Skocz do zawartości


Zdjęcie

Workhorse.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Workhorse.
To jest uzytkowy folder:

Bob Dozier Workhorse.

MAKER: Bob Dozier
BLADE SIZE: 3"
TOTAL SIZE: 7 3/4"
BLADE MATERIAL: Semi-Stainless D2Steel
HANDLE: Titanium - Blasted with decorative machine work.
WEIGHT: 4.2 oz.
COMMENTS: Rugged strong integral double Lock. Decorative maching on the handle. A great daily carry. Blasted titanium pocket clip. Lanyard hole in the handle. File worked thumb rest on the blade. Solid as a rock.

A tu foty:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Jak dla mnie mógłby być zamiast Sebenzy.
Choć wolałbym oba noże. :twisted:
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
O kurwać .... mowe mi odebrało .
Przepiękny.
Ide szukać ceny i dostępności.
  • 0

budo_fascynat
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 189 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piaseczno/Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Wygląda baardzo ładnie 8O , ale czy taki podwójny frame jest wygodny w użytkowaniu? Nóż sprawia wrażenie super-solidnego woła roboczego, ale do takiej roli nie pasuje ten kołek, wydaje się zbyt mocno wysunięty do przodu :roll: ...
  • 0

budo_smoke
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1960 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Katowice
  • Zainteresowania:Boks

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
faaajny :) ...
też jestem ciekaw jak się spisuje ten podwójny frame lock ...
a tak btw. ma to jakąś nazwę ? ...
double framelock ? :roll: ...
  • 0

budo_kangoo owner
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1269 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Znalazłem i mi minęło . :wink:
Ale ten desgin super . Tylko, czy da sie go wygodnie złożyć jedną łapą?
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Co do podwójnego framelocka, to się nie wypowiem, bo nie wiem.

A jak chodzi o kołek i ogólny wygląd noża, to Dozier lubi takie projekty.

Dołączona grafika
  • 0

budo_blacha
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2143 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Puławy

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
na pierwszy rzut oka z kabarem mi sie skojarzyło
ładny i pewnie podwójny frame to juz fixed wręcz ale kołek porażkowy
  • 0

budo_freeze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Midian

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Wyobrażacie sobie składanie takiego double framelocka jedną ręką? Koszmar. Moim zdaniem taki podwójny frame jest trochę bez sensu. To tak jakby nosić szelki i pasek jednocześnie :wink: Przeciez po to właśnie , między innymi, powstały foldery - żeby można je było obsługiwać jedną ręką. Przyłączam się także do chóru krytyków kołka . Natomiast kształt ostrza - bardzo przyjemny.
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Jak dla mnie to ten podwójny frame ma sens. Otworzyć można jedną ręką, i zamknąć też (wystarczy odchylić frame'y kciukiem i palcem wskazującym i zamknąć klingę choćby grzbietem o udo).
A po za tym nie czuję potrzeby zamykania noża jedną ręka, szczególnie takiego noża. Co innego otwarcie, ale po robocie nie widze problemu żeby skorzystać z drugiej ręki.

Co do kołka, to Dozier robi je tak od dłuższego czasu, a więc nie może to być jakaś porażka. Zauważcie jak pięknie chowa się w okładkę....
Miałem Ka-Bara i jakoś mi ten kołek specjalnie nie przeszkadzał.
  • 0

budo_freeze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Midian

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Nadal nie bardzo sobie wyobrażam zamykanie obu frame'ów jedną ręką. Zwróć uwagę, że naciskasz nóż w dwóch punktach. Zamknięcie jest dośc skomplikowane w takim przypadku. Pewnie, że można czasem zamknąć nóż dopiero po robocie. Czasem jednak masz tylko jedną rękę wolną (np drugą musisz się czegoś przytrzymać) i wykonujesz pracę, która wymaga użycia noża co jakiś czas, pomiędzy używaniem np. innych narzędzi. Normalny folder zamkniesz i schowasz do kieszeni, fixed schowasz do pochwy, a to, bedziesz kombinował np. 5 m nad ziemią z naciskaniem kciukiem i palcem wskazującym i uderzaniem ostrza o udo? Nie mówię, że to niemożliwe, ale dośc trudne, stąd uważam, że trochę przekombinowane. Używam tu jednak do oceny wyłącznie logiki, nie zaś doświadczenia, więc być może mylę się. Otworzyc oczywiście można jedną ręką.
Jeśli chodzi o kołek, to może masz rację, jednak i tak nie poboba mi sie bo za bardzo wystaje.
  • 0

budo_wojtek22
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 348 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
O tym frame to coś i świta że już było. Górny robi tylko za stop pina. Kołek to mi się nie podoba
  • 0

budo_jumbo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2040 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Freeze, jeżeli nóż ma dwa framelocki, a jakby miał jeszcze linerlocka i backlocka, i Bóg wie co locka, to jeżeli komuś się spodoba - to przecież kupi.
Knifemakerzy czasami robią noże, które odbiegają od utartych projektów. Może po części by wypróbować coś nowego, może by mieć radość ze zrobienia czegoś nowego.
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Bardzo prosto można zamknąć ten nóż jedną ręką. Trzema najkrótszymi palcami trzymasz rękojeść, wskazującym odchylasz frame spod klingi, kciukiem ten na grzbiecie i klinga wjeżdża ci między frame'y. Dalej już domykasz jak ci pasuje, palcem wskazującym, o udo, o przedramię drugiej ręki.
Oczywiście wymaga to wprawy, jak chociażby posługiwanie się compression lockiem Spyderco, ale to kwestia tygodnia, a w zamian dostajesz super pewną blokadę.
  • 0

budo_freeze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Midian

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Jumbo, jasne że tak i chwała im za to. Dzięki temu powstaje masa fajnych rzeczy. Powstaje jednak także masa niefajnych, które okazują się niewypałem. Niekiedy tylko niewypałem użytkowym, z uwagi na niepraktyczność właśnie. Jeśli rozpatrujemuy noże wyłącznie od strony estetyki, to OK, nawet durne (od strony użytkowej) projekty mogą być bardzo piękne, tak bardzo, że chcemy je mieć, żeby trzymać w gablotkach. Najczęściej jednak to właśnie walory użytkowe decydują o powodzeniu danego projektu, czy może inaczej, nieprzemyślane rozwiązania w tej materii skazują niektóre modele na porażkę. Moje rozwazania dotyczyły właśnie kwestii praktycznych, a nie ogólnych wrażeń. Przecież napisałem, że samo ostrze bardzo ładne :wink:
  • 0

budo_freeze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Midian

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Wojtas, wydaje mi się, że zamykając na Twój sposób w chwili zamknięcia masz "trzy najkrótsze palce" na drodze zamykanego ostrza, wskutek czego stają sie one jeszcze krótsze :wink: Muszę to głębiej przemyśleć. Może zrobię sobie jakiś model z kartonu :?
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.

Wojtas, wydaje mi się, że zamykając na Twój sposób w chwili zamknięcia masz "trzy najkrótsze palce" na drodze zamykanego ostrza, wskutek czego stają sie one jeszcze krótsze :wink: Muszę to głębiej przemyśleć. Może zrobię sobie jakiś model z kartonu :?


Rozumując w ten sposób w każdym framie masz te palce na drodze klingi. Nie wiem czy zauważyłeś podcięcie w klindze tego Doziera. To podcięcie służy między innymi do zatrzymania klingi na palcu wskazującym (tak samo jest w Spydercach z backlockiem i wspomnianym już kompression lockiem).
Po wyhamowaniu, odsuwasz palec wskazujący i domykasz nim lub kciukiem klingę.
Jak dorwę się do aparatu pokażę Ci to na zdjęciach.
  • 0

budo_freeze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Midian

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
No tak, ale normalnie framelocka (od strony przeciwnej grzbietu)przesuwasz końcem kciuka , a nie palcem wskazującym (jak proponujesz), wtedy wszystkie pozostałe palce obejmują nóż od strony grzbietu. Tu natomiast musisz mieć te palce z drugiej strony. Dwa najważniejsze zazwyczaj palce przy zamknięciu noża (niezależnie od systemu - linerlock, framelock, backlock), czyli kciuk i wskazujący masz tu zajęte. Chyba już lepiej ..... Ok przerwałem na chwilę, pobawiłem sie Endurą i wiem już o co Ci chodzi. Faktycznie, można w ten sposób uchronić palce przed skróceniem :-)
  • 0

budo_wojtas13
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1573 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Olesno

Napisano Ponad rok temu

Re: Workhorse.
Rzeczywiście masz rację, to ja "odwróciłem" nóż do góry nogami. :oops:
Ale zasada ta sama.

Ja tu nie bronię za wszelką cenę Doziera, tylko nowe sposoby otwierania zwykla budzą wątpliwość, a człowiek to takie zwierze, ze do wszystkiego może się przywyczaić.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024