Napisano Ponad rok temu
Re: Modern Arnis & Kombatan Warszawa
Staż Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan
W środę 17 października, odbył się staż Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan. Wszyscy trenujący mieli możliwość doskonalenia technik pod okiem mistrza Andreasa Boruty, (Lakan Anin (6 dan)). Trening był bardzo intensywny, nawet surowy, ale jak powiedział mistrz, "trening surowy jest np. w Japoni czy Chinach, u tamtejszych nauczycieli. Trening powinien być dostosowany do ucznia i w żadnym wypadku nie powinien prowadzić do kontuzji. Jeżeli nauczyciel nie jest sadystą, to gdy będzie wymagający ale rozsądny, trening będzie bezpieczny. Trening technik samoobrony doskonale sprawdza się w codziennym życiu. Jako sport pozwala na zachowanie kondycji fizycznej. Ja rozpoczełem treningi od ju-jitsu prawie 50 lat temu. Natomiast długi trening kształtuje charakter, człowiek staje się systematyczny i obowiązkowy." Pozostaje pytanie, czy trening daje pewność siebie i poczucie bezpieczeństwa po prostu na ulicy. A oto odpowiedź mistrza: "Nie ma niepokonanych mistrzów. Prawdziwa sztuka walki pozwala uniknąć walki. Pozwala przekonać agresora, że nie warto z nami zaczynać. Czasami nawet warto ustąpić. Ale w razie potrzeby, myślę, nie dał bym się pobić." W tekście wykorzystano fragmenty rozmowy z Andreasem Borutą.
Czym jest Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan oraz skąd pochodzi? Filipińskie Sztuki Walki Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan pojawiły się w Polsce w 1999 roku. Pierwsza grupa trenujących powstała w Warszawie. Od tej pory Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan rozwija się głownie na południu Polski, w Częstochowie, Krakowie, Lublinie, Wrocławiu i w kilku małych miejscowościach. W Polsce centralnej w Warszawie Modern Arnis propagowane jest w klubie "Bruce Lee". Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na stronie internetowej "Filipino Arnis de Mano - Poland" [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] oraz na stronie klubu [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Twórcą systemu jest nie żyjący już (zmarł w 2001 roku) Remy A. Presas, który z pozostałymi braćmi Ernesto (Kombatan) i Roberto (Hinigaran Arnis de Mano) zmodyfikował istniejące na wyspach środkowych Filipin systemy rodzime. Krótko mówiąc, dostosował je do możliwości człowieka XX wieku.
Rodzina Presas pochodzi z wyspy Negrom, podobnie jak rodzina powszechnie znanego Dana Inosanto. System rodziny Presas jest jednym z bardzo licznych na Filipinach sztuk walki - tych bardziej znanych jest około 200.
Walczy się we wszystkich dystansach (kij, ręka, noga, głowa, łokieć, kolano, nóż, kij i nóż itp., nawet gryzienie nie jest zabronione) walczy się o życie. To nie jest sport. Filipińskie sztuki walki nie mają nic wspólnego ze sportem.
Filipiny to kraj 7103 wysp, 80 narodów i 2 religii (katolicy i muzułmanie). Religie te nie są do siebie nastawione pokojowo. Na Filipinach ciągle coś się dzieje. Piractwo uprawia się tam dalej. Porwania, okup itp. to normalna sprawa.
Trening rozpoczyna się zawsze z bronią - kijem - techniki kija dają się później łatwo przełożyć na Dulo-Dulo (10-cm kijek), nóż, maczetę, czy też "empty hand" (puste ręce). Do tego dochodzą nogi (kopnięcia) rzuty i dźwignie. Krótko mówiąc, Modern Arnis to pełny styl, który porównać można do kick-boxingu, ju-jitsu, zapasów, kendo razem wziętych i wzajemnie powiązanych.
Trening jest bardzo wszechstronny i wymaga dużo uwagi, czasu, dyscypliny i wytrzymałości.
W "Filipino Arnis de Mano Poland" jest 5 stopni szkolnych i 10 stopni mistrzowskich (Lakan), aby osiągnąć 1 stopień mistrzowski (Lakan Isa) trzeba trenować minimum 5 lat.
Modern Arnis - Mano Mano - Kombatan uprawia na całym świecie około 40.000 osób. Co dwa lata organizowane są na Filipinach obozy szkoleniowe, na które przyjeżdżają instruktorzy z całego świata. Kolejny w 2009 r. Na tegorocznym była reprezentacja z Polski, w tym prezes Klubu "Bruce Lee" i trener Robert Kwiatkowski.
W Europie odbędzie się tygodniowy obóz szkoleniowy w kwietniu w Szwecji, a krajowy w sierpniu 2008 roku.
- Ten artykuł ukazał się w gazecie "Wieście Podwarszawskie" nr 44/2007