Skocz do zawartości


Zdjęcie

Szkoła Samurajów-opinie?


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
54 odpowiedzi w tym temacie

budo_mitsushige
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Szkoła Samurajów-opinie?
Poważnie rozważam rozpoczęcie treningów w którejść ze stołeczych szkół miecza. Zainteresowała mnie Szkoła Samurajów, lecz informacje na stronie battodo.pl są dla mnie niewystarczające. Słyszałem, że sensei ma stopień 5 dan, ale nie wiem jak to się ma do okresu jego treningów. Proszę o opinie ćwiczących na ten temat, wszelkie sugestie mile widziane. Z góry dziękuję,
Mitsushige
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Nie no, smieszna jest :wink:
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Oliwa do ognia ;) Nie chcę się tutaj wypowiadać, jeśli się dobrze poszuka różnych tematów (wystarczy wpisać słowa kluce do przeglądarki) to znajdzie się mnóstwo opinii na ten temat. Niektóre kłamliwe inne prawdziwe.... nie mnie oceniać ;)

W każdym razie najlepiej będzie jak się wypowie ktoś ze szkoły samurajów....
  • 0

budo_don zen
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
No coz...

Postac samego przywodcy jest dosc negatywnie kontrowersyjna. Powiedzmy ze ma on dziwne poczucie lojalnosci, wedle ktorego mozna chodzic tylko do niego. Lubuje sie tez w saczeniu jadu przeciwko innym instrukorom miecza. Niestety dla niego owe "pojazdy" nie sa poparte zadnymi sensownymi argumentami. Do tego dochodzi wrecz chore przekonanie o ciaglym zagrozeniu ze strony innych szkol. Popieram to wlasnymi doswiadczeniami i relacjami osob ktore tez cwiczyly kiedys w szkole samurajow.

Jako ze nie mozna jednoznacznie sformulowac opinii na temat umiejetnosci "ojca instuktora" nie przytocze tutaj zadnych argumentow. Chociaz prywatnie uwazam, ze powinien poczekac jeszcze pare lat z otwieraniem szkoly miecza i zostac przy karate w ktorym akurat jest dobry.
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Mitsushige, nie pytaj i nie ufaj temu co ludzie wypisuja w internecie. Nawet jesli pisza prawde nie przeklada sie ona nijak na rzeczywistosc. Kazdy ma inny punkt widzenia i inne potrzeby i inaczej ocenia rzeczy.
Jedyne co mozesz zrobic to osobiscie pojechac i obejrzec trening. Wybrac stosowny dla twojej osoby potrzeb oczekiwani i charakteru.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Tak jak pisał GrafRamolo - opinie w internecie sa tylko opiniami innych nie wlasnymi w szczegolnosci ze wiekszosc wypowiadanych jest anonimowo ;)
Osobiscie mam w sekcji osoby ktore tez tam cwicza i jakos zadna z nich mi nie mowila ze instruktor zabrania im gdzie indziej cwiczyc.
Idz - zobacz - zdecyduj
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Popieram w 100 % najlepiej samemu się przejść, zobaczyć i jeszcze do tego przynajmniej pewien czas poćwiczyć.

Życzę szczęścia
  • 0

budo_pretor
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa i okolice

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
W Szkole Samurajow trenuje od poczatku pazdziernika (wiec krociutko :) ) i jak na razie bardzo mi sie podoba. Dla mnie duzym plusem jest to, ze na kazdym treningu jest przynajmniej trzech prowadzacych, ktorzy interesuja sie tym co robisz i na biezaco poprawiaja twoje bledy. Atmosfera jest w porzadku. Dodam jeszcze, ze po dwoch miesiacach nie moge potwierdzic zadnego z zarzutow stawianych szkole samurajow, o ktorych czytalem na tym forum.

Dolaczam sie do przedmowcow: najlepiej przyjdz na jakis trening i przekonaj sie sam :D
  • 0

budo_zbig
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Heja

Od ponad roku uczeszczam na zajecia do Szkoly Samurajow. Ani razu nie slyszalem opinii, ze nie moge cwiczyc w innej szkole. Co wiecej, wiekszosc mistrzow, ktorzy przyjezdzaja do nas na seminaria, jest ekspertami w roznych sztukach walki, niekoniecznie zwiazanych z mieczem. W szkole mi sie podoba. Co do przekazywanych wartosci merytorycznych wolalbym sie nie wypowiadac ze wzgledu na moje niewielkie doswiadczenie. Moge jednak co nieco opowiedziec o samym nauczaniu. Otoz, na zajeciach czesto jest 3 a nawet 4 prowadzacych (wszyscy ze stopniami mistrzowskimi). Nauczane techniki dostosowane sa do poziomu uczniow (przewaznie) :D . Czasami bywaja smieszne sytuacje, szczegolnie w grupie zaawansowanej. Na przyklad: na pytanie senseia, co prowadzacy przerobil z nami w czasie jego nieobecnosci padla prosta odpowiedz: same podstawy, tzn. Seitei Battodo Kata 1-5, Toyama Ryu Kata 1-8, Inazuma, Gyaku Inazuma i kilka innych. Niezle jak na pol godziny :wink: Malo mi po tym lapy nie odpadly.
Ponadto, podoba mi sie cierpliwosc prowadzacych i powtarzanie tych samych technik az do skutku. I tutaj nie ma zmilowania. Bywa, ze osoby cwiczace od lat sa poprawiane nawet przy najprostrzych technikach.
Co dalej: oprocz treningow 3 razy w tygodniu, srednio raz na 2 tygodnie lub miesiac jest dodatkowy trening Tameshigiri. Oczywistym warunkiem uczestnictwa jest posiadanie ostrego miecza. Dopiero wtedy wychadza niektore bledy, ktorych nie da sie poprawic z iaito lub bokenem. W wakacje i ferie zimowe organizowane sa obozy. O ile w zimie jest to jeden trening battodo i jeden karate dziennie o tyle w lecie sa to 3 lub 4 treningi: glownie miecz ale rowniez jo, shuriken, taicho jutsu (chyba tak sie to pisze), aikido. Tak tak, to nie pomylka :D Gosciem na obozie byl instruktor z Ukrainy Vadim Puzanow, 3 dan aikido i chyba 3 dan iaido. I jakos nie bylo wypowiedzi, ze jakas szkola czy styl jest lepsza/lepszy od innych
:lol:
Warunki lokalowe (bo to chyba jest wazne dla przyszlych uczniow). We wtorki zajecia sa na pelnowymiarowej sali gimnastycznej. Wszyscy sie mieszcza bez klopotow. W piatki jest baaaaardzo duzo cwiczacych ale i sama sala jest olbrzymia. Bez ryzyka, ze sie komus zrobi krzywde. W soboty salka jest malutka a zajecia bardzo kameralne. I wlasnie te zajecia mi sie najbardziej podobaja. Przychodzi nas niewielu ale wtedy najlepiej mozna doszlifowac techniki. Jak na 4 cwiczacych jest 3 prowadzacych...... poezja. Swietnym pomyslem bylo rozbicie duzych grup na dwie mniejsze: poczatkujaca i zaawansowana.
Duza uwage zwraca sie na bezpieczenstwo cwiczacych. Oczywiscie zdarza sie, ze ktos oberwie bokenem po lapach przy zlym bloku, czy po glowie jak partner pomyli technike, ale to chyba normalne. Taki sport...
Na regularnych zajeciach, oprocz miecza cwiczymy czasami techniki obezwladniania (taicho jutsu), jednak ma to marginalne znaczenie. Jakis kwadrans raz na tygodnie.

W sumie, co moge doradzic. Przyjdz na zajeciach, pogadaj z cwiczacymi, obejrzyj a potem.... sam zacznij cwiczyc. Zapraszam.
  • 0

budo_mitsushige
  • Użytkownik
  • 2 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Oczywiście zamierzam wybrać się osobiście na trening i zweryfikować wszystkie informacje, natomiast w temacie chodziło mi właśnie o opinie ludzi, którzy w jakimś stopniu mogą wprowadzić możliwie obiektywną ocenę fukcjonowania Szkoły Samurajów oraz jej najwyraźniej kontrowersyjnego założyciela, lecz na obecnym etapie nie mnie go oceniać. I właśnie dlatego proszę o nie tyle subiektywne opisy przebiegu treningów (te wywnioskuję na podstawie własnych doświadczeń), lecz o, powiedzmy, zestawienie plusów i minusów rzeczonej szkoły, być może ktoś trenuje/trenował u dwóch lub więcej różnych senseiów, w takim wypadku możliwe jest porównanie. Nadal interesuje mnie kwestia stopnia sensei Piotrkowicza - nie wątpię, że w karate jest zasłużenie autorytetem, ale z wiarygodnych i kompetentnych źródeł wiem, że uwzględniając okres, w jakim naucza battodo/kenjutsu, czyli ok. 5 lat, relacja do stopnia 5 dan nie ma rzeczywistego odniesienia - mam pewne pojęcie o temacie. Czy w tak krótkim (jak na sztuki walki, szczególnie miecz) czasie, nawet przy mocno zintensyfikowanych treningach, możliwe jest oficjalne zdobycie umiejętności na stopień 5 dan? Wszelkie korekty/sugestie/oceny mile widziane. Dodam tylko że nie jest moim celem zainicjowanie siarczystych argumentacji na temat osobowości pana P. - chodzi mi jedynie o stopień, gdyż jest to po części wykładnik kompetencji i umiejętności.
  • 0

budo_zbig
  • Użytkownik
  • 8 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
To znowu ja.

Ponizsza wypowiedz bedzie subiektywna, tak ze prosze sie zbytnio nie czepiac ;)
Sadze, ze dla osoby cwiczacej sztuki walki od ponad 30 lat latwiej i szybciej jest zdobyc kolejne stopnie w innej ze sztuk.

Co do umiejetnosci senseia: na ostatnim TaiKai na Florydzie sensei Tomasz Piotrkowicz wraz z synem Jakubem zdobyli 2 miejsce w kumitachi, zas Michal zbobyl 3 miejsca w tameshigiri (katana). Z roznych zrodel wiem, ze obsada tych seminariow i zawodow jest dosc wysoka, tak ze zdobyte miejsca dosc wymiernie swiadcza o Ich umiejetnosciach.
W kwietniu swoja obecnoscia na seminariach i taikai zaszczycil nas sensei Mitsuo Hataya (9 dan Toyama Ryu) ktory stwierdzil (w luznej rozmowie w knajpie), ze sposob nauczania i poziom cwiczacych jest nadspodziewanie wysoki. Podobna opinie wyrazil Bob Elder. Nie wiem jak dla Was, ale dla mnie opinia obu mistrzow jest dosc wymierna.

To, ze sensei Piotrkowicz dla niektorych jest osoba kontrowersyjna nie swiadczy o jego umiejetnosciach na drodze miecza jak rowniez nie wplywa na poziom merytoryczny prowadzonych zajec.

Aha, jeszcze jedno. Jeden z uczestnikow zajec trenuje dosc intensywnie rowniez inne sztuki walki i On rowniez docenil poziom prowadzonych zajec. Jak stwierdzil: "w koncu wiem, jaki beznadziejny bylem do tej pory..." :D

Z mojej strony moge tylko dodac, ze jako osoba prawie zupelnie zielona, po 6 miesiacach nauki w Szkole Samurajow i zaledwie dwoch treningach tameshigiri bylem w stanie poprawnie wykonac rokudan giri (na obie strony). Wiem, ze to brzmi nieprawdopodobnie. Sam do dzisiaj nie moge w to uwierzyc. :D

pozdrawiam
Zbyszek
  • 0

budo_michal_n
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 177 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Krakow

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
temat relacji pomiedzy stopniem i umiejetnosciami jest zwykle badz nawet zawsze kontrowersyjny. na tak zwany dodatek chyba niezbyt istotny.
gdyby w Polsce był wybór - bedę ćwiczył u tego 5 dana czy u tego 5 to miało by to znaczenia a tak jak jest teraz, ze przeważnie w każdym mieście jest jeden nauczyciel danego stylu to chyba prównywanie stopni ma ograniczony sens.
zresztą w tradycji japońskiej nie było napisane ile trzeba czasu na to by osiągnąć stopień - to jest raczej pomysł nowożytny i mam wrażenie że raczej europejski...
Nie zapominajmy, ze sztuki miecza wymagają pewnych podstaw - nauki poruszania, dystansu, rozumienie presji i roli wzroku. jesli ktos przez wiele lat trenował karate moze pewnych rzeczy nauczył się już wcześniej i battodo trenuje nie pięc lat tylko wiecej. na początku po prostu nie brał do ręki miecza.
Zgodnie z regulaminem PZKendo by osiągnąc piąty dan potrzeba co najmniej 10 lat (nie uwzględniając stopni kyu) ale to jest regulamin kendo i iaido a nie stylu uprawianego przez Pana Piotrkowicza więc chyba nie można stosować tej samej miary.
Dla wyjaśnienia - nie widziałem w życiu (przynajmniej świadomie) Sensei Piotrkowicza na oczy. Oglądałem filmy z ich strony z tameshigiri i parę rzeczy było fajnych a parę mi się nie podobało ponieważ techniki wykonane były niezgodnie z zasadami których mnie uczą ale to przeciez nie oznacza, że Pan Piotrkowicz nie zasługuje na 5 dan w tej dyscyplinie sportu którą trenuje.

podsumowując namawiał bym raczej do zaprzestania dyskusji o tym czy się mu te dany należą czy nie. zresztą - nauczyciela czesto nie czynia dany tylko doswiadczenie w prowadzeniu treningów, osobowość i autorytet. ten ostatni zyskuje sie oczywiscie przynajmniej w czesci dzieki umiejętnościom ale na nauczyciela trzeba znacznie więcej niż człowieka o wielkich umiejętnościach....
  • 0

budo_graframolo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1094 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Ja trenowalem juz u kilku nauczycieli i wiem jedno. Co dobre dla jednej osoby nie koniecznie jest dobre dla drugiej. Kazdy ma inny charakter i kazdy musi indywidualnie zobaczyc czy dany nauczyciel mu odpowiada i czy sie z nim dogaduje czy nie. Nie sluchaj opini w stylu czy dany stopien sie komus nalezy czy nie, nie slucha opini czy kto jest kontrowersyjna postacia czy nie. Jesli taki nauczyciel przypadnie ci do gustu moze on cie nauczyc o wiele wiecej niz kazdy inny gdyz bedziesz mial po prostu dobry z nim kontakt. Ta zasada dziala oczywiscie w 2 strony, mozna trafic zle. Ale jak powiedzial bodajze sensei Isoyama "Lepiej szukac przez 10 lat dobrego nauczyciela niz przez 10 lat cwiczyc u zlego"
  • 0

budo_jian
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 68 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Choszczno

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Najlepiej zróbcie ranking szkół w których cwiczycie :)
A z reszta moje zdanie jest takie że gdybym był mistrzem miecza mógłbym ponarzekać na róznego rodzaju szkoły w których nie było by na mnie jak to sie mówi ,,lewara"ale nie jestem wieć nie narzekam. :?
A własnie jak co niektórzy pisali trzeba samemu sprawdzic czy szkoła spełnia oczekiwania ćwiczacego i poćwiczyc w niej trochę,ale tu nasuwa sie znowu pytanie:
Z kąd laik zapisujący sie do danej szkoły bedzie wiedział czy jest dobra czy zła jak nie ma zadnego porównania :)
  • 0

budo_gregos_28
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Szkola samurajow to kupa...
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Aż się kusi spytać, dlaczego ??
  • 0

budo_ronin_warszawa
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 245 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Po co argumenty, lepiej walić z grubej rury nie wiedząc dlaczego.
  • 0

budo_ulrich
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 320 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Nie ma to jak zabłysnąć w towarzystwie,co nie Gregos?
  • 0

budo_gregos_28
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 238 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Topic ma temat... dotyczacy...opinii na temat Szkoly samurajow- a moja opinia jest taka jak napisalem powyzej i jszcze raz ja powtorze...otoz Szkola samurajow to wg mnie kupa...nawe wielka kupa...
  • 0

budo_yagyu
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Szkoła Samurajów-opinie?
Masz prawo do posiadania swojej własnej opinii, ale zazwyczaj w jakiejkolwiek rozmowie liczą się argumenty, a nie suche "twierdzenie".

Ale jak kto tam chce :]
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024