Skocz do zawartości


Zdjęcie

Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

budo_lena
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 144 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Poznań

Napisano Ponad rok temu

Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...
Pytanie takie jak temat-czy ktoś może wyjaśnić różnicę między tae-kwon-do a tang soo do? I gdzie można trenować tą sztuke walki w Polsce(bo znalazłam tylko siedzibę w Pionkach...)?

TANG SOO DO jest koreańską Sztuką Walki. Słowo "Tang" oznacza wpływ dynastii Tang z Chin na Wschodnie kultury. "Soo" oznacza dłoń, pięść. "Do" - wiadomo. Za współczesnego mistrza TSD uważa się Mistrza Hwang Kee, który w Korei w 1945 roku założył własną szkołę Tang Soo Do Moo Duk Kwan. Na początku lat 60 Mistrz Kee wyemigrował (jak większość mistrzów z Azji) do USA, dlatego tam TSD jest popularne jak nigdzie indziej na świecie. TANG SOO DO to styl, który przypomina japońskie Karate i koreańskie Taekwondo. Z Karate łączy nas to, że kładziemy duży nacisk na techniki ręczne a nasze formy są zbliżone do japońskich kata - podobne nazwy, podobne schematy, pozycje. Różni zaś to, że pozycje w TANG SOO DO są zdecydowanie wyższe i bardziej swobodne, ponadto techniki ręczne wykonuje się z wyskokiem. Poza tym techniki TANG SOO DO są wykonywane miękko. Jeśli chodzi o podobieństwa z Taekwondo, to łączy nas podobna terminologia i techniki nożne. U podstaw TANG SOO DO leży założenie, że rywalizacja sportowa nie jest sprawą pierwszorzędną, a ważniejsze jest, by rozwijać charakter o wysokiej moralności, włączając kluczowe wartości etyczne. I tak, na przykład wśród wymagań egzaminacyjnych znajduje się znajomość podstaw filozofii Sztuki Walki (jak n.p. Siedem Zasad IMA: prawość, koncentracja, wytrwałość, szacunek i posłuszeństwo, samokontrola, pokora, nieposkromiony duch).


  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...
Różnica jest mniej więcej taka sama jak pomiędzy Karate I TKD
  • 0

budo_marcin954
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2861 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Manchester UK
  • Zainteresowania:MMA

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...
poczułem ,mniej widziałem, kumpel z sekcji krótko to trenował w ramach treningów tekłondo, oberwałem parę razy calkiem nieźle. :-)
  • 0

budo_ira
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1243 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawka

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...
Na obozy sportowe latem pojawia sie koleś ze stanów, nie ma u niego TKD więc ćwiczy TSD, podobno jest nieźle przygotowany do walki. Nie wiem jak to w polsce, ale chyba dużo zależy od trenera.
  • 0

budo_gizmo
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2337 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Świdnik/Lublin

Napisano Ponad rok temu

Re: Tang soo do-ktokolwiek widział,ktokolwiek wie...
Różnice te dosyć ciężko opisać - bo nie ma czegoś takiego, jak jedno taekwondo i nawet pomiędzy odmianami TKD czy wręcz pomiędzy poszczególnymi klubami róznice są dość duże. TSD rozwijało się równolegle z TKD, jest jego siostrzanym stylem, przez krótki czas istniało z TKD w ramach tej samej organizacji, część szkoły Moo Duk Kwan przeszła do TKD i teraz robi praktycznie nieco zmodyfikowane TSD pod nazwą Moo Duk Kwan TKD - jak to w koreańskich systemach, kocioł ogólny.

Co do sekcji TSD w Polsce, wiem że jest takowa w Końskowoli k. Puław, jak również gdzieś w Wielkopolsce (nawet namiar na trenera mam jakby coś).

Pozdrówka

Gizmo
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024