Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy jest sens ćwiczyć?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

początkujący2010
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy jest sens ćwiczyć?
Witam,

Jestem początkujący i mam zamiar poprawić budowę swojego ciała i zacząć ćwiczyć. Zacznę od tego, że mam 25 lat. Spędziłem wiele godzin i dni na temat rad i wskazówek dotyczących kulturystyki itp. Dowiedziałem się, że bez odpowiedniej diety i odpowiednich wyrzeczeń efekty ćwiczeń będą niezadowalające lub ich całkowity brak, co nie zdziwiło mnie szczególnie.
Tak więc w związku z tematem mojego posta chciałem się zapytać czy jest sens ćwiczyć jeśli mam zamiar nie zmienić niektórych moich niekorzystnych przyzwyczajeń. Przypomnę tylko, że mam zamiar polepszyć swoją sylwetkę od pasa w górę.
jestem osobą, która jeśli jje to całe życie wszystko idzie w d..., lub uda i nogi. Budowa nieco "gruszkowa", ale niestety genów się nie wybiera. Moja waga to 95 kg, wzrost 185 cm. Dlatego napiszę Wam czego nie mam zamiaru zmieniać, a co mam zamiar uczynić i proszę o poradę, czy jest sens ćwiczyć, by nie okazało się, że zmęczony po pracy resztkami sił macham wiele miesięcy ciężarami jak głupi osioł bez efektów.
Czego na pewno nie zmienię w najbliższym czasie:
1) piję piwo w piątki i soboty, czasem raz w tygodniu. Wypijam około 10 piw tygodniowo
2) Palę. Co prawda nie dużo, ale jednak. 5 razy w tygodniu około 5 papierosów, 2 razy w tygodniu
około 12-15 sztuk(przy piwie więcej)
3) Zamierzam jeść więcej pokarmów opisanych w dietach by wyposażyć się w niezbędne min: węglowodane czy białka,
ale nie będę ściśle co do grama tego wyliczał, po prostu będę jadł więcej tych produktów opisanych w dietach.
4) oprócz tego będę starał się przestrzegać różnych rad z różnych stron, min. będę pamiętał o regeneracji,
odpowiedniej liczbie ćwiczen w tygodniu na odpowiednie partie ciała, liczbie powtórzeń, czy też serii itp itd.

W związku z tym, tak jak pisałem wcześniej. Chciałem prosić bardziej doświadczonych o pomoc, czy jest ćwiczyć,
biorąc po uwagę 4 powyższe punkty. I czy ewentualnie odpowiednie suplementy są tu naprawdę bardzo ważne, czy
można się bez nich obejść. Bo nie ukrywam, że ostatnio mam sporo wydatków finansowych, w związku z tym, niewiele
pieniędzy, a suplementy nie kosztują 2 zł... Również chciałbym wiedzieć czy w moim przypadku będzie lepsza przykładowa na forum dieta na masę, czy jakaś inna? Chciałbym Was prosić NIE o poradę w stylu nie pal lub mniej pij, bo mam świadomość swoich własnych wad, które mam zamiar w przyszłości ograniczyć lub usunąć. Chciałbym tylko wiedzieć, czy jest sens ćwiczyć i czy osiągne JAKIEKOLWIEK efekty po np, pół roku, jeśli będę żył jak dotychczas.

Pozdrawiam
  • 0

VanEyden

VanEyden

    Kto łykał - będzie kuł , kto nie łykał - to łyknie

  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Pomógł: 0
  • Lokalizacja:Polska
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:OFF
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :ok.37
  • Klatka piersiowa [cm]:-
  • Pas [cm]:-
  • Udo [cm]:-
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:ok.90
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Jaranie i browar ci napewno nie pomogą , nie osiagniesz tego co mógłyś osiągnać bez nich , ja osobiscie juz nie jaram a picie ograniczam do max 2-3 piw i to przy sobocie tylko . Znam osoby które palą mało , pija też browar . Coś tam osiągaja na tej siłowni . Ale napewno nie tyle co osoby nie palące i nie pijące ( badz pijące w minimalnych w małych ilościach ) . Wg mnie jeśli masz zapał do ćwiczenia i naprawde chciałbyś coś osiągnać to fajki i browar ci w ogromnym stopniu w tym nie przeszkodza , ale również nie pomogą .
Na przyszłość , jeśli chciałbyś przestać palić , polecam Ci Tabex , środek sprawdzony przez moich znajomych , również przezemnie , możesz znaleść równiez wiele pozytywów o nim w internecie , te tabletki mnie zaszokowały :!: Palilem 5 lat 1 paczke dziennie , w ciągu tygodnia odzwyczaiłem sie od palenia , po miesiacu kuracji nie czułem głodu nikotynowego wogole , apetyt sie poprawił , kondycja na + , ogólnie wszystko na + :)

Narazie może odpuść suplementacje , zobaczysz jaki zapał bedziesz miał po np. miesiącu . Jeśli złapiesz konkretny zapał do ćwiczenia wtedy możesz zainwetować , bo szkoda wywalić kase na suplementy a po 1-2 miesiącach przestać ćwiczyć , jak narazie tą kase zainwestuj w jedzonko :!:

Poczekaj również na wypowiedz innych , pozdrówki :P
Pomogłem Daj plus

http://www.youtube.com/watch?v=dRZ5pvJmf-w

Arkito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Pomógł: 0
14
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Moja Mariczka :*
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :41
  • Klatka piersiowa [cm]:110
  • Pas [cm]:99
  • Waga [kg]:94

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?

Przypomnę tylko, że mam zamiar polepszyć swoją sylwetkę od pasa w górę.

A więc zacznijmy od tego :!: Masz tak zajebiście umięśnione i wymodelowane nogi? Czytałem gdzieś temat dlaczego ćwiczyć nogi ale nie mogę aktualnie znaleźć więc ci nie przytoczę. Wiem jednak że ćwiczenie nóg wpływa na bardzo dużo :!: Poszukaj w googlach będzie napewno mi coś nie chcą google chodzić nie wiem czemu wszystko inne się wczytuje :) Ale pomijając moje problemy ĆWICZ NOGi!!! :P To tak na wstępie B)

Dobra przejdźmy do rzeczy B)

1. Pijesz B)
2. Palisz B)

Szczerze? Twoje życie

Dalej B)

Owszem osiągniesz ale tak jak kolega wyżej napisał nie tak dużo jak ci którzy prowadzą zdrowy tryb życia B)

Zacznę od suplementów - Nie wydawaj kasy na początek nie warto B) Chyba że białko ale jak nie masz aktualnie kasy to nie B) Lepiej kupić sobie wołowinkę czy tam pierś z kurczaczka

Jedzenie - Kup sobie wołowinkę , jakiś twaróg, płatki owsiane, piersi z kurczaczka, ryżyk B) I łącz to ze swoimi potrawami skoro takie są twoje przyzwyczajenia B) Tylko nie za dużo tłuszczu B)

Nom narazie styknie :!:

Pzdr Arkito B)
  • 0

Pomogłem? Daj Plusika będę wdzięczny :) >


Kanabis
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Staż [miesiące]:4
  • Wzrost [cm]:183
  • Biceps [cm] :za mało ;p
  • Klatka piersiowa [cm]:100
  • Wyciskanie [kg]:75
  • Waga [kg]:61

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
zgodzę się z kolegami wyżej i chciał bym dodać jeszcze 1 piszesz ze nie masz za bardzo kasy na odżywki powiem ci tak.
10 piw i ta 1 paczka fajek tygodniowo to około 40zł co daje nam miesięcznie 160 zł i jeśli pakowanie ci się spodoba naprawdę postanowisz się wziąść za siebie dołożysz te 40 zeta miesięcznie i za 200 stówki będziesz miał w czym wybierać w odżywkach :ice:


pozdrawiam KaNaBiS :no :no :ice: :wub:
  • 0

VanEyden

VanEyden

    Kto łykał - będzie kuł , kto nie łykał - to łyknie

  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Pomógł: 0
  • Lokalizacja:Polska
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:OFF
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :ok.37
  • Klatka piersiowa [cm]:-
  • Pas [cm]:-
  • Udo [cm]:-
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:ok.90
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?

zgodzę się z kolegami wyżej i chciał bym dodać jeszcze 1 piszesz ze nie masz za bardzo kasy na odżywki powiem ci tak.
10 piw i ta 1 paczka fajek tygodniowo to około 40zł co daje nam miesięcznie 160 zł i jeśli pakowanie ci się spodoba naprawdę postanowisz się wziąść za siebie dołożysz te 40 zeta miesięcznie i za 200 stówki będziesz miał w czym wybierać w odżywkach :wub:



dokladnie , ja jarałem 1 paczke dziennie , co w miesiacu daje okolo 300zł . czyli zamiast 300zł przejerac moge je zainwetować w siebie i mieć coś z tego , a nie puścić je z dymem :ice:
Pomogłem Daj plus

http://www.youtube.com/watch?v=dRZ5pvJmf-w

początkujący2010
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Dziękuję wszystkim za wskazówki.

Tak jak pisałem, mam świadomość własnych błędów, czyli tego, że np palę. Przez najbliższy rok pewnie nie
uda mi się rzucić, bo mam mnóstwo różnych problemów ostatnio, więc nie chcę rzucać sobie dodatkowych kłód pod nogi.
Wiązałoby się to z dodatkowym stresem i frustracją. Myślę, że jak przejdę ten delikatnie mówiąc "nie najlepszy" etap
w moim życiu to nie będę potrzebował specjalnych tabletek by rzucić fajki, ponieważ mam silną wolę i nie palę dużo. Ale nawet gdyby był problem to wykorzystam porady, np te które napisał mi VanEyden.

Stąd właśnie wziął się pomysł na napisanie postu. Bo nie wiem czy mam poczekać ten rok, czy już mogę ćwiczyć,
ale z tego co widzę po Waszych odpowiedziach to jeśli będę miał zapał mogę już pomału zaczynać.

Arkito - Tak się składa, że mam umięśnione nogi i to nawet bardzo :wub: Może niekoniecznie super wymodelowane i zgrabne, ale jednak :ice: Granie od małego w piłkę nożną jednak coś dało, chociaż nogi zawsze miałem silne. Mi jednak nie chodzi o wygląd nóg. Tu nie mam zastrzeżeń. Widzisz mi nie chodzi o to, że mam 14 lat i chcę zostać drugim pudzianem. Nie chcę być idealny, ja po prostu chcę mieć szersze ramiona niż d... bo z moją budową to tak jak napisałem jest nieco "gruszkowata". Właśnie po to chcę ćwiczyć, by wyrównać te braki.
Zastanawiam się tylko jak mam to osiągnąć skoro wszystko co jem idzie "w dół" a bicepsy, klata itd to wszystko mam takie chude. Gdybym tylko miał na tych rękach jakiś "tłuszczyk". Wtedy mógłbym zamienić je w mięśnie, a tak... No nic, może jakaś dieta mi pomoże. Przestanę jeść np mój ukochany biały chlebek, zacznę jeść ciemny itd. Mimo wszystko boję się, że wszystko pójdzie jak zawsze "w dół" a nie "w górę". A wtedy "z czego ja mam robić te mięśnie? Palenie i picie nie pomaga, wiem ale o tym już "mówiliśmy". Ciekawe czy jest na to jakiś złoty środek. Ciekaw jestem też jaki suplement mi w przyszłości ewentualnie może pomóc, biorąc pod uwagę moją budowę ciała. Może najbajbardziej popularna kreatyna? Jeszcze raz dziękuję wszystkim za bezinteresowną pomoc.

Pozdrawiam
  • 0

Arkito
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 176 postów
  • Pomógł: 0
14
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Moja Mariczka :*
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :41
  • Klatka piersiowa [cm]:110
  • Pas [cm]:99
  • Waga [kg]:94

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Powiem tak, otóż za kreatynę radziłbym ci się na początku nie zabierać, poćwicz tak z ok pół roku i dopiero wtedy jeśli będziesz chciał.
Jeśli chodzi o dietę to powinieneś zastosować dietę typowo masową skoro nie masz czego przerabiać na mięśnie. Jedz dużo białka ok 2,5g na kg masy ciała. Jeśli nie dasz rady dostarczyć tyle białka posiłkami to kup sobie jakieś tanie białko polecam Ostrowia WPC 80% , sam też nie mam dużo kasy i je polecam :wub:

Apropo tego stresu związanego z paleniem :ice:
Otóż udowodniono iż palacz jest osobą bardziej zestresowaną niż osoba niepaląca, palenie tak naprawdę podwyższa nam poziom stresu. Dlatego bardzo nie lubię gdy ktoś mówi, że palę bo mnie to odstresowywuje :ice:
Sam też kiedyś paliłem dlatego wiem jakie to trudne ale naprawdę uwierz warto :no

Pozdrawiam Arkito :no
  • 0

Pomogłem? Daj Plusika będę wdzięczny :) >


VanEyden

VanEyden

    Kto łykał - będzie kuł , kto nie łykał - to łyknie

  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Pomógł: 0
  • Lokalizacja:Polska
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:OFF
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :ok.37
  • Klatka piersiowa [cm]:-
  • Pas [cm]:-
  • Udo [cm]:-
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:ok.90
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Co do fajek to powiem tak : jak ja rzucałem , to wiadomo , że jak mnie coś wkur** to mi sie palić chciało , ale tabletke miałem zawsze przy sobie , wystarczyło ja łyknąc , po 10 min odczuwałem ulge jakbym zapalił normalnego fajka . Tak samo sprawa wyglądała przy piwie , wiadomo , że piwo lubi dym :wub: Ale łykałem tabletke i po problemie .
Pomogłem Daj plus

http://www.youtube.com/watch?v=dRZ5pvJmf-w

początkujący2010
  • Użytkownik
  • 7 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Arkito - dzięki za pomoc na temat białka. Ale odnośnie stresu to ja nigdzie wcześniej nie napisałem, że "palę bo mnie to odstresowywuje". Ba, tak nawet nie jest i nigdy z tego powodu nie paliłem. Tak tłumaczą się przeważnie młode gnojki, które szpanują, że mają mnóstwo stresu w wieku 16 lat :wub: . Chodzi mi o to, że jak już rzucę, to zacznę być przez powiedzmy miesiąc lub dłużej podminowany i zestresowany z byle powodu. Tak się domyślam, chociażby po obserwacji innych, np kolegów, którzy ze skutkiem lub bez rzucali. A to mi jest najmniej potrzebne w mojej obecnej kryzysowej sytuacji życiowej. Co innego za co najmniej pół roku. Wtedy z wielką chęcią przemyślę na poważnie temat :ice:

VanEyden - Tak jak pisałem wcześniej jak znajdę za jakiś czas odpowiedni moment to wydaję mi się, że nie będę miał z tym dużego problemu (tzn, że już nie wrócę do palenia, nawet jeśli będę chodził przez to lekko wkur... :ice: ) Gorzej może być jak to piszesz przy...piwie. Ale skoro te tabletki są tak dobre jak piszesz. Chyba, że tak Ci się wydawało psychologicznie, że pomagają a tak naprawdę masz silną wolę :no Zobaczymy jak to będzie, w każdym razie dzięki za odpowiedź.

Pozdrawiam
  • 0

TRON
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
12
Neutralna
  • Lokalizacja:WWA
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:ciekawe rzeczy
  • Wzrost [cm]:178
  • Biceps [cm] :in progress...
  • Klatka piersiowa [cm]:in progress...
  • Pas [cm]:in progress...
  • Udo [cm]:in progress...
  • Przysiad [kg]:...
  • Wyciskanie [kg]:...
  • Martwy ciąg [kg]:...
  • Waga [kg]:in progress...

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Apropo palenia. Obczaj sobie w necie metodę Alana Cara. Bez problemu ściągniesz książkę. Paliłem 10 lat 2 paczki czerwonych dziennie i z dnia na dzień olałem to świństwo (przeczytałem połowę ksiązki i do dziś nawet nie dokończyłem), bez żadnych ekscesów i użalania się nad sobą.
  • 0


...taught never to retreat...

...never to surrender...



Dołączona grafika

http://www.youtube.com/watch?v=DB-3-TVjrxU&feature=player_embedded


VanEyden

VanEyden

    Kto łykał - będzie kuł , kto nie łykał - to łyknie

  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Pomógł: 0
  • Lokalizacja:Polska
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:OFF
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :ok.37
  • Klatka piersiowa [cm]:-
  • Pas [cm]:-
  • Udo [cm]:-
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:ok.90
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Tee archeolog , za odkopywanie takich tematów to powinny byc warny ..
Pomogłem Daj plus

http://www.youtube.com/watch?v=dRZ5pvJmf-w

TRON
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 165 postów
  • Pomógł: 0
12
Neutralna
  • Lokalizacja:WWA
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:ciekawe rzeczy
  • Wzrost [cm]:178
  • Biceps [cm] :in progress...
  • Klatka piersiowa [cm]:in progress...
  • Pas [cm]:in progress...
  • Udo [cm]:in progress...
  • Przysiad [kg]:...
  • Wyciskanie [kg]:...
  • Martwy ciąg [kg]:...
  • Waga [kg]:in progress...

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
? miesiąc to już za stary temat, żeby coś napisać ? sory, że się udzieliłem...
  • 0


...taught never to retreat...

...never to surrender...



Dołączona grafika

http://www.youtube.com/watch?v=DB-3-TVjrxU&feature=player_embedded


VanEyden

VanEyden

    Kto łykał - będzie kuł , kto nie łykał - to łyknie

  • Zabanowany(a)
  • PipPipPipPip
  • 1319 postów
  • Pomógł: 0
  • Lokalizacja:Polska
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:OFF
  • Staż [miesiące]:Rośnie
  • Wzrost [cm]:180
  • Biceps [cm] :ok.37
  • Klatka piersiowa [cm]:-
  • Pas [cm]:-
  • Udo [cm]:-
  • Przysiad [kg]:-
  • Wyciskanie [kg]:ok.90
  • Martwy ciąg [kg]:-
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
Wydaje mi sie że w miesiąc to juz on cos tam zrobił względem tematu . Wiec takie pisanie nie ma sensu , udzielaj sie w nowych tematach :)
Pomogłem Daj plus

http://www.youtube.com/watch?v=dRZ5pvJmf-w

Fitness4you
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 398 postów
  • Pomógł: 0
7
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?
A moim zdaniem miesiąc to tak naprawdę nic,jeżeli chodzi o walkę z nałogiem palenia papierosów lub cwiczenia. Pamietaj że podstawa jest silna wola i motywacja,to ona wszystko nakręca i sprawia że masz siłe aby coś ze soba zrobic. daj znac jak efekty. Pozdrawiam.
  • 0

pear
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Wzrost [cm]:172
  • Biceps [cm] :38,5
  • Klatka piersiowa [cm]:101
  • Pas [cm]:92
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?

ja zaczynam swoja przygode z kultyrystyka

mam 170cm wzrostu i 92kg - to stanowczo za duzo

od 1,5 miesiaca chodze na silke codziennie

teraz zrobilem sobie przerwe (juz kilka dni), poniewaz jestem przeziebiony

nie zakladam nowego tematu, poniewaz moj problem jest podobny do zalozyciela tego tematu

nie pale (cale zycie), pije tylko piwko i to przy sobocie, jedno gora dwa

po miesiacu silowni, roznych cwiczeniach i bierzni moja waga jest juz 90kg

 

obecnie na silce pije extreme 3r

po miesiacu zauwazylem przyrost sily

nie robie serii, jak wykonuje cwiczenie to jade do oporu

 

narazie nie mam diety, przeszedlem tylko na nabial czarny

 

moze polecicie jakies cwiczenia, lub diete


  • 0

Maravia
  • Ekspert
  • PipPipPipPip
  • 2603 postów
  • Pomógł: 3
98
Dobra
  • Płeć:Kobieta
  • Wzrost [cm]:168
  • Waga [kg]:53

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?

Dlaczego odgrzebujesz tematy sprzed paru lat? Chęc nabicia postów sie kłania?!


  • 0

pear
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 231 postów
  • Pomógł: 0
2
Neutralna
  • Płeć:Mężczyzna
  • Wzrost [cm]:172
  • Biceps [cm] :38,5
  • Klatka piersiowa [cm]:101
  • Pas [cm]:92
  • Waga [kg]:80

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy jest sens ćwiczyć?

znalazlem ten temat na forum, to po co mam zakladac nastepny :)


  • 0



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024