Skocz do zawartości


Zdjęcie

Konserwacja i naprawa noży


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

budo_popey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pisz/Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Konserwacja i naprawa noży
Witam

Po ostatnim rozkręcaniu posłuchałem rady i przylepiłem śrubkę mojego Military za pomocą lakieru do paznokci. Niestety nie spełniło to dobrze swojego zadania (lub ja źle to zrobiłem) i śrubka uciekła. Na szczęście sam trzpień utrzymał się w nożu, ale i tak jestem teraz w głębokiej d..., ponieważ w sklepach metalowych nie ma śrubek o średnicy 4mm (to chyba czwórka) i wystarczająco małym łebku, aby wepchnął się do środka okładek.

Czy ktoś z Trójmiasta miał podobne problemy i mógłby podpowiedzieć, gdzie takich śrubek można poszukać?

Druga sprawa: odrdzewianie. Udało mi się kupić fajną CUDA CQB1 za dość małe pieniądze, niestety z klingą z widocznym nalotem rdzy. Szukałem na forum, ale nie znalazłem opisanych sposobów odrdzewiania ostrzy (i późniejszego zabezpieczenia przed kolejnym atakiem rudej).

Trzecia sprawa: chodzi mi po głowie pomysł zakupu Emersona SCQC8 z czarną powłoką ostrza. Czy taka powłoka łatwo się rysuje? Nie wpłynie to raczej na moją decyzję, ale fajnie byłoby już teraz wiedzieć coś więcej.

Pozdrawiam
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
napisz do spyderco

szmatak z cifem, pasta polerska, wloknina scierna, papier scierny,
jesli stal jest podatnana korozje to tylko powloka lub dbanie poprostu

powloka sie rysuje, kazda, zwlascza taka jak na ernim bo to nie jest high end powlok ;)
  • 0

budo_popey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pisz/Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
Jelou ponownie

Myślę, że pisanie do Spyderco, aby przysłali mi śrubkę M4 z małą główką, to lekka przesada :)

Co do rdzy - zaraz to zbadam :)

A Emerson - i tak będzie służył głównie do krojenia owoców i kiełbasy, więc spoko :) Tak z ciekawości - która firma tworzy powłoki o dobrej jakości?

Pozdrawiam
  • 0

budo_schtruntz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 909 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:KB

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży

Jelou ponownie

Myślę, że pisanie do Spyderco, aby przysłali mi śrubkę M4 z małą główką, to lekka przesada :)

pisanie wprost do producenta o jakąś drobną część to częsta praktyka
i czasem to daje efekt w postaci paczki z oczekiwana zawartością
jak się ma szczęście ofkors :)

Co do rdzy - zaraz to zbadam

najpierw,tak jak pisze ciulkwens, niech w ruch pódzie szmatka z Cifem, bo to mało inwazyjne metoda
i zobacz co to da - jak wykwit niezbyt głęboki to najpewniej pomoże
chociaż mogą przy tym powstać od tego jaśniejsze plamy na powierzchni
tak właśnie nieodwracalnie zmieniłem wygląd mojego CRKT Apache (również piaskowana stal ATS-34, taka jaka (chyba?) jest w twoim Camillusie)

Tak z ciekawości - która firma tworzy powłoki o dobrej jakości?

najmocniejsze powłoki to chyba Diamond-like carbon (DLC) i Boron Carbide
np. Kershaw takie robi
  • 0

budo_popey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pisz/Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
Ejże, z tą wysyłką zrobię tak jak piszesz - może akurat komplecik z kołeczkiem by wysłali... mmm... :)
  • 0

budo_deprawator
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 514 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Sodomy i Gomory

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
Ja napisałem do Kershawa, bo mi speed safe pękł i po 2 tygodniach otrzymałem paczuszkę. Jakież było moje zdziwienie gdy ją otworzyłem. W środku kompletny kershaw cyclone, tyle że bez ostrza i w prezencie od firmy klucz z 3 torxami do noża w postaci breloczka. Kershaw wymiata obsługą klienta. Kocham ich mocniej :)
  • 0

budo_popey
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 273 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pisz/Gdansk

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
Jelou,

CIF pomógł.
To jeszcze ostatnie pytanko: proszę o podanie linków do jakichś dobrych poradników ostrzenia za pomocą Spyderco TriAngle - za cholerę nie umiem naostrzyć tej CUDy
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]


pamietaj o tym ze ta ostrzalka sluzy racej do podostrzania, utrzymania noza w ostrosci
jesli krawedz tnaca jest mocno zniszczona lub nie ma jej wcale to bedzie ciezko, nie wiem czy starczy cierpliwosci
  • 0

budo_cassini
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1739 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kresy

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży

Po ostatnim rozkręcaniu posłuchałem rady i przylepiłem śrubkę mojego Military za pomocą lakieru do paznokci.

W pewnym sensie czuje się odpowiedziałny.
Odtłuściłeś gwint i odczekałeś trochę?
Sądzę, że nie.
Jeśli chodzi o mnie, to w żadnym folderze to zabezpieczenie nie zrobiło mi "kuku".
Generanie czego byś nie używał, musisz uważać.
Jeśli stosujesz słaby środek, to kontrolujesz stan noża na codzień. Jeśli silny środek, to liczysz się z tym, że przy nieumiejętnej rozbiórce uszkodzisz wkręt. Koledzy słusznie doradzają. Należy napisać do producenta. Z pająkiem nie korespondowałem, ale BM i Kershaw załatwiają tego typu sprawy od ręki.

pamietaj o tym ze ta ostrzalka sluzy racej do podostrzania, utrzymania noza w ostrosci
jesli krawedz tnaca jest mocno zniszczona lub nie ma jej wcale to bedzie ciezko, nie wiem czy starczy cierpliwosci

No i kolejny raz prawie się zgadzamy, choć powiem Ci, że raz zrestaurowałem całkowicie zniszczone ostrze przy pomocy prętów o średniej gradacji. Tyle tylko, że jest to średnia przyjemność.
  • 0

budo_ciulkwens
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 923 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Konserwacja i naprawa noży


No i kolejny raz prawie się zgadzamy, choć powiem Ci, że raz zrestaurowałem całkowicie zniszczone ostrze przy pomocy prętów o średniej gradacji. Tyle tylko, że jest to średnia przyjemność.


pamietaj
jesli krawedz tnaca jest mocno zniszczona lub nie ma jej wcale to bedzie ciezko, nie wiem czy starczy cierpliwosci


chyba jednak calkiem sie zgadazmy ;)
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024