Skocz do zawartości


Zdjęcie

Definicja aikido i jego style


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

Z tym tenkanem, to sprawa nie jest prosta. Oryginalnie, w daito ryu, tenkan ( a znim cala grupa technik "ura") nie byly nauczane dla poczatkujacych. To byla (i dalej u nich jest) strona UKRYTA kazdej techniki. Nie tylko fizyczna zreszta, ale psychiczna, taktyka i strategia...takie sprawy....


I tu jest mały problem.

Nie należy mylić ura- forma /przestrzeń, z ura - głębokością technik, pracą wewnątrz ciała-czyli szczegółami, nad którymi i obecnie w większości szkół pracuje się dopiero z wysokim dan, to tylko zbieżność nazw, nie należy ich mylić.

koncu w omote trzeba ciagle wchodzic do przodu w irimi.


Jeśli chodzio tenkan to przydało by się zastanowić jaką przestrzeń się przy nim zajmuje, nie przednią?, czyli może jednak omote / nie mylić z formą oczywiście/

Dopiero na takiej bazie, wprowadzano wersje ura tych samych technik (np jak ktos byl zaatakowany przez znacznie wiekszego waga i silnieszego napastnika)

Czyli omote to patent na małe dziewczynki, a ura na bysiorków :-?


W dodatku, poniewaz versje ura powoduja lagodne przyjecie nawet mocnego ataku

,
Wymiękam przed waszym omote ... Brutale

Z praktycznego punktu widzenia, rozumiesz teraz dlaczego, przez pierwsze pare lat, w ogole nie powinno sie robic zadnych tenkanow, czy wersji ura technik. Zeby nie wyrabiac zlych nawykow. Jak masz okazje, np popatrz z boku co ludzie robia wykonujac tenkan - 99.9% cofa sie do tylu!!!!!


Czyli jak coś robią źle to należy pozostawić ich w przekonaniu ,że jest wręcz odwrotnie. Trzeba będzie kiedyś spróbować

Co bedzie sie dzialo, jak uke przestanie pomagac?


Z wcześniejszych Twoich wypowiedzi wynika, że poradziłeś już sobie z tym problemem

Uke rowniez otrzymuje kompletnie inne doznania, czesto sa to doznania bolesneJuz

URA DLA MIĘCZAKÓW, czy omote na małe dziewczynki... już sam się pogubiłem

Dopiero jak to sie rozumie, to mozna wycwiczyc obrot bioder


Czy aby w omote nie występuje rotacja bioder, nawet taka tyci, tyci... :-?



sorry za dlugi post..
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

I tu jest mały problem.

Nie należy mylić ura- forma /przestrzeń, z ura - głębokością technik, pracą wewnątrz ciała-czyli szczegółami, nad którymi i obecnie w większości szkół pracuje się dopiero z wysokim dan, to tylko zbieżność nazw, nie należy ich mylić.


Mysle ze sie mylisz. W szkolach koryu (bo ten koncept z tamtad sie wywodzi) stanowi to jednosc. Aczkolwiek posiada wiele znaczen, znaczy moze byc cwiczone na roznych poziomach. Np poczatkujacy cwicza jak powiedziales to jako forme/przestrzen i dla postronnych i niewycwiczonych obserwatorow bedzie to zawsze pozostawac tylko forma. natomiast ci bardziej zaawansowani sa nauczani i/albo odkrywaja sami coraz to glebsze znaczenia "ura".
W aikido nie ma w ogole takiego rodzaju nauczania bo znakomita wiekszosc instruktorow nie ma o tym zielonego pojecia - kto mialby im powiedziec jak nie maja odpowiedniego mistrza? juz nie mowie o tym zeby to cwiczyli :wink:
Zdaje sie ze nauczanie Dziadka bylo tak indywidualne i chaotyczne, ze rozne znaczenia ura jakos sie gdzies po drodze zagubily i moze jedynie sa intuicyjnie rozumiane i robione przez niektorych uczniow Dziadka. W Hombu aikikai nawet sama forma ura powoli ginie, rozroznienie pomiedzy ura i omote tylko jako formy zanika, wiekszosc robi jakies takie cos, nie wiadomo co, bo niby personalizuja "swoje" aikido :cry:
Bylem w paru dojo w W-wie, to wlasnie tak jest, brak roznicy miedzy omote i ura. Pozuja na aikido O'senseia pod koniec jego zycia :wink:

Jeśli chodzio tenkan to przydało by się zastanowić jaką przestrzeń się przy nim zajmuje, nie przednią?, czyli może jednak omote / nie mylić z formą oczywiście/


nie rozumiem, co to znaczy przednia przestrzen?

Czyli omote to patent na małe dziewczynki, a ura na bysiorków :-?


Och to byl tylko taki przyklad bardzo wyrazisty do wyjasnienia o co mi chodzi. Zastosowanie, kiedy robic ura a kiedy omote nie poddaje sie scislej kategoryzacji. Wg mnie musisz czuc kiedy i co zrobic i to podswiadomie, zeby cialo reagowalo a nie mozg.
Poza tym na troche innym poziomie, mozna doskonale uzywac irmi, oraz wejsc omote czy ura do robienia zmylek, tak aby kompletnie zdezorientowac atakujacego, zeby nie mogl latwo przewidziec jaka technika ma wejsc. Jak sie duzo cwiczy irimi, to mozna sie nauczyc stwarzac wrazenie wejscia fizycznego bez ruszania sie z miejsca, aczkolwiek jesli zajdzie potrzeba to musisz byc w stanie fizycznie to wykonac. Wytwarza to taka psychologiczne presje na atakujacym, i pozwala przejac inicjatywe dokladnie w momencie rozpoczecia ataku.
Poniewaz atakujacy czyta z ruchow twojego ciala, aby zatakowac twoja slaba strone, mozna przy pomocy roznych zmian nastawienia psychicznego (zrobie ura, nie omote, nie chyba jednak ura...) wytworzyc rozne pozorowane otwarcia we wlasnej pozycji aby atak wszedl tam gdzie ty chcesz. ...itd...itd....
Tak ze ura i omote moze sluzyc do roznorakich celow :lol:
Oczywiscie takie bardziej finezyjne cwiczenie jest mozliwe tylko przy aktywnym uke, a nie jak ktos cie atakuje myslac co bedzie jadl na kolacje po treningu :grin:



Czyli jak coś robią źle to należy pozostawić ich w przekonaniu ,że jest wręcz odwrotnie. Trzeba będzie kiedyś spróbować

chyba czasami mam klopoty z nadazaniem za twoja logika...

Nalezy w ogole nie dopuszczac zeby robili tenkan, to proste. Niech zamiast tego robia wylacznie techniki w wersji omote. Np przez 6 miesiecy, czy rok. To powinno wystarczyc aby im sie automatyzm ciala wyrobil. A potem pokaza prawidlowy tenkan i zobaczysz, ze beda go robic niechetnie (tak pokochaja omote!) ale prawidlowo.

Z wcześniejszych Twoich wypowiedzi wynika, że poradziłeś już sobie z tym problemem


nie badz zgryzliwy, to byla figura stylistyczna :P

URA DLA MIĘCZAKÓW, czy omote na małe dziewczynki... już sam się pogubiłem


moze potrzeba ci wiecej irimi? papieros

Czy aby w omote nie występuje rotacja bioder, nawet taka tyci, tyci... :-?



Wystepuje ale kompletnie inaczej. Ja to sobie wyobrazam tak:
Irimi idziesz do przodu jak na zderzenie, wcale nie w hanmi, tylko biodra prostopadle do linii ataku, aby pokazac jak najwieksza powierzchnie dla ataku, zeby sie dobrze wcelowal. W momencie kontaktu, jak juz atakujacy nie moze zmienic kierunku ataku nastepuje zwrot bioder w pozycje hanmi co umozliwia nie tylko zejscie z linii ataku ale w dodatku wejscie w centrum atakujacego tak aby pierwszym kontaktem go kompletnie wybic z rownowagi w 3 punkt jego pozycji. Ten zwrot bioder jest wytworzony przez tylnia stope, potem przekazanie sile przez biodro do ramienia, lokcia,nadgarstka i palcow dloni.
To jest tylko takie cwiczenie dla poczatkujacych aby sie nauczyli robic pozoracje i skoordynowali wlasne cialo. W gruncie rzeczy obrotow bioder jest 3, ale to juz inna historia.




sorry za dlugi post..


hehe to co ja mam powidziec....
  • 0

budo_bujin
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 859 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Berlin

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style
Szczepan, ty masz talent literacki. Powinienes spisac swoje przemyslenia i wydac ksiazke (+kaseta instruktazowa jako bonus :D ). Jak bedziesz mial juz maszynopis, przeslij mi na priva, sprobuje poszukac wydawcy.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style


Jeśli chodzio tenkan to przydało by się zastanowić jaką przestrzeń się przy nim zajmuje, nie przednią?, czyli może jednak omote / nie mylić z formą oczywiście/


nie rozumiem, co to znaczy przednia przestrzen?


Bo widzisz szczepanie, u nas istnieje znacznie wieksz rozroznienie
niz tylko omote i ura. mozesz robic omote w przestrzeni omote, ale również możesz robić omote w przestrzeni ura. Tak samo mozesz zrobic ura w przestrzeni omote i ura w przestrzeni ura.
Juz jasne?
:)
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

Bo widzisz szczepanie, u nas istnieje znacznie wieksz rozroznienie
niz tylko omote i ura. mozesz robic omote w przestrzeni omote, ale również możesz robić omote w przestrzeni ura. Tak samo mozesz zrobic ura w przestrzeni omote i ura w przestrzeni ura.
Juz jasne?
:)


Ja to nazywam przeintelktualizowane aikido. Te cale przestrzenie to tak naprawde nic nie znaczy, tylko takie dywagacje zeby zaszpanowac przed poczatkujacymi. Taki polski odpowiednik "new age aikido" :wink:
  • 0

budo_waldek__goszcz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 157 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style
Debata osiagnela ten stopien mistycyzmu, kiedy to zasada wylaczonego srodka przestaje obowiazywac.
Omote w przestrzeni ura? Garry, ja sie chyba na te Bielany musze wybrac, bo takich cudow to w zyciu nie widzialem. dziecko
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

Szczepan, ty masz talent literacki. Powinienes spisac swoje przemyslenia i wydac ksiazke (+kaseta instruktazowa jako bonus :D ). Jak bedziesz mial juz maszynopis, przeslij mi na priva, sprobuje poszukac wydawcy.


Znaczy myslisz Bujin, ze ja to wszystko zmyslam/wymyslam? :P
Mysze przyznac szczerze ze sie mylisz w takim razie, to wszystko pochodzi z praktyki osobistej.

No to jakzesmy to juz ustalili, to nie mysle ze moje przemyslenia moga cieszyc sie jakims tam wiekszym zainteresowaniem. Nie mam np 6 dana ani tytulu shihana :lol: Zreszta nie wierze w moc slowa pisanego czy mowionego, i tak po paru minutach nikt o tym nie pamieta. Co innego cwiczenie fizyczne, jak raz dostaniesz dobrze w leb, to na zawsze pamietasz zeby trzymac odpowiedni dystans :wink:
  • 0

budo_marilyn m
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style


Mysle ze sie mylisz. W szkolach koryu (bo ten koncept z tamtad sie wywodzi) stanowi to jednosc



Jeśli powołujesz się na koryu to nadmienię tylko, że ich podstawowe kata zaczynają się właśnie od techniki w przestrzeni ... ura, co raczej potwierdza moje twierdzenie, że to nie kwestia przestrzeni, a raczej głębokości technik.

nie rozumiem, co to znaczy przednia przestrzen?


Codziło mi o to, że robiąc tenkana idę do przodu, pracując w sferze omote

Och to byl tylko taki przyklad bardzo wyrazisty do wyjasnienia o co mi chodzi. Zastosowanie, kiedy robic ura a kiedy omote nie poddaje sie scislej kategoryzacji.


Wyrazisty przykład na coś co nie poddaje się ścisłej kategoryzazji- ładne sformuowania,nic jednak nie wyjaśniające, a wręcz przeciwnie. Chyba chcesz zmusić mnie do samodzielnego rozwiązania tego koanu

A potem pokaza prawidlowy tenkan i zobaczysz, ze beda go robic niechetnie (tak pokochaja omote!) ale prawidlowo.


Zupełnie nie rozumiem Twojej awersji do ura, a to przecież druga strona medalu, bez poznania której nasza wolność nie może być pełna. I oczywiście nie licz na to, że mnie doniej zniechęcisz

URA DLA MIĘCZAKÓW, czy omote na małe dziewczynki... już sam się pogubiłem
moze potrzeba ci wiecej irimi?


Moja chwilowa frustracja wynikała raczej z małologicznego wywodu, niż z niedoboru witaminy "I"

W GOŚĆ napisał:

Omote w przestrzeni ura? Garry, ja sie chyba na te Bielany musze wybrac, bo takich cudow to w zyciu nie widzialem.


To wprawdzie pytanko nie do mnie, ale sprawa jest banalnie prosta i uświadomienie jej sobie znacznie ułatwia praktykę, aż dziw, że dla kogoś urasta to do miary cudu

Muszę na koniec przyznać Szczepan, że b. zaskoczyła mnie Twoja postawa . Myślałem, że sprowokuję Cię do drapieżnej odpowiedzi, a tu luzik, rzeczowa wypowiedź za którą dziękasy. W wielu rzeczach, kórymi raczyłeś się podzielić jest dużo racji, myślę, że różnie interpretujemy pewne terminy stąd małe nieporozumienia,
Powoli zaczyna być sympatycznie, ale na brak zgryźliwości nie licz
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

Jeśli powołujesz się na koryu to nadmienię tylko, że ich podstawowe kata zaczynają się właśnie od techniki w przestrzeni ... ura, co raczej potwierdza moje twierdzenie, że to nie kwestia przestrzeni, a raczej głębokości technik.


ooops...jakbys mial kiedys okazje obejrzec np Kondo sensei z daito ryu aikijujutsu (na aikidojournal.com jest jego video) seria podstawowa ikkajo, zaczyna sie technikami omote, dopiero potem wersja ura ale z ciekawymi wyjasnieniami :wink:
KAZDA technika zaczyna ten gosciu od irimi. I to jakiego. Popatrz sobie, zadnego bla bla bla o przestrzeni ura 8)

Muszę na koniec przyznać Szczepan, że b. zaskoczyła mnie Twoja postawa . Myślałem, że sprowokuję Cię do drapieżnej odpowiedzi, a tu luzik, rzeczowa wypowiedź za którą dziękasy. W wielu rzeczach, kórymi raczyłeś się podzielić jest dużo racji, myślę, że różnie interpretujemy pewne terminy stąd małe nieporozumienia,
Powoli zaczyna być sympatycznie, ale na brak zgryźliwości nie licz


Ja jak widze ze wspoldyskutant nie rozumie ze SW zaczynaja sie i koncza na etykiecie to w ogole z nim nie dyskutuje. Tak ze sam tez respektuje etykiete. Normalka.
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Definicja aikido i jego style

Ja to nazywam przeintelktualizowane aikido. Te cale przestrzenie to tak naprawde nic nie znaczy, tylko takie dywagacje zeby zaszpanowac przed poczatkujacymi. Taki polski odpowiednik "new age aikido" :wink:


Nie jest to sprawa intelektu, tylko sprawa poziomu technicznego.
Tak jak Szczepanie chcesz zabrac poczatkującym ura, bo to nie dla nich.
Tak samo ni dlaciebie widac pojęcie przestrzenie. Nic w niej intelektualnego nie masz. Tlumacząc na niby 'bezprzestrzenne aikido' gdy wykonujesz np.iriminage poprzez wejscie irimi znajdziesz sie w przestrzeni omote, jednakze jezeli zaabsorbujesz atak wycofujac się, masz szansę również wykonać irimi nage (omote), ale w przestrzeni ura. Jesli biodra pozostaną skierowane w kierunku z którego przybyl atak, będziemy mówić o irimi omote, natomiast jesli odwrócisz je w przestrzen ura, bedzie to iriminage ura (nie takie klasyczne jak w aikikai). Pozostaje kwestia techniki ura w przestrzeni omote. Nic latwiejszego robisz wejscie irimi ale podczas rzutu musisz skierowac biodra w przestrzen ura.

Wiec zamiast jednej iriminagi omote masz az cztery sposoby jej wykonania. Na podobnej zasadzie moglem dowiedziec się o tym ze shicho-nage mozna wykonac az na dwanascie sposobów (w sześciu kierunkach)
JAk widzisz nie ma tu zadnej czarnej magii. A jest tylko bardziej precyzyjne badanie techniki.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024