Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ksiądz Dominik Chmielewski ...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
59 odpowiedzi w tym temacie

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Romanowicz: Gratuluje, wynalazles cos mocno ciekawego. Temat rzeka.

Obejzalem filmik i przeczytalem wypowiedz ksiedza.

Zeby cos z tego wyniklo trzeby by zaczac od tego czym jest medytacja, jakie spelnia funkcje, i jak rozne kierunki ludzkiej dzialalnosci ja wykorzystuja. Wiele ruchow/sekt ezoterycznych rowniez wykorzystuje medytacje zachaczajac nieraz troche o sztuki walki. (zwykle w jakims lekko dziwnym wydaniu).
Otoz medytacja jaka ja znam, cwiczenia wewnetrzne jakie praktykuje maja czysto praktyczny charakter, nie ma w nich ezoteryki i mistycyzmu. Mistycyzm w sztukach walki to taki marketingowy dodatek. Zreszta bardzo stary :wink: Z drugiej strony trudno sie dziwic ze wojownicy, zolnierze w obliczu zagrozenia szukaja wsparcia w religii. W takiej religii jaka akurat znaja. W przypadku samurajow buddyzm, shinto itd.

Trening psychiczny, mentalny jest czescia kazdego sportu a gleboka koncentracja podstawa kazdej prawdziwej sztuki.
Latwosc z jaka religie dalekowschodnie przenikly do sportow walki mozna wytlumaczyc tym ze klada one nacisk na samorozwoj i samokontrole, koncentracje i trening mentalny wykorzystujac jako narzedzie. Dla buddysty jest rzecza naturalna ze wykorzystuje te cechy swojej religii - a w efekcie jest po prostu czlowiekiem religijnym (w rozumieniu powiedzmy buddyjskim) Powoduje to ze sztuki walki staja sie dla chrzescijan "podejzane"
Jesli dodamy do tego "religijnego" zabarwienia, agresywna egzaltacje goscia tlukacego w worek otrzymujemy obraz dla chrzescijanina wlasciwie nie akceptowalny. Trudno sie tez dziwic ze nie zadaje on sobie trudu zeby dokonac jakiejs glebszej analizy problemu. Wszystko wrzuca wiec do jednego worka jako zjawisko kulturowo obce i religijnie nieakceptowalne.

Odnoszac sie do wypowiedzi ksiedza na temat jego religijnych przezyc:
Uwazam sie za wierzacego chrzescijanina, o nastawieniu biblijno-fundamentalnym bez okreslonej sekciarskiej przynaleznosci. Nie chce ranic niczyich uczuc religijnych ale wczesne chrzescijanstwo nie znalo kultu swietych i kultu Maryi. W bibli Maryja jest przeciez postacia prawie marginalna. Kult maryjny jest w odniesieniu do biblijnego chrzescijanstwa herezja. Zyjemy jednak w czasach kiedy cale chrzescijanstwo jest atakowane i osmieszane. Daleki wiec jestem od wrogosci wobec takiego czy innego kosciola mimo bzdurnych nieraz praktyk religijnych i oczywistych wynaturzen. W naszych skomplikowanych czasach bardzo trudne jest oddzielenie ziarna od plew. Dotyczy to tak samo zycia duchowego jak i sztuk walki.
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Jan, temat jest mi o tyle bliski, że wychowywałem się w rodzinie o wysokiej religijności. Przez ponad 12 lat byłem ministrantem. Człowiek, który otworzył mi oczy na karate był również mocno związany z kościołem i cały czas trenuje karate i to już będzie ponad 30 lat. Szef naszego klubu również do takich należy, a trenuje prawie 30 lat. Ja również nie widzę i nie odczuwam sprzeczności pomiędzy Sztukami Walki a moją religijnością mimo, że w tym roku minie 25 lat od mojego pierwszego treningu.

Kiedyś w jednym z wywiadów pewien Benedyktyn został zapytany czy nie widzi sprzeczności w tym, że trenuje karate i jednocześnie jest jako człowiek głęboko wierzący. Odpowiedział, że w szachy to również nie wynalazek chrześcijański a jednak była to ulubiona gra wielu dostojników kościelnych czy nawet papieży.

A gdyby tak spróbować zaprosić księdza Dominika na nasze forum? Nie wiem, czy w ogóle przyjąłby to zaproszenie, ale myślę, że moglibyśmy od niego sporo ciekawych rzeczy się dowiedzieć ... co o tym myślicie?
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Mysle, ze jan111 cos pomieszal z buddyzmem. Np. zen w Japonii w zasadzie byl i jest areligijny. I w zasadzie miedzy buddyzmem, a chrzescijanstwem, ciezko snuc analogie dotyczace "religijnosci".
W doktrynalne wywody na temat Maryji nie bede wchodzil.

K_P
  • 0

budo_risk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

W doktrynalne wywody na temat Maryji nie bede wchodzil.

Nie ma co rzeczywiście wchodzić, bo Jan miał rację.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Z racja jak z d.., kazdy ma swoja. I z racja jest jak z przekladami pism typu Biblia, sa obarczone licznymi bledami. A opinia kolegi zalatuje mi pewnym odlamem chrzescijanstwa, dosyc naiwnym i... natretnym.

K_P
PS. A ksiedzu Dominikowi w ogole cos sie pomieszalo w glowie. Opatrznie rozumial buddyzm, tego jestem pewien, produkowal wlasne nauki i wyobrazenia. Celem sztuk walk nie jest uczenie sie jak kogos zabic na iles tam sposobow, jak sadzil. Chodzi o cos zupelnie innego.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
kult Matki Boskiej to pomysł gdzieś z XIII wieku ( albo XIV) - podaję z pamięci.

wrazliwych katolików prosze o nieczytanie dalej bo moge urażac uczucia religijne

moim zdaniem wydanie polskie to klasyczny przyklad pogańskiego kultu Wielkiej Matki- Bogini płodności- Matki Boskie Siewne, Zielne itd

Ciekawe jest ,ze tam gdzie centralnym bóstwem pierwotnie było bóstwo męski- czczony jest przede wszysykim Jezus

Natomiast w społecznosciach gdzie czczono przesilenia letnie i zimowe większy akcent położony jest na kult boginii matki


Zastanawialiscie się kiedyś dlaczego duże święta kościelne przypadaja na okolice przesileń- zimowych, wiosennych, letnich i jesiennych? drobne nieścislości wynikają ze zmian kalendarza juliańskiego.

Zresztą -sposób opisu Matki Boskiej podany w linku podkreśla nieświadomie typowo pogańskie cechy bogini płodności- seksualnośc i piekno fizyczne "najpiekniejsza dziewczyna".

Zgadzam się z KP, ze wizja ks dominika razi naiwnością i takim XIX wiecznym widzeniem religii ( przychodza mi na myśl góralskie jasełka, gdzie Jezus to gazda, Matka Boska gaździna- fajne to jest jako folklorystyczna metafora- ale jak ktos ma więcej niż 10 lat i bierze to dosłowenie to yyy...



buddyzm to nie jest religia ( opatrywanie go taką nazwa to duże uproszczenie)
  • 0

budo_jan111
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1216 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:SEI BUDOKAI POLSKA
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

Mysle, ze jan111 cos pomieszal z buddyzmem. Np. zen w Japonii w zasadzie byl i jest areligijny. I w zasadzie miedzy buddyzmem, a chrzescijanstwem, ciezko snuc analogie dotyczace "religijnosci".
W doktrynalne wywody na temat Maryji nie bede wchodzil.

K_P


Z zenem to nie do konca tak jak mowisz. Zadko zen wystepuje w postaci czystej, w wiekszosci praktykuje sie go przy swiatyniach buddyjskich czy shintoistycznych. Zreszta zen to nic innego jak chinski chan - buddyzm chan. Do tego zen to tylko maly buddyjski odlam.

Gdzie w moim poscie znalazles analogie buddyzmu do chrzescijanstwa czy odwrotnie? Ludzie szukaja wsparcia w religii, wierzeniach, amuletach itd a czynia to tym chetniej im wiekszym ryzykiem obarczone jest ich zycie, tak postepuja np zolnierze nie zaleznie z jakich kregow kulturowych sie wywodza. Przeczytaj moj post jeszcze raz :wink:
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
A co to za organizacja "Polski Związek Sztuk Walki w Bydgoszczy"?
  • 0

budo_inhetos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 584 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

Wracamy do tematu. Wstawkę o death metalu usunąłem. Panowie jeśli chcecie pogadać o muzyce to można zakładać oddzielny temat o muzyce i karate ;)

Pozdrawiam
Itosu

działasz Itosu jak katolicki inkwizytor :wink: związku z tym że na swoje widzimisie usuwasz moje posty bez żadnego zapytania .....dlatego podjełem decyzje o wycofaniu się całkowitym z tego forum . Chcesz to wogle usuń wszystkie moje posty. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum.
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Bez przesady - mozemy zaczac debate o muzyce w innym miejscu. Twoj protest bylby uzasadniony, gdyby Ci usuwano posty prezentujace poglady w wiodacym temacie. Nie glupio gadasz, ale.. wybor nalezy do Ciebie.

Problem polega na tym, ze buddyzm nie jest religia i nie sluzy pocieszeniu. Nikogo. Wprost przeciwnie - obdziera z iluzji. Jak powiedzial m.in. jeden z Rinpocze polega - "na braniu rozrzazonych wegli w palce". I dodal, ze wspolczesny czlowiek natomiast szuka, nieustajaco znieczulenia.
I na tym m.in. polega jego wielkosc (buddyzmu). Jest wiele sciezek buddyzmu, zen to jedna z nich.

A ksiadz sie zupelnie pogubil. Na filmikach ukazujacych jego zajecia, widac, ze jest przepelniony testosteronem, mowiac po chrzesciajnsku tez - pycha. Zreszta to tylko pokazy, w ktorych mial glownie przewage fizyczna, z definicji byl dominantem, a nie np. sparingi.

Ok. Chrzescijanstwo tez moze prowadzic do oswiecenia...
Znalazl swoja droge, w porzadku.
Ale jego twierdzenia o sztukach walki, nie sa bliskie prawdy.
Przeciwnik, bowiem nie jest wrogiem, jest punktem odniesienia - co do naszych umiejetnosci. Czym lepszy, ty mocniej ujawnia nam nasze braki, nasze emocje, nasze wyobrazenia, dyscyplinuje nasze ego. Ja mam wielki szacunek dla moich oponentow. Nie chce zeby im sie cos stalo (wlasnie bjj, pozwala mi czasami wygrac, robiac jak najmniej im krzywdy). W sumie moglbym powiedziec, za - zdaje sie Oyama - "Interesuje mnie technika dziejaca sie w czasie". A ze czasami zdarzaja sie kontuzje... Coz to konfrontacja silnych ludzi....

K_P
  • 0

budo_shiro
  • Użytkownik
  • Pip
  • 34 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Jeśli przyjdzie taki czas, że doświadczycie Miłości Bożej to inaczej będziecie na takie tematy pisać tu na forum :) pozdrawiam
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

Wracamy do tematu. Wstawkę o death metalu usunąłem. Panowie jeśli chcecie pogadać o muzyce to można zakładać oddzielny temat o muzyce i karate ;)

Pozdrawiam
Itosu

działasz Itosu jak katolicki inkwizytor .


Cenzura.On jest z radia Maryja :wink:
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

Bez przesady - mozemy zaczac debate o muzyce w innym miejscu. Twoj protest bylby uzasadniony, gdyby Ci usuwano posty prezentujace poglady w wiodacym temacie. Nie glupio gadasz, ale.. wybor nalezy do Ciebie.

Problem polega na tym, ze buddyzm nie jest religia i nie sluzy pocieszeniu. Nikogo. Wprost przeciwnie - obdziera z iluzji. Jak powiedzial m.in. jeden z Rinpocze polega - "na braniu rozrzazonych wegli w palce". I dodal, ze wspolczesny czlowiek natomiast szuka, nieustajaco znieczulenia.
I na tym m.in. polega jego wielkosc (buddyzmu). Jest wiele sciezek buddyzmu, zen to jedna z nich.

A ksiadz sie zupelnie pogubil. Na filmikach ukazujacych jego zajecia, widac, ze jest przepelniony testosteronem, mowiac po chrzesciajnsku tez - pycha. Zreszta to tylko pokazy, w ktorych mial glownie przewage fizyczna, z definicji byl dominantem, a nie np. sparingi.

Ok. Chrzescijanstwo tez moze prowadzic do oswiecenia...
Znalazl swoja droge, w porzadku.
Ale jego twierdzenia o sztukach walki, nie sa bliskie prawdy.
Przeciwnik, bowiem nie jest wrogiem, jest punktem odniesienia - co do naszych umiejetnosci. Czym lepszy, ty mocniej ujawnia nam nasze braki, nasze emocje, nasze wyobrazenia, dyscyplinuje nasze ego. Ja mam wielki szacunek dla moich oponentow. Nie chce zeby im sie cos stalo (wlasnie bjj, pozwala mi czasami wygrac, robiac jak najmniej im krzywdy). W sumie moglbym powiedziec, za - zdaje sie Oyama - "Interesuje mnie technika dziejaca sie w czasie". A ze czasami zdarzaja sie kontuzje... Coz to konfrontacja silnych ludzi....

K_P



podpisuję się obiema rekami i nogami- to włąsnei Sw nauczyło mnie szacunku do przeciwnika- nawet tego słabszego ( nigdy nie jest tak łatwo jak na pierwszy rzut oka się wydaje)
  • 0

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Ja mam szacunek do slabszych i lepszych - z tymi pierwszymi moge przerenowac, nawet "rzykowne" techniki, drudzy uswiadamiaja mi jak malo umiem. Chyle przed nimi czola.
Nawet przed K. :) , ktory blisko dwa tygodni temu "pomogl" mi w rozerwaniu torebki stawowej w kolanie. I dal mi sporo czasu na rozmyslania filozoficzne. :)

K_P
  • 0

budo_sally
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4333 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Południe
  • Zainteresowania:Muay Thai

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

A gdyby tak spróbować zaprosić księdza Dominika na nasze forum? Nie wiem, czy w ogóle przyjąłby to zaproszenie, ale myślę, że moglibyśmy od niego sporo ciekawych rzeczy się dowiedzieć ... co o tym myślicie?


no i gdzie ksiądz Dominik, zaprosiliście ?
  • 0

budo_romanowicz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1485 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Radom
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Wysłałem zaproszenie przez facebook'a ale ani widu ...
  • 0

budo_wyborowa
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2263 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...

Wracamy do tematu. Wstawkę o death metalu usunąłem. Panowie jeśli chcecie pogadać o muzyce to można zakładać oddzielny temat o muzyce i karate ;)

Pozdrawiam
Itosu

działasz Itosu jak katolicki inkwizytor :wink: związku z tym że na swoje widzimisie usuwasz moje posty bez żadnego zapytania .....dlatego podjełem decyzje o wycofaniu się całkowitym z tego forum . Chcesz to wogle usuń wszystkie moje posty. Pozdrawiam wszystkich uczestników forum.


temat jest z gatunkow "teologia w sztukach walki".
Ja sie pytam - w jakim punkcie "wierzacy zolnierz" jest lepszy od "niewiernego"?
Dywagacje na ten temat to jest wlasnie ezoteryczno-religiny belkot, ktory w karate jest silnym nurtem, na ktorym nawet uznane i szanowanie osoby jada - w Polsce mnie sie rzuca w oczy W. Kwiecinski, ktory bez oporow pisze na swojej stronie ze jest dumny z tego ze podaza jedyna wlasciwa droga.
Bez wzgledu na jego wybitne osiagniecia, taka postawa jest dla mnie bufonada nie do przyjecia.
Nie masz sie co burzyc Inhetos, inkwizycja w imie tolerancji musi dzialac. :)
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
budo a może wszystko inne co jest traktowane poważnie musi zahaczać o najgłębsze aspekty naszej psychiki, wychowania, bagażu itd. na poziomie technicznym można to traktować jak gimnastykę - ale nie przekroczymy wtedy pewnej granicy i zaangażowania i zrozumienia.
To słowa mojego nauczyciela - ale jak wyjaśniał to wszystko idzie znacznie dalej.
Kiedy mój przyjaciel muzułmanin powiedział, ze nie będzie ćwiczyła zazen sensei nie miał nic przeciwko. Jednak od tamtej pory sprawdza czy ten przestrzega ramadanu :)
trening jest na pewnym poziomie narzędziem do pracy ze sobą - progresu fiz i na innych poziomach. w naturalny sposób jeśli narzędzie jest powiedzmy japonskie - do poważnego zrozumienia trzeba wiedzy o kulturze czy religii tego kraju. nie oznacza to koniecznej fascynacji ale logiczną świadomość tego co się samemu przez lata robi.
Jednak nie jesteśmy Japończykami i do wejścia na poziom wyżej trzeba zrozumieć kim sie jest.
nawet jeśli odrzucasz praktyki katolickie - jesteśmy jak gąbki, które od dziecka nimi nasiąkły - przynajmniej ja czuję, że muszę to zrozumieć lepiej żeby zacząć rozumieć swoje reakcje i zachowania. to może być religia albo choćby DDA czy cholera wie co...
To wszystko troszku nie na temat, ale wydawało mi się ważne, żeby się podzielić.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Oniemiałem 8O

Dominik, ksywka "magister" 3 dan Tsunami (szybka kariera z 2 kyu na 3 dan po przejściu do "zreformowanego" odłamu Tsunami Karatedo-Do).

Uwielbia pokazywać techniki na nieruchomych partnerach (doradzam zakładanie pełnej zbroi średniowiecznej,bo techniki absolutnie bez wyczucia dystansu- czytaj: stoisz posłusznie i dostajesz strzał w nos). Wszystko widać na filmie :lol:

Artykuł pełen farmazonów i opowieści z mchu ,i paproci (najciekawsza to ta sieć chrześcijańskich klubów taekwondo, chodzi o jeden klub p.Ć...).

Człowiek bardzo zapatrzony w swoje dokonania i traktujacy innych jak przysłowiowych "głupców".

Jego (chyba) kuzyn-ksiądz też rozwinął się w karate T.
Dominik został księdzem chyba teżzpowodu "nieśmiałości"...wobec kobiet :wink: (może)
  • 0

budo_kwiat
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 979 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ksiądz Dominik Chmielewski ...
Jersey a co to za organizacja "Polski Związek Sztuk Walki w Bydgoszczy"?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024