Skocz do zawartości


Zdjęcie

Latarka: rodzaj światła


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła

Ja wybrałem światło skupione, a to dlatego, że nawet szperaczem (E1L) jestem w stanie sprawdzić co się dzieje obok mnie (choć to wymaga trochę czasu) ale także oświetlę przeszkodę z odległości 50m.
Przy świetle rozproszonym nie będę miał tak dalekiego zasięgu.

Tylko, że to akurat lepiej rozwiązać jest Kapralową metodą, czyli

a ja w oporządzeniu nosze dwie latarki. i chuj.

Przy obecnych kompaktowych wymiarach latarek nie jest to problemem. Na wypady można spokojnie brać dwie. Oczywiście można mieć też z regulowanym punktem.
  • 0

budo_kotwic
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Giżycko

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła

Ja wybrałem światło skupione, a to dlatego, że nawet szperaczem (E1L) jestem w stanie sprawdzić co się dzieje obok mnie (choć to wymaga trochę czasu) ale także oświetlę przeszkodę z odległości 50m.
Przy świetle rozproszonym nie będę miał tak dalekiego zasięgu.

Tylko, że to akurat lepiej rozwiązać jest Kapralową metodą, czyli

a ja w oporządzeniu nosze dwie latarki. i chuj.

Przy obecnych kompaktowych wymiarach latarek nie jest to problemem. Na wypady można spokojnie brać dwie. Oczywiście można mieć też z regulowanym punktem.


I tak właśnie postępuję. :)
Gerberkiem świecę pod nogi, by nie wpaść w dziurę, o której już wiem, bo ją z daleka E1L wypatrzyłem. :)
Tak robię jak jestem dłużej w terenie i chce mi się nosić dwie latarki, ale na codzień postanowiłem ograniczyć się do jednej sztuki, i jest to E1L.
  • 0

budo_adiblue
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Piter niedawno podsunal mi pomysl na fajne 2w1
E1L plus beamshaper
Z rozpraszaczem latarka daje swiatlo ladnie rozproszone o skupieniu i zasiegu nieco zblizonym do swiatla NuwaiQ3(niedlugo bede mial taki zestaw to sobie porownam:) )a bez nakladki wiadomo-szperacz i to calkiem nie najgorszy.Z nakladka tez wypatrzysz ta dziure z daleka a pod nogi nie bedziesz potrzebowal juz swiecic gerberkiem :wink:
A tak offtopicowo-na stronie polskiego dystrybutora Surefire pojawily sie zestawy-ladowarka plus 2sztuki akku odpowiedniki CR123 w cenie 180PLN.Pojemnosc dosc mizerna bo to tylko 650mAh.Czy ktos wie/sprawdzal/slyszal/czytal jak te ogniwa sie sprawdzaja w polaczeniu z KL1 2gen?Chodzi mi o to czy choc przez chwile bede mial 100%mocy no i czy czas swiecenia nie bedzie bardzo krotki.Bo za 180PLN to mam ponad 20baterii co mi osobiscie wystarczy spokojnie na rok swiecenia.Ale z drugiej strony jesli na tym czyms E1L pojedzie np 30minut do 50% mocy to by juz bylo o czym myslec...wtedy pewnie przestalbym uzywac juz slabszych latarek i jechal tylko na E1L nie patrzac na koszty baterii :-)
  • 0

budo_melonmelon
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 841 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:częstochowa

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
gdzieś tam mam jakies skromne zestawienie charekterystyk baterii litowych
bakteria cr123 (firmy nie pomnę) charakteryzowała się pojemnością 2500mA, przy max pradzie rozładowania 1000mA
tak więc ten zakup akumulatorów musi być bardzo opłacalny (dla firmy bjsystem) :)
tym bardziej, że nikt nie pokusił się o zrobienie testu ile na rzeczonych aku chodzi dany zestaw (a tak niewiele potrzeba)
tak więc dla mnie wydaje się rozwiązaniem zasadnym zakup specjalizowanego kompletu aku/latara/ładowara (moje preferencje są znane) o znanych parametrach, bo mieć 180 lub nie mieć 180 to razem.... a kupujemy w sumie kota w worze


aaa, ze by nie było ze pełny offtop to kombinuje mieć 2 lub nakładkę na skupiony

pozdro
  • 0

budo_surval
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
surval napisał:
Najlepiej dobrać latarkę z regulacją snopa światła - jak chcemy to światło rozpraszamy albo skupiamy w zależności od sytuacji, Takie rozwiązanie jest najbardziej uniwersalne i umożliwi pełne wykorzystanie naszej latarki. Pozdr. Surval

mapet napisał:

Jak coś jest do wszystkiego to zazwyczaj do niczego. Regulacja snopa światła oznacza, iż w którejś pozycji latarka nie pracuje efektywnie... Ja nie znosze lattarek, które regulują snop światła poprzez zmiane ogniskowej. Zazwyczaj wtedy jest pełno dziur w promieniu jak się ustawi rozproszone światło. Pewnym rozwiązaniem są filtry rozpraszające, ale na nich też jest pewna strata...

Zgadzam się z tobą mapet z reguły jest tak jak mówisz jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego , ale od tej reguły są wyjątki za który w dziedzinie latarek osobiście uważam np. latarkę czołową f-my PETZL model Tikka XP ( latarka czołowa ) właśnie na taką zachorowałem po demonstracji jej możliwości przez mojego znajomka który używa jej od kilku tygodni: Kilka podstawowych danych : Światło zapewnia dioda L.E.D. o mocy 1 wata , masa bez baterii 59 g , z 3 bateriami AAA/R03 95 g ( więc jest mała i lekka a to jest duży plus jak dygamy ze sprzętem na plecach a dodatkowo daje nam wolne ręce), Wodoszczelna do 1 m (nurkować z nią nie można ale jak nam wpadnie w głębszą kałużę lub napotkamy ulewę to możemy być spokojni bo nic jej się nie stanie), trzy poziomy siły świecenia Maksymalny – 35 lumenów, 60 h zasięg max 35 m (do większości przypadków wykorzystania latarki taki dystans jest w zupełności wystarczający ), Optymalny 80 h zasięg 27 m i Ekonomiczny 120 h zasięg 18 m do tego opcja światła pulsującego oraz coś co mnie zadziwiło t.j. tryb boost po uruchomieniu którego latarka świeci maksymalną mocą dodatkowo zwiększoną o 50% przez czas 20 sek. zasięg max. 50 m. Wskaźnik rozładowania baterii który informuje nas o zużyciu baterii w 70% a następnie w 90% co da nam czas na przygotowanie lub wymianę baterii – więc nie będzie skuchy że w środku ciemnego lasy albo wisząc na linie w ciemnej jaskini nagle zgaśnie światełko do nam bateryjki padły :roll: , regulacja kąta nachylenia reflektora, i jeszcze jedna fajna sprawa zamontowana przesuwna przesłona do oświetlenia bliskiego zasięgu której użycie powoduje że światło ze skupionego zmienia się w rozproszone o tej samej mocy które jest idealne przy wykorzystaniu w namiocie, przy czytaniu mapy, drobnych pracach ręcznych , robieniu papu i innych tego typu czynnościach ( pokój o powierzchni ok. 12 m kwadratowych był na tyle jasny że spokojnie było widać wszystkie szczegóły wyposażenia wnętrza o rozpoznaniu twarzy kumpla z 4 m nie wspominając a latarka była uruchomiona w opcji ekonomicznej. Cena ok. 170 zł . Po więcej szczegółowych informacji odsyłam na stronkę Petzl-a


Tak więc niby do wszystkiego a jednak do wszystkiego. Latarka uniwersalna świetna do lasu , na biwak , na rower, w góry, na jacht, do samochodu, domu i wszędzie tam gdzie potrzebujemy światła mocnego i słabego, skupionego i rozproszonego stałego i migającego a przede wszystkim latarki dającej nam wolne ręce dającej się zawiesić np. w namiocie i mówiącej z wyprzedzeniem że czas wymienić bateryjki.


Pozdr. Surval


P.S. Od razu wyjaśniam że nie jestem związany w żaden sposób z firmą Petzl :wink: – po prostu ta latarka mi się widzi i wkrótce będę ją miał. :)
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Jak będziesz miał i nie nastręczy to kłopotu, rozkręć z łaski swojej na czynniki pierwsze i zamieść foty. W szczególności foty makro z elektroniką. (oczywiście pod warunkiem, że da się to zrobić bez utraty gwarancji i ryzyka uszkodzenia nabytku).
  • 0

budo_wiko
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 204 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła

PETZL model Tikka XP ( latarka czołowa ) właśnie na taką zachorowałem


Choruję na coś podobnego - Princeton Eos. Też dioda 1 W, trzy poziomy świecenia + pulsacja. Ma bardzo dobre recenzje. Jak kupię to opiszę. Cena w Stanach - ok. 30 USD ! I łyka zwykłe małe paluszki AAA, zamiast baterii litowych, jak większość ręcznych latarek na luxeonach.
  • 0

budo_cejzik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Wolę skupione
EDC - skupione KL1(3W)+Vg2 (w pole i na strzelnicę G2Z)

W samochodzie leży sobie MiniMag(z diodą luxeon 1W) ale i tak przeważnie "skupione"
  • 0

budo_ov_darkness
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1044 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Mroku...

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła

Wolę skupione
EDC - skupione KL1(3W)+Vg2 (w pole i na strzelnicę G2Z)

W samochodzie leży sobie MiniMag(z diodą luxeon 1W) ale i tak przeważnie "skupione"


Masz Luxeona w minimagu? Jak to zrobiłeś?

Kupowałeś moduł regulacji napięcia, czy wykonałeś sam?
A może to specjalna dioda do maglite'a?
Powiedz, jak zdobyłeś jak się sprawuje i czy wiela milionów kosztowało?
  • 0

budo_witia
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 338 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Żolyborz, stolyca Warszawy ;)

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Raczej skupione ( e2d - I want you :!: ) chociaz Streamlight Twin Task ( 6 diod + xenon ) jest jakims kompromisem.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła

Kupowałeś moduł regulacji napięcia, czy wykonałeś sam?
A może to specjalna dioda do maglite'a?
Powiedz, jak zdobyłeś jak się sprawuje i czy wiela milionów kosztowało?

Też ciekaw jestem. Jeżeli sam zrobiłeś to opis i fotki byłyby mile widziane. W ofercie LEDICO widziałem ledy dużej mocy z zamontowaną na odwrotnej stronie radiatora malutką kością stanowiącą przetwornicę podwyższającą napięcie. Kłopot w tym, że na kości nie było oznaczeń. Zamówić sobie owszem można... tylko że gotowe i w bardzo dużej ilości. Pojedynczo tylko same diody i soczewki (zresztą całkiem fajne) sprzedają.
  • 0

budo_cejzik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Myślałem o zrobieniu ale za cienki jestem (problem stanowiła przetwornica) :)
Wybrałem proste, 25 $ rozwiazanie i kupiłem gotowy 1W moduł (TLE-5 MiniStar2) dokładnie ten:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

w komplecie był też nowy reflektor (jakości takiej samej jak oryginalny tylko płytszy)
Całość w ciągu ok tygodnia przyszła z Kanady (koszta przesyłki ok 5$ ok. rok temu)
Z zakupu jestem b.zadowolony (o diodzie pomyślałem po wykończeniu 2 żarników), latarka świeci znacznie mocniejszym, białym światłem i co ważne do zasilania używam akumulatorów AA. Załączam zdjęcie obrazujące różnice w mocy światła:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

O zastosowaniu taktycznym nie ma tu mowy ale nie taką rolę pełni u mnie ta latarka :D
Do pełni szczęścia brakuje mi jeszcze tylko włącznika tylnego ale jak dobrze pójdzie to za jakiś czas go sobie sprawię i przestanę kręcić głowicą :)
Jak znajdę troche czasu to zamieszcze zdjęcia.
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Powiedz mi jeszcze, czy w przypadku tej konstrukcji da się regulować punkt ?
  • 0

budo_cejzik
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Toruń

Napisano Ponad rok temu

Re: Latarka: rodzaj światła
Można regulować szerokość strumienia światła jednak tylko w ograniczonym zakresie ( ok 1/3 tego co przy zwykłej żarówce)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024