Napisano Ponad rok temu
Re: Międzynarodowy Turniej Vovinam - Szwajcaria 24-26.11.07
Międzynarodowe sukcesy VVD Polska
Lata 80-te, 90-te XX wieku były dla nas, kadry trenerskiej okresem intensywnych szkoleń w Europie w postaci seminariów, staży czy indywidualnych szkoleń. Po roku 2000, kiedy nasze polskie VVD zaczęło się rozwijać dwutorowo tzn. w kierunku tradycyjnym ( czarne stroje ) i sportowym ( niebieskie stroje ). Powoli z pozycji uczniów staliśmy się nauczycielami. Teamy m.in. z Francji, Szwajcarii, Niemiec czy Białorusi stały się stałymi gośćmi na naszych zgrupowaniach. Od strony sportowej nasza reprezentacja uczestniczyła w prawie wszystkich ważniejszych imprezach organizowanych przez Intercontinental Vovinam VVD Association. W 2000 roku w Wietnamie, w I – szym Pucharze Świata VVD Polska uzyskała 1 srebrny i dwa brązowe medale. Na II - gich mistrzostwach Europy w 2004 w Niemczech nasi zawodnicy uzyskali 1 srebrny i dwa medale brązowe. Złoto w kategorii ciężkiej wywalczył Tomasz Marszałek na mistrzostwach Europy w Belgii w 2006 r. Wielu naszych zawodników było blisko podium, czasami zabrakło dosłownie jednego punktu. Czwarte miejsce dla każdego sportowca to chyba najgorsze rozwiązanie. W roku 2007 uczestniczyliśmy w III – ich Mistrzostwach Świata w Wietnamie. Tu niestety znowu najlepsze miejsce naszego zawodnika to 4. Mimo wszystko byliśmy zadowoleni z postawy naszych zawodników. Jak okazało się potrafiliśmy wyciągnąć wnioski i zmieniliśmy cykl przygotowań. Międzynarodowe mistrzostwa Intercontinental VVN VVD w Belgii przyniosły naszej ekipie największy dotychczasowo sukces sportowy. Muszę tutaj zaznaczyć, że nasi zawodnicy mają niewspółmiernie gorsze warunki do przygotowań do zawodów wysokiej niż nasi koledzy z zachodniej Europy rangi począwszy od spraw finansowych po logistykę.
Międzynarodowy Turniej Vovinam VVD, Genewa 2007
Genewa jest chyba jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Przynajmniej w naszej opinii, a mieliśmy okazję poznać prawie wszystkie znane metropolie nie tylko Europy poprzez staże czy prywatne podróże. Poza tym w czasie naszej pierwszej wizyty z okazji XV – lecia VVD w Szwajcarii w roku 2004 mieliśmy więcej niż zwykle czasu, aby zwiedzić i poznać te piękne miasto. A teraz trochę suchych faktów :
1 - Organizator – Szwajcarska Federacja Vovinam VVD, mistrz Tan Rousset
2 – W zawodach wzięły udział ekipy :
- Belgii
- Francji,
- Hiszpanii,
- Maroka,
- Niemiec,
- Polski,
- Szwajcarii,
- Włoch,
w sumie 8 teamów.
Polskę reprezentowali :
- Ryszard Jóźwiak, trener kadry ZS VVD Polska,
- Tomasz Marszałek, II – trener kadr ds. Thi Dau ( wolnej walki ) – również zawodnik ( kat. ciężka )
- Krzysztof Biadań – sędzia międzynarodowy,
- Michał Cegielski – sędzia międzynarodowy,
- Piotr Cichoń - asystent trenera ds. Thi Dau,
zawodnicy :
- Ala Cegielska – w konkurencji - formy ( Instytut Bach Long, Warszawa )
- Marcin Bogucki – w konkurencji - formy ( UKS Hac Ho, Wołomin )
- Adam Bernard – w konkurencji – wolna walka, 75 kg ( klub Dao, Warszawa )
- Paweł Lewandowicz – w konkurencji – wolna walka, 75 kg (Instytut Bach Long, Warszawa)
- Pawel Onaciewicz - w konkurencji – wolna walka, 75 kg (Instytut Bach Long, Warszawa)
- Rafał Onisk - w konkurencji – wolna walka, 80 kg ( klub Dao, Warszawa )
- Piotr Pazdyka - w konkurencji – wolna walka, 85 kg (Instytut Bach Long, Warszawa)
- Michał Pietrzak - w konkurencji – wolna walka, 85 kg ( UKS Hac Ho, Wolomin )
- Donald Smokowski - w konkurencji – wolna walka, 80 kg ( Ośrodek Nghia Long, Bydgoszcz)
Formuła walk była podzielona na dwie kategorie – niebieskie pasy i czarne. W kat. czarnych pasów występowali Tomasz Marszałek i Pawel Lewandowicz. Reszta zawodników walczyła w grupie niebieskich pasow.
Medale :
Złoto
Tomasz Marszałek
Pawel Lewandowicz
Adam Bernard
Ala Cegielski
Srebro
Pawel Onaciewicz
Michal Pietrzak
Donald Smokowski
Brąz
Ala Cegielski
Piotr Pazdyka
Rafal Onisk
W sumie 10 medali . W podsumowaniu śmiało mogę napisać, że mistrzostwa były przeprowadzone bardzo sprawnie. Atmosfera bardzo koleżeńska – milo było spotkać starych znajomych. Jedynym dla nas zgrzytem była porażka w finale do 80 kg. Donalda Smokowskiego. Donald jak burza przeszedł do finału pokonując wysoko na punkty w pierwszej walce zawodnika ze Szwajcarii. W drugiej walce w pierwszej minucie znokautował zawodnika z Belgii. W finale to już była prawdziwa wojna. Przeciwnikiem Donalda był doświadczony zawodnik z Hiszpanii. Pierwsza runda należała niewątpliwie do Hiszpana, natomiast druga była dominująca dla Polaka. Gdy walka zakończyła się i sędzia ogłosił wynik koledzy z Hiszpanii gratulowali nam zwycięstwa stała się rzecz mało spotykana na zawodach. Jeden z sędziów powiedział, że się pomylił i zwycięstwo należy się zawodnikowi z Hiszpanii. No cóż – takie jest życie. Te zawody dały nam następne doświadczenie przed Mistrzostwami Świata w Paryżu w 2008r oraz udziałem w Mistrzostwach Świata w Wietnamie w 2009 r.
Powołanie Europejskiej Federacji Vovinam VVD
W czasie naszego pobytu w Wietnamie ( 2007 ) przyjęto plan rozwoju Vovinam VVD na świecie. Ze względu na przyjęcie VVN VVD do grona sportów olimpijskich w ramach Asian Indoor Game władze International VVN VVD musiały zmienić administracyjną strukturę . Powołano World Federation VVN VVD z siedzibą w Ho Chi Minh City ( Saigon ). Sajgon 2008 zostaną powołane kontynentalne struktury. Zebranie inicjujące powołanie Europejskiej Federacji VVN. Przedstawiciele Szwajcarii i Belgii zobowiązali się w ciągu dwóch miesięcy opracować statut i przesłać go do dyskusji wszystkim członkom założycielom. Włoska Federacja VVN zobowiązała się zorganizować w pierwszym półroczu zebranie założycielskie. Każda z federacji ma wytypować dwóch przedstawicieli – jednego dyr. Technicznego, drugim przedstawicielem ma być osoba odpowiedzialna za sprawy organizacyjne. Wybrano również dyr. Technicznego nowotworzącej się federacji. Został nim mistrz Michale Garofalo – 5 dang. Myslę, że jest to bardzo dobry kierunek rozwoju sportowego VVD. Dla nas jeszcze jedna dobra wiadomość – przedstawiciele federacji krajowych zaproponowali, aby organizatorem Mistrzostw Europy w roku 2010 była Polska – dla naszej organizacji do duże wyzwanie i zarazem nominacja.
Vo Su Ryszard Joźwiak