Skocz do zawartości


Zdjęcie

Capoeira wczoraj, capoeira dziś


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Jest nas tu trochę na forum, którzy pamiętamy ;D Jak capoeira organizowała się w Polsce i jak się teraz organizuje. Wtedy wystarczyła ekipa, zimą sala w podstawówce, latem trawa w parku.

Są z pewnościa ludzie, którym dziś to wystarczy, ale dla równowagi znajdą się i tacy, którym nie. Rozwijają się akademie, a może raczej: pojawiają się. Sądzę, że nie zawsze jest to tak złoty biznes jak się spodziewali założyciele. I co zrobić, żeby się utrzymać?

Pytanie, czy w obecnej rzeczywistości jest miejsce dla szkół "tylko" capoeira, czy, żeby się utrzymać lepiej jest najmować wspólnie pomieszczenia z innymi dyscyplinami, tańcem itd, a Capoeira wtedy staje się opcją "jedną z" do wyboru dla uczestników zajęć.

A może wprost przeciwnie, może właśnie tworzenie "Domu Brazylijskiego", w którym dajemy capoeira, maculele, samba i inne związane z capoeira zajęcia ma sens i przyciągałoby?

Tak z ciekawości pytam, co sądzicie? Ja osobiscie cieszę się z obecnej formy, gdy po pracy zarobkowej mogę sobie spokojnie pójść na zajęcia, poszarpać się fizycznie i nerwowo z mniejszymi lub większymi pajacami w postaci niedorobionej młodzieży gimnazjalnej, a potem iść spać w poczuciu kolejnego uczciwie spędzonego dnia. Choć to trochę smutne, to wciąż czekam na tych kilku alunos dla których warto się starać - i nie przestanę ;)
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Chyba dzisiaj ciezko utrzymac sie z robienia jednej rzeczy ( chodzi o sztuki walki ) no chyba, ze sie.ma pozycje jakiegos szanowanego w danej spolecznosci mistrza. Nawet znane gymy mma oferuja jakies aerobiki i tajbo a przecierz mma obecnie jest na topie. Sprzedajesz to co ludzie chca kupowac i tyle. Dlatego hipermarkety wygrywaja z warzywniakami a do warzywniaka czasem sie idzie z sympatii do sprzedawcy... Heh uira ales ty idealistyczny ty to robisz dla tuch kilku aluno i myslisz, ze moze to wlasnie ten... Az przypomina mi sie scenka z dnia swira :) przecierz ma cwiczy sie przede wszystkim dla siebie hehehe...
  • 0

budo_gaspar
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 253 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zza morza

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Jesu... Sorki za ortografy i berak polskich literek. Pisanie w metrze z tel.po 14 godzinach pracy ma swoje minusy...
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Szacun jak wysmarowałeś tyle w telefonie :o

A co do tematu to ja sie biore ostatnio za uregulowanie spraw formalnych i podkrecenie raczej wydajnosci "systemu" moich zajęć niż dodawania kolejnych rzeczy. No ale na to pozwala mi fakt, że nie muszę się z Capoeira juz utrzymywać, w przeciwnym wypadku byłoby cholernie ciężko.
  • 0

budo_degenerado
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:www.capoeira.home.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
"że nie muszę się z Capoeira juz utrzymywać, w przeciwnym wypadku byłoby cholernie ciężko."

jak kiedys ja to napisalem to sie ostro poklocilismy... wiek ????
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
z wiekiem Degenerado to mi sie tylko chce coraz mniej kłócić, w przeciwieństwie do Ciebie jak widzę ;) ale, może, faktycznie; ja już sobie wystarczająco dużo udowodniłem i jakos nie zależy mi żeby moje zawsze było na wierzchu, zwracam zatem honor :)
  • 0

budo_degenerado
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 354 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:www.capoeira.home.pl

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
ja wcale nie zamierzam sie klocic, zwlaszcza jak widze coraz zdrowsze podejscie do capoeira i zycia
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Da sie z capoeity utrzymac bo to zalezy od zainteresowanych. Chociaz nawet to sie pojawia w klubie fitnes
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
I w tym rzecz. Można się też utrzymywać ze zbierania puszek. Ale nigdy nie wiesz, ile ich zbierzesz. Podobnie jest z alunos. W jednym miesiącu masz ich 115, w innym 7. Jest bardzo dużo innych zawodów, w których zarobki są dużo mniej rozchwiane zależnie od koniunktury. Dlatego osobiscie uwazam, ze prowadzenie capoeira jest spoko, jeśli jest to Twoje poboczne zajęcie.
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś

I w tym rzecz. Można się też utrzymywać ze zbierania puszek. Ale nigdy nie wiesz, ile ich zbierzesz. Podobnie jest z alunos. W jednym miesiącu masz ich 115, w innym 7. Jest bardzo dużo innych zawodów, w których zarobki są dużo mniej rozchwiane zależnie od koniunktury. Dlatego osobiscie uwazam, ze prowadzenie capoeira jest spoko, jeśli jest to Twoje poboczne zajęcie.

Słuchaj wiem, że można się utrzymać bo widzę promocje w innych miastach i dla nich capoeira jest całym życiem, ale jak to pojawia się w klubie fitness to albo dla pieniędzy albo pokazać a tam chodzą raz 3 osoby raz 7 itd. Tam to się nie nadaje no chyba, że zareklamować się, że jest gdzie indziej
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Całkowite finansowe uzależnienie się od profesji trenera jest spoko dla kogoś bez zobowiązań, kontuzji i ze zmysłem organizacyjnym. Wtedy nie jesteś już 100% capoeiristą, musisz być tez biznesmenem. Koszty są spore, a prawo skali działa tu słabo, koszty rosną liniowo wraz ze wzrostem grupy - w pewnym momencie, żeby odpalić naprawdę dużą grupę (= dużo zarabiać) musisz a) brac dużo godzin na wynajmowanym obiekcie - drogo B) inwestować we własną akademie - bardzo drogo. To serio ciężki kawał chleba. Żyłem tak kilka lat, nie powiem, nie staralem się pewnie na 100%, ale i warunków nie miałem idealnych. Zrezygnowałem, bo nie było to coś, w czym dopatrywalem się awansu społecznego czy finansowego. To nie etat dla dojrzalego czlowieka. Chyba, że masz sponsora (rodziców ;) ) albo inwestujesz cudzy hajs i nic nie ryzykujesz.
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś

a) brac dużo godzin na wynajmowanym obiekcie - drogo

Tak zależy gdzie, ale nie do końca to fakt

B) inwestować we własną akademie - bardzo drogo

Nie zgodzę się. Da się załatwić dobrze bo sam szukałem lokalu na co innego i da się zależy gdzie i w jakim miejscu i mieście

To serio ciężki kawał chleba

Tak zgadza się, ale się nie obraź jeśli ty tylko uważasz się za gracza to jesteś zapaleńcem do nauki ewentualnie pomocy w treningach

Żyłem tak kilka lat, nie powiem, nie staralem się pewnie na 100%, ale i warunków nie miałem idealnych. Zrezygnowałem, bo nie było to coś, w czym dopatrywalem się awansu społecznego czy finansowego. To nie etat dla dojrzalego czlowieka

No jeśli nie miałeś to ok. Jeśli nie dopatrywałeś się się w tym czegoś tam tylko dla przyjemności to rozumiem i to twoja sprawa. Etat nie etat to zależy. Dlatego widocznie to się pojawiło w klubie fitness. Może z tego już się nie da utrzymać a co innego fitness jak się jeździ po iluś tam klubach i w każdym płacą. Uważam, że jeśli ktoś bardzo chce tym żyje i się stara to się wszystko da. Podobno nie ma rzeczy nie możliwych.
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś

B) inwestować we własną akademie - bardzo drogo

Nie zgodzę się. Da się załatwić dobrze bo sam szukałem lokalu na co innego i da się zależy gdzie i w jakim miejscu i mieście


Mówisz ze swojej obecnej perspektywy. Dla chłopaka ~25 lat zdobycie i zainwestowanie ~50 tysięcy na wyremontowanie i dostosowanie akademii to spore wyzwanie.

Ogólnie, domyślam się, że pracujesz i masz rodzinę. Możemy sobie teoretyzować tu na forum co i gdzie i ile kosztuje, ale polecam spróbować rozkręcić własny klub. Ja za parenaścię lat na pewno ponownie będę próbował. I wiem już, że nie wygląda to kolorowo, ale to moje doświadczenia. Może wtedy będzie łatwiej? :)
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Pracuję nie zarabiam kokosów a rodziny nie mam ale mam też inne zajęcia nie związane z capoeirą. Może kiedyś ale raczej nie w moim mieście chociaż nic nie wiadomo. Wyremontować lokal nie ma problemu ja plus parę chłopaków co zrobią dasz na wódkę lub piwo ale po pracy oczywiście. pomagali mojej znajomej. Remont lokalu nie trwał długo 50 metrów kwadratowych
  • 0

budo_jakub
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2280 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Damian, czytam twoje posty i nie do konca wiem do czego zmierzasz. Zadajesz pytania ale nie zgadzasz sie z odpowiedziami, itd.
Uira daje ci przyklady ze swojego doswiadczenia. Ja je tylko moge potwierdzic ze swojego oraz kilku innych osob, ktore w wieku 20-stu kilku lat byli capoeirowymi idealistami i mysleli o zalozeniu klubu i zycia z tego. Sam z 10 lat temu odpuscilem etat i chcialem stworzyc akademie brazylijskich sztuk walki. Niestety po kilku miesiacach odpuscilem bo.....proces opisal juz uira. A dodam, ze bylo to jeszcze w momencie sporej popularnosci capo.
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś

Damian, czytam twoje posty i nie do konca wiem do czego zmierzasz. Zadajesz pytania ale nie zgadzasz sie z odpowiedziami, itd.
Uira daje ci przyklady ze swojego doswiadczenia. Ja je tylko moge potwierdzic ze swojego oraz kilku innych osob, ktore w wieku 20-stu kilku lat byli capoeirowymi idealistami i mysleli o zalozeniu klubu i zycia z tego. Sam z 10 lat temu odpuscilem etat i chcialem stworzyc akademie brazylijskich sztuk walki. Niestety po kilku miesiacach odpuscilem bo.....proces opisal juz uira. A dodam, ze bylo to jeszcze w momencie sporej popularnosci capo.

No ryzykowaliście i wam się nie udało a czemu to już nie wiem i nie mnie oceniać. móie, że popsuła się capoeira skoro pojawia się już w klubach fitness i przychodzą 3 osoby. Może ja mam inne podejście do promocji bo lubie działać społecznie. Może jestem inny. Napisałem tylko co sądze. Zresztą nie zakładam szkoły żadnej ani nic tylko napisałem żeby podyskutować. Przynajmniej to forum się ożywiło
  • 0

budo_uirapuru
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2966 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Belo Horizonte
  • Zainteresowania:Capoeira

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
ja sam nie wiem, co się z capoeira stało, choć jestem na bieżąco, a z tego co czytam, to Damian zaczął dawno temu i wnioskuję, że miał sporą przerwę, więc tymbardziej może być tym oszołomiony. Chociaż wydaje mi się, że proces nieco inaczej wyglądał - capoeira się prawie nie zmieniła (choć powinna dużo bardziej, niż tylko do fitnessclubów wejść), natomiast bardzo zmieniło się pokolenie, co widzę na przestrzeni tych 13 lat, kiedy ja zaczynałem. Nie osądzam, czy na gorsze czy na lepsze - ludzie są inni. My jako trenerzy powinniśmybyli tę falę załapać i zmienić sposób przekazywania capoeira, dostosować go, tak by trafiło do obecnej młodzieży, która nie jest już tak hardcorowa, nie poświęca się tak bardzo i nie chce wchodzić w zobowiązania związane z trenowaniem. Tak się nie stało, przegapiliśmy to, również dlatego, że zostaliśmy wytrąceni z równowagi przez falę popularności MMA i teraz już każdy wszystko i zawsze porównuje do MMA, gdzie capoeira nie ma szans pod wieloma względami (i nie mowie o skuteczności akurat).

Jedyna szansa moim zdaniem, przy obecnej bezwładności i braku struktur, to szukanie niszy pod kamieniem, gdzie będziemy ściągać ludzi chcących poznawać capoeira. Możemy unowocześniać sposób prowadzenia zajęć, dodawać elementy crossfitu i samoobrony. Pamiętać jednak nalezy, że efektem treningu capoeira jest to, by uczniowie potrafili ją grać i mieli gdzie i z kim grać. Tu polem do popisu są roda, warsztaty oraz wspólne imprezy, bo dostarcza to nowych wrażeń i "przeciwników", a to jedyna możliwość rozwoju.

Otwarta konfrontacja z innymi stylami czy aktywnościami w większości wypadków myślę, wystawiłaby nas na śmieszność.
  • 0

budo_damian37
  • Użytkownik
  • Pip
  • 22 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
Dodawanie samoobrony mija sie z celem tak jak do klubow fitness. Dzisiaj jest problem z uczeszczaniem na wf dzieci a co dopiero capoeira. Fakt nie sledze tego dokladnie ale jak nie ma osoby ktorej sie chce jeszcze to nic sie nie zdziala i tak samo jak nie ma konkurencji bo to wtedy weryfikuje a tak to moga powstac samoistni instruktorzy
  • 0

budo_warhead
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4469 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Capoeira wczoraj, capoeira dziś
a może wystarczyłoby sklasyfikować? dodać atletyczne treningi do naukowych opracowań? gdzie ludzi by nie zajezdzali na rozgrzewkach z powodu braku elementarnej wiedzy?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024