Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podręczniki do SW sprzed 1950r


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Podręczniki do SW sprzed 1950r
Poszukuję podręczniki opisujące róznorakie SW, ale powstałe przed latami pięćdziesiątymi. Mam pewną tezę do sprawdzenia.
Z góry dzięki za podpowiedzi czego i gdzie szukać.
  • 0

budo_palacz
  • Użytkownik
  • Pip
  • 48 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mata
  • Zainteresowania:Combat

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Mam pewną tezę do sprawdzenia.


Można wiedzieć jaka to teza?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r

Można wiedzieć jaka to teza?


Nizej zamieszczona:
Dziękuję za pomoc.

Przed pojawieniem się Taekwon-do, istniały zdecydowane i jasno określone różnice pomiędzy zasobem technicznym poszczególnych sztuk walki. Dość jest sięgnąć po dokumentację i podręczniki opublikowane przed 1955 rokiem, by przekonać się, czym były, na ilu i na jakich technikach bazowały.

Taekwon-do gen. Choia wprowadziło liczne nowe techniki, nieobecne dotąd w sztukach walki. W krótkim czasie uzupełniły one jednak swój arsenał, czerpiąc (bez podania źródła) z dorobku Taekwon-do techniki ręczne i zwłaszcza, nożne. Granice i różnice pomiędzy poszczególnymi odmianami i stylami sztuk walki zostały praktycznie zatarte. Większość instruktorów, których dziełem było uzupełnienie kalekiego zestawu technik odmiennych sztuk walki o techniki Taekwon-do, poznało je w latach 50-tych i 60-tych.



sprawdzam prawdziwość powyzszego fragmentu :)
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
hehe tak chamskiej propagandowki nie czytalem dawno:) Sam cwiczylem troche taekwondo i mam do niego sentyment ale ciekaw jestem JAKIEJKOLWIEK techniki recznej jaka istniala w tkd a nie istniala wczesniej w boskie, boksie tajskim lub karate, nie wspominajac o stylach chinskich. Niestety czy sie to podoba czy nie sztuki walki maja juz kupe lat i wiekszosc rzeczy juz kiedys byla.
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
Stern obejrzałem trzy pozycje:
"UECHIRYU KARATE DO"
(Classical Chinese Okinawan Self Defense)
George E. Mttson
Wydanie siódne 1996
Na większości zdjęć jest Kanei Uechi.


"The Essence of OKINAWAN KARATE DO"
(Shorin -ryu)
Shoshin Nagamine
1998


"KARATE-DO KYOHAN"
GICHIN FUNAKOSHI
tekst z 1956, tłumaczenie i wydanie dużo póxniejsze

Obejrzałem pod kątem kopnięć: ap chagi, yop chagi, sewo chagi, dollyo chagi, twimyo ap i twimyo yop. Jest jeszcze coś pomiędzy naszym tora yop i dwit chagi.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r

Obejrzałem pod kątem kopnięć: ap chagi, yop chagi, sewo chagi, dollyo chagi, twimyo ap i twimyo yop. Jest jeszcze coś pomiędzy naszym tora yop i dwit chagi.


a np: Naeryo, Bituro, Noolo (mam na myśli to z Po-eun)?
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r

hehe tak chamskiej propagandowki nie czytalem dawno:) Sam cwiczylem troche taekwondo i mam do niego sentyment ale ciekaw jestem JAKIEJKOLWIEK techniki recznej jaka istniala w tkd a nie istniala wczesniej w boskie, boksie tajskim lub karate, nie wspominajac o stylach chinskich.


też jestem ciekaw, dlatego chcę to sprawdzić.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
nie chce mi sie rozpisywac wiec ustosunkuje sie krotko do tez jakie starasz sie sprawdzic:

Dość jest sięgnąć po dokumentację i podręczniki opublikowane przed 1955 rokiem, by przekonać się, czym były, na ilu i na jakich technikach bazowały.

przed 55 rokiem to dopiero sztuki walki powiedzmy wschodnie, docieraly poza miejsca gdzie je tradycyjnie cwiczono nie moiwac juz o spisaniu zasobow technik w jakiejs dostepnej formie.

Taekwon-do gen. Choia wprowadziło liczne nowe techniki, nieobecne dotąd w sztukach walki. W krótkim czasie uzupełniły one jednak swój arsenał, czerpiąc (bez podania źródła) z dorobku Taekwon-do techniki ręczne i zwłaszcza, nożne.

No i tu masz wlasnie ta propagandowke - z tego fragmentu wynika ze general costam wprawdzie napozyczal - do czego sam sie glosno przyznawal zreszta i co widac na 1 rzut oka (jak inaczej wytlumaczysz reke na biodrze, jak nie artefakt wziety prosto ze stylow japonskich) ale za to udalo mu sie wymyslic techniki jakie potem wszyscy skopiowali - tu jest pytanie co to za techniki jakich ludzie nie zdolali wymyslic i zweryfikowac przez kilka tysiecy lat.

Caly fragment brzmi tak jakby ktos przez "swiat sztuk walki" rozumial jakies all style karate z lat 60 z USA, i wtedy rzeczywiscie mozna mowic ze Chuck Norris byl tu swierzym powiewem technicznym.
  • 0

budo_ukyo78
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1016 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:York UK

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
aha jeszcze jedno - postawiles sobie zadanie niemozliwe z powodow logicznych - np. neryo jest dosyc popularna technika i ma troche odmian jako kakato w karate, natomiast fakt ze nie znajdziesz np. bituro w ksiazce sprzed 55 absolutnie nie dowodzi ze tej techniki nie bylo wczesniej, dowodzi tylko ze byc moze przed 55 karate bylo slabo udokumentowane lub ze technika tego typu zostala uznana za nieprzydatna - co bardziej prawdopodobne w przypadku bituro (normalnym ludziom noga sie w ta strone nie zgina :D )
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
zdaję sobie sprawę ze wszystkiego co napisałeś, ale ja lubię niemożliwe zadania ;)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r

...(jak inaczej wytlumaczysz reke na biodrze, jak nie artefakt wziety prosto ze stylow japonskich)...

- a udowodnisz że w chinach nie było ręki na biodrze? :wink:

Kakato też nie wszędzie występuje, tym bardziej bituro. To ostatnie natomiast jest nagminne w Taekkyon. Jeżeli ktoś uznał że technika jest nieprzydatna a ktoś inny umie z niej korzystać to strata tego pierwszego.
Ukyo78, taka mała prośba. Zamiast próbować obalać lub potwierdzać hipotezy na podstawie widzi-mi-się wskaż na źródło i będzie jasna sprawa.

stern, tych technik nie widział. Aczkolwiek oglądałem kiedyś kasetę z jakimś chyba 6 danem z okinawy i facet coś podobnego prezentował.
Z technik ręcznych nie spotkałem zwykłego bakat palmok makgi.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r

(jak inaczej wytlumaczysz reke na biodrze, jak nie artefakt wziety prosto ze stylow japonskich)


a w którym karate ręka jest na biodrze?

mam wrażenie, że koledzy z karate lubią łaskotać się w biceps, zamiast w biodro ;) .
chyba, że nie widziałem tego odpowiedniego stylu .
  • 0

budo_lauferr
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 285 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Gdańsk

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
mam na kompie średniowieczny podręcznik walki wręcz XIII/XIV wiek ;] z tym, ze to raczej grappling ;> jak Cie interesuje to moge jakos podeslac ;]
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników] - byłbym wdzięczny, lubię się grzebać w starociach
  • 0

budo_nechrist
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2092 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wro

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
ja tez poprosze, jesli mozna.
danielluk at wp.pl
  • 0

budo_ruido
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 214 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań
  • Zainteresowania:BJJ/MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Podręczniki do SW sprzed 1950r
le tej... 8O ja tez chce! tzn poprosze
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024