional", ale jest to dla mnie tak bzdurne pojęcie, że mimo, iż napisałem wszystko tak jak chciałem, to skasowałem go. Do ludzi nie dotrze, że capoeira jest taka jaka jest i wciąż się zmienia, nie chce robić (a raczej wzniecać na nowo) niepotrzebnych wojen.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

3 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024