Skocz do zawartości


Zdjęcie

Fizjologia KO


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Fizjologia KO
Witam,
mam do was pytanie,
1. dlaczego po udzerzeniu w splot słoneczny, wątrobę oraz ostatnie żebra (ale dobrym uderzeniu) nie jesteśmy wstanie złapać oddechu tylko nas "zatyka", interesują mnie mechenizmy jakie w tym biorą udział co wtedy tak włąsciwie dzieje się z naszym organizmem?
2. to samo po uderzeniu plecami w podłoże
3. Czemu tracimy świadomośc po uderzeniu na głowę (KO) (+ czasami zdaża się niepamięć wsteczna)
4. jakie zmiany zachodzą w nodze po wykańczającym low kick (tutaj będą chyba jakieś zmiażdżenia, ale często nawet nie mozna na niej w kilku % oprzeć ciężaru ciała)

Czekam na odpowiedzi (myślę że nie tylko ja) i z góry dzięki

proszę o poważne odpowiedzi od osób które naprawdę coś wiedzą
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Fizjologia KO
witam
bardzo ciekawe pytania
nie jestem lekarzem, odpowiedzi na nie nie udziele
ale poszukam dzis jakiejs stronki z internetowym gabinetem lekarskim
kolega kiedys mailowal do pewnego lekarza w sprawie zapalenia wyrostka, stad ten pomysl
jak znajde internetowego lekarza wysle twoje pytania Kamikaze a odpowiedz wrzuce na forum
pozdrawiam Duzy
  • 0

budo_kamikaze
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 333 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z tej strony ekranu

Napisano Ponad rok temu

Re: Fizjologia KO
Czekam z niecierpliwością,
pozdrawiam wszystkich ćwiczących Kyokushin
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Fizjologia KO
wyslalem pare maili do lekarzy
mam nadzieje ze nie zlekcewaza moich maili
pozdrawiam Duzy
ps. jeden pan doktor napisal na swojej stronce ze zawsze odpowiada na maile, poczekamy zobaczymy :grin:
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Fizjologia KO
Pan Doktor odpowiedzial :D
ponizej cytuje fragment jego maila

to interesujace , ze tak Pana zaciekawily te mechanizmy z dziedziny fizjologii miesni i układu nerwowego.
Te kilka pytan, to caly długi wykład pt. co sie dzieje gdy...?
Mysle ,ze powinien Pan zakolegowac sie z jakimś doktorem fiziologiem z AWY -u w Katowicach, lub innym pracujacym w zwiazku sportowym i od niego po trochu zdobywać te wiedze.
Musi sie Pan niestety troche postarac, .............albo isc do biblioteki lekarskiej przy Akademii Medycznej w Rokitnicy ,pozyczyc pare ksiazek, usiasc i poczytać. Ja tak robiłem przez wiele lat.
powodzenia
dr czynowski


czyli nic konkretnego, ale to byla pierwsza odpowiedz moze kolejni sie postaraja i w skrocie napisza jak wyglada KO o strony naukowej
pozdrawiam Duzy
  • 0

budo_duzy
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 57 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gliwice

Napisano Ponad rok temu

Re: Fizjologia KO
:D w koncu odezwal sie konkretny lekarz :D


Splot słoneczny (inna właściwa nazwa-splot brzuszny) jest splotem nerwów autonomicznych przywspółczulnych (raczej o działaniu hamującym) i współczulnym, których jest mniej. Włókien nerwowych w jamie brzusznej jest pełno, mają powiązania z innymi splotami brzucha, miednicy. Są też w klatce piersiowej (mniej) i wokół przepony. Puknięcie w okolice splotu zapewne wpływa zaburzająco na prawidłową czynność tych włókien, które poprzez liczne połączenia są przenoszone na przeponę, klatkę piersiową, a być może i do pnia mózgu, gdzie znajduje się ośrodek oddychania (z jego okolic wychodzi właśnie nerw błędny idący do jamy brzusznej i prowadzący włókna przywspółczulne). Układ autonomiczne jest niezależny od naszej woli, a jeśli ćwiczysz jogę może uda Ci się nad tym odruchem zapanować. Odruch ten jest pozostałością zapewne starą filogenetycznie (tzn w rozwoju kręgowców). To tak jak np. ze zwolnieniem tętna w odpowiedzi na zanurzenie twarzy w zimnej wodzie (i też zatyka)- mechanizm jest zatem podobny. Właściwie nie wiem czemu ma to służyć (ten z wodą służy oszczędzaniu tlenu).

Trzecie pytanie o nokaut: TO NIC INNEGO JAK WSTRZĄŚNIENIE MÓZGU !!!! Jeśli utrata przytomności trwa do 24 h to jest to właśnie; najczęściej nie dochodzi do trwałych widocznych zmian. Jeśli ponad 24h to jest to stłuczenie mózgu- z niewielkimi zmianami pourazowymi. Jednak nawet takie niedostrzegalne (zdawałoby się) urazy mogą się sumować (to tak jak z udarem mózgu- są takie mikroobjawowe- a jednak to potężne uszkodzenie mózgu odpowiadające zawałowi serca) i w efekcie po wielu latach dać objawy uszkodzenia mózgu podobne do tych jak w miażdżycy, po wylewie, w ch. Alzheimera..... Sport to zdrowie, ale do pewnych granic.

czwarte pytanie mówi faktycznie o urazie- raczej stłuczeniu lub krwiaku pourazowym. Uderzenie takie pewnie sięga kilkuset kilogramów, to tak jakby maluch spadł mi na nogę.... Też bym nie wstał. Krwiaki w mięśniach też upośledzają ich czynność

A swoją drogą pracuję na pewnym oddziale, gdzie trafiają też pacjenci po urazach. Obyśmy się nań nie spotkali.


pozdrawiam wszystkich i oby nigdy sie wam nie przydarzyl KO
Duzy
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 najnowszych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024