Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tonfa czy Tomfa ??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tonfa czy Tomfa ??
Zapewne rysunek robiony przez jakiegos niemca ;) - oni machaja mieczem japonskim jak szabla europejska i mowia ze to ken-jutsu, zasuwaja chinskie mlynki kijem i mowia ze to japonskie bo-jutsu, tradycyjnosc i historia nie jest ich mocna strona ;)
Tonfa byla uzywana w parze czyli dwie sztuki w ten sposob przeszla do karate i proste tsuki na przemian jedna i druga reka trzymajaca tonfe odzwierciedla najlepiej podstawowy ruch pracy robotnika obslugujacego zarna. Duzo tonf bylo w postaci deski plaskiej z uchwytem na reka podlug tego rysunku niewygodne by bylo zastosowanie takiej tonfy bi reka chwytac by musiala plaska deske.
A oni to co bylo trzymane czyli uchwyt wsadzaja w dziure w kamieniu ;) jak by wzadzili ta dzluzsza koncowke to przynajmniej lepsza dzwignie by mieli ;)
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tonfa czy Tomfa ??
Zobaczcie to jest dosc dradycyjny ksztalt tonfy zblizony do oryginalu uzywanego przy zarnach
Dołączona grafika
wyobrazacie sobie jego zastosowanie w rzeczywistosci jak na rycinie ?
wygodniejsza czesc do kamiena a mniej wygodna do reki ?
im wiecej temu sie przygladam to Niemcy znalezli dos glupie wytlumaczenie tematu ;)
Jak pisalem systemy tradycyjne uzywaja dwoch tonf - ciekawe jak by sie tlumaczyl chlopek u ktorego znaleziono by dwie tonfy a do pracy przy zarnach potrzebna by byla jedna
- ide mielic do sasiedniej wioski
- a po co dwie ?
- bo bede mielil rownoczesnie w dwoch chatach :)
  • 0

budo_haqqax
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 854 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Tonfa czy Tomfa ??

(...) jak by wzadzili ta dzluzsza koncowke to przynajmniej lepsza dzwignie by mieli ;)


Nie znam niemieckiego, ale wydaje mi sie, ze w opisie napisali, ze do dziury w kamieniu wkladalo sie ta dluzsza koncowke.

Co do niemieckiego krytycyzmu wobec historii sztuk walki jestem sklonny sie zgodzic i zaufac bardziej Twojej wersji historii tonfy... choc zastanawiam sie, czy nie mogly istniec rozne typy zaren, rowniez takie jak te na powyzszej rycinie.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Tonfa czy Tomfa ??
Nie duzo osob opiera sie na tych rysunkach ze od tego postala tonfa czyli tak jak pokazales rysunek niemcow
Dołączona grafika
ale to sa rzeczy stosowane przy przy wiekszych zarnach
przy mniejszych ruch byl inny i kamien obracalo sie ruchem jak przy tsuki zabezpieczajac ramiona przed obdarciem a bron brana jest nie z duzych zaren a z malych podrecznych ktrore kazdy mogl miec w domu a nie jedne na wioske.

Wyobrazmy sobie takie same zarna jak te tylko bez rekojesci do obracania ktora doszla w pozniejszym okresie a ze trzeba rekoma to obracac - tak jak tonfami mozna podniesc goracy kociol z ognia tak samo mozna obracac kamienie i wtedy mamy komplet czyli na jedna na druga reke

Tak byly dwa rodzaje zaren a raczej zarna wczesniejszego okresu i pozniejszego.

Kiedys na discavery byl program o historii japonii i zobaczylem jak na wsi pracowali i w jakiejs ksiazce o historii japoni czy tez chin mam podobna rycine
  • 0

budo_przemek.w.
  • Użytkownik
  • Pip
  • 13 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:skierniewice

Napisano Ponad rok temu

Re: Tonfa czy Tomfa ??
Brawo Martius dobra lekcja poglądowa :D Popytałem troche i faktycznie z tym rodowodem tonfy jest sporo nieścisłości w przekazie od mistrzów kobudo. Ja mam kontakt z Matayoshi kobudo i Okinawa Kobudo Doushi Rensei Kai i mówią ogólnie o zastosowaniu przy żarnach. Materiały przedstawione przez ciebie dają lepszy pogląd na rodowód tej broni. :D

A co do niemców i kobudo to moim zdaniem są detalistami bez ducha walki.

Pozdro

  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024