Kaeshi i Okuri Kumite
Napisano Ponad rok temu
- Kaeshi Ippon Kumite
- Okuri Jiyu Ippon Kumite
??
--
Washi
Napisano Ponad rok temu
Zasadniczy trening walki oparty jest na dwóch typach kumite: jiyu-ippon-kumite oraz jiyu-kumite. Podczas jiyu-ippon-kumite partnerzy przyjmują dowolną postawę walki (kamae). Dzielący ich dystans jest zmienny i zależny od inicjatywy walczących. Przed rozpoczęciem ataku, tori zapowiada poziom ataku (jodan, chudan lub gedan) oraz niekiedy określa też rodzaj techniki atakującej. Atakujący stara się po tym tak dobrać moment i sposób przejścia do przodu, by móc w ten sposób zaskoczyć przeciwnika. Blokujący zna rodzaj lub choćby charakter ataku. Zaskoczyć go więc może tylko sposób przejścia do przodu, moment, siła lub szybkość uderzenia. Uke broni się i kontratakuje w sposób dowolny. Może przy tym cofać się, iść do przodu, obracać się, schodzić z linii ataku. Wybór wykorzystywanej techniki oraz rodzaj i kierunek ruchu podporządkowany jest wyłącznie inwencji obu walczących.
Jiyu-ippon-kumite jest dobrym ćwiczeniem poprzedzającym wolną walkę treningową, przygotowuje zawodników do wykorzystywania pojedynczych technik, uderzających i blokujących w zmiennych wariantach ruchu tori i uke. Przejście od jiyu-ippon-kumite do jiyu-kumite dokonuje się przez odrzucenie przyjętych w jiyu-ippon ograniczeń.
Napisano Ponad rok temu
Gohon-kihon-kumite jest podobny do sanbon-kihon-kumite. Tori atakuje tu jednak pięć, a nie trzy razy, jak było to w sanbon-kihon-kumite.
Rozwinięciem tych form jest kaeshi-ippon-kumite, gdzie po zblokowaniu ataku partnera, uke przechodzi do ataku i jego z kolei inicjatywa zostaje zblokowana i kontratakowana pojedynczą techniką. W tym typie kihon-kumite, tori i uke zamieniają się w trakcie walki rolami. Blokujący staje się atakującym, a atakujący przechodzi do defensywy. Przed przystąpieniem do kihon-kumite zawodnicy kłaniają się sobie, ustalają odpowiedni dystans, przyjmują postawy wstępne i czekają na komendę rozpoczynającą ćwiczenie. Uke przybiera postawę shizen-tai-hachiji-dachi, natomiast tori staje w zenkutsu-dachi (gedan-barai).
Umiejętne schodzenie z linii uderzenia samo w sobie stanowi często wystarczającą obronę (tai-sabaki). Rodzaj kontrataku zależy przede wszystkim od dystansu dzielącego partnerów po ostatniej technice blokującej. Gdy dystans ten jest bardzo krótki, najlepiej kontratakować technikami typu hije-ate. Jeżeli odległość między walczącymi jest większa, skuteczniejszy bywa kontratak typu gyaku-zuki, uraken-uchi, shuto-uchi lub podobny. W przypadku dalekiego dystansu konieczne jest kontratakowanie kopnięciami. Mają one większy zasięg niż techniki wykonywane rękami.
W każdym typie kihon-kumite, uke zna rodzaj ataku, tori natomiast wie, jaką techniką będzie blokowany jego atak i kiedy nastąpi kontratak. Wykluczone tu zostają charakterystyczne dla walki realnej elementy zaskoczenia, zmiany sposobu ataku, momenty odwrócenia inicjatywy. Pomimo tych uproszczeń kihon-kumite może stać się obrazem walki realnej, jeżeli atakowanie i blokowanie przeprowadzane jest z odpowiednią siłą i szybkością oraz umiejętnie kontrolowany jest dystans.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
JIYU-KUMITE...
Ale sie rozpisales, ja doskonale znam jiu (ippon,sambon i kihon)
a chodzilo mi tylko o przedrostki Kaeshi i Okuri.
Dzieki mam nadzieje ze komus sie przyda.
--
Washi
Napisano Ponad rok temu
--
Washi
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
oyama karate poznan
- Ponad rok temu
-
Polska Federacja Karate - strona??
- Ponad rok temu
-
kata goju-ruy
- Ponad rok temu
-
ile za treningi??
- Ponad rok temu
-
Shorin Ryu
- Ponad rok temu
-
Shorin-Ryu - kata
- Ponad rok temu
-
ZENDO KARATE
- Ponad rok temu
-
Prezes - karateka
- Ponad rok temu
-
Karate Ty-Ga
- Ponad rok temu
-
Przykładpowy trening na zajęciach Karate
- Ponad rok temu