Czy pot ma kolor??
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
A moze nadruk na Twojej koszulce pod wplywem potu tak dziwnie "paznie"....kto wie wszystko mozeliweznaczy chemikaliami.... kiedyś był tu taki temat, że gość mówił że jego pot cuchnie amoniakiem... mysle ze mam coś podobnego.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Zapobieganie nieprzyjemnemu zapachowi
Najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia zapachu jest mycie całego ciała przynajmniej raz dziennie. Usuwa to stary pot i ogranicza rozwój bakterii. Pomocne może okazać się także stosowanie mydła dezynfekującego, zwłaszcza w okolicach występowania gruczołów apokrynowych.
Dezodoranty i antyperspiranty
Po myciu zastosuj pod pachami dezodorant, zawierający substancję hamującą wydzielanie potu (antyperspirant). Powinno to powstrzymać powstawanie zapachu przez cały dzień. Dezodorant taki można kupić w postaci aerozolu, kulki lub kremu. Wszystkie są równie skuteczne. Jednak u niektórych osób mogą wystąpić podrażnienia skóry poszczególnymi składnikami chemicznymi dezodorantów. W takiej sytuacji należy zmienić markę. Nie należy stosować dezodorantu w miejscach zranionych.
Odzież
Jeśli pot wsiąknie w tkaninę ubrania, może ona także stać się źródłem nieprzyjemnego zapachu. Ponadto, bakterie wywołujące ten zapach mogą także z czasem uszkodzić materiał. Jeśli więc pocisz się intensywnie, częste pranie odzieży, a zwłaszcza bielizny, jest rzeczą zasadniczą.
INFORMACJA
GRUCZOŁY POTOWE
Gruczoły potowe znajdują się pod skórą i wydzielają płyn (pot) przez pory na jej powierzchni .Istnieją dwa typy gruczołów potowych - ekrynowe i apokrynowe - produkujące różne rodzaje potu.
Gruczoły ekrynowe
Gruczoły ekrynowe znajdują się na całym ciele i są aktywne od urodzenia. Pot wydzielany przez nie jest przezroczysty, słonawy i zawiera różne produkty przemiany materii. Wypływa w razie potrzeby na zewnątrz skóry w celu obniżenia temperatury ciała. Gruczoły ekrynowe mogą także wytwarzać pot w reakcji na niepokój lub strach. Największa ich koncentracja występuje na czole, dłoniach i podeszwach stóp i nadmierne pocenie prawdopodobnie najpierw ujawni się w tych okolicach.
Gruczoły apokrynowe
Gruczoły apokrynowe uaktywniają się w okresie dojrzewania. Są one głównie zgrupowane pod pachami, w pachwinach i wokół sutków . Gruczoły te produkują gęsty, mleczny płyn zawierający tłuszcze i proteiny. Substancja zapachowa z tych gruczołów może odgrywać rolę przyciągającą osobniki płci przeciwnej. Jeśli jednak dłużej pozostaje na skórze, może wejść w reakcję z bakteriami i wywoływać szczególnie ostry zapach ciała (zob. Zapach ciała, poniżej).
[link widoczny dla zalogowanych Użytkowników]
Napisano Ponad rok temu
_________________________________________
Gazeta.pl > Kobieta > Uroda > Kosmetyczne ABC
Dezodoranty
Małgorzata Lorkowska 02-06-1999 00:00
1999-06-02. Preparaty ograniczające nadmierne pocenie
Nasze gruczoły potowe wydzielają dziennie od pół do dwóch litrów potu.
Mamy dwa rodzaje gruczołów potowych - ekrynowe, funkcjonujące od urodzenia i rozmieszczone na całym ciele, oraz apokrynowe, rozwijające się w wieku dojrzewania - pod pachami, na piersiach i w okolicach narządów płciowych. Pot w momencie wydzielania jest prawie bezwonny. Zapach staje się wyczuwalny, kiedy pot ulegnie rozkładowi pod wpływem bakterii żyjących na powierzchni naskórka.
Podstawową metodą pozbycia się przykrego zapachu jest po prostu usunięcie potu, zwłaszcza z okolic, gdzie znajdują się gruczoły apokrynowe. Ich wydzielina, ze względu na specyficzny skład chemiczny, ma po rozłożeniu przez bakterie szczególnie ostrą woń. Myjmy się zatem często. W "Kosmetycznym ABC" już kilkakrotnie namawiałam do porzucenia mydła i zastąpienia go zmywaczem w płynie o kwaśnym pH. Mydło jest zasadowe, a środowisko zasadowe sprzyja rozwojowi bakterii rozkładających pot. Kwaśne zmywacze skutecznie stabilizują ich rozmnażanie. Upartym zwolennikom mydła polecam te oferowane przez firmy produkujące dezodoranty. W upalne dni dobrze jest zakończyć mycie chłodnym natryskiem. Zimna woda zwęża ujścia gruczołów potowych. Samo mycie nie wystarczy jednak, aby przez cały dzień ładnie pachnieć. Osoby o skórze tłustej powinny używać pudru do ciała, który absorbuje pot. Osoby o skórze suchej - emulsji wspomagającej kwaśny odczyn na powierzchni naskórka. Należy, zwłaszcza latem, usuwać włosy pod pachami. Ich obecność ułatwia rozwój bakterii i powoduje gromadzenie się potu.
Środki eliminujące woń potu są na całym świecie najczęściej kupowanym kosmetykiem. Mogą mieć różną postać - aerozolu, sprayu (bez gazu), sztyftu, emulsji w pojemniku z kulką, wreszcie pudru. O skuteczności preparatu decydują jednak jego składniki, a nie forma. To od nich zależy, czy działa on tylko dezodorująco, czy również hamuje wydzielanie potu.
Dezodoranty zawierają kompozycję aromatów "zagłuszających" zapach potu oraz substancje, które niszczą rozkładające go bakterie. Niekiedy wzbogacone są środkami pielęgnacyjnymi, np. witaminami, i łagodzącymi podrażnienia - alantoiną, wyciągiem z aloesu. Coraz częściej słyszy się głosy, że obecność naturalnej mikroflory bakteryjnej na powierzchni naskórka jest konieczna, np. zabezpiecza go przed rozwojem grzybów. Dlatego najnowsze dezodoranty zamiast substancji bakteriobójczych zawierają związki stanowiące pożywkę dla bakterii, "smakującą" im lepiej niż składniki potu. Pożyteczne bakterie pozostają na skórze, a nierozłożony pot nie wydaje przykrej woni.
Antyperspiranty powstrzymują wydzielanie potu. Zwężają one ujścia kanalików potowych. Obecnie zawierają niedrażniące skóry sole glinu, a nie, jak dawniej, ałun. Są coraz popularniejsze. Żyjemy w ciągłym napięciu, a stres nasila wydzielanie potu. Antyperspirant uwalnia nas na wiele godzin od uczucia nieprzyjemnej wilgoci w miejscach, gdzie najbardziej się pocimy. Niektórzy dermatolodzy ostrzegają, żeby nie używać antyperspirantów częściej niż raz, dwa razy dziennie. Nadmierne zwężenie kanalików potowych może spowodować stany zapalne w okolicach ich ujść. Pomni tych ostrzeżeń producenci poszukują coraz doskonalszych receptur łagodnie działających antyperspirantów. Ostatnio wielką karierę zrobił talk. Pot zostaje przez niego wchłonięty, a zapach "zamknięty" wewnątrz cząsteczek talku. Talk, nie drażniąc, wysusza skórę, co zmniejsza aktywność flory bakteryjnej. Jest doskonałym nośnikiem substancji zwężających kanaliki potowe. Dzięki jego obecności w antyperspirancie powłoczka substancji czynnych nie przylega zbyt mocno do skóry i można je łatwo zmyć podczas wieczornej kąpieli. Oczywiście, sam talk jako zasypka dezodoryzująca znany jest od dawna. Nowością jest skomponowanie go z preparatami antypotowymi.
Są też spraye do ciała, oferowane czasem niesłusznie przez ekspedientki jako dezodoranty. Są to raczej aroma-tyczne wody, stanowiące doskonałe uzupełnienie perfum o tej samej nucie zapachowej. Mają bardzo delikatne działanie dezodorujące. Służą do stosowania na całe ciało, nie w miejscach szczególnie potliwych.
Kiedy dezodorant albo antyperspirant może podrażnić skórę? W skład wielu dezodorantów wchodzi alkohol, który działa wysuszająco, ale u osób o skórze wrażliwej może spowodować podrażnienie. Dezodorantu z alkoholem nie należy używać po depilacji. Z bezalkoholowym też lepiej poczekać godzinę lub dwie. Nie stosujemy ani dezodorantów, ani antyperspirantów przed kąpielą słoneczną lub wizytą w solarium - mogą być przyczyną powstania przebarwień skóry.
Zapach jest jednym z ważniejszych czynników zachęcających nas do kupna tego, a nie innego dezodorantu. Jednak wiele osób woli dezodoranty nieperfumowane, np. alergicy uczuleni na substancje zapachowe czy niektórzy mężczyźni. Niestety oferta tych produktów na naszym rynku jest bardzo uboga. Ja znalazłam w polskich sklepach dezodoranty bezzapachowe tylko dwóch firm.
Na koniec ciekawostka. Osobom lubiącym produkty naturalne polecam tzw. deokryształ, siarczan glinowo-sodowy - półprzezroczysty minerał. Przed użyciem zwilżamy lekko jego powierzchnię wodą i pocieramy nim miejsca szczególnie skłonne do pocenia. Zwęża on ujścia kanalików potowych i eliminuje przykry zapach.
_________________________________________
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
amoniakiem powiadasz... a masz moze w domciu jakiegos zwierzaczka co se lata luzem i moglby narobic na dobok?znaczy chemikaliami.... kiedyś był tu taki temat, że gość mówił że jego pot cuchnie amoniakiem... mysle ze mam coś podobnego.
Napisano Ponad rok temu
amoniakiem powiadasz... a masz moze w domciu jakiegos zwierzaczka co se lata luzem i moglby narobic na dobok?znaczy chemikaliami.... kiedyś był tu taki temat, że gość mówił że jego pot cuchnie amoniakiem... mysle ze mam coś podobnego.
Ja nie mam zwierzaczka, a tez mam taki efekt :roll:
Dodatkowo: zolte przebarwienia na karatedze moga rowniez zalezec od stosowanych kosmetykow.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Może to być też po prostu twoja cecha specyficzna, jedni pocą się bardziej inni mniej.
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
w drogeriach, a szczególnie w aptekach jest spory wybór antyperspirantów (kulka lub krem, ja polecam krem ze względu na to że można stosować go nie tylko pod pachami, ale wszedzie). składnikiem aktywnym jest zawsze aluminium chlorhydrate (neutralizacja kwaśnych soli glinu przez mniej kwaśny pot). i na ten składnik zwracaj największą uwagę. im go więcej tym antyperspirant "mocniejszy".
poza tym dobrze jak jest coś co utrudnia życie mieszkającej w pocie bakterii corynebacterium sp. (oraz bakterii Gram) nie wiem do końca co ona robi, ale jak się rozwija, to jak każda flora ma swoje produkty przemiany materii i swój zapach, a co najważniejsze może mieć i swój kolor
ponadto antyperspiranty mogą zawierać allantoinę, która usuwa zgrubienia i spękania, łagodzi itd
mam nadzieję, że w miarę wyczerpałem temat.
ps. dermatolog i zabiegi dopiero wtedy jak nie pomoże dobry kosmetyk, bo facet załaduje ci antybiotyki, czy jakieś inne świństwo, od którego włosy ci zmienią kolor, albo plamy się porobią...
Napisano Ponad rok temu
Napisano Ponad rok temu
Użytkownicy przeglądający ten temat: 1
0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych
10 następnych tematów
-
Therma Pro
- Ponad rok temu
-
skurcze łydek
- Ponad rok temu
-
Jakie grupy mięśniowe lubicie ćwiczyć?
- Ponad rok temu
-
UŁÓŻ SOBIE DIETE-MAŁY PORADNIK
- Ponad rok temu
-
Przeciągnięta dzwignia
- Ponad rok temu
-
Pomoże mi ktoś napisać diete na mase ??
- Ponad rok temu
-
Jaka woda ?
- Ponad rok temu
-
Nowości w medycynie
- Ponad rok temu
-
Pompki i brzuszki w domu ? ? ?
- Ponad rok temu
-
Zbijanie wagi
- Ponad rok temu