Skocz do zawartości


Zdjęcie

Dłoń czy pięść


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
78 odpowiedzi w tym temacie

budo_pai mei
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 119 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Wrocław

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
oczywiście zadawać.
  • 0

budo_chrystianek
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 668 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:ny

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
heh masz racje nie wiem co mi odjebalo :oops:

tez mam nadzieje ze moze kiedys sobie razem potrenujemy

:box: :2gunfire: :balisong: :)
  • 0

budo_marianek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść

Jesli ktos nie umie dobrze udezac piescia (2 pierwszymi koscmi) i dobrze skladac paluchow do piesci (bez wystajacego kciuka)


No ja tak pierdolnalem ze jednym udezeniem w nos 2 z prawej kostka na prawej rece ze mi srodrecze peklo, a potem po dalszej walce jeszce sie przemiescilo, teraz mi zrabanie zlozyli i mam lrzywa lape, po pierszwj bijatyce :( , i sie juz pobilem, prawa z piescie nie mam teraz odwagi,w sumie to jak wnioskuje to i nie umiem. Takie życie ajk sie bic nie umie, sam se czlowiek krzywde zrobi ;-)
  • 0

budo_marianek
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 93 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
To ze jestem leszczyk to pewnie widac po wypowiedziach. Sorki ze nie na temat(wiecej postow i tak an razie nie zamierzam dawac), ale mam prosbe. Kolo15 sierpnia peklo mi srodrecze za palcem serdecznym prawej dloni, no i po wyleczeniu, kolo 14 listopada lekarz mi powiedzial ze jak bym chcial na silke to prtzez 6 miesiecy sztange przy mojej wadze max 15 kg(nie wiem czy sie smiac czy plakac)(waga 65kg) i teraz odczuwam brak aktywnosci i bym sobie rekreacyjnie poszedl na silke. Mam pytanie o wasze doswiadczenia, warto czekac jeszce te 4 miesiace ja mowil lekarz czy bez problemu moge brac sie za sztange(na poczatek i tak wiecej niz 40 nie dam rady ;) )
Leszcyk was podrawia i sorki ze sie wr5abalem na wasze forum
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Moje spostrzeżenie jest takie, że ogólnie to warto słuchać lekarzy. Bo to że się dobrze czujesz, to o niczym nie świadczy 8O czego się boleśnie nauczyłem na własnych błędach :?

Pozdrawiam,
AdamD który już pewnie nigdy w życiu nie zagra w kosza ani nie pójdzie z plecakiem w góry.
  • 0

budo_badger
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jaworzno

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Ostatnio trochę eksperymentowałem z tymi uderzeniami na worek treningowy. W sumie doszedłem do tego, że z pewnych sytuacji łatwiej faktycznie uderza się nasadą dłoni, jakoś to lepiej wchodzi, ale w wiekszości lepiej jednak mi się pięścią zadaje uderzenia. Pewnie dlatego, że tak w wiekszości ćwiczę i walczę. Potwierdza się jednak stara prawda, że nie ma technik uniwersalnych, wszystko od sytuacji zależy.
Co do złamania śródręcza - ja pochodziłem trochę z czterema drutami Krischnera w dłoni (ale to akurat źle upadłem po salcie...). Z tego co pamietam dość długo miałem psychiczną blokadę obciążania tej dłoni. Do dziś jakiś taki dyskomfort czuję. Lekarza radzę posłuchać.
AdamD - kolanka? :? Nieprzyjemna sprawa...
  • 0

budo_angmoh
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 247 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:z Antypodów

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść

Ostatnio trochę eksperymentowałem z tymi uderzeniami na worek treningowy. W sumie doszedłem do tego, że z pewnych sytuacji łatwiej faktycznie uderza się nasadą dłoni, jakoś to lepiej wchodzi, ale w wiekszości lepiej jednak mi się pięścią zadaje uderzenia. Pewnie dlatego, że tak w wiekszości ćwiczę i walczę.


Nasada dloni to jedna sprawa, ale co z plaskaczami? Nie neguje tego ze dobry plaskacz ladnie dziala, ale wydaje mi sie ze sa z nimi dwa problemy (prosze mnie oswiecic jesli sie myle):

1. nalezy sie do nich ustawic troche inaczej niz do strzalu piescia, wiec jak ktos trenuje tylko piesciami i tak sie ustawia to potem te plaskacze za bardzo nie beda mu wychodzily

2. plaskacz idzie po luku wiec pewnie bedzie troche wolniejszy niz strzal po prostej (czy to piacha czy podstawa dloni).
  • 0

budo_hakas
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 481 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Zachodniopomorskie

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Witam! Otwarta dłoń jest skuteczna, osobiście używam takich uderzeń z otwartej ręki jako uderzenia rozpraszającego. A zasadniczo to ciosy pięściarskie. Wynika to z przyzwyczajenia. Osobiście widziałem destruktywne działanie "liścia", który trafił kolesia w ucho ogłuszyło człowieka. Skutek był OK. tylko bębenek w uchu nadawał się do wulkanizacji. Kolega zwichnął nadgarstek na łuku brwiowym przeciwnika, uderzał z pięści. Uważam, że obydwa sposoby uderzania są dobre i należy używać ich na przemiennie. Osobiście muszę potrenować więcej technik z otwartej ręki. Pozdrawiam.
  • 0

budo_sirvaleq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
W wielu technikach jj (u nas przynajmniej) plaskacze (czasem też wierzchem dłoni) są właśnie po to, by rozpraszać przeciwnika, czy nakłonić go do lekkiej zmiany pozycji. Oczywiście każdy z nich można zamienić na cios czymkolwiek innym, zależy na jakim stopniu destrukcji nam zależy. ;)
A co do dylematu pięść/dłoń: łokieć! :]
  • 0

budo_sirvaleq
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 236 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Właśnie oglądam jakieś stare Vale Tudo z jakiegoś torrenta, gdzie walczą bez rękawic i jeden zawodnik leżąc na drugim (tamten ma go w gardzie, tak? ;) ) wali go pięścią po nerkach, ale po głowie uderza nasadą. Wydaje mi się, że raz: wygodniej mu akurat w tej konkretnej pozycji w jakiej się znajduje; dwa: trochę ma już palce poharatane od czaszki przeciwnika. :)
  • 0

budo_adamd
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3411 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść

AdamD - kolanka? :? Nieprzyjemna sprawa...


Co ciekawe ... nie. Ja mam problem z piszczelami (fachowo mówiąc, to chodzi o kości - a raczej okostną - podudzi :-) ). Nabawiłem się kiedyś przeciążeniowego obrzęku okostnej, młody byłem i głupi - więc nie wyleczyłem tego jak było trzeba, a jak już zacząłem leczyć to za wcześnie skończyłem. No i przegwizdane mam do teraz ... a najpewniej do czasu kiedy spocznę wygodnie w urnie (czy gdzie tam mnie zapakują)

Pozdrawiam,
AdamD
  • 0

budo_robertp
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2164 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść

wali go pięścią po nerkach, ale po głowie uderza nasadą.


Bo tak byłoby najlepiej. Tylko ja zaczynamy zmieniać ustawienie ręki zależnie od tego w co walimy to... Hmm u mnie (treningowo) to się kończy czasem tym że mam łape ani do końca tak, ani tak i w walce to bym sobie zafunował niezłą kontuzję :oops: Pięść jest uniwersalna - jak młotek :-)
  • 0

budo_badger
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 70 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Jaworzno

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
AdamD 8O 8O 8O 8O 8O 8O 8O Aż mnie giry zabolały! Coś Ty z tymi kośćmi zrobił :?: "Przeciążeniowy obrzęk okostnej" brrrrr...
RobertP - zgadzam się z Tobą - czasami jak się za dużo kombinuje to można sobie krzywdę zrobić - wolę napierniczać "młotkiem" :)
  • 0

budo_canus
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 101 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Różne rodzaje uderzeń powodują odmienne reakcje fizjologiczne. Często jako zaletę uderzeń pięścią podaje się, że energia uderzenia jest przekazywana małą twardą powierzchnią. Tymczasem można to uznać za jedną z większych wad takiego uderzania. Natomiast udzerzenie z liścia pokrywa stosunkowo dużą powierzchnię ciała. Najwięcej receptorów odbierających bodźce człowiek ma w skórze. Gwałtowny wzrost ilości bodźców na skutek uderzenia powoduje natychmiastowy szok, to jest właśnie to odczucie zaskoczenia i “inności” wrażeń po plaskaczu w porównaniu do ciosu pięścią. Ciekawie o tym wspomniało tu już parę osób na podstawie własnych przypadków. Układ nerwowy jest atakowany także przez aktywację nerwów i splotow nerwowych – tzw. wrażliwe miejsca na ciele człowieka. Są one trudne do precyzyjnego trafienia, zaś bijąć dużą powierzchnią zwiększamy prawdopodobieństwo trafienia i możemy się na to zdać nie dbając o precyzję uderzeń. Kolejny plus – można wykorzystać obezwładniające działanie ciśnienia, jakie możemy wygenerować dłonią. Powietrze gwałtownie wtłaczane do ucha to najbardziej znany przykład. Mocno obalający efekt ma też wywarcie ciśnienia na gąłkę oczną – nie mylić z ”palce w oczy”. Oprócz porażenia bólem, plaskacz bardzo intesywnie angażuje układ krwionośny.

Ta kompleksowość jest właśnie atutem, jakiego nie ma żadne inne uderzenie. To także powoduje, że plaskacz działa na człowieka niezależnie od tego czy jest on pod wpływem alkoholu czy środków odurzających, z czym są często problemy jeśli stosujemy inne uderzenia, kopnięcia czy dźwignie. Zanaczę, że nie należy dbać o to, żeby trafić w jakiś konkretny sposób. Te efekty są niejako uboczne. Jak się trafi to świetnie, a jak nie, to nie ma sprawy. To co dojdzie i tak przyniesie jakiś skutek. Dla zwiększenia szans tych udzerzeń dobrze jest wyprowadzać od razu całą serię. To powoduje, że skutki uderzeń nawiarstwiają się.

Trzeba też powiedzieć wprost, że plaskacz to nie jest byle co jak tu się niektórym wydaje. To jest uderzenie nokautujące i taki jest zamiar kiedy go wyprowadzamy. Czy się powiedzie - to inna kwestia, bójki nie da się zaprogramować.
  • 0

budo_skorpiob
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 876 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:polska :D

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Canus mądrze to powiedziales gratuluje !! :-)
  • 0

budo_sajmoneq
  • Użytkownik
  • Pip
  • 47 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wrzesnia

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Pewnie ze uderzenie z piesci jest skuteczniejsze ale napewno szczal z tzw liscia moze troche zaskoczyc! Pozdro :P
  • 0

budo_kastor
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 121 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Pytanie w stylu "Dłoń czy pięść?" jest pytaniem typu: "Brunetki czy blondynki?" i chociaż można na tak zadane pytanie odpowiedzieć krótko wybierając jedną z opcji to jest to jednak PYTANIE OTWARTE w którym tak naprawdę nie mamy wyboru stricte gotowych możliwości odpowiedzi.

teraz cytat który mi osobiście najbardziej tu pasuje (autora nie pamietam):
"Odpowiedzi na pytania otwarte są zwykle bardzo zróżnicowane. Oznacza to, że pogrupowanie (zakodowanie) tych odpowiedzi może zająć dużo czasu. Z kolei zaletą pytań otwartych jest to, że dają one bogatsze informacje, co jak widać po rozwoju tematu często bywa bardzo użyteczne."

Zatem wracając do pytania "Dłoń czy pięść?", można bardziej lub mniej ciekawie lub naukowo dowodzić "wyższości Świąt Bożego Narodzenia nad Świętem Wielkiej Nocy" i sądzę że właśnie o to tutaj chodzi. Przygladamy sie tej czy tej metodzie pod roznym katem.

Nie jestem super znawcą sztuk walki/samoobrony, ale też nie jestem początkujący w tych obszarach. Chcialbym tylko podzielic sie z Wami pewnym spostrzezeniem jakiego doswiadczylem zupelnie niedawno. Mianowicie mialem ostatnio okazje uczestniczyc w dosc krotkim (2 dni) cyklu treningowym w ktory byl wpleciony Eksplosive Self Defence System (ESDS). Powiem Wam szczerze (nie wdajac sie w szczegoly, bo aspektow ESDS jest wiele) ze metoda otwarej dloni zrobila na mnie wrazenie a prostota i skutecznosc jej dzialania sklonila mnie do przeprowadzenia malego testu.

Mianowicie bedac w lokalu gdzie chodzimy czasami na browarek poprosilem swojego znajomego, ktory od lat jest przesmiewca i sceptykiem wszelkich sztuk walki i temu podobnych "błazeństw" jak On to mówi; o sprowokowanie do obrony dziewczyny wskazanej przezemnie. Facet z natury jest mocno agresywny i do tego (sorry E...) jak dla mnie niezrownowazony psychicznie ;) . Wszelkie konflikty rozwiazuje butem i pięścią a jezeli chodzi o kobiety to uwaza je za zlo konieczne. Tak wiec mial za zadanie dosc intensywnie zaczepic moja znajoma, ktora (on o tym nie wiedzial) zostala poinstruowana wczesniej, jak zastosowac taktyke ESDS, ale razem z czescia wstepna, czyli jak to nazywal nasz instruktor "zrobienie gostka w buca juz na samym poczatku". A dzialo sie to tak:

Agresor podchodzi do niej i krzyczy "Dawaj k.... kase albo Cie zajeb....!!!", co robi dziewczyna?, ano strach w oczach, rece daleko przed soba na wysokosci twarzy, obnizenie glowy pełna pokora i tekst "mam kase, dam Ci tylko nie rob mi krzywdy!!". Po czym lewą ręką wyciąga 10 zeta i podaje gostkowi. Facet lekko zglupial bo nie na taki scenariusz byl przygotowany, ale siegnal po kase. I w tym momencie w kierunku jego twarzy poszedl GRAD plaskaczy, ale to doslownie GRAD uderzen naprzemian prawa i lewa reka. Facet po juz 4 uderzeniach zaczal oslaniac glowe obiema rekami (dycha wypadla mu na ziemie) a laska okladala go dalej. Po chwili dziewczyna podniosla kase i szybko a nawet bardzo szybko sie oddalila :)

Stalem obok, patrzylem na cale zajscie od poczatku. Znajomy agresor ochlonal troche, popatrzyl na mnie i .... sie rozesmial hm... Potem pytal mnie czy ona byla moze nacpana? Nie nie byla. Byla poprostu przygotowana, a nie znajac zadnych sztuk i technik walki zastosowala to co najprostsze i jak sie okazalo skuteczne.

Przypominam, rozmawialem z dziewczyna przed akcja zaledwie 5-10 minut co ma zrobic i jak!!
Poprawnego ciosu, a tym bardziej kombinacji ciosow piescia nie nauczylbym jej przez miesiac

Konkluzja? Sami sobie odpowiedzcie.
  • 0

budo_żbiku
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 109 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:szczecin

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
Osobiście uderzenia otwartą dłonią bardzo lubie. Jest ich całe mnustwo. Moje ulubione:
-uderzenie "łapą tygrysa"- cios poduszką dłoni, palce rozczapirzone i przez to napięte. Można uderzać tym po lini prostej jak i z góry czy po skosie z góry lub do góry. Miłym dodatkiem są tu palce które mogą przypadkiem (lub nie) podrarznić oko lub zacisnąć sie na twarzy przeciwnika. Dodatkowa siła w tym udeżeniu może być generowana przez obnirzenie się na nogach w momencie kontaktu z celem i drapnięcie lub zaciśnięcie ręki (nie przy udeżeniu do góry).
- uderzenie kantem dłoni po prostej z dłonią ułożoną poziomo, do wewnątrz. Takie ułożenie dłoni determinuje cel jakim np morze być gardło.
-uderzenie kantem dłoni po prostej z dłonią ułożoną pionowo. Tutaj doń przechodzi przez garde.
Ciosy otwartą dłonią mają swojego powera. Do tego nie trzeba ich ćwiczyć na worku tylko można nimi zajebać z całej siły w ściane lub drzewo i ogólnie nic sie z ręką nie dzieje. Polecam pokombinować z uderzeniami wychodzącymi z gardy po różnych płaszczyznach (żeby nie uszkodzić sobie ręki trzeba poćwiczyć z odpowiednim ułożeniem dłoni do każdej płaszczyzny ciosu i celu).
Z dłonią można zrobić o wiele więcej niż tylko zaciskać w pięść :wink:
  • 0

budo_tomas155
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KrK

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
ja uwazam ze najlepiej jest uzyc najpierw prostego a pozniej sierpa :D plastki na ogoł sa dobre zeby na chwiel zamroczyc przeciwnika ale nie uwazam go za zbytniego dewastatora mordy przeciwnika ;P
  • 0

budo_user_usunięty
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 366 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Dłoń czy pięść
ja tam se tak kombinuje i to tylko moja opinia ze fecet nie powinien uzywac plaskiego bo to mu poprostu nie wypada (wygląda jak ciota(bez urazy))i pięść skuteczniejsza (plaskim tylko po twarzy a piącha to i po bebechu pogladzi) .wedlug mnie plaskiego uzywaja albo dresirze albo kobiety. ja napotkalem ju kilka sztuk walki i w zadnej nie bylo mowy o plaskich(normalnych plaskich) l.moze to świadczyc o ich skuteczności.po za tym jak wygladalyby solówy gdyby faceci uzywali tylko "liści"?
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024