Czy coś jeszcze poza KF??
Napisano Ponad rok temu
jo
Napisano Ponad rok temu
No coz to ze styli kungfu shuai jiao zawiera praktycznie tylko takie techniki jak judo.Ukyo tu chodziło o style w KF a nie ogólnie.
Dobry styl to nie taki co ma po trochu wszystkich technik.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Nóg faktem, dużo jest, ale ręce są, jak najbardziej.
Co do zaliczania shuai jiao do wushu, to teoretycznie dlaczego nie - w końcu chiński system walki, więc nie widzę przeszkód. A to, że zazwyczaj się go wyróżnia? Chyba trochę na takiej zasadzie jak w szkołach uczących "kunfu" mówi się "a u nas to ćwiczy się szaolin i tajczi"
No, może na takiej, że często w systemach chińskich mówi się, że zawiera techniki zapaśnicze, czyli techniki ze shuai jiao. A swoją drogą, to czy ktoś z ekspertów mógłby potwierdzić/zaprzeczyć/zdementować to, czy sj zawiera tez uderzenia? Bo jakieś sprzeczne informacje mam
K.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Prawdopodobnie na Zachodzie shuai jiao nie jest widziane jako kung-fu, bo ogólna wizja kung-fu wykształciła się, gdy generalnie o chińskich sztukach walki niewiele wiedziano, stąd obraz całości, na podstawie małego wycinka. Stąd też np. dość powszechnie ciągle jeszcze niezaliczanie taijiquan do kung-fu (bardzo często mówi się np. kung-fu i tai chi).
Natomiast w Chinach, faktycznie shuai jiao nie leży w gestii związku wushu. W spisach "styli" wushu np. w encyklopediach wushu, nie wymienia się shuai jiao. Jednak moim zdaniem to akurat nie wynika z tego, że shuai jiao jest sportem, a nie sztuką walki. Powiedziałbym, że wręcz przeciwnie. Rzecz w tym, że w latach 50. zaczęto promować wushu pokazowo-zdrowotne, formy w oderwaniu od walki, jakiejkolwiek, choćby nawet sportowej. Tym zajęly się władze nadzorujące wushu. Stąd niechęć do włączenia w zakres wushu czegoś, co miało faktycznie większy związek z walką. Później, na przełomie lat 70. i 80. zaczęto w ramach wushu promować też konkurencję san shou, i przynajmniej tolerować istnienie tradycyjnych, bojowych odmian wushu. Więc sytuacja się zmieniła, ale shuai jiao już od dawna było w odrębnych strukturach, więc pozostało "inszą inszością".
Oczywiście shuai jiao jakie w jakimś stopniu popularyzowano, było wariantem sportowym, bez uderzeń itp. Ale z tego co wiem, do niedawna (a może i jeszcze się to dzieje), w ramach shuai jiao ćwiczono więcej, był to bardziej kompletny system bojowy. Ze źródeł dotyczących historii shuai jiao wynika, że często chodziło po prostu o coś w rodzaju walki bez reguł. Gdzieś tak do dynastii Tang pojedynki często odbywały się z użyciem uderzeń. W okresie pięciu dynastii powstały regulaminy ograniczające stosowanie niebezpiecznych technik. Jednak to była tylko "część sportowa", a poza tym ćwiczono to jako system bojowy. Na początku XX wieku Centralny Instytut Guoshu przeprowadzał egzaminy z shuai-jiao, z czego wynika, że shuai jiao zaliczano do guoshu.
Z początków lat 80. i moich pierwszych kontaktów ze sztukami walki pamiętam ksero książki o kung-fu Dawida Chow i kogoś jeszcze, gdzie o ile pamiętam rozdzial poświęcono shuai jiao i mistrzowi Zhang Dongsheng (Chang Tung Sheng), więc i na Zachodzie byli tacy, którzy zaliczali shuai jiao do kung-fu.
Napisano Ponad rok temu
Oczywiście shuai jiao jakie w jakimś stopniu popularyzowano, było wariantem sportowym, bez uderzeń itp. Ale z tego co wiem, do niedawna (a może i jeszcze się to dzieje), w ramach shuai jiao ćwiczono więcej, był to bardziej kompletny system bojowy. Ze źródeł dotyczących historii shuai jiao wynika, że często chodziło po prostu o coś w rodzaju walki bez reguł. Gdzieś tak do dynastii Tang pojedynki często odbywały się z użyciem uderzeń.
jak zwykle swietna informacja Andrzeju ja tylko dodam ze jeszcze jest jeden powod dla ktorego aktuaslnie w Chinach nie zalicza sie shuai jiao do kung fu: rasizm otoz shuai jiao ma silne korzenie mongolskie ktorych nie da sie ukryc
zreszta sa dwie odmniany jego: mongolska bardzo silowa blizsza judo, i mandzurska bardzo dynamiczna, z czestymi zmiananmi kierunku ruchu i to wytraca przeciwnika z rownowagi
Napisano Ponad rok temu
- tak poważnie to wspinaczkę (ale ostatnio troszke mniej czasu na to...)
- kręgle
- gramy regularnie z przyjaciółmi w piłę i kosza
- i oczywiście sprty BAROWE
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Pewnie zostanę skrytykowany, ale b. podoba mi sie shotokan, jeśli prowadzony przez sensownego trenera to jest b. skuteczny. Widziałem kilku dobrych fajterów w tym zakresie.
Trochę ćwiczyłem shotokan ze znajomym (brązowy pas). Kurde, w sumie to chyba z 2-3 lata...
Poza tym zaczepiłem się nieco o jujitsu/judo/sambo na obozie/kursie instruktorskim dwa lata temu, dwa tygodnie po 3 treningi dziennie, później seminaria z tym trenerem...
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Biały Żuraw przystosowany jest do walki w krótkim dystansie i używa się głównie rąk, kopnięcia są niskie (wogóle w walce lepiej jest używać niskich kopnięć )Długa Pięść przystosowana jest do walki w dalekim dystansie -przeważają kopnięcia,pojedyncze mocne uderzenia ręką ( styl nastawiony na jedno uderzenie kończące akcje). Potrenujesz dłużej ,sam się przekonasz. Pamiętaj że zastosowania technik z formy nie idą w parze z ich wyglądem z sekwencji.Osobiście trenuję styl długiej pięści oraz białego żurawia. Apropos kopnięć to kopię nawet wysoko oraz bardzo mocno(przesuwam kolesi cięższych o ponad 30 kg :-) ) ale mam wrażenie że poza kopnięciami to w białym żurawiu w ogóle ręce mało znaczą a w długiej pięści też różnie z nimi bywa(wydaje mi się że za dużo w nich pokazówy a za mało skuteczności). Trenuję tylko rok ,więc są to obserwacje bardzo powierzchowne i jeśli się mylę to proszę mi to powiedzieć Pozdrawiam 8)
Napisano Ponad rok temu
no to się go o mnie zapytaj 8)
a obecnie trenuje u ...powiedzmy, że jestem na urlopie
To ćwiczysz gdzieś, czy tylko permanentnie "jesteś na urlopie"?
Zresztą, co mnie to (?)
Napisano Ponad rok temu
Jest skuteczne i dobre, nawed uważam, że lepsze od shotokan.
Użytkownicy przeglądający ten temat: 3
0 użytkowników, 3 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Choy (Lee / Li / Lay) Fut - kiedyś i dzisiaj
- Ponad rok temu
-
Pytanie o Jeet Kune Do.
- Ponad rok temu
-
VIETNAME WING CHUN
- Ponad rok temu
-
Degeneracja wartości bojowej Taiji
- Ponad rok temu
-
ARTYKUŁ: W poszukiwaniu harmonii
- Ponad rok temu
-
ARTYKUŁ: Tradycyjne kung-fu, a "tradycyjne" formy
- Ponad rok temu
-
NWTO-GB TO PORAŻKA - PRZYNAJMNIEJ W LONDYNIE
- Ponad rok temu
-
Stopnie w Kung-Fu
- Ponad rok temu
-
Otwarte zawody dla wszystkich styli
- Ponad rok temu
-
pytanie do uczniow z YMAA
- Ponad rok temu