Skocz do zawartości


Zdjęcie

istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
Witam.

Proszę o informacje, jeden z kolegów z działu fma twierdzi że fma miało istotny wpływ na rozwój boksu zachodniego.

Nie wydaje mi się to prawdopodobne. Raczej wygląda to na jakąś legendę tego systemu.
Ale pewny nie jestem więc chciałem się oprzeć na waszym doświadczeniu.

Możecie to potwierdzić lub zaprzeczyć ?


http://budo.net.pl/v...=81585&start=30
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
kriss zdążyłem odpowiedzieć w temacie FMA

kilka miesięcy temu kolega Cabelo popełnił artykuł, który zamieścił w knajpie- na temat historii boksu- nie ma tam nic o FMA. Z tego artykułu wynika ,że boks przede wszystkim wywodzi sie z nowożytnej szermierki europejskiej a w XVIII wieku był już dość jednolicie ukształtowany.
Takie postacie jak Jem Mace i Bob fitzimmons ( druga połowa XIX w) to już zawodowi sportowcy, którzy nie potrzebowali jakichś wynalazków.

a wcześniej powstało dzieło Daniela Mendozy "The Modern art of boxing" - 1790- znamienna data...


pomysły kolegi z forum FMA to opowieści z mchu i paproci ;-)

P.S wklejam linki do strony, na ktorej autor artykuły podał źródła:

[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]

http://budo.net.pl/v...r=asc&start=345
  • 0

budo_jon snow
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 759 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Z połączenia chromosomów

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
Ze źródeł dotyczących jednego z systemów FMA: estokada wiem, że raczej relacja była odwrotna. To boks wpłynął na modyfikację systemów FMA, przynajmniej tych, których spadkobiercy chcieli być efektywni w swoich działaniach.
  • 0

budo_kriss
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2318 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:HIC ET NUNC

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
To potwierdza też moje informacje. Kolejna sw robi sobie legendę.
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
Nie wiem czy to wazne, ale podana bibliografia (i ogolne zasady) odnosza sie do boksu angielskiego a ten pan od kijkow mowi o boksie amerykanskim. Roznica jest dosc znaczna i widoczna do dzisiaj.
  • 0

budo_mort
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 1215 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Warszawa

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
mógłbyś coś bliżej?- boks i jego historia interesuje mnie od wielu lat, ale pewnie na skutek swych ograniczeń poznawczych nie jestem w stanie dostrzec żadnych technicznych róznic między obu odmianami boksu poza tymi , które wynikają z obecnej skomercjalizowanej konwencji

Twoim zdaniem Lennox Lewis to box angielski czy amerykański?
  • 0

budo_marek13
  • Użytkownik
  • PipPipPip
  • 102 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Mrozy

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
z góry sorki za offa
kogo mam zabić by dostać się do knajpy? :)
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego

mógłbyś coś bliżej?- boks i jego historia interesuje mnie od wielu lat, ale pewnie na skutek swych ograniczeń poznawczych nie jestem w stanie dostrzec żadnych technicznych róznic między obu odmianami boksu poza tymi , które wynikają z obecnej skomercjalizowanej konwencji

Twoim zdaniem Lennox Lewis to box angielski czy amerykański?


Lenox to oczywiscie boks amerykanski.
Roznice sa najlepiej widoczne w srednich wagach aczkolwiek wymieszanie nastapilo rowniez. Poniewaz interesujesz sie tak historia boksu, podpowiem Ci iz dawne wielkie sukcesy polskich bokserow amatorskich to w 99% byl boks angielski. Roznice sa w strategii walki a co za tym idzie tez w sposobie wykorzystywania technik. Obejrzyj dawne czarno-biale filmy i przyjrzyj sie na sposob trzymania gardy i dystans.
Kazdy trener boksu w UK moze Ci godzinami o tym temacie opowiadac (moze czarny msciciel Ci o tym opowie). Ta teza o filipinach nie jest pozbawiona sensu. Od poczatkow 20wieku zmienil sie sposob poruszania na ringu i trzymania gardy, wprowadzili to amerykanie, wiec moze...
  • 0

budo_czarny msciciel
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 858 postów
  • Pomógł: 1
0
Neutralna

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego

Kazdy trener boksu w UK moze Ci godzinami o tym temacie opowiadac (moze czarny msciciel Ci o tym opowie).

Mysle ze mnie przeceniacie, ja sie zgadzam z mortem - w tym watku we wszystkim:) - mozna sobie mowic o slynnej np. szkole papy Stamma ale to dla mnie sa roznice powiedzmy takie jak w bjj ktos moze preferowac walke z gory a ktos z polgardy - ktos robi conditioning a ktos tylko sie kula- to jest ciagle ten sam styl - bylbym bardzo zdziwiony gdyby sie okazalo ze sa takei aspekty strategii, techniki ablo taktyki walki bokserskiej krore np. w USA znaja a w UK nie...a na co klada nacisk to inna sprawa.
Bardzo to np. tez fajnie widac jak sie przesledzi wplywy na judo roznych nacji i jak to zmienialo troche sport - tez tu nie jestem ekspertem, ale bardzo podobna analogia
  • 0

budo_tomasz
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2420 postów
  • Pomógł: 0
0
Neutralna
  • Lokalizacja:Pekin

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
z tego co ja wiem To Lennox Lewis to wlasnie szkola angielska i dlatego mial problemy zPPV bo dla amerykanow jego styl walki byl nudny
  • 0

budo_jersey
  • Użytkownik
  • PipPipPipPip
  • 2071 postów
  • Pomógł: 0
1
Neutralna
  • Lokalizacja:Jersey
  • Zainteresowania:Karate

Napisano Ponad rok temu

Re: istotny wpływ fma na rozwój boksu zachodniego
Masz racje :oops: obejrzalem sobie tylko dla przypomnienia walke z Klitschko :cool:
Pozostale walki to partie szachow szczegolnie z M.Tysonem
  • 0


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych

Ikona FaceBook

10 następnych tematów

Plany treningowe i dietetyczne
 

Forum: 2002 : 2003 : 2004 : 2005 : 2006 : 2007 : 2008 : 2009 : 2010 : 2011 : 2012 : 2013 : 2014 : 2015 : 2016 : 2017 : 2018 : 2019 : 2020 : 2021 : 2022 : 2023 : 2024