Skocz do zawartości


Zdjęcie

2 odpowiedzi w tym temacie

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Wprowadzenie do Street Workout (powstanie, idea, przesłanki)
1. Czemu "Street Workout"
 
Na samym początku warto przeanalizować określenie "street workout". Bardzo często jest ono odbierane dosłownie,  czyli trening na ulicy a nawet przyjęło się określenie z którym nie zgadzamy się, mianowicie trening na latarni. Warto zaznaczyć że ten sport nie jest nowy. W naszym rejonie tymi metodami trenowali nasi dziadkowie. Wcześniej była używana nazwa Kalistenika lub gimnastyka na ulicy. O tym nawet Świadczą główne założenia jordanowskie, mowa o Henryku Jordanie który budował swoje ogrody po to aby młodzież mogła rozwijać się fizycznie na świeżym powietrzu z ciężarem własnego ciała. Jednak jak to często bywa przyszła nazwa "street workout" ze wschodu. Owszem na pierwszym filmiku który pojawił się w sieci pod tą nazwą grupa chłopaków wykonywała ćwiczenia korzystają z urbanizacji miejskiej ale wynikało to z tego powodu iż nie było specjalnie wyposażonych placów do treningów. Mowa tu o drążkach połączonych w różnych konfiguracjach co daje spory wachlarz Ćwiczeń które jesteśmy w stanie wykonywać na takich konstrukcjach. Podobne konstrukcje oraz metody treningowe można spotkać w jednostkach wojskowych. Jak już wspomniałem w tym sporcie trenujemy z ciężarem własnego ciała. Przez ogólną dostępność tego sportu pojawiła się nowa idea - prowadzenie zdrowego trybu życia. Ale o tym w dalszym pod punkcie.
 
2. Najważniejsza przesłanka Street Workout

Oczywiście ten sport ktoś traktuje jako idealne rozwiązanie na rozwijanie swojego ciała pod kątem fizycznym. Ja z kolei zacząłem trenować w czasach, i na szczęście dalej rozpowszechniam to nastawienie, kiedy główną ideą tego sportu było promowanie zdrowego trybu życia wśród młodzieży. Ponieważ z doświadczenia wiemy, Że młode osoby wzorują się na starszych. Działania skupiały się na tym aby pokazać alternatywę siedzenia na ławkach przed blokami. Oczywiście pokazując to na własnym przykładzie, mianowicie traktowanie sportu jako motywatora do wszechstronnego rozwijania się nie tylko pod kątem fizycznym ale też umysłowym, duchowym. Wygląd traktowana jako efekt "uboczny" na głównym miejscu było prowadzenia życia bez używek, postępy w nauce pracy oraz Patrzenie w przyszłość. Z czasem poglądy co do tego sportu nieco podzieliły się i ktoś traktował ten sport jako sposób na rozwój sylwetki, typowo rozwój sylwetki, co oczywiście nie znaczy że tym samym Nie motywował młodzież do treningów. Jak już wcześniej powiedziałem nazwa przyszła ze wschodu ponieważ tam chłopaki nie mieli wyspecjalizowanych placów więc mogli tak sobie nazwać u nas na Zachodzie takie konstrukcje były dostępne dla tego traktowanie nazwy Street Workout w naszym przypadku przeniosło się na Street Workout parki. Owszem możemy zrobić trening dosłownie na ławce,...ale dążymy do lepszego mianowicie jeszcze większego rozwoju infrastruktury sportowej.
 
 
3. Co znaczy "Baza" w Street Workout ?
 
Jak już wcześniej wspomniałem w street workout wykonujemy ćwiczenia z ciężarem własnego ciała. W tym sporcie ogromne znaczenie odgrywa tak zwana Baza: podciągania nachwytem, Pompki klasyczne dłonie na szerokości barków, pompki na poręczach tzw. dipy, wzmacnianie mięśni core oraz ćwiczenia na wzmocnienie nóg. Często osoby początkujące totalnie zapominają o podstawach i już na pierwszym treningu zabierają się za najbardziej popularna figurę - flagę. Ale niestety rzeczywistość jest brutalna. Oczywiście nic nie wychodzi a co najgorsze takie podejście grozi poważną kontuzją ! Chce zauważyć ze ten sport za cel ma uzdrowienie a nie kaleczenie ! Jeżeli już jakaś kontuzja dopada to tylko przez własna głupotę. Dla tego zawsze i wszędzie  powtarzam że najpierw skupiamy się na wzmocnieniu naszego ciała a dopiero potem wchodzimy w kwestie budowania siły, uczenia się figur. Według mnie Minimalny czas skupiania się nad bazą to 12 miesięcy oczywiście zależy wszystko od tego jakie mamy predyspozycje, ile razy trenujemy w ciągu tygodnia, jak odżywiamy się. Ciekawostka w tym sporcie jest to ze najpierw wzmacniamy ścięgna, stawy a dopiero potem buduje się mięsień.
 
Spodziewam się, że trochę przybliżyłem Wam temat Street Workout. W następnym wpisie pogadamy o tym co warto wiedzieć przed rozpoczęciem treningów SW.
 
Pozdrawiam. 

  • 1
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

kalisteniker123
  • Użytkownik
  • Pip
  • 49 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprowadzenie do Street Workout (powstanie, idea, przesłanki)

Super post, co do tej ciekawostki o wzmacnianiu sie stawów i ścięgien - ćwicze już pare miesiecy, od początku sie roluje, mobilizuje, rozciagam i faktycznie stawy są mocne, już nic nie boli tak jak wcześniej nawet przy zwykłych dipach czy podciągnięciach, ale sylwetka jak stoi tak stoi - też tak miałeś Maks?


  • 0

Maksym Riznyk
  • Moderator
  • PipPipPipPip
  • 4373 postów
  • Pomógł: 203
358
Wyśmienita
  • Lokalizacja:Kraków
  • Płeć:Mężczyzna
  • Zainteresowania:Street Workout - It's my Way !!!
  • Staż [miesiące]:96
  • Wzrost [cm]:177
  • Waga [kg]:81

Napisano Ponad rok temu

Re: Wprowadzenie do Street Workout (powstanie, idea, przesłanki)

Hej, dzięki za pozytywną ocenę wpisu. 
Też tak było, dopiero jak nabrałem się siły i mogłem wejść na trudniejsze ćwiczenia coś ruszyło. 
Też parę zim zrobiło swoje :D bo więcej jadłem. 


  • 0
Zapraszam do śledzenia kanału na YouTube
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

Zapraszam na mój fanpage
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]



Dodaj odpowiedź



  

Również z jednym lub większą ilością słów kluczowych: street, workout, traning z własną masą, kalistenika, podciągania, zdrowy tryb życia, fabryka siły

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024