Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
80 odpowiedzi w tym temacie

budo_aiki
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3625 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
e tam... przechwycic reke przy tsuki to tez kosmos a sie ćwiczy... np. (hala Gwardii- nie wiem co to za ludzie) ikkyo ura z ataku jo-dan tsuki. dla mnie to kosmos.. (moze to powinno być w dziale najdziwniejsze techniki?) .
Ogólnie.. sie ćwiczy.. jest ryzyko, jest zabawa..

Aiki
  • 0

budo_asix
  • Użytkownik
  • Pip
  • 26 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Spoko, jeszcze zdazysz sie nauczyć. :)


Zdjąłeś mi kamień z serca... poklon
  • 0

budo_szczepan
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 8153 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:dzika,śmiercionośna Północ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

No dobra!

To ja jestem ta dziewczyna, która rozsiewa na liście Ki aikido legendy o aikikai.

Dla wyjaśnienia dodam, że nie jestem żadnym expertem jezeli chodzi o aikido i nie pretenduje do takiej roli. Ja tylko mówie co ćwiczyłam w dojo aikikai ( i to dodam nieczęsto, najwyżej kilka razy) a był to dźwignie na stopę. I faktycznie atak to było kopnięcie.

Ale prawdę mówiąc (to już dodaję od siebie) nie chce mi się wierzyć, że można złapać nogę z kopnięcia. Ja w każdym razie chyba bym nie potrafiła. (Oczywiście poza sytuacją, że "umawiamy się" na treningu :wink: ) I dlatego napisałam że nie wiem czy to sensowne. Ale może ja po prostu w ogóle jestem cienka... :?

Pozdrawiam wszystkich b serdecznie

A szczególnie Wojtka Suchomskiego :D


ach, dzwignia na noge przy ataku kopnieciem...Powiedzmy ze osobiscie bym nigdy nie probowal zlapac nogi a juz na pewno nie stopy. Jak wejscie w atak jest w dobrym timingu to np przy okraglym kopnieciu lubie wkrecac sie w atak i wtedy noga sama wchodzi w odpowiednia dzwignie ktora sie robi na kolano raczej w plaszczyznie ukosnej w stosunku do tatami. Pad z tego jest koszmarnie trudny jesli technika jest wykonana na normalnej szybkosci a powoli nie mozna bo technika nie dziala.
Jak jest kopniecie na wprost to nawet sie nie zajmuje kopiaca noga tylko wchodze w centrum atakujacego.

Dlatego Aiki dzwignie na nogi nie odgrywaja tej samej roli w aikido co dzwignie na inne czesci ciala, bo sa to wylacznie dzwignie za pomoca ktorych trudno kontrolowac, raczej sluza do lamania stawow i to w pierwszym kontakcie.
  • 0

budo_pmasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2101 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
widziałem kiedyś to kote gaeshi na stopę - staż ze Ś. P. Toyoda Sensei z 10 lat temu w Warszawce. nie wiem czy jego można nazwać Aikikai bo troche tych organizacji pozmieniał, ale widziałem to tylko u niego. miał przeszkolonych do tej techniki uke bo padało sie jak w filmach z hong kongu, ale marketingowo i promocyjnie bardzo sympatyczny ruch... Swoją drogą kasete z tego stażu można kupić, przynajmniej we Wrocławiu, nie pamiętam który to rok... :?
  • 0

budo_evendim
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 150 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Kiedys w Koszalinie na stażu Sensei Ettin Lemon pokazywał dzwignie na stope. Zdaje się że coś w rodzaju kote gaeshi oraz yonkyo ( tzn naciskało się w miejsce pomiędzy piszczelem a mieśniami). Jak juz się udało złapać nogę to nawet działały, ale jaka naprawde jest ich skuteczność to nie wiem.

pozdrawiam
evendim
  • 0

budo_silvio
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 829 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Anglia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

No dobra!
Ale prawdę mówiąc (to już dodaję od siebie) nie chce mi się wierzyć, że można złapać nogę z kopnięcia. Ja w każdym razie chyba bym nie potrafiła. (Oczywiście poza sytuacją, że "umawiamy się" na treningu :wink: )


Ach, to Ty Asia! Jak widzisz Twoja opinia bardzo zaabsorbowala moj umysl i dlatego zadalem pytanie na Budo Forum.

Co do lapania nogi z kopniecia, moze to sie udac, jesli kopiacy robi to niezdarnie i powoli.

Zobacz [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
tam jest kilka filmow na ktorych sa obrony przed kopnieciami.
pozdrawiam
Silvio
  • 0

budo_kita
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Rzeszów / Jarosław
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Taaaaa.... na liscie Ki Aikido ludzie opowiadaja przrozne legendy :wink:
....

Dzwignie na nogi wychodza z zupelnie innej zasady. Wykonuje sie je raczej dla nauczenia sie manipulowania stawami, oraz wykorzystania punktow witalnych. Nie sa czesto nauczane ani pokazywane, bo sa trudne i czesto powoduja koniecznosc zejscia do parteru co znaczy poswiecenie wlasnej pionowej postawy - a to wyklucza technike jako technike Budo.(nawet jak jest skuteczna sama w sobie)


to co w takim razie z technikami poświęcenia? to nie są techniki Budo, a Jujitsu, Judo przecież to tez Budo

a moze poprostu nie zrozumiałem

pozrawiam
  • 0

budo_karamba
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Albo mi sie wydaje albo to było 5 lat temu :roll: ?
  • 0

budo_jaded
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Vegas

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Isoyama sensei pokazywał dwa lata temu rodzaj trzymania (?) nogi - robiło sie to koscią przedramienia z boku piszczela - bolało jak sam sk...syn.

A tu kilka przykładów technik aikido i technik nożnych (było chyba):


[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0

budo_zaiste
  • Użytkownik
  • Pip
  • 20 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Uczyłem się 2 dźwigni na nogi. Była to obrona przed kopnięciem. Pierwsza to coś podobnego do kote gaeshi (przewracamy uke na brzuch), druga to sankyo na kolano. Klęczymy za uke, unieruchamiamy mu kolano nogami i zakładamy dźwignię.
  • 0

budo_seiseikai
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Chciałbym wszystkim zwrócić uwagę, że jeżeli rozpatrujecie szczegółowe rodzaje technik w tym przypadku dźwigni to zaznaczajcie iż są one lub ich nie ma w Aikido Aikikai.

Doskonale zdaje sobie sprawę, że Aikikai jest najstarszym systemem Aikido w Polsce z długimi korzeniami oraz najbardziej rozpowszechnionym i dużo zrobił dla propagowania tej sztuki walki , ale nie jest jedynym systemem Aikido w Polsce !
A przez takie wypowiedzi jak wasze , mówiące , że w Aikido czegoś nie ma , lub coś nie działa mnóstwo ludzi odbiera to właśnie w tak dosłowny sposób i potem mają takie wyobrażenie o Aikido ogólnie nie zależnie od rodzaju systemu.

Mówicie, że nie ma dźwigni na nogi ?, ani walki w parterze ? , i że dźwignie czy też trzymania lub unieruchomienia nie zawsze działają albo bardzo trudno je założyć ?

To ja wam powiem tak w Yoshinkan Aikido lub jeszcze lepiej Seiseikai Yoshinkan Aikido jakbyście powiedzieli takie coś np: jakiemuś mojemu studentowi to by was nie zrozumiał.....?
Jak to nie ma dźwigni na nogi ?
a co jeżeli się przewróciłem lub zostałem przewrócony i udało mi się wyłapać nogę napastnika.... przecież zakładam dźwignię i gość skręca się tak z bólu, że staje się bezbronny jak dziecko!
Jak to nie ma walki w parterze ...?
A Hanmi Handachi ? Oczywiście , że jeżeli mamy możliwość to pozostajemy w tachi pozycji stojącej ale co zrobicie jeżeli zostaniecie sprowadzeni do parteru ...? Płacz i rozpacz czy próba obrony . Dlatego Soke Shioda i Terada stworzyli takie właśnie techniki.
Unieruchomienia, dźwignie, kontrole nie działają ?
Może rzeczywiście nie działają lub jest ich mało w Aikikai , ale w Yoshinkan i Seiseikai adept po pół roku nauki zakłada taką dźwignię nie ważne , czy w pozycji stojącej czy parterze , że napastnik jest całkowicie unieruchomiony i wyłączony!!

Yoshinkan Aikido jako jedyny najskuteczniejszy system Aikido jest podstawą nauczania sił policyjnych w Japonii .

Pozdrawiam
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Jak to nie ma walki w parterze ...?
A Hanmi Handachi ?

:lol: proszę cię...
  • 0

budo_seiseikai
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Co cię tak śmieszy Piotrze .
Powiem ci tak ponad połowa walk stoczonych na ulicy - bo już nie mówię na macie gdzie są zasady- najczęściej sprowadza się po krótkiej chwili do parteru .....
Jak myślisz dlaczego powstało Bjj i jest do tego cholernie skuteczne ..?
Dlaczego to właśnie MMA jest najbardziej rzeczywistym odpowiednikiem walki ...?

A więc jak masz zamiar kogoś wyśmiewać tylko dlatego, że nie masz pojęcia o temacie jaki jest przedstawiany lub dlatego , że brak ci doświadczenia to zastanów się kilka razy bo wyśmiewasz wtedy sam siebie.
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Co cię tak śmieszy Piotrze .
Powiem ci tak ponad połowa walk stoczonych na ulicy - bo już nie mówię na macie gdzie są zasady- najczęściej sprowadza się po krótkiej chwili do parteru .....
Jak myślisz dlaczego powstało Bjj i jest do tego cholernie skuteczne ..?
Dlaczego to właśnie MMA jest najbardziej rzeczywistym odpowiednikiem walki ...?

A więc jak masz zamiar kogoś wyśmiewać tylko dlatego, że nie masz pojęcia o temacie jaki jest przedstawiany lub dlatego , że brak ci doświadczenia to zastanów się kilka razy bo wyśmiewasz wtedy sam siebie.

chwila, moment: nie wyśmiewam "kogoś" (czyli ciebie w tym wypadku), ale konkretny fragment wypowiedzi - a to duża różnica.

ja nie stosuję personalnych ataków - tzn. wymierzonych w samą osobę, a nie jej pogląd - i oczekuję tego samego.

ćwiczę bjj i ćwiczyłem przez kilka lat aikido. nie jest to wielkie doświadczenie ale uważam że daje mi prawo się wypowiadać.

hanmi handachi NIJAK ma się do walki w parterze, tak samo jak suwari waza. to dlatego się zaśmiałem, a nie dlatego że lekceważę parter (masz rację, że jest bardzo ważny)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Może rzeczywiście nie działają lub jest ich mało w Aikikai , ale w Yoshinkan i Seiseikai adept po pół roku nauki zakłada taką dźwignię nie ważne , czy w pozycji stojącej czy parterze , że napastnik jest całkowicie unieruchomiony i wyłączony!!

No proszę! i może prowizji jeszcze nie pobierają! :lol:
Proszę Cię weś wrzuć na luz, wystarczą plakaty w twoim mieście, nie musisz reklamą na forum spamować.
Założeniem bjj było to, że lądujesz na plecach na glebie a nie, że kucniesz na kolana sobie. Porównywanie aikido i bjj nie ma sensu i nie schodźmy do tego ale czy chcesz czy nie tak jak powiedział wyżej Piotr suwari waza i hanmi hantachi to nie parter. Chyba, że pokusisz się znalezieniem filmiku na którym widać ten mega zabójczy sposób typowy dla mega super ekstra wypas yoshinkanowej szkoły.

Ps.
nie mam nic do yoshinkanu, nawet podobają mi się jego założenia ale ubóstwiasz tak, że aż uszy trzeszczą.
  • 0

budo_seiseikai
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Ok Piotrze
Bardzo cię przepraszam nie chciałem cię urazić.
Jak widzisz zgadzasz się ze mną , że parter jest bardzo ważna i pewnie zgadzasz się też , że istnieją dźwignie, które w parterze działają.
Twierdzisz , że trenujesz Bjj więc tym bardziej wiesz o czym mówię , a czemu przeciwstawia się kilkoro wypowiadających wcześniej.

Jednak nie zgadzam się z Tobą , że suwari waza czy hanmi handachi to coś innego. Widzisz ja zaczynałem od Juda, które ćwiczyłem ponad 11 lat biorąc udział w wielu walkach. W Judo tak jak i Bjj występują realne walki z przeciwnikiem ale też oba systemy walki są sportami walki i w takowych są prowadzone zawody.
Natomiast każdy młody adept zanim zacznie walczyć w parterze uczy się go i wtedy wszystko wygląda tak samo jak suwari waza czy hanmi handachi.
Yoshinkan Aikido nie jest sportem walki nie ma więc zawodów gdzie moglibyśmy zobaczyć prawdziwe starcie w tych pozycjach. Dlatego nie posiadając jednakowego odnośnika porównawczego nie możesz do końca twierdzić , że to nie to samo.
Jest takie Aikido Tomikyu , w którym odbywają się zawody sportowe według jakiś zasad itp i tam suwari waza i hanmi wygląda już tak samo jak w Judo lub Bjj.

Na koniec powiem Ci, że mieszkam na górnym śląsku i nie raz musiałem bronić się na ulicy i również kilkakrotnie w innej pozycji niż stojącej. I techniki wykorzystywane w Yoshinkan Aikido przydały mi się dużo bardziej niż techniki Judo i Bjj. Ponieważ aby Judo czy Bjj było skuteczne muszę dopuścić napastnika na zbyt bliską odległość, co uniemożliwia mi skuteczną obronę przed więcej niż jednym napastnikiem co niestety jest częste (zazwyczaj w pojedynkę nikt nie odważy się zaczepiać nieznajomego). Natomiast dzięki Aikido zawsze byłem mimo wszystko w stanie kontrolować sytuację.

Pozdrawiam cię serdecznie Piotrze :-)
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Fajne bajki piszesz, robisz to zawodowo?
  • 0

budo_piotr z.
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 340 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

Jest takie Aikido Tomikyu , w którym odbywają się zawody sportowe według jakiś zasad itp i tam suwari waza i hanmi wygląda już tak samo jak w Judo lub Bjj.

na pewno "Tomikyu"? a nie Tomiki (aka Shodokan)?

czy można gdzieś obejrzeć suwari waza stosowane w Aikido Tomikyu?

to z Tomiki (dla pewności znalazłem sobie przykład; [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]), opiera się najwyraźniej na tym samym co w innych stylach aikido, czyli jest prostym przeniesieniem technik z tachi waza (pozycji stojącej) do poziomu "na kolanach".

pozdrawiam również!
  • 0

budo_garry
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai

opiera się najwyraźniej na tym samym co w innych stylach aikido, czyli jest prostym przeniesieniem technik z tachi waza (pozycji stojącej) do poziomu "na kolanach".

Pozwole sobie na mały offtop, nie we wszystkich szkołach suwari waza jest prostym przeniesieniem technik.
koniec offtopa
  • 0

budo_seiseikai
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: Dzwignie na nogi w Aikido Aikikai
Tematem tego forum są dźwignie na nogi.
Ktoś spytał czy to jest możliwe i w jakich systemach aikido. Moje wcześniejsze posty odnosiły się właśnie do tego oraz do kilku postów mówiących, że w Aikido w parterze jak to ktoś powiedział jest bardzo mało dźwigni , ciężko je założyć lub też nie pozwalają one na całkowitą kontrolę przeciwnika.
Dlatego też wypowiedziałem się w tym temacie przedstawiając , że powyższe istnieją w niektórych systemach Aikido.

Drogi SoS nie rozumiem twoich wypowiedzi ..? Mówisz , że ja reklamuje Yoshinkan ? A co robisz Ty nie zareklamowałeś Bjj ? Wyśmiewasz mnie ..? Gdy tak naprawdę nie rozumiesz w ogóle tego o czym mówię! Ja przynajmniej pisze o Aikido w Temacie o Aikido.
Drogi kolego ja dłużej ćwiczę sztuki walki niż ty żyjesz na tym świecie. W ciągu ostatnich dwudziestu paru lat miałem do czynienia z różnymi sztukami walki oraz mistrzami, którzy je prezentowali. Podczas tych wszystkich lat można się nauczyć wiele, a przede wszystkim szacunku do każdego wojownika nie zależnie od systemu walki jaki on trenuje czego jak widzę Tobie brakuje.
Ty natomiast jesteś młodym człowiekiem, którego jak widać nurtuje jaki system walki jest najskuteczniejszy....? Oczywiście według ciebie jest to, to co akurat ćwiczysz lub ćwiczyłeś.
A ja Ci powiem, że skuteczność nie zależy od schematyki sztuki czy sportu walki , a jedynie od człowieka jego własnego zaangażowania, psychiki i wiary w to co robi.
Myślę, że kiedyś to zrozumiesz ........ A teraz oczywiście postarasz się zanegować wszystko co do ciebie napisałem, nie zgodzisz się z wieloma rzeczami, pewnie powiesz , że wiek i doświadczenie nie mają tu żadnego znaczenia itd. No cóż masz do tego prawo ale czy aby na pewno rację....?

Piotrze nie interesuje się Aikido Tomiki - masz rację popełniłem błąd w pisowni.

Jeżeli kogoś obraziłem moją wypowiedzią to przepraszam. Jestem otwarty na każdą sugestię, która jest konstruktywna lub sensowna, a nie rozmowy, które zaczynają się od wyśmiewania kogoś tylko dlatego bo czegoś nie rozumiemy.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024