Skocz do zawartości


Zdjęcie

itkf a wtk - przemyślenia


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

itkf a wtk - przemyślenia
Tak sobie obejrzałem parę walk na olimpiadzie i parę ściągniętych z netu itkf idoszedłem do wniosku, że chyba mi się bardziej podoba to drugie.
Sport to sport wiadomo, ale z drugiej strony to taekwondo i to taekwondo a różnica duża. No ale z karate jest tak samo w końcu.
Mimo wszystko wolałbym juz na olimpiadzie tę 2 wersję TK, przynajmniej bardziej widowiskowa jest.
  • 0

budo_druid
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 995 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznan

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Śpię jeszcze miało być odpowiednio WTF i ITF :-) za pomyłkę fanów taekwondo przepraszam :-)
  • 0

budo_watson
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 397 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Alliance Team Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

Mimo wszystko wolałbym juz na olimpiadzie tę 2 wersję TK, przynajmniej bardziej widowiskowa jest.


święte słowa!! w końcu ktoś niewtajemniczony we wszystkie konflikty między wtf a itf to powiedział!

pozdrawiam
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Już widzę, co by się stało z ITF na olimpiadzie... walki by się stały szybciutko podobnie nudne jak w WTF: najprostsze techniki i czyhanie na błąd rywala. Za wysoka stawka na efektowne pojedynki...

Gizmo
  • 0

budo_czasami
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Gizmo ma racje ale jedno mnie w WTF wkurza ze ci ludzie na olipiadzie wogule rak nie uzywaja rownie dobrze by se je mogli przywiazac do tulowia i sie tym denerwuje powinni tez sie rekami nawalac
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

Gizmo ma racje


Zapomniałeś dodać - jak zawsze :)

jedno mnie w WTF wkurza ze ci ludzie na olipiadzie wogule rak nie uzywaja


Ale jeżeli rękami nie zdobywa się punktów, to trudno od nich wymagać, żeby robili coś pod publikę.

Z tego co widziałem, to tam powtarzał się jeden schemat. Ktoś zdobywa 2 - 3 punkty przewagi i zaczyna unikać walki, czekać na kontrę itd. I trudno komukolwiek robić z tego zarzut. To normalne, że przy punktowaniu taka będzie taktyka i nic tego nie zmieni. Chyba, żeby wprowadzić punkty ujemne (i to np. cały punkt, za unikanie walki), ale też nie jestem pewien, czy to by coś dało. Wszystko co się dzieje, wymuszają przepisy. Gdyby przepis brzmiał, że tylko knock out ko nczy walkę, wyglądałoby to inaczej. Gdyby zdobywało się punkty za uderzenie w korpus czy głowę, też wyglądałoby to inaczej, czy choćby gdyby uznać, że tylko kopnięcie po kombinacji jest punktowane. Coć pytanie jak to wyegzekwować i jakie kombinacje wybrać.
  • 0

budo_taeyang
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
A czy zauważyliście co się stało z walkiami bokserskimi odkąd zaczęły działać maszynki??

Z jednej strony każdy lubi wiedzieć na czym stoi jak widzi punkty. Chociaż irytujące jest to jak obaj zawodnicy się cieszą, że zdobyli punkt i od razu łypią 8O na tablicę komu przyznano punkt. (Od razu przypomina się szermierka - zresztą to jest szermierka tylko na nogi :lol: )
Oczywiście tego nie ma gdy punktowanie jest niejawne.Zawodnicy mogą tylko przypuszczac czy wygrywają czy nie. Ale pojawia się inny problem: a mianowicie uczciwość sędziów często pozostawia wiele do życzenia.

Zresztą jak się okazuje po olimpiadzie jawne decyzje sędziów bywały też dyskusyjne. Chyba najmniej kontrowersji było w judo, ale to taka specyfika tej dyscypliny.

Wracając do formuły walki jaki są w obu federacjach to moim zdaniem każda jest fajna i dobrze wygląda, gdy walczą dobrzy zawodnicy, którzy chcą walczyć ,a nie coś zdobyć.

Wszystko co dobre można zawsze spiepszyć specjalnie się nie starając :idea:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

Wracając do formuły walki jaki są w obu federacjach to moim zdaniem każda jest fajna i dobrze wygląda, gdy walczą dobrzy zawodnicy, którzy chcą walczyć ,a nie coś zdobyć.


O to, to. Liczba dobrych i kiepskich walk w obu formułach jakie widziałem, jest dosyć uśredniona. Stawka pojedynku zazwyczaj zabija piękno - dlatego wolę zwykle dla rozrywki oglądać dobre pojedynki eliminacyjne, niż "szachowe" finały. Tak jak podobało mi się sporo walk na MP ITF w Lublinie (mimo tego, że nadal nie podoba mi się duża liczba ostrzeżeń za kontakt), o tyle finały MŚ ITF w Warszawie po prostu mnie uśpiły, a przecież teoretycznie powinno być odwrotnie...

Na marginesie - czasami otwarte punktowanie też ma swoje zalety. Jak 2 lata temu nasi walczyli w doublematch w Niemczech z Niemcami przy samych niemieckich sędziach, a dziwnym trafem jakoś licznik punktów po stronie polskiej ekipy dziwnie się zacinał, to tylko fakt, że mogłem śledzić punktację na bieżąco, uratował nas przed przewalcowaniem przez sędziów. Chłopcy widząc co się dzieje takiej piany dostali, że w dogrywce już nawet sędziowie nic nie mogli zrobić, bo skończyłoby się linczem (a była nas silna ekipa...) ;)

Gizmo
  • 0

budo_taeyang
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 111 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Oczywiście spieprzyć, ale ze mnie ...

pozdro for ALL TKD
  • 0

budo_tomeka
  • Użytkownik
  • PipPip
  • 64 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Ursynów

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

Oczywiście spieprzyć, ale ze mnie ...

...ciec :) :) :)
  • 0

budo_suaveg
  • Użytkownik
  • 5 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Kraków

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
a jakby WTF w ogole zniknelo z tego padolu tez by sie nic nie stalo.... :wink:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
I myślisz, że ci wszyscy ćwiczący WTF zasililiby wtedy szeregi ITF?? ;)

Gizmo
  • 0

budo_czasami
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 159 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Bytom

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Niewiem ale wiem jedno najpierw było ITF pozniej dopiero WTF a ci z WTF-u sie od tego odcinaja ze gen. Był twórca Taekwon-do na jdnej stronce polskiej o TKD WTF przeczytalem ze TKD powstalo w 1966 roku bodajze i ze najpierw bylo WTF jak to zobaczylem to mnie zatkalo i zaraz napisalem do admina tej strony ale ale moj mail zostal za przeproszeniem olany. :roll:
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
Historycznie rzecz ujmując, to najpierw było KTA, a dopiero potem ITF... zaś KTA skupiało ludzi z różnych kwan, a nie tylko z Oh Do Kwan gen.Choi.

Gizmo
  • 0

budo_sirkrzysztof
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 129 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
A tak w ogóle, to ile jest teraz ITF-ów?
Bo już się pogubiłem.
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
4:
ITF północno-koreański,
ITF kanadyjski
ITF wiedeński
oraz
Indepedent Taekwon-do Federation


taka jest rzeczywistość

Pozdrawiam
  • 0

budo_moro
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4585 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Noresund/ Trójmiasto

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

Indepedent Taekwon-do Federation


a co to to to ?
  • 0

budo_hajo
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lubartów

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
tak szczerze powiedziwszy to nie mam zielonego pojącia, ale wiem ze po śmierci Generała grupa zbuntowanych "polityków w tkd" (nie wiem jak ich nazwać) załozyła swoją federacje. Wiem tylko o jej istnienu, nic wiecej,

jeśli ktoś wie coś wiecej to niech sie wypowie.

Pozdro
  • 0

budo_marcinz
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:wielkopolska

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia
a coz to Taekwondo GTF? znalazlem jedna stronke klubu (opolskiego) sle pierwsze slysze o takim TKD.
  • 0

budo_stern
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1194 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:KS DRAGON
  • Zainteresowania:Taekwondo

Napisano Ponad rok temu

Re: itkf a wtk - przemyślenia

a coz to Taekwondo GTF?


Założone przez Park Jung Tae (był zdaje się kimś w rodzaju prawej ręki gen. Choi - rewelacyjny technik podobno).

Nie wiem o co poszło, ale założenie zdaje się było takie, coby WTF i ITF pogodzić. Oczywiście nie wyszło.

Myślę, że Gizmo napisze więcej, jak się go ładnie poprosi.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024