Skocz do zawartości


Zdjęcie

Czy uczyć się technik na obie strony?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

budo_xrt23
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Czy uczyć się technik na obie strony?
Hej.

Jestem tu nowy, witam wszystkich :) , i od razu mam pytanie. Od kilku miesięcy trenuję judo. Trener mówi, żeby uczyć się jakiejś techniki tylko na jedną stronę (np. na lewo), nie na obie strony, uważając to za niepotrzebne. Co o tym sądzicie? Pozdrawiam.
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
sadze ze przede wszystkim sluchalbym trenera - w koncu za to mu placisz.
  • 0

budo_langus
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1155 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Sanok
  • Zainteresowania:Judo

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
To oczywisty nonsens. Na początku należy uczyć się technik na obie strony. Jest to podstawa do późniejszych kombinacji, kontrataków i wybierania strategii walki. Na macie spotkasz przeciwników lewo i prawostronnych i ćwiczenie od początku tylko jednej strony ograniczy Ci arsenał i spowoduje że nie będziesz elastyczny. Dopiero jak będziesz zaawansowanym zawodnikiem możesz mieć wybranych kilka ulubionych technik i im poświęcać więcej czasu na szlifowanie nawet tej jednej strony.
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Langus ma rację. Lepiej zmień klub/trenera.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Osobiscie bylem uczony robienia zawsze na dwie strony ... co nie znaczy ze tak samo dobrze robilem na dwie. Zetknalem sie jednak juz w judo tez z uczeniem na jedna strone i nie znaczy ze ludzie z tych sekcji byli gorsi w walce po prostu rozwijali od razu rozne techniki na ulubione strony. No ale teraz jest jeden problem jak ktos wyczuje na ktore strony co jest robione to jest przechlapane ... Osobiscie bym na poczatku uczyl na 2 strony ...

Co innego w samoobronie nie ma sensu uczyc na dwie strony bo wydluza sie czas a tam nie ma zakazu robienia np rzutu odwrotnego ktore dawno temu byly z judo usuniete dobiera sie techniki takie same na jeden atak a nie lustrzane.
  • 0

budo_bogumil
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1308 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?

...Na macie spotkasz przeciwników lewo i prawostronnych..


Ba.. niektórzy są np praworęczni a rzucają jedne rzuty lepiej na prawą stronę ...a inne lepiej na lewą.
Ponadto - w wielkim uproszczeniu - ludzie są nie tylko "reczni" ale i "nożni"

Można być np praworęcznym i lewonożnym - co nie jest w walce i w wykonywaniu technik bez znaczenia.

Każdej techniki trzeba się uczyć na dwie strony i to bez względu czy to stójka czy parter.

Ps. Grając w młodości w Hokeja mimio, iż jestem prawo ręczny używałem kija dla lewo ręcznych. Prawym kijem jakoś nie umiałem grać..
  • 0

budo_xrt23
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Dziękuję za odpowiedzi. Mnie też wydawało się, że trzeba się uczyć technik na obie strony, a dopiero na późniejszym stopniu zaawansowania można szlifować swoje popisowe techniki. Jednak trudno mi było również uwierzyć, że ktoś tak doświadczony jak mój trener - człowiek niemłody i były zawodnik- mógł się tak mylić. Zdaje się, że Martius trafnie wytłumaczył mojego trenera pisząc, że warto uczyć się technik na obie strony w kształceniu zawodniczym, natomiast w kształceniu samoobrony lepiej jest może skoncentrować się na jednej stronie (mniej treningów niż mają przyszli zawodnicy). Jest to zgodne ze zdroworozsądkową zasadą, że lepiej jest mieć mało technik, lecz dobrze opanowanych i przetrenowanych, niż całą ich paletę, ale słabiej opanowanych i mniej wytrenowanych. A moja grupa jest właśnie nastawiona raczej na samoobronę. Pozdrawiam.

PS. Bardzo jestem ciekawy, co to jest ten rzut odwrotny. Czy to jest jakiś odpowiednik suplesa?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?

PS. Bardzo jestem ciekawy, co to jest ten rzut odwrotny. Czy to jest jakiś odpowiednik suplesa?


Wyobraz sobie np O-Goshi po uchwycie lub ciosie wchodzac normalnie do srodka i ten sam ruch kiedy atak czy uchwyt jest druga reka i schodzac na zewnatrz - nie ma po nich za bardzo jak upasc dlatego sa dosc niebezpieczne.
  • 0

budo_xrt23
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Dzięki za wytłumaczenie. Rzeczywiście, taki rzut mógłby poważnie połamać przeciwnika.
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Z wlasnego doswiadczenia powiem jak sie kiedys nastawilem na zawodnika ktory bylem przekonany ze rzuca na jedna strone bo mialem z nim stycznosc juz dwa razy i dwa razy pokonalem. Bylem przekonany ze znowu go przeroluje nie wzialem pod uwage tego ze przez kilka miesiecy opanowal druga strone nawet lepiej niz swoja ulubiona. No i mnie wymiotl ze ledwo sie pozbieraleM. Dlatego nawet dla sebie samego cwicz nawet poza zajeciami cyklicznymi druga strone mozesz sprawic niespodzianke komus ;) Tak jak Bogumil pisal ktory ma naprawde duze doswiadczenei w walce judo/jujitsu przeciwnicy sa rozni ...
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Nie jest to jakies uniwersalne podejscie mozna dodac,
sa slawy np. chinskich zapasow - bardzo zblizonych do judo - ktore twierdza ze powinno sie cwiczyc na 1 strone, tak samo jak spotkalem wielokrotnego mistrza swiata w tajskim (od razu zanim Tomasz na mnie naskoczy w zachodnich federacjach:)) ktory tez uczyl na 1 strone - bylbym zdziwiony gdyby trenerzy boksu uczyli na 2?
  • 0

budo_martius
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 4483 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Piastów / Wa-wa - EUROPA od ZAWSZE
  • Zainteresowania:JJ

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Dlatego tez mnie podejscie tego trenera judo nie zdziwilo ma swoje doswiadczenia i tego sie trzyma na tym opiera trening. Osobiscie tez przeszelem na uczenie uniwersalnego zastosowania bez nastawiania sie na ktoras strone a rozwijania indywidualnych predyspozycji. Ale coraz mniej ucze do sportu.
  • 0

budo_xrt23
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Ciekawe jak to jest w zapasach - stylu wolnego i klasycznego - czy uczy się technik na jedną, czy na obie strony...
  • 0

budo_shouryu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 997 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Lublin
  • Zainteresowania:Różne

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
U nas zawsze robiło się na 2 strony. Jakoś nikt się nad tym nie zastanawiał.
  • 0

budo_shabu
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 3242 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Ja powiem więcej: kiedy trenowałem judo i bjj, robiłem zawsze na obydwie strony, a na gorszą strone jeszcze dorzucałem ze dwa dodatkowe powtórzenia. Nie chodzi tu tylko o bezpośrednią przewagę w walce. Trenowanie na obie strony daje po prostu więcej możliwości, rozwija koordynację i szybkość podejmowania decyzji, pozwala widzieć więcej otwarć w grze przeciwnika. Poza tym zawsze warto wychodzić poza swój comfort zone - przyczynia się to do szybszego ogólnego rozwoju.
  • 0

budo_xrt23
  • Użytkownik
  • 6 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Ok, ale czarny mściciel też ma rację - w boksie uczą tylko jednej strony. Teoretyzując można też stwierdzić coś przeciwnego do Twego zdania, Shabu - trenowanie na obie strony może wprowadzić dezorientację w walce - zamiast mieć przed sobą tylko jedną możliwość, ma się dwie i decyzja, na którą z tych dwóch możliwości się zdecydować, może zabrać ten kluczowy ułamek sekundy decydujący o zwycięstwie. Zdaję sobie sprawę, że mooocno teoretyzuję. :)
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
a ja czym jestem starszy tym bardziej robie na 1 :)
  • 0

budo_embe
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 311 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: Czy uczyć się technik na obie strony?
Jeśli masz konkretne doświadczenie treningowe, to w walce nie będziesz tracił żadnego czasu na decyzję, po prostu nie będziesz jej podejmował (w potocznym znaczeniu tego słowa). Wykonasz technikę jako wyuczony nawyk. Jeśli umiesz na obie strony, to wykonasz ją szybciej. Jeśli na jedną, to najpierw będziesz chciał zmienić stronę na tę, którą umiesz i to zajmie więcej czasu. Co innego w przypadku początkujących - tu zwykle będziesz się zastanawiał jaką technikę wykonasz i to zajmuje czas.
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024