Skocz do zawartości


Zdjęcie

Filozofia??


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
29 odpowiedzi w tym temacie

budo_kubuś puchatek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4530 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Skadinad

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??
"Za to jest praca, trening, pot i sparingi" - napisales Hast. A czy to nie jest wlasnie filozofia? Filozofia ksztaltowania ciala i ducha etc.? Zatem, nie mylmy filozofii z obrzedowoscia. Mnie np. po wielu latach zygac sie chcialo jak widzialem u mnie na treningu te "puste" rytualy. Kult mistrzow etc. Jakies bzdury o satori z "piatej" reki. Choc pomedytowac mozna, dlaczego nie... Jak ktos jest taki "glupi", to musi sprobowac, zeby zmierzyc sie ze swoimi wyobrazeniami na temat medytacji itd.
Pociagajace w boksie oprocz jego pragmatyzmu, wydawalo mi sie, ze nie ma tej sztucznej przepasci miedzy trenerem, a trenujacym. To samo spodobalo mi sie w bjj. Zadnych poklonow, luz, blues. Choc niepokoi mnie fakt, ze wielu pisze "moj uczen", "nauczam". Ze bardziej "zawansowanego" zawsze otaczaja "mniej" zaawansowani satelici, ktorzy "szefowi" nawet towarzysza w drodze do WC. I jak sie tu ma do "szefa" dopchac jakis "poczatkujacy" niesmialy robaczek? Choc biore to tez na karb - lojalizmu - jednego z glownych mankamentow Polakow, cechy mylonej nie raz z dobrym wychowaniem. Dobre wychowanie bowiem ujawnia sie w kontaktach ze wszystkimi ludzmi, a u Polakow niestety ujawnia sie tylko w kontaktach z tymi, ktorych zakwalifikowali jako "stojacych wyzej". Czyz to nie reprodukcja (japonskiej) maniery feudalnej, przed ktora uciekalismy z innych stylow? Osobiscie mam nadzieje, ze nie. I juz jako czlowiek juz nieco "doswiadczony" - zachecam do pokory i rezerwacje hasel np. typu "nauczam" dla Buddy i Chrystusa. To tyle o "filozofii".
K_P

  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??

Mam pytanie, bo szczerze mowiac nie duzo wiem o BJJ tylko tak z grubsza. No wiec chodzi mi czy w BJJ istnieje jakas filozofia jak w innych sztukach walki np. w AIKIDO.
Czy moze to tylko system i nic wiecej :?:


Przepraszam a w Aikiso jest jakakolwiek filozofia? Zwarty zlozony system filozoficzny ktory objasnia swiat??? Bo czasem mi sie wydaje ze 99% ludzi myli zdroworozsadkowe medrkowanie pseudofilozofow jakim byli miszczowie sztuk walki z japoni i innych z filozofia jako nauka i tym czym ona jest. Nigdzie w zanych opracowaniach nie spotkalem sie z zadna analiza tzw. filozofii sztuk walki....
  • 0

budo_aresx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??

Mam pytanie, bo szczerze mowiac nie duzo wiem o BJJ tylko tak z grubsza. No wiec chodzi mi czy w BJJ istnieje jakas filozofia jak w innych sztukach walki np. w AIKIDO.
Czy moze to tylko system i nic wiecej :?:


Przepraszam a w Aikiso jest jakakolwiek filozofia? Zwarty zlozony system filozoficzny ktory objasnia swiat??? Bo czasem mi sie wydaje ze 99% ludzi myli zdroworozsadkowe medrkowanie pseudofilozofow jakim byli miszczowie sztuk walki z japoni i innych z filozofia jako nauka i tym czym ona jest. Nigdzie w zanych opracowaniach nie spotkalem sie z zadna analiza tzw. filozofii sztuk walki....


A oto cytacik :D :
"Aikido niesie w sobie ogromny potencjał możliwości rozwijania się. Od czysto fizycznych ćwiczeń, poprawiających nasze zdrowie i samopoczucie, przez poznanie metod samoobrony przed silniejszymi napastnikami, po głębokie przemyślenia filozoficzne poruszające tematy relacji międzyludzkich i stosunki z otaczającym nas światem. Wiele zależy od tego, co chcielibyśmy osiągnąć dzięki ćwiczeniu aikido. Czy naszym celem będzie jedynie rekreacja fizyczna, czy dogłębne poznanie zasad natury i ich studiowanie. Wszystko zależy od nas. "
Z tago fragmentu mozna wywnioskowac ze jest jednak jakas filozofia.
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??


A oto cytacik :D :
"Aikido niesie w sobie ogromny potencjał możliwości rozwijania się. Od czysto fizycznych ćwiczeń, poprawiających nasze zdrowie i samopoczucie, przez poznanie metod samoobrony przed silniejszymi napastnikami, po głębokie przemyślenia filozoficzne poruszające tematy relacji międzyludzkich i stosunki z otaczającym nas światem. Wiele zależy od tego, co chcielibyśmy osiągnąć dzięki ćwiczeniu aikido. Czy naszym celem będzie jedynie rekreacja fizyczna, czy dogłębne poznanie zasad natury i ich studiowanie. Wszystko zależy od nas. "
Z tago fragmentu mozna wywnioskowac ze jest jednak jakas filozofia.


Czy mozesz podac jeszcze zrodlo?
Piotrek
  • 0

budo_aresx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??
DO Piotrek_123:

Z tego co wiem to kolo filozofii to bjj nawet nie lezalo.
Moim zdaniem to najwieksza wada tej sw.

Ja uważam to za jej najlepszą zaletę.
Od filozofii jest aikido i tai chi. Do walki bjj. To do tego to do tego i tak ma być.

Skoro Fiodor pisze ze od filozofii jest aikido i tai chi to musi byc cos w tym :) . Z tego co wiem to sam tez cwiczyl AIKIDO, a pozatym ma duzo doswiadczenie w SW.
Co do zrodla cytatu to:
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] zjedz na sam dul.
PS.: Mam o wile mniejsze doswiadczenie napewno od was jesli chodzi o SW trenuje zaledwie 2 latka wiec jesli cos jest nie tak to prosze mnie uswiadomic :) .
  • 0

budo_piotrek_123
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 912 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??
Hej tutaj nie chodzi o doswiadczenie. Mnie osobiscie bardzo sie nie podoba pakowanie filozofii do sztuk walki i nazywanie tego np. aikodowego mistycyzmu mienem filozofii. To wedłóg mnie jest spore naduzycie. Ale mistycyzm zle sie kojarzy wiec ludzie wola mowic filozofia, ki itp to sa sprawy mistyczne a nie filozoficzne i trzeba o tym pamietac.
  • 0

budo_aresx
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 103 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:POLSKA

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??

Hej tutaj nie chodzi o doswiadczenie. Mnie osobiscie bardzo sie nie podoba pakowanie filozofii do sztuk walki i nazywanie tego np. aikodowego mistycyzmu mienem filozofii. To wedłóg mnie jest spore naduzycie. Ale mistycyzm zle sie kojarzy wiec ludzie wola mowic filozofia, ki itp to sa sprawy mistyczne a nie filozoficzne i trzeba o tym pamietac.

Czy może istnieć walka bez walki ?? (według AIKIDO tak lecz nie chodzi mi o to czy jest to realne) Moim skromnym zdaniem to pytanie z mistycyzmem jakos slabo sie wiarze. To bardziej pasuje na pytanie filozoficzne. Ale skonczmy juz mowic o AIKIDO bo temat dotyczyl Bjj :)
  • 0

budo_^hast^
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3373 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sopot

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??

"Za to jest praca, trening, pot i sparingi" - napisales Hast. A czy to nie jest wlasnie filozofia? Filozofia ksztaltowania ciala i ducha etc.?


Hmm, szczerzemowiac to nigdy nie usiadlem i nie zaczalem dumac nad tym jaki jeszcze inny wymiar maja treningi. Dla mnie to ciezka praca nad soba. Czy to juz jest jakas filozofia ? Byc moze. Dlatego zamiast dumac nad powodem dla ktorego trenuje zaraz biore szmaty i ide na trening.
Niemniej cos jest w tym cos napisales ....
  • 0

budo_kain
  • Użytkownik
  • 3 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??
tatarkiewicz pod pache i na trening...
  • 0

budo_saba-san
  • Użytkownik
  • Pip
  • 40 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Matplanety

Napisano Ponad rok temu

Re: Filozofia??
>"Aikido niesie w sobie ogromny potencjał możliwości rozwijania się. Od czysto fizycznych ćwiczeń, poprawiających nasze zdrowie i samopoczucie, przez poznanie metod samoobrony przed silniejszymi napastnikami, po głębokie przemyślenia filozoficzne poruszające tematy relacji międzyludzkich i stosunki z otaczającym nas światem. Wiele zależy od tego, co chcielibyśmy osiągnąć dzięki ćwiczeniu aikido. Czy naszym celem będzie jedynie rekreacja fizyczna, czy dogłębne poznanie zasad natury i ich studiowanie. Wszystko zależy od nas. " <

Dla mnie to jakis belkot jest i tyle...

>Z tago fragmentu mozna wywnioskowac ze jest jednak jakas filozofia.<

z tego fragmentu wszystko i nic mozna wywnioskowac...

Co do filozofi w bjj to ktos od machado ladnie sie wypowiedzial ale juz zapomnialem co on mowil-po prostu mnie to nie interesuje...

Cos takiego "trening jijuitsu mozna odniesc do calej reszty zycia-jiujitsu naucza mnie jak zyc zeby nie walczyc/silowac sie z rzeczami ktore nam sie przytrafiaja tylko przyjac-wziasc je na siebie i dostosowac sie do nich"

pierdy jakies :)

Filozofia to sprawa indywidualna i kazdy czlowiek jakas ma nawet czasem sobie z tego sprawy nie zdaje.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024