Skocz do zawartości


Zdjęcie

Moje boje z oprawą miecza :)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Moje boje z oprawą miecza :)
Witam serdecznie.

Szczerze się przyznam, że moja przygoda z kataną zaczęła się jakiś miesiąc temu od zakupu miecza, jako że cała jego oprawa nie bardzo mi się podobała postanowiłem więc zrobić nową po swojemu.
Tsuba, kashira, fuchi (motyw bambusa), menuki, habaki oraz jedwabne ito zamówiłem u pewnej osoby, której danych nie będę podawał ponieważ nie jestem do tego upoważniony, reszta to mój wkład :D
Same wykorzystałem ze starej oprawy, podkładki seppa również jednak bardzo mocno je zmodyfikowałem, habaki musiałem spasować ponieważ było za wąskie, drewno na tsuke zabrałem znajomemu stolarzowi i na koniec rzecz jasna oplot - jak już go skończyłem to paluchy miałem zdrętwiałe przez cały dzień ponieważ nie używałem żadnych zacisków a ito bardzo mocno naciągałem by nie było żadnych luzów.
Obecnie kończę saye, nie omieszkam i jej zdjęć tu zamieścić, jednak do tego czasu minie pewnie kilka dni.
Tak czy inaczej nie bądźcie proszę w swych opiniach zbyt surowi bo jak już pisałem nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z katanami i moja wiedza jest bardzo skromna nie wspominając o czymś takim jak wykonanie oprawy do niej :D

A teraz trzy fotki:

1.)
Dołączona grafika

2.)
Dołączona grafika

3.)
Dołączona grafika

Pozdrawiam.
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Z czego jest tsuka-ito?
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
IMHO: Bardzo Ci sie to wszystko udalo. Jedyne do czegomozna sie przyeczpic to dziwny kształt tsuki - ale mzoe taki mial byc?
Moge spytac gdzie i za ile kupilem miecz ze jeszcze musiałes go przerabiac? Bo ja kupiłem taki za 300 zł - wiec zroumiałeze wszystko tzebabyło poprawic lub wymienic. Ale Twoj mieczor nei wyglada tak zle jak mój ;) ja własnie musze zrobic Seppa i poprawc kashire (za ciezka jest). Heh... najlpesze jest to, ze ja tez mam motyw bambusa- dokadnie taki jak Twój - trzeba przyznac ze jest bardzo ładny ;) . Pare pytanek jesli moge:
czy babrałes sie z tymi papierakmi pod Tsuka ito? Jaka szerokosc ma twoje tsuka ito? Skad "wziąłes" sposob oplatania ? Ile dałes za tsuka-ito? jak przymocowałes Kashirę?
Ogolnie jako amator - oceniam twoja prace na 6 - nie widze zadnych błędow - a z tego co maiłes zrobiłes cos co wygląda bardzo ladnie! Pomachaj mieczem - jak tsukaito nie zmieni swojej pozycji to znaczy ze oplot bardzo dobrze zrobiony!
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
MadSun ---> Tsuka-ito, jak pisałem powyżej jest z jedwabiu - osoba od której je kupiłem (wraz z resztą oprawy) sama wyrabia i oprawia miecze więc towar jest bardzo dobrej jakości.

Struś ---> Tsuka jest lekko wykrzywiona ponieważ podąża za krzywizną ostrza, tu na tym zdjęciu jakoś dziwnie to wyszło, postaram się pstryknąć lepszą fotkę. Miecz kupiłem tu > [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] < a dokładnie jest to --> CunYu.

czy babrałes sie z tymi papierakmi pod Tsuka ito?

Nie bawiłem się z papierkami (hishi-gami) tylko dla tego, że jestem absolutnym nowicjuszem w tym temacie i zrobienie bez nich oplotu już uważałem za nielada wyzwanie :D jednak następna oprawa będzie na pewno posiadać hishi-gami.

Jaka szerokosc ma twoje tsuka ito?

6 mm.

Skad "wziąłes" sposob oplatania ?

Sposób oplotu wziąłem z tej > [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] <.

jak przymocowałes Kashirę?

Kashire powinien trzymać oplot, ja jednak dla pewności odrobinkę ją podkleiłem.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
A ja sie kurcze zastanawiam czemu ten miecz wygląda znajomo :)
Pozdrawiam
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)

Kashire powinien trzymać oplot, ja jednak dla pewności odrobinkę ją podkleiłem.


To ciekawy problem, moim zdaniem sam oplot nie jest w stanie utrzymać kashira. W wielu stylach na kashira opiera się lewa dłoń przez co działaja na nią spore siły. Oczywiście jest to jedynie moja prywatna opinia.

Może osoby zajmujące się zawodowo oprawianiem mieczy napisza nam jak oni radzą sobie z tym problemem.

Generalnie oprawa wygląda ciekawie :)
  • 0

budo_struś
  • Użytkownik
  • Pip
  • 32 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Dzieki bardzo za odpowiedzi. Jak mi sie uda zlozyc moj meiczor (jutro jade robic Seppe) to wrzuce foty- nei spodziewajce sie cudów :P . Gdzies tu czytałem ze Tsuka-ito powinna miec 10 mm a 6 mm uzywa sie tylko do ozdobnego oplotu. Domyslam sie skad wziałes to wszytko ;) Tez chyba mam od tego Pana elementy. Czym podklełes Kashire? Prosze ludzi ktorzy "skladaja" meicze badz sie po prostu znaja, niech powiedza jak powinna sie trzymac kashira idlaczego :P
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)

To ciekawy problem, moim zdaniem sam oplot nie jest w stanie utrzymać kashira.

Zbyt wielu możliwości przy montażu kashiry to chyba nie ma, chociaż kto wie... nie będę się jednak wypowiadał ponieważ w tej materii moja wiedza jest znikoma :D
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Kashira czasem jest podklejana czasem nie. W japoni uzywano czegos co przypomina kalafonie. Widzialem tez duzo kashir nie podklejanych. W dobrej tsuce w miejscu shitodome jest dziura w ktora wchodzi shitodome i blokuje kashire przed wypadaniem.
Polecam jednak lekko podklejac.
6mm ito jest dobre ale to wakizashi a najlepiej tanto, do katany niespecjalnie.
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Tsuka wyprofilowana dobrze.
  • 0

budo_żukson
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
t0 Dziwne - co to za tajemnica u kogo kupiłeś ito i inne elementy...???
No gdybym miał ten miecz to oprawe też bym zmienił...
A Lonquan jak rozpoznałeś ten miecz skoro są one rzekomo kute ręcznie i każdy jest inny????
  • 0

budo_żukson
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Apropo sorrki bo niezbyt wiem co zrobiłeś w tym mieczu??? "Zamontowałeś" nową oprawe??
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)

t0 Dziwne - co to za tajemnica u kogo kupiłeś ito i inne elementy...???

Nie jest to żadna tajemnica, jednak nie chciałbym podawać tu nazwiska owej osoby ponieważ nie wiem czy sobie tego życzy.

Apropo sorrki bo niezbyt wiem co zrobiłeś w tym mieczu??? "Zamontowałeś" nową oprawe??

Mój wkład to w zasadzie czynności związane z poskładaniem wszystkich elementów oprawy do kupy, chociaż tsuke i saye (chodzi o prace w drewnie) zrobiłem od początku do końca sam. Właśnie przed godziną skończyłem saye, rankiem postarm sie wrzucić kilka fotek.
  • 0

budo_longquan
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Po Bohi ;) Jeszcze nie widzialem nikogo kto by sprzedawal miecze z takimi rowkami w Polsce ;D
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Witam ponownie.

Tak jak obiecałem wrzucam kilka fotek z zakończenia prac :D znaczy się do szczęśliwego końca brakuje mi jeszcze sageo (obecne to tylko prowizorka) i podstawki pod miecz.
Dodam jeszcze, że całość zajeła mi tydzień i to z doskoku bo czasu w zasadzie mam mało, a co najśmieszniejsze wszystko robiłem w kuchni pod czujnym okiem żony.
I w tym miejscu chciałem podziękować żonie za to, że tak cierpliwie zniosła tygodniową zamianę kuchi w stolarnię :D

A teraz zdjęcia:

1.)
Dołączona grafika

2.)
Dołączona grafika

3.)
Dołączona grafika

4.)
Dołączona grafika

Pozdrawiam.
  • 0

budo_żukson
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 66 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
O kur.......
Chyba czuje w twoich rękach jak i mózgowi talent ..........
Pikna robota.......
To twój pierwszy raz z tym "montowaniem oprawy"??
A saya też piękna......... :lol: :wink: :-) :D :)
  • 0

budo_madsun
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 200 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Całkiem zgrabna wyszła Ci ta saya, aczkolwiek większość saya japońskich zwęża się nieznacznie ku kissaki, ale to tylko szczegół. Nie myślałeś o kojiri z motywem nawiazującym do tego na fuchi, kashira i tsuby?
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)

To twój pierwszy raz z tym "montowaniem oprawy"??

Słowo daję :D

Nie myślałeś o kojiri z motywem nawiazującym do tego na fuchi, kashira i tsuby?

Szczerze mówiąc to myślę o koiguchi w takim właśnie stylu, decyzji jednak jeszcze nie podjąłem.

Pozdrawiam.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Ladna saya. Mam kilka pytan: Jakiego drewna uzyles? Czym polakierowales? Ciut kurikata za daleko od koiguchi, zasada jest iz powinno sie umiescic na odleglosci 4 palcy. Gratuluje zaciecia i efektów.
  • 0

budo_dymion_n_s
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Moje boje z oprawą miecza :)
Jakiego drewna uzyles?
Nawet nie wiem, muszę spytać znajomego stolarza co to za klocek drewna mi dał :D było to chyba jakieś drzewo owocowe...

Czym polakierowales?
Malowałem farbą olejną, saja będzie jeszcze polakierowana bezbarwnym półmatowym utwardzanym lakierem.

Pozdrawiam.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024