Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi



Mam prośbę:

1. jak nazywa się ta grupa technik aikido z zagarnięciem głowy 1:11 i 1:42

2. czy uważacie że zadziała ona po niezbyt silnym atemi?


ps piszę niezbyt silnym, bo silne atemi to jak dla mnie, ko.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

1. jak nazywa się ta grupa technik aikido z zagarnięciem głowy 1:11 i 1:42


Na moje oko to jest irimi nage.

2. czy uważacie że zadziała ona po niezbyt silnym atemi?


Zadziała o ile przeciwnik pójdzie z ciosem do przodu, wtedy przednią ręką zbijasz/blokujesz, przeciwnik traci stabilną pozycję, a Ty ręką przy nodze zakrocznej robisz zagarnięcie głowy z jednoczesnym wejściem. Są tego różne wersje, ja podałem dla mnie najbardziej klasyczną formę. ;)
Jak atakujący robi jaba w stylu bokserskim ze stabilną pozycją, to nie zadziała. Takie to już nasze aikido 8)


Tu masz to w wykonaniu miszcza Stefana :) ok 2:04 (po zmianie uke) Jego popisowa technika na małych japońcach :D


  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
Nie, ta z 2:14 to akcja na nadgarstek z twojego filmiku

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Miałem na myśli technikę na głowę i szyję z 1:58, 2:06. Przypuszczam że można to też wykonać statycznie, po wykonaniu atemi które zatrzyma/ogłupi. Nie wiem czy dobrze myślę

Podoba mi się też akcja z 2:41 i 2:48. Tyle że wymaga to pewnie zachowania jakiegoś pędu przez uke i mojego p-w kierunku. Mechanicznie to wygląda jak uderzenie, gdzie są przeciwne zwroty i ew różne kierunki w interakcji.

Sorki za moje drążenia.
Z Waszych odpowiedzi, wiem że, aikido nie powstało do walki.

Natomiast jest sporo technik i zasad spójnych z moją koncepcją szermierki szablą europejską.
Mówiąc wprost. Wydaje mi się że, część zasad szermierki i boksu które odnajduję w aikido można wykorzystać bardzo praktycznie

To już wtedy pewnie nie będzie aikido, tylko fizyczne wykorzystanie mechaniki systemu.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
aikido nie działa wogóle.........no chyba że jesteś w zarządzie i masz 5 DANA :) .......wtedy działa na podbudowanie własnego ego, czasami portfel......te wszystkie zciemy o samoobronie to narzędzie w podtrzymywaniu status quo sensejów :) .......tak samo jak hodowlany czołobitny uke.......tak samo jak pseudo duchowa podbudowa tego bezsensu jaką niektórzy lansują, a o której i tak niczego konkretnego powiedziec nie mozna......

ambitny, wysportowany i samodzielny mężczyzna czy kobieta jedzie nurkować na hawaje ;) a nie wącha śmierdzącą matę w jakimś zapyziałym klubie pseudo sztuki walki........no chyba że patrz powyżej jest w zarządzie i ma 5 DANA :) .......

Peace for all.....
Spokokoleś :)
  • 0

budo_niedziel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2844 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ze wsi jestem
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
2.30+ <--- :lol:

Niezłe. Po co się czegoś takiego uczyć wogóle?
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

aikido nie działa wogóle.........no chyba że jesteś w zarządzie i masz 5 DANA :) .......wtedy działa na podbudowanie własnego ego, czasami portfel......te wszystkie zciemy o samoobronie to narzędzie w podtrzymywaniu status quo sensejów :)
Peace for all.....
Spokokoleś :)


Nie do końca się z Tobą zgadzam.

Oczywiście ci którzy mówią że to super skutecza sw a uczą popierdółek (i w życiu się nie bili) - to absolutnie zgoda.


Zależy to od tego jak trenujesz i czego szukasz w danym systemie.

Znam kolesi którzy używają aikido w realu. Atemi mają takie że łamią żebra a na głowę to ko. Po atemi robią rzut przez dźwignię (nie przechwytują w powietrzu:)). I to realnie. Musiałem zaopatrywać ortopedycznie i skierować do szpitala napastnika (prawdziwego a nie kolegę lamusa z sekcji)

Znają 3 techniki na krzyż + zajebiście atemi, do cechy motoryczne na niezłym poziomie.

Mają w dupie kontakty ze światowymi autorytetami akido, przeróżne staże. Robią tych swoich kilka technik w różnych konfiguracjach.

eee..., nie wspomniałem. Nie szukają duchowego rozwoju ...
Metody treningowe też oparte na sportach, a nie sztukach walki.

Pytanie tylko czy to jest jeszcze aikido, czy może jakiś twór na bazie kilku wybranych technik. Ale działa

Czyli można :D
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

2. czy uważacie że zadziała ona po niezbyt silnym atemi?

Według mojego rozumienia tu nie chodzi o siłę, przynajmniej nie siłę niszczącą. Ręka powinna ustąpić i się przykleić do uke i po prostu przekazać pęd który doda do pędu ukę dodatkowy obrót w okół jego środka ciężkości kierujący jego tył głowy w kierunku maty. Swego rodzaju spirala. Mniej więcej.

Może zadziałać jeśli zrobisz to w momencie jak uke będzie miał pęd.

Statycznie pewnie też możesz coś podobnego zrobić w formie staranowania z miękkim zetknięciem jeśli masz wystarczająco duży pęd, ale z ideą tej techniki w aikido nie będzie to miało wiele wspólnego.
  • 0

budo_spokokoleś
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 123 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Pytanie tylko czy to jest jeszcze aikido, czy może jakiś twór na bazie kilku wybranych technik. Ale działa



no właśnie :) - to bardziej jiujitsu jak sądzę......aikido - to wąchanie kwiatków ;)

Pozdrawiam
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

[Według mojego rozumienia tu nie chodzi o siłę, przynajmniej nie siłę niszczącą. Ręka powinna ustąpić i się przykleić do uke i po prostu przekazać pęd



No właśnie :D ,
ręka się powinna przykleić czy uderzyć przedramieniem na zasadzie rzutu dyskobola. Bo tu mamy chyba wybór

ale jak się technika nazywa?


no właśnie :) - to bardziej jiujitsu jak sądzę......aikido - to wąchanie kwiatków ;)

Pozdrawiam


A ja myślę że aikido, tylko że ćwiczone nie w kontekscie "szeroko rozumianego rozwoju"
Nie sztuka a praktyka,
ale mogę się mylić bo to nie moja bajka
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

No właśnie :D ,
ręka się powinna przykleić czy uderzyć przedramieniem na zasadzie rzutu dyskobola. Bo tu mamy chyba wybór

2:15-2:25 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Taki ruch jest najlepszy (od drugiego wykonania, pierwsza jest ta wersja nazwana wyżej klasyczną), ale tam JEST przyklejenie. Tylko że niestety nie widać. Tak samo jak w większości powtórzeń nie widać dodania 3 wymiaru do spirali przez ten konkretny ruch (wytrąca cię z ruchu po skosie).

(był kiedyś na YouTube kawałek stażu ("Aikido of Sensei Kobayashi Hirokazu 1992 Aix en Provence") z ładnie pokazanymi tymi zasadami, ale niestety właśnie się zorientowałem że zostało usunięte)

Uderzenie to już nie aikido według mnie. To starcie pędów, nie przekierowanie pędu uke.

ale jak się technika nazywa?

Irmi nage
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
Kriss, aikido to pewne zasady, nie tylko technika. Z aikido można spokojnie wybrać techniki skuteczne i ćwiczyć je w sparingowych warunkach, tak że będą działały. Tylko, że ja tego nie nazwałbym już aikido, tylko jakąś formą ji-jitsu.

Techniki o które pytasz to irmi nage i tenchi nage, uczyłem kiedyś ich (zmodyfikowaną wersję, która moim zdaniem może działać) swojego sparingaprtnera 'stójkowego', który wywodzi się z boksu tajskiego i czasami je z nim ćwiczę w odpowiedzi na techniki uderzane. Czasami wychodzą w sparingu, choć ten kolega akurat nie szuka ich zastosowania - wiadomo, ma inne podstawy :D
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Uderzenie to już nie aikido według mnie.


Ale w ogóle nie zaliczasz atemi do aikido, czy chodzi ci o element siły w technice ?


Kriss, aikido to pewne zasady, nie tylko technika. Z aikido można spokojnie wybrać techniki skuteczne i ćwiczyć je w sparingowych warunkach, tak że będą działały. Tylko, że ja tego nie nazwałbym już aikido, tylko jakąś formą ji-jitsu.


To ci goście o których pisałem robią jujitsu za pomocą technik aikido.
Przyznam że mi taka wersja też pasuje

Ale każdy szuka czegoś dla siebie

ps ja wiem że te techniki działają w dynamice bo czasami wychodzą mi podobne.

Pytam się czy da się je w/g was wykonać na statycznym (bo pacniętym atemi człowieku), do kiedy jeszcze stoi po uderzeniu.
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

2:15-2:25 [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Uzupełnienie: Jeszcze masz tam w:

1:14-1:21 - wejście irimi (prawie to samo)
1:26-1:31 - specyficzna wersja irmi nagi (powtórka 2:25-2:27)
1:41-1:44 - to też zdaje się nazywa się irmi nage
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Ale w ogóle nie zaliczasz atemi do aikido, czy chodzi ci o element siły w technice ?

Chodzi o element zderzenia sił. Oporu. Zatrzymania ruchu.

Aczkolwiek gdy człowiek używa siły to ciężko mu unikać owego zderzenia i oporu. Nie mniej jednak gdyby ktoś potrafił, to czemu nie.

A atemi z mojego punktu widzenia nie powinno zatrzymywać ruchu przeciwnika, tylko go zmieniać. Więc w wielu wypadkach wystarczy że wejdzie w dziurę w obronie przeciwnika zmuszając go do reakcji (uniknięcie spodziewanego ciosu), a potem z niej wyjdzie nie dochodząc celu - znowu zmuszając do reakcji żeby tą dziurę zasłonić.

Daje ci to całą masę ruchu do wykorzystania.

Pytam się czy da się je w/g was wykonać na statycznym (bo pacniętym atemi człowieku), do kiedy jeszcze stoi po uderzeniu.

Można. Tylko że to będzie Daito-ryu z którego te techniki do aikido wzięto. W dodatku na najmniej zaawansowanym z trzech jego poziomów, zgodnie z tym co gdzieś tu na forum przeczytałem.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
a niech to będzie i -15 stopień, ważne żeby działało :D

Nie szukam rozwoju duchowego tylko skuteczności. Najmniej zaawansowany stopień, często jest najskuteczniejszy

Znam kilka dobrych rozwiązań, ale może znajdę i lepsze.

Podoba mi się wykorzystanie technik aikido ze zmienionymi akcentami. Przynajmniej teoretycznie i z moim niewielkim przygotowaniem w aikido

Ktoś jeszcze sądzi że techniki irimi nage zadziałają, na prawie statycznym osobniku?
Chodzi mi o waszą koncepcję a nie moją, dyskobolową
  • 0

budo_kamilri
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 82 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

a niech to będzie i -15 stopień, ważne żeby działało :D

Obawiam się że mi chodzi o to że im niższy stopień tym więcej zależy od siły, szybkości mniej od techniki.

A zawsze znajdzie się ktoś silniejszy, bardziej wytrzymały, czy stabilny - czytaj: na mnie zrobić tą technikę w ten sposób jest prawie niemożliwe, więc nie cenię tej formy :P .

Co nie znaczy że ta forma nie działa.

Pytanie w co wolisz inwestować. Tylko jednak atrybuty fizyczne od pewnego wieku się pogarszają.
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Nie, ta z 2:14 to akcja na nadgarstek z twojego filmiku

Miałem na myśli technikę na głowę i szyję z 1:58, 2:06. Przypuszczam że można to też wykonać statycznie, po wykonaniu atemi które zatrzyma/ogłupi. Nie wiem czy dobrze myślę.


No to ja napisałem, 2:04, nie 2:14 :)

1:58 i 2:04 to klasyczne irimi nage i o to pytałeś. Mocne, dobre, łeb urywa ;)

2:14 to kotegaeshi - ale o to nie pytałeś ;)

A ta reszta to taka zabawa w randori przy chwycie ryokatadori (dwiema rękoma za oba ramiona) i rzut kokyu nage. Czasem nie wyjdzie i stefan robi jakieś tam wejście w ryj. Też tak robimy ;)
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi
Wiem w co inwestować i mam wytyczoną ścieżkę mojego rozwoju w sw :D

Prosta technika i dobre atuty motoryczne. Na chwilę obecną sprawdza mi się bardzo.

Aczkolwiek trochę kombinuję i tu moje poszukiwania w różnych kierunkach.



Ale prostota! Tego najczęściej szukam.
Jak u Sensei Wingrove. Najbardziej podoba mi się u niego poziom podstawowy. Po kilku latach nauki dalej podoba mi się ten poziom - reakcja na atak i chwyt za gardło - proste, skuteczne i działa też w starszym wieku :) . A jak chromi gardło to atemi i znowu gardło - CUDO!
  • 0

budo_kiwi
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 54 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Kriss, aikido to pewne zasady, nie tylko technika. Z aikido można spokojnie wybrać techniki skuteczne i ćwiczyć je w sparingowych warunkach, tak że będą działały. Tylko, że ja tego nie nazwałbym już aikido, tylko jakąś formą ji-jitsu.
:D


Jeśli tak to koledzy powinni poszukać forum "You can dance Po prostu tańcz!".
  • 0

budo_zrazik.wolowy
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 248 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy ta grupa technik może zadziałać, po niezbyt silnym atemi

Wiem w co inwestować i mam wytyczoną ścieżkę mojego rozwoju w sw :D


Podpisuję się pod tym.

Aikido ma ciekawe elementy. Pytanie gdzie chcesz je stosować. Techniki, które to pokazałeś mogą działać, ale nie w sparingu. Jak ktoś idzie pędem na Ciebie, to jakaś kokjunażka ;) wyjdzie. Zbice, za fraki i rzut. Tylko w sparingu ze stójkowcem/graplerem, on na Ciebie pędem nie pójdzie, chyba że w kombinacji. No i do tego aikido nie wykorzystasz.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024