Artykuł: Dieta sportowca
Napisano Ponad rok temu
Artykuł pochodzi ze strony [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Dieta sportowca powinna być wzbogacona w węglowodany złożone i przede wszystkim produkty białkowe. Powinno się jeść pięć posiłków dziennie, koniecznie śniadanie, które daje nam energię na cały dzień.
Posiłki najlepiej, jeśli będą spożywane dwie godziny przed treningiem, a ostatni około dwie-trzy godziny przed zaśnięciem. Pamiętaj o wodzie mineralnej, którą powinno się wypijać w ciągu dnia około 2-3 litry. Dieta sportowca wymaga dużej ilości płynów, a podczas wysiłku powinieneś pić też napoje izotoniczne. Potrawy nie powinny być smażone, najlepiej gotowane na parze. Zrezygnuj z alkoholu i papierosów oraz z tłustych produktów. Podobnie jak dieta białkowa zalecane są produkty mleczne, warzywa i owoce, drób i chude mięso oraz ryże, makarony, ziemniaki, kasze, pieczywo, a słodycze najlepiej czekoladę w czasie ciężkich treningów i zawodów. Sportowiec, aby być w formie, musi zastosować umiar i odpowiednie proporcje. Te proporcje dodadzą mu siły i podczas wysiłku fizycznego będzie bardziej wytrzymały i mocniejszy.
Ważne też są witaminy, szczególnie z grupy B, niezbędne przy prawidłowym metabolizmie węglowodanów. Istoty jest β-karoten, witaminy C i E, które chronią organizm. Źródłem β-karotenu i witaminy C są warzywa i owoce, natomiast witaminy E - ryby.
Ogólne żywienie nie odbiega tu w znacznym stopniu od diety osób o przeciętnym wysiłku fizycznym. Większe są wymagania pod względem zawartości w diecie energii i niektórych składników odżywczych, zwłaszcza u osób uprawiających sport wyczynowo. Wzrost wysiłku wiąże się bowiem ze wzrostem zapotrzebowania na składniki odżywcze wskutek zwiększenia wydalanie wody i składników mineralnych oraz konieczności odnowy biologicznej. Witaminy bardzo ważne. Biorą one udział w procesie uzyskiwania energii z pożywienia, dlatego ich podaż w diecie sportowców powinna być zwiększona. Pij dużo! Wysiłek fizyczny wiąże się z dużą stratą wody i składników mineralnych z potem. Przy intensywnym wysiłku zawodnik może tracić kilka litrów wody na dobę. Konieczne jest uzupełnienie tych strat jak najszybciej. Dlatego zaleca się picie 3-4 litrów dziennie, w tym do każdego posiłku ok. 0,5 litra napoju, najlepiej soków owocowo-warzywnych oraz wody mineralnej niegazowanej. Między posiłkami wskazane jest również uzupełnianie strat wody w zależności od wysiłku. Nie poleca się napojów o dużej zawartości cukrów oraz alkoholowych, które powodują wzmożenie wydzielania moczu i ograniczenie koordynacji ruchowej.
Pamiętaj, że:
- całkowity zakaz używek (narkotyki, alkohol, nikotyna itp.)
- dieta sportowców powinna być lekkostrawna
- smażenie i pieczenie należałoby ograniczyć na korzyść gotowania i pieczenia w folii oraz dań z rusztu,
- wystrzegać się żywności określanej jako „fast food”, a więc hamburgerów itp., które są ciężko strawne i zawierają dużo tłuszczu
Podstawowym zadaniem, jakie spełniać powinna dieta sportowców wyczynowych, jest zapewnienie odpowiedniej ilości składników pokarmowych, niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu w warunkach wzmożonych obciążeń treningowych i zawodów sportowych.
Prawidłowa dieta, odpowiednie obciążenia treningowe i motywacja bez nałogów to recepta na sukces.
Hieronim Kuryś
Trener zapasów
Napisano Ponad rok temu
czepie sie kilku szczegolow.
[...]śniadanie, które daje nam energię na cały dzień.
moje sniadanie to jakies 1000kcal, a mimo wszystko watpie, by dawalo mi energie na caly dzien. pewnie chodzilo mu o to, ze "wlacza" metabolizm.
Posiłki najlepiej [...], a ostatni około dwie-trzy godziny przed zaśnięciem
troche nie realne jak ktos ma trening o 2000.
Zrezygnuj z alkoholu i papierosów oraz z tłustych produktów.
"bo tluszcze to ZLOOO"?
Podobnie jak dieta białkowa zalecane są produkty mleczne, warzywa i owoce, drób i chude mięso oraz ryże, makarony, ziemniaki, kasze, pieczywo, a słodycze najlepiej czekoladę w czasie ciężkich treningów i zawodów.
nic o rybach. zaleca slodycze? i "dieta bialkowa" w artykule dla poczatkujacych moglaby byc troche opisana
Sportowiec, aby być w formie, musi zastosować umiar i odpowiednie proporcje.
znowu, nic o tych proporcjach.
Ważne też są witaminy [...]
jak juz wymienia te witaminy, to zapomnial o Vit D
ryby wazne, bo sa zrodlem witamin? ja je jem dla tluszczu i bialka.
Dlatego zaleca się picie 3-4 litrów dziennie, w tym do każdego posiłku ok. 0,5 litra napoju, najlepiej soków owocowo-warzywnych
problem widze taki, ze soki w wiekszosci sa z koncentratu, z dodanym cukrem, a przeciez
Nie poleca się napojów o dużej zawartości cukrów
:wink:
Witaminy bardzo ważne. Biorą one udział w procesie uzyskiwania energii z pożywienia[...]
tyle, ze A D E K sa rozpuszczalne w tluszczu i rownie wazne.
ogolnie sory, ze jebie sie szczegolow ale artykul dla poczatkujacych powinien byc tym bardziej jasny i dokladny. nie ma tu nic o tluszczach poza wystrzegać się żywności określanej jako „fast food”, a więc hamburgerów itp., które są ciężko strawne i zawierają dużo tłuszczu, a tluszcze sa bardzo wazne i potrzebne, tylko trzeba wiedziec co i jak.
Napisano Ponad rok temu
No cóż, artykuł ogólnikowy i zawierający same podstawy. Jak pisał autor posta- nic ciekawego dla bardziej obytych.
novocaine---> większość soków to nie znaczy wszystkie. Poza tym u nas właśnie sporo jest bez cukru i spokojnie można kupić dobre jakościowo soki z przecierów, bez cukru, ani innych dodatków.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
16-17.05.2009. Mistrzostwa Polski Juniorek w zapasach kobiet
- Ponad rok temu
-
Zapasy na wesoło ;-)
- Ponad rok temu
-
Agnieszka Wieszczek rozłożona na łopatki!
- Ponad rok temu
-
MP w zapasach klasycznych - retransmisja walk finałowych
- Ponad rok temu
-
17-18.04.2009. Mistrzostwa Polski Seniorów - styl klasyczny
- Ponad rok temu
-
Pierwsza w historii walka MMA ;-)
- Ponad rok temu
-
Krótki materiał TVP "Odmłodzone i odrodzone zapasy"
- Ponad rok temu
-
Konkurs na Sekretarza Generalnego PZZ
- Ponad rok temu
-
Sunset Suits S.A. ubiera polskich zapaśników
- Ponad rok temu
-
Zapaśnicy w "Sportowym Tygodniu" TVP (wideo!)
- Ponad rok temu