Skocz do zawartości


Zdjęcie

Domowa siłownia, jaki sprzęt- kręgosłup


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

tomasi
  • Użytkownik
  • 1 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Domowa siłownia, jaki sprzęt- kręgosłup

Hej, 

jaki sprzęt polecacie dla osób z problemami z kręgosłupem?

Atlas czy też standardowo wolne ciężary plus ławeczka?

 

Sprzęt nie będzie używany bardzo intensywnie, kilka razy w tygodniu przez dwie osoby, by pozostać w dobrej kondycji.

 

Z góry dzięki za tipy.

 

 


  • 0

faluś
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 2260 postów
  • Pomógł: 138
362
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Domowa siłownia, jaki sprzęt- kręgosłup

Jaki masz problem?

Ogólnie lepsze wolne ciężary.


  • 0

RychuP
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 1075 postów
  • Pomógł: 81
307
Wyśmienita
  • Płeć:Mężczyzna

Napisano Ponad rok temu

Re: Domowa siłownia, jaki sprzęt- kręgosłup

Aby bezpiecznie ćwiczyć zalecałbym zrobić RTG kręgosłupa w tym miejscu w którym boli, czyli jeśli np. boli kręgosłup piersiowo - lędźwiowy, to zrobić RTG kręgosłupa piersiowo - lędźwiowego.

Po zrobieniu RTG skonsultować wynik z dobrym ortopedą oraz dobrym fizjoterapeutą - zwłaszcza ten drugi może pomóc patrząc na wynik RTG w kwestii tego jakie ćwiczenia możesz robić, a jakie nie.

Ani ja ani raczej nikt tutaj na forum nie jest ortopedą ani fizjoterapeutą.

Najlepiej byłoby zaopatrzeć się w ławeczkę z regulowanym oparciem, tzn. tak aby można było wyciskać na tej ławeczce leżąc płasko, a po odpowiednim ustawieniu wyciskać z oparciem np. pod kątem od 20 do 45 stopni (tzw. skos dodatni).

Ciężary jakie powinieneś mieć to od 1 do 55 kg z przeskokiem co 2 kg lub od 2,5 do 55 kg z przeszkokiem co 2,5 kg.

Oczywiście mówię tutaj o sztangielkach żeliwnych stałych.

Dodatkowo dobrym wyposażeniem, które się przyda będzie drążek przykręcany śrubami do ściany nośnej, albo przykręcany do sufitu - najlepiej taki o udźwigu statycznym do 350 kg.

Przydałby się też jakiś gryf łamany (sztanga łamana) - nie musi być to gryf olimpijski, wystarczy taki 8 - 10 kg.

Dobrym pomysłem jest też zakup ekspandera metalowego - są to metalowe lub gumowe sprężyny z dwoma uchwytami służące do ćwiczeń siłowych z ich użyciem, które kosztują nie więcej niż 40 zł, a można z nimi wykonywać wiele ćwiczeń, np. na biceps, na triceps, na barki - masz możliwość podpięcia od 1 do 5 sprężyn.

No i oczywiście jakieś urządzenie cardio do domowej siłowni, np. skakanka lub ergometr wioślarski lub dobry rower spinningowy.

 

Ja bym jednak przeliczył sobie co Ci się bardziej opłaci - czy kupowanie sprzętu i robienie treningu w domu, CZY uczęszczanie do siłowni / klubu fitness.

Ceny karnetów OPEN do siłowni / klubu fitness w moim mieście wahają się od 70-75 zł za miesiąc do ok. 150 zł za miesiąc.

Jak widać różnica spora, a tkwi ona głównie w tym, że w klubie fitness gdzie płaci się 120 - 150 zł za miesiąc masz mnóstwo urządzeń cardio oraz maszyn do ćwiczeń izolowanych.

Osobiście wolę jednak ćwiczyć na siłowni, czyli w miejscu gdzie jest sporo wolnego obciążenia, bo większość maszyn została wymyślona po to aby ludzie na te same efekty, które uzyskają przy użyciu sztangi i zestawu hantli pracowali 2 - 3 razy dłużej, co jest równoznaczne z większą ilością kupionych karnetów i większymi zyskami klubu fitness.


Użytkownik RychuP edytował ten post Ponad rok temu

  • 1
Jeśli Ci pomogłem swoją wypowiedzią (postem), to kliknij "strzałkę w górę na zielonym tle" przy mojej wypowiedzi, która okazała się pomocna.
Jeśli nie pomogłem bezpośrednio Tobie, ale uważasz, że moja wypowiedź może być pomocna dla innych użytkowników, to możesz postąpić podobnie.



Podobne tematy Zwiń

  Temat Forum Autor Podsumowanie Ostatni post

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024