Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy coś jeszcze poza KF??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_pai mei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
dużo jest uderzeń w żurawiu rękami, pomyślałem, że moze ćwiczysz krótko i jeszcze nie zaczęliście czegoś robić na poważnie po prostu. jak trenowałem w ymaa to po dwu latach zacząłem jeszcze tkd trenować, żeby mieć sparringi(bo mi ich brakło) i żeby poprawić techniki nożne. spytaj jarka, może jeszze będziecie rękami pracowali. cierpliwości. pozdro
jo
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??

Ukyo tu chodziło o style w KF a nie ogólnie.

No coz to ze styli kungfu shuai jiao zawiera praktycznie tylko takie techniki jak judo.
Dobry styl to nie taki co ma po trochu wszystkich technik.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Hm, pytanie tylko czy shuai jiao mozna traktowac jako styl kung fu. Kwestia jest dosc ciekawa swoja droga, przyznam ze nigdy jeszcze nie zetknalem sie z takim ujeciem shuai jiao. :wink:
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
no dobra a Chuojiao? same nogi :D chociaz wlasnie patrze na jakas strone z formami i cos tam reka zamachaja - pewno rzuty jakies...[/quote]
  • 0

budo_krzyst
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
No, tom się obsikał teraz :)
Nóg faktem, dużo jest, ale ręce są, jak najbardziej.
Co do zaliczania shuai jiao do wushu, to teoretycznie dlaczego nie - w końcu chiński system walki, więc nie widzę przeszkód. A to, że zazwyczaj się go wyróżnia? Chyba trochę na takiej zasadzie jak w szkołach uczących "kunfu" mówi się "a u nas to ćwiczy się szaolin i tajczi" ;)
No, może na takiej, że często w systemach chińskich mówi się, że zawiera techniki zapaśnicze, czyli techniki ze shuai jiao. A swoją drogą, to czy ktoś z ekspertów mógłby potwierdzić/zaprzeczyć/zdementować to, czy sj zawiera tez uderzenia? Bo jakieś sprzeczne informacje mam :/

K.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Mnie sie wydaje, ze shuai jiao jest wyrozniane dlatego, ze jest to raczej tylko sport i cos co nigdy chyba (nie wiem na pewno) nie sluzylo w zalozeniu do realnej walki, podczas gdu wushu i owszem - ale to takie moje zgadywanie i rowniez czekam na wypowiedz jakiegos eksperta. ;)
  • 0

budo_dacheng
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1401 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Jeśli mówimy o kung-fu, czy wushu jako o ogóle chińskich sztuk walki, to moim zdaniem należałoby tu shuai jiao zaliczyć.

Prawdopodobnie na Zachodzie shuai jiao nie jest widziane jako kung-fu, bo ogólna wizja kung-fu wykształciła się, gdy generalnie o chińskich sztukach walki niewiele wiedziano, stąd obraz całości, na podstawie małego wycinka. Stąd też np. dość powszechnie ciągle jeszcze niezaliczanie taijiquan do kung-fu (bardzo często mówi się np. kung-fu i tai chi).

Natomiast w Chinach, faktycznie shuai jiao nie leży w gestii związku wushu. W spisach "styli" wushu np. w encyklopediach wushu, nie wymienia się shuai jiao. Jednak moim zdaniem to akurat nie wynika z tego, że shuai jiao jest sportem, a nie sztuką walki. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie. Rzecz w tym, że w latach 50. zaczęto promować wushu pokazowo-zdrowotne, formy w oderwaniu od walki, jakiejkolwiek, choćby nawet sportowej. Tym zajęly się władze nadzorujące wushu. Stąd niechęć do włączenia w zakres wushu czegoś, co miało faktycznie większy związek z walką. Później, na przełomie lat 70. i 80. zaczęto w ramach wushu promować też konkurencję san shou, i przynajmniej tolerować istnienie tradycyjnych, bojowych odmian wushu. Więc sytuacja się zmieniła, ale shuai jiao już od dawna było w odrębnych strukturach, więc pozostało "inszą inszością".

Oczywiście shuai jiao jakie w jakimś stopniu popularyzowano, było wariantem sportowym, bez uderzeń itp. Ale z tego co wiem, do niedawna (a może i jeszcze się to dzieje), w ramach shuai jiao ćwiczono więcej, był to bardziej kompletny system bojowy. Ze źródeł dotyczących historii shuai jiao wynika, że często chodziło po prostu o coś w rodzaju walki bez reguł. Gdzieś tak do dynastii Tang pojedynki często odbywały się z użyciem uderzeń. W okresie pięciu dynastii powstały regulaminy ograniczające stosowanie niebezpiecznych technik. Jednak to była tylko "część sportowa", a poza tym ćwiczono to jako system bojowy. Na początku XX wieku Centralny Instytut Guoshu przeprowadzał egzaminy z shuai-jiao, z czego wynika, że shuai jiao zaliczano do guoshu.

Z początków lat 80. i moich pierwszych kontaktów ze sztukami walki pamiętam ksero książki o kung-fu Dawida Chow i kogoś jeszcze, gdzie o ile pamiętam rozdzial poświęcono shuai jiao i mistrzowi Zhang Dongsheng (Chang Tung Sheng), więc i na Zachodzie byli tacy, którzy zaliczali shuai jiao do kung-fu.
  • 0

budo_mateusz wilk
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 722 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wawa/Krakow/Paryz

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
I wszystko jasne. :) Dzieki wielkie. poklon
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??

Oczywiście shuai jiao jakie w jakimś stopniu popularyzowano, było wariantem sportowym, bez uderzeń itp. Ale z tego co wiem, do niedawna (a może i jeszcze się to dzieje), w ramach shuai jiao ćwiczono więcej, był to bardziej kompletny system bojowy. Ze źródeł dotyczących historii shuai jiao wynika, że często chodziło po prostu o coś w rodzaju walki bez reguł. Gdzieś tak do dynastii Tang pojedynki często odbywały się z użyciem uderzeń.


jak zwykle swietna informacja Andrzeju :) :!: ja tylko dodam ze jeszcze jest jeden powod dla ktorego aktuaslnie w Chinach nie zalicza sie shuai jiao do kung fu: rasizm :!: otoz shuai jiao ma silne korzenie mongolskie ktorych nie da sie ukryc :!: :!: :!:

zreszta sa dwie odmniany jego: mongolska bardzo silowa blizsza judo, i mandzurska bardzo dynamiczna, z czestymi zmiananmi kierunku ruchu i to wytraca przeciwnika z rownowagi
  • 0

budo_maciej t
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 336 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Ja 4 "sporty" OPRÓCZ KF "trenuję",
- tak poważnie to wspinaczkę (ale ostatnio troszke mniej czasu na to...)
- kręgle
- gramy regularnie z przyjaciółmi w piłę i kosza
- i oczywiście sprty BAROWE :) :) :)
  • 0

budo_maciek_1989
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Wiesz mi chodziło o sztuki lub sporty walki a nie sporty barowe lub granie w kosza jak to ująłeś :) 8) . Wracając z kolei do wcześniejszej wypowiedzi to sparring są u nas w sekcji(ja jeszcze w niech nie uczestniczę :? ). Poza tym ostatnio pochodziłem trochę po sekcjach i podpasowało mi Pankration w sumie bo to taka hybryda wielu sztuka walki 8) . Muay thai w zasadzie już wykluczyłem i teraz myślę tylko nad BJJ i Pankrationem. W celu zawężenia dyskusji prosiłbym o rady tylko w kwestii tych 2 sztuk walki. Pozdro i z góry wielkie dzięki 8) :)
  • 0

budo_mariuszk
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 228 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Łódź

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Ja bardzo żałuję, że nie mam czasu, bo chętnie ćwiczyłbym różne rzeczy... Ale niestety, praca, sekcja, treningi... nie ma czasu aby się wysikać nawet :roll:

Pewnie zostanę skrytykowany, ale b. podoba mi sie shotokan, jeśli prowadzony przez sensownego trenera to jest b. skuteczny. Widziałem kilku dobrych fajterów w tym zakresie.
Trochę ćwiczyłem shotokan ze znajomym (brązowy pas). Kurde, w sumie to chyba z 2-3 lata...

Poza tym zaczepiłem się nieco o jujitsu/judo/sambo na obozie/kursie instruktorskim dwa lata temu, dwa tygodnie po 3 treningi dziennie, później seminaria z tym trenerem...
  • 0

budo_maciek_1989
  • Użytkownik
  • Pip
  • 37 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Wiesz ja nie bardzo mam pojęcie co to jest shotokan więc jeśli mógłbyś w paru zdaniach streścić co to jest to byłbym wdzięczny :wink:
  • 0

budo_skiper
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1052 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Użyłbyś googli albo wyszukiwarki BUDO a nie, w dziale kung-fu prosił o wyjaśnianie co to Karate
  • 0

budo_paweło
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław
  • Zainteresowania:Kyokushin

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??

Osobiście trenuję styl długiej pięści oraz białego żurawia. Apropos kopnięć to kopię nawet wysoko oraz bardzo mocno(przesuwam kolesi cięższych o ponad 30 kg :-) ) ale mam wrażenie że poza kopnięciami to w białym żurawiu w ogóle ręce mało znaczą a w długiej pięści też różnie z nimi bywa(wydaje mi się że za dużo w nich pokazówy a za mało skuteczności). Trenuję tylko rok ,więc są to obserwacje bardzo powierzchowne i jeśli się mylę to proszę mi to powiedzieć :) Pozdrawiam 8)

Biały Żuraw przystosowany jest do walki w krótkim dystansie i używa się głównie rąk, kopnięcia są niskie (wogóle w walce lepiej jest używać niskich kopnięć :D )Długa Pięść przystosowana jest do walki w dalekim dystansie -przeważają kopnięcia,pojedyncze mocne uderzenia ręką ( styl nastawiony na jedno uderzenie kończące akcje). Potrenujesz dłużej ,sam się przekonasz. Pamiętaj że zastosowania technik z formy nie idą w parze z ich wyglądem z sekwencji.
  • 0

budo_juzwa
  • Użytkownik
  • Pip
  • 18 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??

no to się go o mnie zapytaj 8)

a obecnie trenuje u ...powiedzmy, że jestem na urlopie :)


To ćwiczysz gdzieś, czy tylko permanentnie "jesteś na urlopie"?
Zresztą, co mnie to (?) :)
  • 0

budo_reed_88
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 51 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy coś jeszcze poza KF??
Karate kyokushin :twisted:
Jest skuteczne i dobre, nawed uważam, że lepsze od shotokan.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024