Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
36 odpowiedzi w tym temacie

budo_gouge
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 58 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Duszenia... hmm... zwykle nie mam tego problemu, w większości akcji trzeba wiedzieć gdzie leży granica między bólem a bólem monstrualnym (nie mylić z menstrualnym).
Ale fakt faktem, jakby mi się jakaś nieprzyjemna sytuacja zdarzyła, że przeciwnik by na tym poważnie ucierpiał, nie wiedziałabym co zrobić...

pomogłabym mu psychicznie... ;]
  • 0

budo_sos
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 5566 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:urban territory
  • Zainteresowania:BJJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
zostawić i cierpliwie czekać aż sie obudzi :lol:
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] << to sa wytyczne

sposob postepowania z chorym po utracie przytopmnosci- oddycha sam nie podejrzewamy urazu kregosłupa szyjnego- pozycja boczna ustalona (nie ma chyba w schemacie udraznianai dróg oddechowych ale ja bym zawodnikowi szczeke zdjął ;) )

- nie oddycha- udrazniamy drogi oddechowe (manewr Esmarcha jak już ktos pisał z wysunieciem zuchwy+ usuniecie ciał obcych z jamy ustnej - w tym przypadku najprawdopodobniej bedzie to szczeka) jelsi to nie pomoże rozpoczynamy masaż serca + sztuczne oddychanie w stosunku 30 :2 jak sie brzydzimy koesia (lub babki ;) ) a nie mamy zadnej ochrony wytyczne dopuszczaja SAM masaz serca ( w sensie uciśnięcia klatki piersiowej)

nie ma żadnego podnoszenia nóg o ile dobrze pamietam ani innych dziwnych akcji ;)
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd

- nie oddycha- jelsi to nie pomoże rozpoczynamy masaż serca + sztuczne oddychanie w stosunku 30 :2 jak sie brzydzimy koesia (lub babki ;) ) a nie mamy zadnej ochrony wytyczne dopuszczaja SAM masaz serca ( w sensie uciśnięcia klatki piersiowej)


masaż serca stosuje się jak człowiekowi serce nie bije a nie jak przestał oddychać, bo w momencie jak mu serducho będzie waliło a zrobi mu się masaż serca to na 100% osobę tą zabijemy, bo nie ma szans żeby zgrać uciśnięcia dokładnie z biciem serca
więc jeszcze sprawdzić czy ma tętno, jeżeli ma to tylko sztuczne oddychanie tak około 4-6 na minutę, a jeżeli nie ma tętna no to wtedy masaż serca plus sztuczne oddychanie
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
misiu nie masz racji ;)

masaz serca stosujesz wtedy jak przestaje oddychac bio i tak zaraz serce stanie ;) a ludzie niezwiazani z medycyna nie mają obowiazku sprawdzac tętna... nowe wytyczne BLS sa bardzo uproszczone
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Ostatnio trener wspominał, że kiedy ktoś straci przytomność, należy wejść między jego nogi, złapać go za pas (ewentualnie uda) i mocno podciągnąć do góry, aby właściwie opierał się na samej szyi i rękach (opis mój, trener pokazywał), a potem przytrzymać, aż się ocknie. Jest to oczywiście wykonywane w celu szybszego ukrwienia mózgu i podobno jest całkiem skuteczne.
  • 0

budo_famas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Jezeli kolesiowi urywa sie film to sprawdzamy czy oddycha i czy ma puls . Jak ma to unosimy jego nogi do gory zeby krew spłyneła a jak nie to reanimacja :-)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
no dobra... podałem oficjalne zródło oraz info jak nalezy postepowac. nie chcecie wierzyc to nie :-p przejdziecie sie na porzadny kurs ratownictwa powiedza wam to samo ;)
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Sawosz faktycznie w tym materiale co dałeś jest żeby od razu robić masaż, jednak dobrze jest sprawdzić jednak tętno, bo może wystarczy sztuczne oddychanie tak na zdrowy rozsądek

A co do szkoleń z pierwszej pomocy to miałem już 3, na każdym mówili co innego, a wszystkie
były prowadzone przez ratowników medycznych, i na każdym było żeby sprawdzić tętno :/
a wytyczne co do pierwszej pomocy to ostatnio zmieniają się bardzo często.
  • 0

budo_lukk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd

no dobra... podałem oficjalne zródło oraz info jak nalezy postepowac. nie chcecie wierzyc to nie :-p przejdziecie sie na porzadny kurs ratownictwa powiedza wam to samo ;)


Heh, cały problem tkwi w tym, że wyskakiwanie od razu z pełną reanimacją do gościa, któremu z powodu króciutkiego niedotlenienia mózgu chwilowo urwała się wizja [a tak właśnie działają duszenia] nie ma większego sensu. Przypominałoby to przysłowiowe strzelanie z armaty do wróbla. Wystarczy podnieść nogi, żeby pomóc w ukrwieniu mózgu, a pacjent w 3 sekundy sam powróci do żywych.

Ja tego typu sytuacje dobrze znam z autopsji, i to z obu stron - zarówno jako uduszony jak i uduszający :)

Co innego, jakby się zdarzyło jakieś nieszczęście i pacjent z jakichś powodów rzeczywiście przestał oddychać - wtedy reanimacja w sposób wskazany przez ciebie jak najbardziej na miejscu.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
a przeczytałeś co napisałem?? :-p jak kt0s traci przytomnosc i oddycha sam to NIE REANIMUJEMY ;)
  • 0

budo_lukk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd

a przeczytałeś co napisałem?? :-p jak kt0s traci przytomnosc i oddycha sam to NIE REANIMUJEMY ;)


Fakt. Ale przeczytałem też:


nie ma żadnego podnoszenia nóg o ile dobrze pamietam ani innych dziwnych akcji


Rozchodziło mnie się więc o to, że w praktyce żeby ocucić podduszonego po prostu szybciutko stawia się go na głowie przez podniesienie nóg. Można go też i ustawić w pozycji bocznej, ale lepiej podnieść nogi, bo to spowoduje szybsze dotlenienie mózgu i powrót świadomości.

Dopiero jak to nie pomoże - zwykle pomaga w 2-3 sekundy, to można [nawet należy] sprawdzić oddech [ewentualnie też puls], i potem zacząć reanimację.

Mam nadzieję że uzgodniliśmy stanowiska :)
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
no9 jeśli już to najpierw spradzasz oddech i jeśli oddycha możesz bawic sie w podnoszenie nóg... jesli potrzebna jest reanimacja to liczy sie kazda sekunda
  • 0

budo_lukk
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 78 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd

no9 jeśli już to najpierw spradzasz oddech i jeśli oddycha możesz bawic sie w podnoszenie nóg... jesli potrzebna jest reanimacja to liczy sie kazda sekunda


No właśnie w praktyce robi się na odwrót. Najpierw podnosisz nogi - zawsze pomaga.

Sprawdzenie czy ktoś oddycha czy nie nie jest takie proste [pamiętam ze szkoły sposoby z lusterkiem, itp. :-) ]. A prawdopodobieństwo, że komuś po podduszeniu ustanie oddech i trzeba będzie go reanimować jest praktycznie żadne - czytałem w jakimś artykule dotyczącym bezpieczeństwa duszeń w judo, że nie zanotowano żeby taki przypadek kiedykolwiek zdarzył się podczas treningów czy zawodów judo.
  • 0

budo_sawosz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Luta Livre

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
no praktyka nie zawsze zgodna z tym jak powinno sie robic :-p ja tam nie wiem... nie mam problemów ze sprawdzaniem oddechu ;)
  • 0

budo_who85
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 233 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Ja tam potwierdzam że podniesienie nóg pomaga, dzisiaj na treningu jednemu przydarzyło się zaduszenie, ale gostek w przeciągu 5 sekund ocknął się, fakt że był trochę skołowany i musiał posiedzieć, ale praktycznie w 2 sekundy po podniesieniu nóg zaczął się wybudzać
  • 0

budo_stando
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1196 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:okolice Warszawy
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Odratowywanie zaduszeń, omdleń itd
Omdlenia
Postępowanie:

1. Ułożenie poszkodowanego na plecach
2. Zastosowanie pozycji czterokończynowej, tj. jednoczesne uniesienie kończyn górnych i dolnych.

U kobiety w zaawansowanej ciąży, zamiast w/w pozycji należy zastosować ułożenie na lewym boku (bądź podłożenie poduszki lub koca pod prawy bok w pozycji na plecach)
3. Zapewnienie dostępu świeżego powietrza
4. Poluźnienie krawata, rozpięcie kołnierzyka
5. Do momentu odzyskania przytomności – kontrola parametrów życiowych
6. Jeśli po kilku minutach świadomość nie powraca – wezwanie pogotowia.

Nie wolno:

* cucić poszkodowanego przez uderzenia w twarz
* wlewać mu do ust zimnej wody (ryzyko zakrztuszenia!)

źródło ([link widoczny dla zalogowanych Użytkowników])
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024