Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ból kręgosłupa


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

Mr.chudy135

    Przechuj nindża

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3438 postów
  • Pomógł: 0
11
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie-Zdrój
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Ból kręgosłupa
Witam wszystkich, jestem nowy i trenuje od niedawna (około 4-5 miesięcy) i mam mały problem niestety boli mnie kręgosłup po treningu i chciałem zapytać czy to może być od tego że np. krzywo stoje przy wykonywaniu ćwiczeń? Ból występuje nad biodrami (chyba jest to lędźwiowy odcinek kręgosłupa). {SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif {SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif {SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif
  • 0
Dołączona grafika

PW.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 666 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
Tak, jest to odcinek lędźwiowy. Jest najczęściej bolącym ludzi odcinkiem kręgosłupa gdyż jest najbardziej narażony na kontuzję, źle wykonywane ćwiczenia. Stabilizującym go gorsetem są mięśnie grzbietu, klatki piersiowej, prostowników oraz mięsnie brzucha - te dwa ostatnie osłaniają odcinek lędźwiowy.Proponuję abyś rozpoczął ćwiczenia rozwijające tę grupę mięśni, lecza by się do tego zabrać lepiej abyś przerwał treningi na 4 dni, dał mięśniom się zregenerować, a w tym okresie wykonując ćwiczenia ukierunkowane na odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Na siłownie też możesz chodzić ale nie wykonuj bądź wykonuj z mąłym ciężarem, kontrolując ciężar, odpowiednio technicznie takie ćwiczenia jak: wyciskanie hantlami, Unoszenie sztangi/hantli do brody, wyciskanie na ławce (nie podnoś biodra, całą dupa ma przywierać do ławki), całkowicie odpuść sobie martwy ciąg oraz robienie mięsni ud (przy robieniu ud działają prostowniki). Resztę ćwiczeń wykonuj najlepiej w pozycji stojącej aby ciężar spoczywał również na nogach, a nie tylko na kręgosłupie gdzie ma to miejsce w ćwiczeniach siedzących. Zadbaj o to aby każde ćwiczenie było wykonywane prawidłowo technicznie, i aby kręgosłup w każdym ćwiczeniu miał naturalną krzywiznę, nie prowadź do tzw. kocich grzbietów, często widać je pu kulturystó wykonujących ćwiczenia na wyciągu, wygląda to tak że odcinek górny kręgosłupa (a dokładniej szyjny) wyginamy w taki sposób że przypomina to grzbiet rozdrażnionego kota.
Więc odpuść sobie robienie mięśni ud oraz prostowników na te 4 dni aby się zregenerowały, odpuśc kilka ćwiczeń które wymieniłem powyżej, zadbaj o prawidłową technikę, dobrą posturę przy ćwiceniach, wykonuj ćwiczenia wyłącznie na stojąco. A w okresie tych 4 wolnych dni wykonuj ćwiczenia ukierunkowane na kręgosłup.
I takie moje pytanie: Trenujesz prostowniki i mięśnie brzucha?
Polecam jazdę na rowerze oraz pływanie, przerwij bieganie na kilak dni.

A tu masz ćwiczenia korekcyjne kręgosłupa:
Pozycja wyjsciowa : lezenie na plecach, nogi zgiete w stawach biodrowych i kolanowych
1.rece wzdluz tulowia : naprzemienne dociaganie kolana do czola
2.rece splecione na karku : naprzemienne dociaganie lokciem do kolana( lewy lokiec- prawe kolano ;prawy lokiec –lewe kolano)
3.rece splecione na karku : jednoczesne laczenie dwoch kolan i lokci
4.rece wzdluz tulowia : unoszenie bioder do gory (napinamy posladki, sciagamy lopatki)
5.rece wzdluz tulowia : biodra unosimy do gory I zataczamy kola biodrami w lewo I prawo
6.rece wzdluz tulowia : naprzemienne skrety glowy w lewo, kolana w prawo
7.rece wzdluz tulowia: przyciagamy brode do mostka
8.rece wzdluz tulowia: przycoiagamy kolana do klatki piersiowej

pozycja wyjsciowa: lezenie na boku ( dolna reka pod glowa gorna do przodu)
1.unoszenie gornej nogi ( proste kolano) do gory
2.dociaganie gornego kolana do klatki piersiowej
3.dociaganie obu kolan do klatni kiersiowej
4.odchylenie obu kolan do tylu (stopy razem)
+ to samo na drugim boku {SMILIES_PATH}/icon_e_wink.gif

pozycja wysciowa: lezenie na brzuchu
1.rece splecione pod broda: naprzemienne unoszenie nogi w gore (kolano proste)
2.rece w przod: jednoczesne unoszenie w gore lewej reki i prawej nogi (potem na odwrot)
3.rece w przod: naprzemienne unoszenie w gore rak (lokiec prosty)
4.rece splecione na posladkach : unoszenie tulowia w gore (lokcie w tyl , glowa patrzy prosto)
5.rece splecione na posladkach : unoszenie rak w gore (lokcie proste)
6.rece splecione na karku: unoszenie tulowia w gore (lokcie w tyl, glowa patrzy prosto)

pozycja wyjsciowa: klek podparty
1.naprzemienne dociaganie kolana do czola
2.naprzemienne dociaganie kolana do klatki piersiowej i wyrzut prostej nogi w tyl (glowa patrzy do gory)
3.sklony klatki piersiowej do podlogi (dlonie do srodka)
4.krazenie bioder- dotykamy posladkami piet (w obie strony)
5.naprzemienne unoszenie rak w przod (glowa patrzy za reka)
6.naprzemienne jednoczesne unoszenie w gore lewej reki I prawej nogi (potem na odwrot)
7.wyginanie glowy w dol, kregoslupa w gore (tzw: koci grzbiet) – barki I glowa stoja w miescu
8.said na pietach, glowa do podlogi –rozciagamy kregoslup

wszystkie cwiczenie wykonujemy w seriach po 10 do 30tu razy
  • 0
Paweł W.

ovies
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa

Witam wszystkich' date=' jestem nowy i trenuje od niedawna (około 4-5 miesięcy) i mam mały problem niestety boli mnie kręgosłup po treningu i chciałem zapytać czy to może być od tego że np. krzywo stoje przy wykonywaniu ćwiczeń? Ból występuje nad biodrami (chyba jest to lędźwiowy odcinek kręgosłupa). [img']{SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif[/img] {SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif {SMILIES_PATH}/icon_e_sad.gif


Zwróć uwagę na parę ważnych aspektów mianowicie twój organizm jest jednym wielki, czujnikiem informującym cię o czym złym lub nieodpowiednim! Jeżeli taki ból występuje u ciebie musisz natychmiast odnaleźć jego przyczynę i ją wyeliminować.
Zacznijmy od początku :
1) kręgosłup - sprawdź jak u ciebie wygląda jak jest nierówny to może być to przyczyną twoich bólów
2) zła technika - jeżeli nie masz doświadczonego kolegi i nie chodzisz na profesjonalną siłownię to wykup karnet bądź wejściówkę i spytaj instruktora o radę, ocenę twojej techniki
  • 0

Mr.chudy135

    Przechuj nindża

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3438 postów
  • Pomógł: 0
11
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie-Zdrój
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
ovies: Chodze do bardzo dobrej siłowni (najlepsza w mieście) a co do tego bólu to już nam przyczyne a mianowicie :
1. kręgosłup jest troszke skrzywiony i staram się go naprostować.
2. technika właśnie była troche nie prawidłowa (krzywa postawa, złe ustawienie) oraz nie prawidłowa rozgrzewka.

Wyrzej opisane sytuacje zostały skorygowane i już wszystko okej.
  • 0
Dołączona grafika

ovies
  • Użytkownik
  • Pip
  • 15 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa

ovies: Chodze do bardzo dobrej siłowni (najlepsza w mieście) a co do tego bólu to już nam przyczyne a mianowicie :
1. kręgosłup jest troszke skrzywiony i staram się go naprostować.
2. technika właśnie była troche nie prawidłowa (krzywa postawa, złe ustawienie) oraz nie prawidłowa rozgrzewka.

Wyrzej opisane sytuacje zostały skorygowane i już wszystko okej.


no to git!
Ale z kręgosłupem nie ma żartów.
Jeżeli rzeczywiście jest skrzywiony (fajnie jak byś podał stopnie) to polecam częste zwisy na drążku a jeżeli cię to nie interesuje to ściągnij sobie ćwiczenia korekcyjne, które możesz wykonywać w domu. Mi prostowanie tej części kręgosłupa zajęło jakieś 3 lata ale efekty są naprawdę dobre więc polecam i życze dużo cierpliwości a na pewno się opłaci.
  • 0

PW.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 666 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
Dobre są zwisy na drążku z wymachiwaniem kolan na boki {SMILIES_PATH}/icon_e_smile.gif
Oraz nożyce, rowerek na ziemi
  • 0
Paweł W.

Mr.chudy135

    Przechuj nindża

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3438 postów
  • Pomógł: 0
11
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie-Zdrój
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
I takie zwisanie pomoże {SMILIES_PATH}/icon_eek.gif ?? A co do ćwiczeń to ktoś już podał w którymś topicu jakie można wykonywac {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif ale dzięki za poświęcenie chwili czasu {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif {SMILIES_PATH}/icon_lol.gif
  • 0
Dołączona grafika

PW.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 666 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
Zwisanie ze skrętami {SMILIES_PATH}/icon_e_smile.gif Takie zwykłe zwisy też nie zaszkodzą
  • 0
Paweł W.

Mr.chudy135

    Przechuj nindża

  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3438 postów
  • Pomógł: 0
11
Neutralna
  • Lokalizacja:Jastrzębie-Zdrój
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
Mam jeszcze jedno pytanie co do tego mojego kręgosłupa bo ból zaczął występować w okolicach mniejwięcej łopatek czy macie jakieś rady jak się tego bólu pozbyć. I jeszcze jedno pytanie czy ćwiczenie z pasem da jakiś efekt tak aby bóle kręgosłupa ustąpiły.
  • 0
Dołączona grafika

PW.
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 666 postów
  • Pomógł: 0
3
Neutralna
  • Lokalizacja:Kielce

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
Pas ttylko zmniejsza obciążenie dolnego odcinka kręgosłupa. Jeśli boli Cie górny zwróć uwagę na swoją postawię właśnie gdy to czytasz {SMILIES_PATH}/icon_e_biggrin.gif jak sięporuszasy kręgosłup był w prawidłowej pozycji.
Proszę: [link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Kręgosłup lubi skłony, wykręty, pływanie, jazde na rowerze i chodzenie, najgorsze dla niego to siedzieć
  • 0
Paweł W.

billyb
  • Użytkownik
  • Pip
  • 11 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Ból kręgosłupa
a w takim przypadku polecam odwiedzić dobre centrum rehabilitacji, ja sprawdziłem jedno w gdansku, właściciel nazywa się "Zaglaniczny" i jestem bardzo zadowolony z tego wyboru
  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

8 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024