Skocz do zawartości


Zdjęcie

Trening siłowy w filipińskich sztukach walki


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_uzo
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Jak powinien wyglądać trening na siłowni, kogoś kto trenuje FMA.
Chodzi mi o zwiększenie siły?
Jakby ktoś mógł napisać przykładowy plan takiego treningu.
Byłbym bardzo wdzięczny.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
typowy trening na siłe( z ciezarem ciala lub z ciezarami ) . tak to tylko technika technika technika technika technika. :-) polecam poszukac po sporcie i odzywianiu
  • 0

budo_zax
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 294 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Polska
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Siła "twego rażenia" głównie będzie wynikać z techniki, szybkości i koordynacji ... jednak popieram poprzedni post, że głównie technika, technika, technika.

Co do treningu na siłowni i związku z fma mam swe odmienne zdanie ... jeśli jednak ktoś chce i ma czas to może też jego część spędzać na siłce.

Pozdro
  • 0

budo_uzo
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Widze ze temat idzie w zła stronę, a więc proszę żeby nie pisać

- więcej trenuj

- sprawdź na googlach

- "typowy trening na siłe( z ciezarem ciala lub z ciezarami ) . tak to tylko technika technika technika technika technika. Smile polecam poszukac po sporcie i odzywianiu"

-"Siła "twego rażenia" głównie będzie wynikać z techniki, szybkości i koordynacji ... jednak popieram poprzedni post, że głównie technika, technika, technika."

-"Co do treningu na siłowni i związku z fma mam swe odmienne zdanie ... jeśli jednak ktoś chce i ma czas to może też jego część spędzać na siłce. "

Bo mnie nie chodzi o to aby ten temat był jak najdłuższy, albo żebym miał jak najwięcej komentarzy, lub inni.
Mnie chodzi o konkretną odpowiedź przez osoby, które się na tym znają i umieją odpowiedzieć na moje proste pytanie.
  • 0

budo_matkd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
ok. z czym masz najwiekszy problem ? szybkosc,siła,wytrzymałosc silowa, eksplozywnosc? bierzesz to z czym masz problem i wokol tego budujesz reszte programu,
tj np problem z eksplozywnoscia generalnie
=> rwania,zarzuty, skoki na pudla, pompki z klaskaniem i inne podstawa treningu
-> wokol tego zbudowane to co musisz utrzymac, siłe/wytrzymałosc /etc.
trening nigdy nie moze kłocic sie z treningiem fma, tj techniki, bo to jest najwazniejsze
-> problemy z gibkoscia tez nalezy adresowac szczegolnie, mniej kontuzji, lepsza jakosc techniki mniej przykurczy
+ regeneracja, tj czy mozesz sobie pozwolic na budowanie cech motorycznych 2 razy w tyg (co uwazam za maksimum) czy czesciej
-> czy moze problemem jest Twoja kondycja , wiec moze tu musi byc nałozony ciezar Twoich działan. Raczej rzadko sie slyszy od fightera po walce jak przegral ze jakby byl silniejszy to by wygral, raczej ze zabraklo mu kondycji, powietrza na koncu wiec nie zapominaj o tym.
no i technika, czasem jest lepiej poswiecic 1h na cwiczenie techniki chocby to miala byc walka z cieniem niz na robienie siły masy czy czego tam chcesz.

sumujac
1.technika
2.kondycja
3.gibkosc
4.regeneracja
5.siła

bez techniki nie ma sensu cwiczyc reszty, bez kondycji na nic Ci siła, bez gibkosci zrobisz sobie krzywde naderwiesz cos, bez regeneracji na drugi dzie nnie w staniesz , bez cech motorycznych typu siła etc czegos Ci moze zabraknac.

wystarczylo poszukac panie madralo, uloz sobie plan sam.

siłe robi sie w malej ilosci powt z duzym ciezarem /duza trudnosc cwiczenia\ dla fightera liczy sie cale cialo w kolejnosci
-> nogi
-> tłow (Brzuch, plecy)
-> gorne plecy ( tak sa wazniejsze )
=> lapki ew cyc barki (ael dostaja od samego treningu wiec nie potrzeba raczej SPECJALNIE ich dodatkowo katowac)

wieksza siłe w walce zyskasz wiecej walczac i cwiczac technike,zadne cwiczenie siłowe nie zwiekszy Twojej siły bardziej od samej techniki ktora chcesz miec mocniejsza.
  • 0

budo_uzo
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Czy ty umiesz czytać ???? Czy ja nie umiem pisać???

Bo jeśli pisze

"Chodzi mi o zwiększenie siły?"

to nie chodzi mi o:

"1.technika
2.kondycja
3.gibkosc
4.regeneracja "


i panie matkd prosiłem aby pisali "osoby, które się na tym znają i umieją odpowiedzieć na moje proste pytanie."
  • 0

budo_sirherm
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Czestochowa - Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Nie jest to co prawda trening na silowni, ale napewno zwiekszajacy sile potrzebna w FMA.

1 Wez do reki troche ciezszy kij i uderzaj nim jak tylko dlugo dasz rade w jeden punkt, po tem kilka twirllingow i znow to samo, potem zmiana reki. Po jakims czasie zmien kij z ratanu na kij z kamagongu lub bahi :)

2 Sinawali :twisted:
  • 0

budo_ros
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 321 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków
  • Zainteresowania:FMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Witam

Uzo - nie dostałeś jeszcze odpowiedzi na zadane pytanie bo chyba nikt z nas ( a na pewno większość) nie chodzi na siłownię :D
Ćwiczę FMA 10 rok i nie widzę takiej potrzeby.
Oczywiście, jeżeli jesteś "cherlakiem" to siłownia jest wskazana żeby się ogólnie wzmocnić.

Pytanie podstawowe - co Ciebie interesuje w FMA - sport czy realna walka, bo to są dwie różne sprawy.

Jeżeli widzisz FMA jako sztukę walki bronią, to tutaj potrzebna jest innego rodzaju siła, której nie wyćwiczysz na siłowni. Ćwiczy ze mną gościu który regularnie chodzi na siłownię, i na pewno jest ode mnie silniejszy, ale jak podkręcę mu tempo ćwiczeń z kijem to puchną mu łapki. Dlaczego ?
W walce bronią ważniejsze jest jej dobre opanowanie, technika, poruszanie się, dystans, szybkość, błyskawiczna ocena sytucji i automatyczna reakcja. Siły potrzeba tyle żebyś mógł spokojnie posługiwać się tym co trzymasz w ręce. Szkoda tracić czas na siłowni, lepiej ćwiczyć z bronią w ręce.
Tak jak napisał ZAX i Sirherm, technika i duża liczba powtórzeń z ciężkim sprzętem to podstawa. Do tego mocne nogi i umiejętność poruszania się !! Ćwicząc z bronią uaktywniasz i wzmacniasz te mięśnie, które są do tego potrzebne i nie musisz się zastanawiać które to, bo dzieje się to automatycznie :D
Walka przy użyciu broni jest krótka.
Wiele osób ma mylne wyobrażenie na ten temat, a wynika to z obserwacji walk sportowych, które w wielu klubach/sekcjach/organizacjach poszły w "dziwnym" kierunku. Postawiono na atrakcyjność i widowiskowość, a nie skuteczność i realizm. Tam walki trwają kilka minut i rzeczywiście trzeba mieć siłę i dużą wytrzymałość, a technika i zdrowy rozsądek idzie w kąt.
Ale jeżeli coś takiego Cię interesuje, to też lepiej wziąć kij w rękę, stanąć przed stojakiem z opon i napier.... aż padniesz :wink: Oprócz siły i wytrzymałości wyrobisz sobie elastyczność nadgarstków, która pozwoli ci na wykonywanie ataków w tak krótkim dystansie. Po kilku miesiącach będziesz najsilniejszy i nie pokonany :!:
Nie traktuj ostatniego zdania jako jakąś złosliwość z mojej strony, sam przez to przeszedłem :)

Pamiętaj o jednym - kij ratanowy jest bronią tylko treningową/sportową. Tak naprawdę, walki w FMA to były maczety, miecze i wszystko to czym dało się posiekać mięsko :twisted:
  • 0

budo_niunius
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 55 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Witam !

Uzo, nie ma co się denerwować, bo raczej nie dostaniesz prostej odpowiedzi na swoje pytanie. Jak dla mnie to na siłowni rób to, co trzeba. Buduj mięśnie i siłę :lol: , co niewątpliwie wpłynie na siłę podczas treningu FMA. Zgadzam się z przedmówcami w tej sprawie, że w sztukach walki siła nie jest priorytetem, a wszczególności, gdy chodzi o broń.

Pozdrawiam
  • 0

budo_uzo
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Dziek.
Ros właśnie mnie chodzi o taki trening dla cherlaka, ale żeby on był pod fma.
Bo jak widzę jak kulturyści wyglądają po siłowni to nie bardzo mi się wydaje, żeby oni mogli ćwiczyć fma. A ja bardzo chce.
  • 0

budo_paproch
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 62 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bydgoszcz

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
W DB jako typowe ćwiczenie na siłę pod walkę kijami stosowało się "bujanie oponą".
Stajesz w lekkim rozkroku, bierzesz ciężką oponę w dwie ręce i robisz poziome skręty tułowia zataczając oponą poziomo jakieś 3/4 okręgu. Machasz oponą w lewo i w prawo i tak do zmęczenia.
Wzmacnia to siłę mięśni odpowiedzialnych za "ekspolozywność" przy uderzeniach a la Krabi Krabong, czyli grupy mięśni skrętnych grzbietu i brzucha.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Typowy trening na siłowni nie przekłada się na wykorzystanie nabytej siły w walce na kije.

Masz kilka etapów budowy siły.

tzw. siła ogólna, którą nabędziesz na siłowni
siła specjalna, pod Twoje wymagania treningowe.

Jeśli zaniedbasz tę pierwszą na rzecz drugiej to pojawiają się kontuzje (zaburzenia bilansu mm). Im wyższy poziom tej pierwszej tym lepsze efekty osiągniesz w tej drugiej.

Generalnie ważne jest by w treningu uzyskiwać maksymalne napięcia mięśniowe. Wtedy budujesz siłę. (są 3 metody, znajdziesz w sieci)

Co jest ważne szybkość jest do pewnego stopnia skorelowana z siłą, więc przy odpowiednim treningu jej nie stracisz a wręcz nabędziesz.

Jak wspomnieli koledzy, siła to za mało. Potrzebujesz też szybkości, techniki i określonej wydolności.

Jeśli nigdy nie ćwiczyłeś siłowo, to idź na siłkę, za jakiś czas dodaj ćw ukierunkowane a potem specjalne do Twojej branży. Jak się domyślasz innych ćw używają w mma a innych w szermierce.

Piszę na dużym poziomie ogólności bo ciężko podać gotową regułę. Znajdź w swoim mieście kogoś ze znajomością teorii i praktyki sportu. Nawet innego sportu, będzie potrafił złożyć Ci właściwy dla Ciebie program.

Jeśli chodzi o mnie to mam nieco inną kolejność:

technika, możliwości ruchowe, szybkość, siła.

To mi się bardzo sprawdza we własnym treningu i pracy trenerskiej.

powodzenia
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Sorki
wcinam się a pytanie było o treningu siłowym w FMA. A nie wiem czy tam wykonuje się ćwiczenia siłowe i w jakim zakresie.

Sorki jeszcze raz.

To co opisałem, dotyczy budowy cech motorycznych dla potrzeb władających kijem/kijami. O samym FMA mam mierne pojęcie (sparuję z nimi ale nie uprawiam)
  • 0

budo_alalipa
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
witam Wszystkich:)
Nie jestem jakoś szczególnie związana akurat z fma, natomiast z innymi sw, włączając w to również walkę różnymi przedmiotami:)
Bardzo często chodzę na siłownię ostatnio i nie zauważyłam, aby negatywnie się to na mnie odbijało(na sparingach), wręcz przeciwnie. Wydaje mi się, że w sw panuje w ogóle jakaś niechęć do treningu siłowego. Wynika to być może ze stereotypowego myślenia, być może z nieznajomości możliwości, jaki oferuje trening na siłowni. Trening na siłowni jest włączany również do treningu zawodniczego w sportach walki, co prawda nie w bezpośrednim okresie przygotowania do startu, tym niemniej jest. Kwestia tylko umiejętnego dobrania ćwiczeń. A w szczególności dotyczy to doboru tempa. Często osoby trenujące sw boją się utraty siły na rzecz zbudowania masy mięśniowej kosztem utraty szybkości, gibkości, kondycji. Nic bardziej mylnego. Trening na siłowni może być z dużą korzyścią dla ćwiczących. A wypróbowałąm go na sobie. Czasem trening na siłowni to jedyny, na jaki możemy sobie z pewnych względów pozwolić w ciągu dnia.

Jednostka treningowa może trwać ok. 1,5 h.
Ważne jest, aby tempo wykonywanych ćwiczeń oraz ilość powtórzeń była duża, zaś ciężar niewielki. Przerwy odpoczynkowe nie powinny być długie. Ja przerwy wykorzystuję do robienia brzuszków(dzięki temu na ka żdym treningu wykonuję ok. 500 brzuszków).

Rozgrzewka- 30 min- stawy, pobudź krążenie(10 min.).Następnie w warunkach siłowni może to być: w
1.worek(ćw. specjalistyczne z Twojej dyscypliny)- uderzenia, kopnięcia
2.rower
3.orbitrek
4.bieżnia
Pamiętaj, aby robić rozgrzewkę i cały trening jako interwał(jeśli jesteśjuż odpowiednio wytrenowany), jeśli dopiero rozpoczynasz, trening aerobowy też jest ok:)

Po takiej 30 min rozgrzewce możesz wejść na maszyny.
Ćwicz głównie duże grupy mięśniowe i od nich rozpoczynaj trening na siłowni, wykonuj ćiczenia wielostawowe, np:
1. Wyciskanie sztangi leżąc
2.Przyciąganie drążka wyciągu górnego do klatki
3.Martwy ciąg(dla zaawansowanych)
4.przysiady ze sztangą
5.wyciskanie sztangi zza karku


Zrób każdą grupę mięśniową na każdym trening. Trening dzielony jest raczej dla kulturystów. Czyli nie rób: treningu typu: dzisiaj klatka i biceps. To ma sens, jeśli odpowiednio często ćwiczysz na siłowni. W sw używa się całego ciała i przy treningu z kijem pracują właściwie wszystkie grupy mm.(tzw. klatka, biceps, triceps, najszersze grzbietu, czworogłowe uda itd itd)

Potem przejdź na ćwiczenia specjalistycze dla Twojej dyscypliny. Dla fma bardzo ważna grupa mięśniowa to mięśnie prostowniki palców, zwane popularnie mm. przedramienia. to one w dużej mierze decydująśo tym, jak mocno utrzymyjesz kij w dłoni. Przykładowe ćwiczenia:
1. Prostowanie nadgarstków ze sztangą trzymaną nachwytem
2.Zaginanie nadgarstków ze sztangą trzymaną podchwytem
3. Ćwiczenia te można wykonywać też ze sztangielkami
Pamiętaj, że mm. prostowniki palców to mm. typowo wytrzymałościowe, zbudowane w du żej mierze z czerwonych włókien(tak jak np. mm. brzucha czy brzuchaty łydki), dlatego musisz dla nich stosować serie wydłużone.
Staraj się trenować przy pomocy wolnych ciężarów, nie maszyn, starając się wykonywać ćw. naśladujące trening kijem. Weź np. sztangielkę(lekką) i wykonuj nią ruchy takie, jak kijem.

Celowo podałam przykładowe ćwiczenia, bo ważne jest, abyś zmieniał często ćwiczenia, a nie przyzwyczaił mm. do jakiegoś schematu. Wszystkie napisane przeze mnie ćwiczenia mają jakieś alternatywne formy. Wykonaj ok. 9 ćwiczeń na trningu na maszynach wolnych. Wykonuj szybkie ruchy, od 15-30 powtórzeń, na małym ciężarze po 4 serie. Możesz też przechodzić z przyrządu na przyrząd, ale w warunkach siłowni to trudne, bo zawsze znajdzie się ktoś, kto Ci właśnie zabrał sztangę. Przerwa odpoczynkowa to tyle, żebyś złapał trochę oddechu- do 1 min. Ostatnie ruchy mają być do odmowy- na maxa.
Po trenigu bardzo ważne jest, abyś ok. 15 min. poświęcił na rozciąganie.
Jeśli zaś jesteś właścicielm jedynie przydomowej siłowni, wszystkie ćwiczenia możesz wykonać za pomocą sztangi, a głownie sztangielek i ławeczki. Polecam również podciąganie na drążku i "pompki" w różnych ustawieniach.

Po trenigu wyopij carbo, lub gainery, albo zjedz posiłek składający się w dużej mierze z węglowodanów. Nie zbudujesz w ten sposób masy, ale uzupełnisz braki glikogenu.
Trening siłowy przynosi efekty i nie ma powodów żeby się go bać. Musi być tylko wykonywany rozsądnie i przy zachowaniu warunków BEZPIECZEŃSTWA!

Mój trening wygląda troszkę inaczej, jest bardzo ciężki siłowo,ale ja znam już na tyle dobrze swoje ciało, że wiem co jest dla niego najlepsze. Z czasem Ty też to będziesz wiedział i będziesz wprowadzał modyfikacje w swój trening.

Życzę powodzenia w treningu. Jeśli masz jakieś wątpliwości to pisz- jest to pewien zarys treningu, propozycja. Wymaga też wielu dopowiedzeń. Chętnie też odpowiem na polemikę:) Pozdrawiam też wszystkich Panów, a szczególnie Panie- mam nadzieję, że jest ich coraz więcej w sw:)
A.
  • 0

budo_uzo
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Dzieki, za pomoc ale znalazlem juz trenera ktory rozpisal mi trening.
  • 0

budo_marek2
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Trening siłowy w filipińskich sztukach walki
Bardzo mądra wypowiedź użytkowniczki "alalipa". W 100% ją popieram. Nic dodać nic ująć, jestem pod wrażeniem dużej, praktycznej wiedzy. Moim zdaniem również w FMA trening siłowy jest wskazany i potrzebny, choć raczej to powinny być ćwiczenia szybkie i intensywne, a mniej np. wyciskanie duzych ciężarów (choć tego też nie należy unikać w ogóle). Poza tym na siłowni ćwiczą np. siatkarze, taki trening jest na pewno przydatny w każdym sporcie, a zwłaszcza w sportach walki. Choć moim zdaniem można siłownię zastąpić czymś alternatywnym w warunkach domowych, zwłaszcza jak ktoś ma odpowiednie hantle i dostęp np. do trzepaka. Podciąganie się i pompki w różnych ustawieniach to podstawa.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024