Skocz do zawartości


Zdjęcie

Artykul w "Komandosie"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Artykul w "Komandosie"
Na poczatek zagadka : O kim jest ten fragment ?

"Ponadto wiekszosc dzialan sluzb mundurowych opiera sie na pracy zespolowej. Do takiej nie nadaje sie Rambo o sile byka i mozdzku krolika. Warto o tym pamietac, szczegolnie wtedy, kiedy ktos przekonuje, ze system, ktory trenuje jest najlepszy, bo kiedys pokonal w walce instruktora combat. Tylko ze w przypadku sluzb mundurowych nie chodzi o superskutecznosc, ale o caloksztalt wyszkolenia."

':wink:'

To cytat z najnowszego numeru Komandosa z marca 2002, Autor: Pan Ryszard Jozwiak, ktorego zaslug dla MA na tym forum przedstawiac nie trzeba.

Moje uwagi:

Caly problem polega na tym, ze niektore combaty sa czesto reklamowane jako bardzo efektywne systemy rowniez w wersji dla cywili. Ich instruktorzy podkreslaja czesto, ze sztuka walki ktora cwicza komandosi i zolnierze musi byc skuteczna.

A tu autor mowi " wiekszosc dzialan sluzb mundurowych opiera sie na pracy zespolowej", i "nie chodzi o supertskutecznosc" A wiec jak to w koncu jest ? Czy mam rozumiec, ze dla cywili nie dzialajacych w grupie to one nie sa w pelni skuteczne ??

Ponadto w tym bardzo ciekawym i wyczerpujacym artykula ani razu nie pojawia sie nazwa BJJ, nawet w czesci poswieconej systemom walki cwiczonym w armii i policji w USA. Pojawiaja sie natomiast nazwy innych, czesto bardzo egzotycznych systemow jak np. tu kong moo sul

Nie trenuje BJJ nie jestem jakims fanem tego stylu, ale na wlasne oczy widzialem (w PDF) najnowszy podrecznik walki wrecz Armi Stanow, ktory opiera sie na technikach BJJ. Czy autor celowo to przemilczal ? Czy to tylko niedopatrzenie ?

A moze ja sie myle ? Bede wdzieczny za wyjasnienie nurtujacej mnie kwestii.
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Witam i idpowiadam na poniższe pytania.

Caly problem polega na tym, ze niektore combaty sa czesto reklamowane jako bardzo efektywne systemy rowniez w wersji dla cywili. Ich instruktorzy podkreslaja czesto, ze sztuka walki ktora cwicza komandosi i zolnierze musi byc skuteczna.

PRZEDE WSZYSTKIM KWESTIA PRAWNA. żOŁNIERZ ĆWICZY NP. ZDEJMOWANIE WARTOWNIKA, WEJSCIE DO POMIESZCZEN, WALKĘ SAPERKĄ ITD. pOLICJANT, STRAŻNIK MIEJSKI DZIAŁA W OPARCIU O PRAWO- TECHNIKI , KTÓRE NP. PRZYDATNE SĄ W WOJSKOWEJ WESJI COMBAT NIEKONIECZNIE BĘDĄ PRZYDATNE W POLICJI. TO SAMO DOTYCZY TZW. CYWILNEJ WERSJI COMBAT. CZESTO LUB LEPIEJ CZASAMI INSTRUKTORZY COMBAT UCZĄ TECHNIK BEZ ODPOWIEDNIEGO PRZYGOTOWANIA UCZESTNIKÓW ZAJĘĆ OD STRONY MOTORYKI. POZA TYM ABY BYĆ SKUTECZNYM MUSZĄ BYĆ SPARINGI.
WALKI TZW 'ZADANIOWE" ORAZ NA WYŻSZYM ETAPIE KLASYCZNY SPARING. SPOTKAŁAEM SIE Z TAKIM ZJAWISKIEM JAK BRAK ROZGRZEWKI NA TRENINGU CO JEST BZDURĄ TOTALNĄ. MOIM ZDANIEM NP. KURSY TZW 3 MIESIĘCZNE SA DO ...PRZEZ 3 MIECHY MOŻNA CZLOWIEKA PRZYGOTOWAĆ DO WIEKSZYCH OBCIĄŻEŃ NA TRENINGU I POPRAWIĆ MOTORYKĘ.3 MIESIĘCZY KURS MOŻE BYĆ JEDYNIE DLA LUDZI Z PEWNYM DOŚWIADCZENIEM NA POLU MA I POSIADAJĄCYCH ODPOWIEDNIĄ TECHNIKĘ. WERSJA CYWILNA COMBAT POWINNA ZAWIERAC NIE TYLKO NAUKE WALKI, ALE RÓWNIEŻ NAUKĘ TAKTYKI, ELEMENTY PSYCHOLOGI.

A tu autor mowi " wiekszosc dzialan sluzb mundurowych opiera sie na pracy zespolowej", i "nie chodzi o supertskutecznosc" A wiec jak to w koncu jest ? Czy mam rozumiec, ze dla cywili nie dzialajacych w grupie to one nie sa w pelni skuteczne ??

JAK WYŻEJ - INSTRUKTOR NAUCZAJĄCY WALKI MUSI NAUCZAĆ KURSANTÓW JAK ZACHOWYWAĆ SIĘ W EKSTREMALNYCH WARUNKACH.
KOMANDOS NIE MUSI BYĆ MISTRZEM WALKI WRĘCZ - MUSI BYĆ WSZECHSTRONNY.
SKUTECZNOŚĆ ZALEŻY OD PROGRAMU I SPOSOBU NAUCZANIA.

Ponadto w tym bardzo ciekawym i wyczerpujacym artykula ani razu nie pojawia sie nazwa BJJ, nawet w czesci poswieconej systemom walki cwiczonym w armii i policji w USA. Pojawiaja sie natomiast nazwy innych, czesto bardzo egzotycznych systemow jak np. tu kong moo sul

NA WSTĘPIE ARTYKUŁU NAPISAŁEM, ŻĘ PISZĘ O TYCH SYSTEMACH Z KTÓRYMI SIĘ W JAKIŚ SPOSÓB SPOTKAŁEM. CO DO BJJ DOTYCHCZAS BYŁA MOWA, ŻE JEST ĆWICZONA W ARMII JAKO DYSCYPLINA UZUPEŁNIAJĄCA. PODOBNIE JAK JUDO CZY KARATE.
ZAZNACZAM JUŻ PO RAZ XXXXXXXX, ŻE PODOBA MI SIĘ BJJ I NIE JESTEM BROŃ PANIE BOŻE PRZECIWNIKIEM TEGO STYLU.

Nie trenuje BJJ nie jestem jakims fanem tego stylu, ale na wlasne oczy widzialem (w PDF) najnowszy podrecznik walki wrecz Armi Stanow, ktory opiera sie na technikach BJJ. Czy autor celowo to przemilczal ? Czy to tylko niedopatrzenie ?

NIE. ARTYKUŁ BYŁ NAPISANY PARĘ MIESIĘCY TEMU. O NOWYM SYSTEMIE DOWIEDZIAŁEM SIĘ OD SEIKENA, ALE NIESTETY NIE WIDZIAŁEM PODRECZNIKA. RESZTA JAK WYŻEJ POZDRAWIAM.

A moze ja sie myle ? Bede wdzieczny za wyjasnienie nurtujacej mnie kwestii.

Powrót do góry
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"

Witam i idpowiadam na poniższe pytania.


Bardzo dziekuje Panu za wyczerpujaca odpowiedz. Chcialem zaznaczyc, ze uwazam w/w artykul za bardzo interesujacy i kompleksowy, z zastrzerzenie co do wymienienia BJJ.

Ale oczywiscie calkowicie rozumiem, ze powstawal on przed wydaniem najnowszego Combat Manual FM 3-25.150 ktory opiera sie w duzej czesci na technikach BJJ (garda, pozycje dominujace, chwyty konczace itp.) Cykl wydawniczy ma swoje prawa.

Zdaje sobie rowniez sprawe, ze jest to jeden z kilku styli cwiczonych w US Army.


Pozdrawiam i ostrze sobie zeby na Panska ksiazke o technikach walki bronia !
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Witam i mam kilka pytan do Autora tegoz artykulu.

"NA WSTĘPIE ARTYKUŁU NAPISAŁEM, ŻĘ PISZĘ O TYCH SYSTEMACH Z KTÓRYMI SIĘ W JAKIŚ SPOSÓB SPOTKAŁEM."

Czy spotkal sie pan z BJJ ? Dziwi mnie ciut fakt ze pominal pan calkowicie ten system a za to wymienil takie rzeczy jak: tu kong moo sul. Czy spotkal sie Pan z wymienionym wyzej systemem ?

..., ALE NIESTETY NIE WIDZIAŁEM PODRECZNIKA.
Link do podrecznika US Army dostepny na Polskim serwerze:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Nie znalazem takze w artykule ( moze zle szukalem ? ) informacji na temat tego ile lat temu cytowane przez pana systemy zostaly opracowane.

pz
^Hast^
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
DROGI PANIE HAST.
NIE MAM ZAMIARU UDOWADNIAĆ, ŻE NIE JESTEM WIELBŁĄDEM.
ZAZNACZAM TYLKO, ŻE NIE JESTEM KRYTYKIEM, PRZECIWNIKIEM ŻADNEJ SZTUKI CZY SPORTU WALKI. CO DO BJJ TO AŻ MI WŁOSY ROSNĄ NA MOJEJ ŁYSEJ GŁOWIE NIE BĘDĘ SIĘ WYPOWIADAŁ.
KAŻDEMU MOŻNA WMAWIAĆ NA ŁĄCZACH INTERNETU. CO INNEGO DYSKUSJA FACE TO FACE. POKRÓTCE, TAK DLA PRZYZWOITOŚCI ODPOWIEM NA PYTANIA.

NA WSTĘPIE ARTYKUŁU NAPISAŁEM, ŻĘ PISZĘ O TYCH SYSTEMACH Z KTÓRYMI SIĘ W JAKIŚ SPOSÓB SPOTKAŁEM."

Czy spotkal sie pan z BJJ ? Dziwi mnie ciut fakt ze pominal pan calkowicie ten system a za to wymienil takie rzeczy jak: tu kong moo sul. Czy spotkal sie Pan z wymienionym wyzej systemem ?

PISZĄC O SYSTEMACH COMBAT MIAŁEM NA MYSLI TE, KTORE BEZPOŚREDNIO STOSOWANE W SLUZBACH MUNDUROWYCH, A NIE
KIERUNKI KTÓRE SĄ NAUCZANE JAKO DODATKOWE ( ZOBACZ SPECYFIKA COMBAT )
TROCHĘ JEŻDZE PO ŚWIECIE I MAM KONTAKTY Z RÓŻNYMI STYLAMI POŚREDNIO I BEZPOŚREDNIO. TAK

..., ALE NIESTETY NIE WIDZIAŁEM PODRECZNIKA.
Link do podrecznika US Army dostepny na Polskim serwerze:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

ZAZNACZM, ŻE TEN ARTYKUL BYŁ PISANY KILKA M-CY WSTECZ, KIEDY OWSZEM CZYTAŁEM,ŻE BJJ JEST TRENOWANE W JEDNOSTKACH USA ALE JAKO UZUPEŁNIENIE DO COMBATU.
LINK DO NOWEGO PODRECZNIKA BYŁ PODANY NIEDAWNO.


Nie znalazem takze w artykule ( moze zle szukalem ? ) informacji na temat tego ile lat temu cytowane przez pana systemy zostaly opracowane.

w RÓŻNYCH LATACH NIEZALEŻNIE OD SIEBIE.

ZAZNACZM, ŻE JEŻELI POMINOŁEM BJJ TO NIE Z MAŁPIEJ ZLOŚLIWOŚCI
ALE Z INNEGO PODEJŚCIA DO TEMATU. NIE MAM ZAMIARU SIE SPOWIADAC, JEŻELI KTOŚ MA DO MNIE JAKIEŚ ALE - PROSZĘ NA PRIWA
POZDRAWIAM RJ
przestraszony
  • 0

budo_abbon
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Mysle, ze ten adres zaintersuje wielu. Jest to internetowa bibioteka wojskowa. Wszystkie field manuals (FM) dostepne dla cywili mozna tam przeczytac.
  • 0

budo_clans
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Mam pytanko do tego podrecznika. Sciagnalem go, ale nie chca mi sie zdjecia wyswietlac. Wiecie moze w czym problem. Moze za stary acrobat?
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Drogi Sandokanie:

Nie mam zamiaru polemizowac z panem Jozwiakiem ale chcialbym dodac
swoje 3 grosze do tego tematu. Rzeczywiscie w tym artykule nie ma slowa o bjj, dlaczego ? Nie mam pojecia ale uwazam ze systemy wojskowe spelniaja troszke inna role. W momencie interwencji nie ma indtwidualstow(mowa o grupach AT). O sile decyduje grupa. Im bardziej zgrana tym lepiej. W takich jednostkach nie liczy sie czy zastosujesz technike BJJ czy jakakolwiek inna. Tam liczy sie sprawne wykonanie zadania.
Ale z mojej wiedzy wynika, ze jest to skutecznosc przede wszystkim wymuszana BRONIA. Tam nie ma czasu na zabawe, a techniki maja doprowadzic do szybkiej neutralizacji delikwenta.
:) No dobra troszke za bardzo sie rozpisalem ale jest to temat bardzo obszerny. Jesli masz jakies ciekawe materialy zapraszam do mailowania.
  • 0

budo_sandokan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 309 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"

Rzeczywiscie w tym artykule nie ma slowa o bjj, dlaczego ? Nie mam pojecia ale uwazam ze systemy wojskowe spelniaja troszke inna role. [...] W takich jednostkach nie liczy sie czy zastosujesz technike BJJ czy jakakolwiek inna. Tam liczy sie sprawne wykonanie zadania.


Oczywiscie BJJ nie jest combatem, ale p. Jozwiak pisal w tym artykule nie tylko o Combatach, ale tez o systemach ktore staly sie ich podstawa. Wymienil w tym kontekscie np. judo, karate, boks.

Akurat BJJ stalo sie podstawa opracowania nowego podrecznika walki wrecz armii USA. Artykul byl, jak wyjasnil autor, pisany PRZED opublikowaniem podrecznika.

Czy naprawde nie liczy sie jaka technike zastosujesz ? Nie sadze by ktos stosowal np. techniki chilongdo albo karate tsunami
:D

Jesli zas chodzi o bron, to skoro wedlug ciebie uzycie broni i ono decyduje o wszytkim, to po co wlasciwie sytemy walki wrecz w sluzbach mundurowych ? A jednak sie ich naucza - wiec na pewno sa potrzebne.

Ponadto jakos nikt nie podnosi kwestii, ze sa one NIEZBEDNE w sytuacjach "niemilitarnych" w jakich na pewno znajdzi sie zolnierz lub policjant. Gdy na przyklad PO SLUZBIE zostanie w pubie zaczepiony przez menela - to co zrobi ? Zastrzeli go ?? Pchnie nozem ??
  • 0

budo_luki
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 75 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Chsząszcze Wąsycze-powiat Łękowody

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Sandokan napisal:

Jesli zas chodzi o bron, to skoro wedlug ciebie uzycie broni i ono decyduje o wszytkim, to po co wlasciwie sytemy walki wrecz w sluzbach mundurowych ? A jednak sie ich naucza - wiec na pewno sa potrzebne.

Ponadto jakos nikt nie podnosi kwestii, ze sa one NIEZBEDNE w sytuacjach "niemilitarnych" w jakich na pewno znajdzi sie zolnierz lub policjant. Gdy na przyklad PO SLUZBIE zostanie w pubie zaczepiony przez menela - to co zrobi ? Zastrzeli go ?? Pchnie nozem ??


Oki tylko nie napisalem, ze systemy walki nie sa potrzebne w mundurowce
Ale poczytaj na ten temat u fachowcow bo moim zdaniem w interwencji brygady AT nie ma czasu na zabawe, a po sluzbie to zupelnie co innego.... Wyobraz sobie sytuacje gdy na akcji trzeba aresztowac typa ktory wyglada jak trzydrzwiowa szafa z lustrem :grin: jak wg Ciebie to wyglada..... Czy nastepuje jakas wymiana ciosow albo proba zastozowania techniki dziecko ..... chyba nie. Zaczyna sie od wymuszenia posluszenstwa bronia, a dopiero potem techniki doprowadzajace do skucia.I od tego momentu sie zgadzam, ze mozna sie "bawic" gdy typ jest na glebie.

A po sluzbie to uwazam, ze ide na piwko i mam w du*** meneli :wink: .
A powaznie to rzeczywiscie jest w tych szkoleniach sporo przydatnych technik.

Pozdro
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Na stronie
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
został zamieszczony uaktualniony artykuł na temat combat na świecie.
Już jest wspomniane o BJJ, tak więc myślę sprawiedliwości stało się za dość. W najnowszym "komandosie" z kwietnia jest artykuł o yawarze, w majowym mam nadziję, że będzie o Keibo ( pałce teleskopowej )
pozdrawiam :D
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Czesc Ryszard!
Ogladalem ksiazeczke Combat - samoobrona, w ktorej zamiesciles takze swoj artykul. Czy Ty, to ten duzy osobnik z broda, ostrzyzony na zero? A tak w ogole, to ksiazeczka bardzo ciekawa m.in. pokazujaca inny obraz rodziny Gracie, Machada, niz byl dotychczas obowiazujacy.
Jest tam wiele ciekawych technik, choc ja nie znam tych zawodnikow jak np. Lewis, bo nazbyt swoja uwage ogniskowalem na wadze ciezkiej. Ksiazce brakuje tylko jakiejs spojnosci i autorstwo poszczegolnych czesci nie jest jasne.
Piszesz, ze w maju bedzie artykul o poslugiwaniu sie teleskopem. Moze powiesz mi, kto rozprowadza jakies kasety o walce ta bronia? Moze jakas bys polecil? Jak dotychczas, moje techniki ta bronia, sa wybitnie nieskomplikowane, a nawet powiedzialbym, ze prostackie. Ale czuje milosc do tej broni. Tak nota bene, to jaki ma rodowod? Kto jej uzyl jako pierwszy?
Za to yawara (dostalem egzemplarz) jakos nie przypadla mi do gustu. Zdecydowanie wole swoj kastet. Wydaje mi sie (moze jako profan sie myle), ze stary, dobry kascior ma wieksze mozliwosci.
K_P
  • 0

budo_illuk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 84 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
niedlugo zaczniemy opisywac techniki poslugiwania sie baseballem :)
ale ja jestem za, chociaz wydaje mi sie, ze wlasnie te najmniej skomplikowane i wyszukane techniki sa najlepsze... ale to jest tylko skromne zdanie illuka...
pozdro 8)
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
qrde, nie chce mi sie ta strona zaladowac :roll:
  • 0

budo_ryszard jóźwiak
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1149 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:VVD

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Ogladalem ksiazeczke Combat - samoobrona, w ktorej zamiesciles takze swoj artykul. Czy Ty, to ten duzy osobnik z broda, ostrzyzony na zero?

Tak to moja skromna osoba.A tak w ogole, to ksiazeczka bardzo ciekawa m.in. pokazujaca inny obraz rodziny Gracie, Machada, niz byl dotychczas obowiazujacy.

Myślę, że to ważna informacja rozjasniająca who is who.

Jest tam wiele ciekawych technik, choc ja nie znam tych zawodnikow jak np. Lewis, bo nazbyt swoja uwage ogniskowalem na wadze ciezkiej. Ksiazce brakuje tylko jakiejs spojnosci i autorstwo poszczegolnych czesci nie jest jasne.

Ja pisałem tylko o combat i nie miałem wplywu na kształt ksiązki. Moje teksty są na początku i dotyczą tylko combat. Wiele tekstów nie zostało zamieszczonych m.in. o yawarze i keibo. To będzie w 2 książce.

Piszesz, ze w maju bedzie artykul o poslugiwaniu sie teleskopem. Moze powiesz mi, kto rozprowadza jakies kasety o walce ta bronia? Moze jakas bys polecil? Jak dotychczas, moje techniki ta bronia, sa wybitnie nieskomplikowane, a nawet powiedzialbym, ze prostackie. Ale czuje milosc do tej broni. Tak nota bene, to jaki ma rodowod? Kto jej uzyl jako pierwszy?

To będzie ( mam nadzieję w majowym wydaniu )[/b

]Za to yawara (dostalem egzemplarz) jakos nie przypadla mi do gustu. Zdecydowanie wole swoj kastet. Wydaje mi sie (moze jako profan sie myle), ze stary, dobry kascior ma wieksze mozliwosci.

[b]Ja lubię yawarę i myślę, że to kwestia poznania broni, a kastet swoją drogą też ma swoje walory.
pozdrawiam RJ.

  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"

Piszesz, ze w maju bedzie artykul o poslugiwaniu sie teleskopem. Moze powiesz mi, kto rozprowadza jakies kasety o walce ta bronia?
K_P

Kurs walki teleskopem jest na
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Mogę Ci podeslac wersję off-line (pobraną HTTrack) okolo 14 MB lub wstawie na FTP. BTW link do tego kusrsu kursu jest w linkach "Walka bronią"
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Artykul w "Komandosie"
Dzieki.
K_P
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024