Skocz do zawartości


Zdjęcie

Początek co wybrać


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
49 odpowiedzi w tym temacie

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
Witam wszystkich ;)

Ja polecę na początek karate kyokushin/oyama ale tylko po to żeby nauczyć się podstaw ( pozycji, wyrobić kondycję, nabrać techniki i wiedzieć "z czym to się je"), trenując dłużej można nabrać złych nawyków (zależne od sekcji) ;) Chociaż można iść od razu na MT gdzie od startu przechodzi się do konkretów i są uderzenia rękami na głowę ;) Chyba że ktoś szuka tradycji i czegoś "więcej" niż tylko naparzania to jakieś tradycyjne karate rodem z Okinawy.
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
A może sobie połącz jakieś dwie sztuki walki? Jeżeli dysponujesz odpowiednią ilością wolnego czasu to możesz łaczyc nawet te najbardziej od siebie oddalone... np. Kung Fu lub Karate (naucza cie form/kata) a resztę dociągniesz sobie np. BJJ lub MT? W szybkim czasie i tak wybierzesz to, co ci bardziej odpowiada - bo wbrew pozorom MT nie tylko biorą sie po pyskach a Kung Fu nie uczy tylko lewitacji :D
  • 0

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84, i to jest najlepsze wyjście, z każdego stylu brać co najlepsze. Tylko może nie od razu na początek bo jak nic wcześniej nie robił to się może zacząć mieszać...:)
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
OtwartyUmysl też mi się tak wydaje, zresztą taką opcję podpowiedział mi trener... Zresztą, mam taką teorie, że tylko w sekcjach w których nauczany system nie jest przekazywany w sposób usystematyzowany, są jakieś luki w wiedzy (i doświadczeniu) trenera bądź po prostu nie jest przekonany o swoich umiejętnościach i wiedzy, pojawiają się zdania, że "nasz system jest najlepszy", "ja ucze tego i tego, Stefek obok uczy tego samego, ale jesteśmy od niego lepsi", "jesteśmy jedynym, słusznym przekazem" etc. zresztą to widać na przykładzie szkół Wing Chun i Wing Tsun.
  • 0

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
Podobnie jest z karate Kyokushin (bez urazy dla nich, pewnie zaraz będą mnie przedstawiciele chcieli zjeść) :D Jeśli chodzi o ten "dział" kung fu to polecam Real Wing Tsun w Krakowie :) Chciałem podstaw trochę wyłapać od nich bo nie ma co ukrywać jest to bardzo skuteczne ale motoryka systemu mi nie odpowiada i nie potrafię się w tym odnaleźć :(
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
OtwartyUmysl Walkę pomiędzy szkołami WT/WC/VT/etc miałem przyjemność oglądać ze środka, ponieważ ćwiczyłem WT w wersji Leung Tinga przez parę łądnych lat. Był to mój pierwszy system którego się uczyłem i naiwnie łapałem wszystkie propagandówki trenerów, przede wszystkim świadczące o wyjątkowości tego stylu jako systemu walki etc. Uczyłem się w okresie, kiedy WT w Krakowie raczkowało a treningi prowadził bezpośrednio Kun Istvan, zresztą bardzo fajny i inteligentny typ - domyślaliśmy się wszyscy, że prędzej czy później odejdzie ze stowarzyszenia i założy coś swojego albo w ogóle zrezygnuje z tej piramidki finansowej jakim jest EEWTO. Rozmawiałem z nim niedawno o założeniu przez niego Real Wing Tsun - jego motywy są dość jasne, można się zasłaniać kwestiami technicznymi etc. ale wiadomo, że chodzi o kasę (zresztą w Real WT wszyscy się do tego przyznają). Tak czy siak, jak ktoś chce mieć spokój na treningach, po prostu ćwiczyć swoje i miło spędzić czas - nie polecam :)

Co do skuteczności... Na własne oczy widziałem jak instruktor WT (nie wymienię z nazwiska) złożył się po kopnięciu obrotowym wykonanym przez jakiegoś "pana z ulicy". Skuteczność WT oparta jest na agresywnej reklamie niestety i ma się nijak do MT, KickBoxingu czy czegoś innego, gdzie sparingi są sparingami a nie delikatnym oklepywaniem żółwika na klacie :) Tak czy siak nie żałuje, że to ćwiczyłem chociaż szkoda, że nie wylądowałem wtedy na Teakwondo albo Wu Shu :(
  • 0

budo_otwartyumysl
  • Użytkownik
  • 9 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84, spójrzmy prawdzie w oczy, na WT nie idzie ktoś kto jest dobrze zbudowany tylko raczej osoby wątłe które chcą potrafić się jakoś obronić. Ci pierwsi wybierają MT, MMA albo jeszcze jakieś inne bardziej kontaktowe style...
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
OtwartyUmysl Właśnie na tym polega problem. Jeżeli ktoś jest wątły, starszy, ma problemy motoryczne to nie ma cudów żeby nauczył się bronić. Pewny rzeczy się nie przeskoczy. Najgorsze jest wmawianie ludziom, że to nie jest przeszkoda (a tym gorzej jak ktoś to wymienia jako plus, jak to można przeczytać na stronie Real WT). Osobom wątłym które chcą się skutecznie bronić doradzałbym raczej MT, boks... A przede wszystkim na siłkę - dopakować się, nabrać masy mięśniowej i sprawności - wówczas nie znając śmiertelnych technik WT, przynajmniej się poszamoczą z przeciwnikiem bez zadyszki.
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84, Nie zgodzę się. Sam mam już kilka lat na karku, problemymotoryczne, zacząłem nietak dawno karate i bjj i wiele razy się przekonałem, że najważniejsze jest serce do walki i STRATEGIA, tego właśnie można się nauczyć na treningach. Poza tym to masa frajdy.
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
robalecki sercem do walki i strategią niewiele da się zrobić gdy uwali się na ciebie 130 kg czystych mięśni... Zresztą nie muszą to być same mięśnie :) Chodziło mi o to, że gdy mamy do czynienia z osobą początkującą, nieskoordynowaną i o braku "wyrobienia" ciała, lepiej wg. mnie skupić się na rozwijaniu go a nie uznaniu swoich "ułomności" (szczególnie takich, które można naprawić treningiem!) za pozytywną cechę jak to twierdzi np. Wing Tsun. Zresztą, przecież sam piszesz, że ćwiczysz BJJ - a tam się, oprócz tak jak mówiłeś strategii, jednak mięśni używa. na Wing Tsunie nie uświadczyłem chociażby jednej pompki bądź rozciągania. Co do frajdy, fakt - niezależnie od tego co się robi w SW jest to frajda :)
  • 0

budo_robalecki
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 174 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84, I tak i nie.
Wiele razy właśnie na bjj mając przewagę 20-30 kilogramów musiałem odklepać bo ktoś był po prostu lepszy. Nie bez przyczyny bjj jest określane jako game of human chess.

Oczywiście, masz rację - ćwicząc różne wynalazki bez sensownej metodologii treningowej (wiele sekcji krav magi, wspomniane Wing Tsun czy czegokolwiek innego) ciało, motoryka, siła, wytrzymałość się nie rozwinie, jednak jeśli instruktor ma jakiekolwiek pojęcie o tym co robi i skończył jakiś kurs (co teoretycznie jest wymagane ale wszyscy wiemy jak wyglądają realia) te parametry rozwiną się w czasie zależnym od indywidualnych predyspozycji. Mówimy tu o sporcie amatorskim :)
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
robalecki Zgodzę się, jeżeli ktoś jest lepszy technicznie, potrafi wyprowadzić skutecznie technikę a najlepiej parę, to przewaga masy i siły nie jest aż tak istotna. Chodziło mi o porównanie osób bez doświadczenia w tej materii :)

Niestety, jeżeli chodzi o wszelkie odmiany WT, (nie wiem jak w WC) etc. ciężko o instruktora z uprawnieniami. Na dodatek olewają całkowicie kwestię rozgrzewki czy rozciągania. Wiąże się to prawdopodobnie z faktem, że celują w osoby bardzo młode które chcą się szybko czegoś nauczyć (niekoniecznie sensownego) oraz osoby w wieku średnim i starsze, dla których "za późno" na bardziej kontaktowy sport. Może mnie ktoś teraz zaatakować, że nie jest to prawdą, ale wystarczy pooglądać ich reklamówki, wywiady bądź poczytać o seminariach i treningach w materiałach oficjalnych.
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84
Mam dla Ciebie złą, a może dobrą wiadomość. Nie wiem jakie uprawnienia masz na mysli, ale zawód instruktora sportu w Polsce został "zderegulowany" i nie potrzeba żadnych uprawnień.
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
Death-wish Możliwe, nie jestem na bieżąco. Jeżeli jest to prawdą (za zakładam, że tak) to jest to bardzo zła wiadomość. Bo wiąże się to z takimi kwiatkami, jakie widziałem na WT:
- Nie trzeba rozgrzewki, forma jest rozgrzewką a poza tym w Chinach ćwiczą bez rozgrzewki.
- Nie ma sensu się rozciągać, bo i tak się wysoko nie kopie (a o tym, że rozciągnięcie zabezpiecza przed urazem nikt nie wspominał)

Poza tym, wydaje mi się, że trener powinien chociaż odrobiny anatomii liznąć (brzmi to dwuznacznie ;) żeby komuś krzywdy nie zrobił, nie uczył jakąś wypaczoną metodyką a przede wszystkim widział co zrobić w przypadku, gdy do jakiejś kontuzji doszło - nawet na zasadzie "idź do domu a jutro do lekarza" a nie "za tydzien ci przejdzie, możesz ćwiczyć".
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
siegel84
Mnie tego nie musisz tłumaczyć. Sam jestem w trakcie kursu trenerskiego.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać

(a o tym, że rozciągnięcie zabezpiecza przed urazem nikt nie wspominał)

wskaz badania naukowe ktore to potwierdzaja :)
w sportach uderzanych na przyklad rozciaganie przed treningiem wlasciwym bedzie mialo zerowe przelozenie na kontuzyjnosc a moze powodowac spadek sily:)
  • 0

budo_siegel84
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Zainteresowania:Kung-Fu

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
czarny msciciel Spotkałem się już z tą opinią, że większe rozciągnięcie może spowodować spadek siły - możliwe, że tak się dzieje przy wysokich kopnięciach. Co do rozciąania przed treningiem, są różne szkoły: w Kung Fu tradycyjnym czasem można się spotkać z rozciąganiem przed treningiem i po treningu, czasem tylko po... Na mnie osobiście działa lepiej po rozgrzaniu mięśni treningiem, ale są osoby które zdecydowanie preferują przed i skoro widzą u siebie jakieś postępy to cięzko się z nimi kłócić.
Może i ma zerowe przełożenie, ale wmawianie komuś, że rozciąganie jest w ogóle nieprzydatne jest chore.
  • 0

budo_prorock
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2145 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Dania

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać

Może i ma zerowe przełożenie, ale wmawianie komuś, że rozciąganie jest w ogóle nieprzydatne jest chore.

Nie wykręcaj kota ogonem. Twoja teza brzmiała "rozciągnięcie zabezpiecza przed urazem" i do tej tezy przyczepił się czarny. Z kolei to co napisał czarny można poprzeć szybkim googlaniem: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_death-wish
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2867 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:UK
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
Z tym rozciąganie to jest prawda i nieprawda.

Mamy 3 rodzaje rozciągania
-dynamiczne zw też sprężynującym
-statyczne
-PNF (PR, AC, PR-AC)

Od rozciągania dynamicznego już się odchodzi, gdyż jest kontuzjogenne. Dość powszechnie stosowane wielu klubach karate, często bez ładu i zrozumienia istoty.

Natomiast w dobrze przygotowanym treningu powinno znaleźć się rozciąganie PNF i statyczne.
Z czego PNF jako element rozgrzewki, natomiast statyczne jako ćwiczenia kończące i schładzające , kiedy mięśnie są rozgrzane.
Następny problem, to bezmózgowi instruktorzy. "Boli znaczy działa". Największa bzdura, jaką można powiedzieć w stosunku do rozciagania. Jeśli boli znaczy, że ćwiczenie jest wykonane źle. Należy przerwać i rozluźnić rozciągany mięsień.
Niestety w dużej ilości klubów stosuje sie jako rogrzewke rozciaganie statyczne i daje własnie efekt skracania miesni w czasie walki.

Na ten temat trochę informacji znajdziecie w
PruS Trening Sportowy
Ambroży Wprowadzenie do Teorii Sportu

Jesli chodzi o samo rozciaganie
opracowania metodyczne
Tomas Kurz Stretching trening gibkości
Sven-A. Solveborn Stretching

Opracowania dla każdego
Bob AndersonStretching czyli ćwiczenia rozciagające
A. Listkowska M. Listkowski Stretching A-Z Sprawność i zdrowie
Pavel Tsatsouline Rozciąganie odpręzone (nie zdążyłem przeczytać, ale moga być pożyteczne informacje)
i wiele innych ktore można znaleźc choćby na Allegro
  • 0

budo_novocaine
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5882 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:uk
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Początek co wybrać
nie mylisz czasem dynamicznego z balistycznym?

przyklad na szybko

i to sie robi wlasnie w ramach rozgrzewki, LUZNO, bez prob "rozciagania" per se.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024