Skocz do zawartości


Zdjęcie

Folder EDC do 150 - 200zł?

nóż folder

  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

Noroelle Saeth
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Folder EDC do 150 - 200zł?

Witam :>
Znajomy postanowił mi sprezentować nożyk w cenie podanej w temacie ;) W sumie nie posiadam żadnego niewielkiego folderka edc. Wiem że na tym forum w tym samym dziale było już kiedyś pytanie o niskobudżetowy folder, ale było to ponad rok temu, ceny się zmieniły, a niektóre noże nie są już dostępne w Polsce (na czym mi zależy), a niektórych nie da  się już dostać wcale. Dlatego też zwracam się z prośbą o pomoc do Was :> Oczywiście przejrzałem już chyba cały internet i udało mi się dosyć mocno zawęzić krąg poszukiwań ale dalej mam dylemat (przez to zapewne, że tak jak już wyżej wspomniałem, nie posiadam żadnego "kompaktowego" nożyka). Więc może jeszcze powiem co rozumiem przez "niewielki folderek edc": długość głowni tak powiedzmy 75 - 100mm (ogólnie wolę duże noże ale do kieszeni raczej lepiej mniejszy ;)), powinien dosyć dobrze chować się w kieszeni, ma być uniwersalny i wykonywać wszelkie lżejsze zadania takie jak: otworzenie paczki, przecięcie sznurka taśmy itp, naostrzenie patyczka jakiegoś, przygotowanie jedzonka itd. Miło by było gdyby nie tępił się zbyt szybko (nie to że nie lubię ostrzyć noży ale jednak wolę kiedy nożyk zacnie trzyma ostrość). Najbardziej z folderów spodobał mi się Boker Urban Traper ale to nieco ponad budżet ;) A więc moje typy:

CRKT M16-01Z - leciutki, malutki, podobno nie tępi się za szybko, przez szlif wklęsły nieco gorzej będzie kroił cebulkę ale za to chyba najbardziej uniwersalny i tnie jak wariat ;)

 

RATy 1 i 2 - nieco cięższe, jeden niewielki, drugi nieco potężniejszy, pełny płaski - składany kuchenniak

 

Shrade SCH501 - cięższy od poprzedników, nie za długi nie za krótki, w sumie z tego co paczałem niezbyt popularny dlatego nie wyrobiłem sobie o nim żadnej opinii

 

Cold Steel Pocket Bushman - kieszonkowy łomosekator(?) w sumie ciekawy nożyk, raczej odpada bo wielki i ciężki, ale ktoś go polecał do edc więc chętnie poczytam co o nim sądzicie ;) Dziwi mnie trochę ta konstrukcja, bo sposób jej wykonania a także rozmiary, sugerują że to ma być nóż do ciężkich prac typu batonowanie, a jak chyba wszyscy wiemy, folderami lepiej tego nie robić :D

No i w sumie ostatnia propozycja a mianowicie Sanrenmu - w sumie ich nożyki były dosyć chwalone, ale nie wiem czy z czasem jakość nie spadła. No i zastanawiam się czy mając taki budżet warto wgl myśleć o typowych chinolkach.

Mam nadzieję że uda Wam się mi pomóc i z góry dziękuję :>


  • 0

Noroelle Saeth
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Folder EDC do 150 - 200zł?

Jak widać niestety nie doczekałem się odpowiedzi :D Ale widzę że ciągle ktoś zagląda na ten wątek więc napiszę co wybrałem i dlaczego.

Więc tak po pierwsze polecam po prostu przejść się do najbliższego sklepu z militariami (np militaria.pl - "uwielbiany" przez wszystkich "tani" sklepik :D) i se nożyki wziąć w łapę po prostu - wtedy będziecie mieli pewność że będzie dla Was wygodny.

Zanim powiem co takiego zakupiłem wypiszę jeszcze szybciutko moje typy (tak zmieniły się :D). A więc:

Dwa pierwsze pozostają bez zmian (przy czym odrzuciłem RATa 1 bo za duży)
Shrade i Sanrenmu także odpadły
i odpadł oczywiście ten Bushman :D

Doszedł natomiast ESEE Zancudo

Moim faworytem od początku był ten CRKT dlatego jego sprawdzenie było dla mnie najważniejsze. Na szczęście w militariach go mieli (nie konkretnie tą wersję, ale ta sama waga i rozmiar). Kiedy chwyciłem go w rękę to pomyślałem "Kur** to jest to!" - niesamowicie wygodny i leciutki, a rozkłada się go niesamowicie łatwo i przyjemnie. Następny podszedł RAT... I tu niestety się trochę zawiodłem. Jest wyczuwalnie cięższy, ale to nie było najgorsze. Największy zawód sprawiła mi rękojeść. Nie mam dużych rąk, powiedziałbym nawet że dłońmi bliżej mi do drobnej kobiety, a nożyk sprawiał wrażenie za krótkiego (pomimo że wcale taki nie jest) i zbyt grubaśnego. Wydaje mi się że to kwestia wyprofilowania rękojeści oraz jej grubości - nie wiem nie znam się, w każdym razie nie był dla mnie wygodny. Zancudo nie było w ofercie tego salonu ale w sumie nie żałuję bo nie pojawiał się zbyt często wśród polecanych folderów edc. Sprzedawca polecił mi jeszcze Kershaw Entorpy 1885. Powiem szczerze że na prawdę fajny. Całkiem wygodny (choć nie tak perfekcyjnie wygodny jak CRKT), ale ciężki. Jego waga może być wadą jak i zaletą. Ja ogólnie lubię nieco cięższe noże (pewniej się je trzyma w ręce) ale po folderku który będzie noszony w kieszeni oczekuję jak najmniejszej wagi. No wiadomo chyba czemu ;) - coby spodni z dupy nie zrywał :D Ten nożyk posiada jeszcze jedną rzecz która może być i wadą i zaletą, a mianowicie SpeedSafe. Niby spoko bo teoretycznie łatwiej się go otwiera. W praktyce, owszem czuć to "wspomaganie", ale na początku trzeba pokonać pewien opór, co w efekcie sprawia że otwierało mi się go nieco ciężej niż CRKT (raczej pomijalna różnica - wyczuwalna, ale wpływa za bardzo na komfort). Ma natomiast jedną ogromną zaletę - klips deep carry :> Jak widać nie był on dla mnie aż tak niesamowity jak CRKT dlatego odpadł (ale nie skreślam go całkiem - może kiedyś ;)).

Ale żeby nie było tak łatwo :D Po powrocie do domku wyczaiłem jeszcze jeden nożyk a mianowicie Kershaw Chill. Niestety nie ma go w ofercie żadnych stacjonarnych sklepów, dlatego finalnie zdecydowałem się na tego m16. Jednakże, ten nóż wydaje się na tyle fajny, że na pewno za jakiś czas go sobie sprawię. Jeszcze lżejszy niż CRKT i ma podobny rozmiar. Niestety nie znalazłem o nim tak dużo informacji jak o innych folderach (ale te artykuły/ recenzje które przeczytałem kończyły na stwierdzeniu że jest to nóż idealny) i nie miałem okazji go przetestować, dlatego tak jak wyżej pisałem zdecydowałem się na m16.

Niestety w najbliższym czasie nie napiszę jak się ten nożyk sprawdza, ponieważ, tak jak w głównym wątku pisałem ma to być prezent dla mnie (urodzinowy), dlatego otrzymam go dopiero w przyszłym miesiącu.


Użytkownik Noroelle Saeth edytował ten post Ponad rok temu

  • 0



Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: nóż, folder

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024